Bern Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

İsviçre‘nin en büyük beşinci şehri olan Bern, tarihi yapıları, müzeleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Şehir bölgesi ile ünlüdür. Ülkenin başkenti ve en güzel şehirlerinden olan Bern, bir turist olarak beklenenden fazlasını sunan şehirlerden biri.

Birbirinden güzel tarihi yapıları, doğal güzellikleri, Einstein Müzesi ve kültürü ile, kendisini çok çabuk sevdiren şehirlerden olan Bern, birçok yapılacak turistik aktivitesi ile de her yaştan turiste hitap etmektedir.

Bern, Yaz ve Kış Caz Festivalleri, Buskers Festivali ve temmuz ortasında düzenlenen Gurtenfestival ile de adından çokça söz ettiren bir şehir.

Gelelim Bern gezilecek yerler listemize ;

1.Eski Şehir

Eski Şehir Bern
Eski Şehir

Old Town, yani şehrin eski şehir bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve şehirdeki en bilinen, en sevilen bölgedir.

Birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu bölgeyi, yürüyerek çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Aare Nehri’nin etkileyici akuamarin suları ile, üç tarafı çevrili bir uçurumun üzerinde yer alan eski şehir, Orta Çağ karakterinin çoğunu günümüze kadar korumayı başarabilmiş bölgelerden biridir.

Bu tarihi bölge, Aare’deki tüm köprüler, halk çeşmeleri, eski heykeller, kuleler ve ünlü Saat Kulesi de dahil olmak üzere şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

Bern gezisini sadece bu eski şehir bölgesi ile sınırlı tutsanız, şehirdeki önemli noktaların büyük bir bölümünü de aradan çıkarmış olursunuz.

Bern’de yeme içme için muhteşem seçenek sunan eski şehir bölgesinde, şehrin en iyi restoranlarından bazılarını, birçok kafeyi ve alışveriş mağazalarını da bulabiliyorsunuz.

2.Bernisches Historisches Museum / Einstein Museum

Bernisches Historisches Museum / Einstein Museum
Bern Tarih Müzesi

15. yüzyıldan kalma kalelere dayanan 130 yıllık Andre-Lambert tasarımlı bir binada yer alan Bern Tarihi Müzesi, Einstein Müzesi ile birleşerek ve İsviçre’nin en büyük ikinci müzesini oluşturmaktadır.

Müzede sergilenen eserlerin sayısı yarım milyondan fazla ve sergiler, Taş Devrinden Keltler, Roma, Orta Çağ, Napolyon Dönemi ve 20. yüzyıla kadar uzanan birbirinden değerli eserlerden oluşmaktadır.

Einstein Müzesi, düzinelerce eski film, orijinal nesne ve mektupla nasıl yaşadığını gösteren büyük bilim adamının hayatına odaklanmıştır.

Müzede 1921 Nobel Ödülü sertifikası bile sergilenmektedir.

Şehirdeki en iyi bilinen müzelerden biri olması ve farklı yapıdaki tarihi bir binada bulunması, bu müzeyi görmek için yeterli nedenlerden.

3.Bern Katedrali

Bern Katedrali
Bern Katedrali

15. ve 16. yüzyıllarda kademeli olarak yükselmiş olan Bern Katedrali, İsviçre’nin en uzun katedrali olarak bilinmektedir.

Şehirdeki en eski yapılardan biri olan bu tarihi katedralin en büyük özelliği, kulesinden alplerin manzarasını seyredebiliyor olmanızdır. 400 basamak çok gelmezse, bu katedralin kulesinden şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Katedralin ana portalının üstünde en etkileyici özelliklerinden biri, ”Son Yargı”nın muhteşem bir görüntüsüdür. Bu, tanrının tüm iyiliği değerlendirip iyiyi kötülükten ayıracağı inancını temsil etmekteymiş. 294 figüre sahip bu sanat eserine kısaca göz attıktan, katedralin içerisinde muhteşem dizaynı görmek için içeri girin.

İçeride ilk dikkatinizi çeken şey, bazılarının tarihinin 15. yüzyıla kadar gittiği vitray pencerelerdir. 16. yüzyıl koro tezgâhlarında tasvir edilen peygamberlerin, Havarilerin ve günlük yaşamın oymaları da oldukça ilgi çekicidir.

Katedrale girişler ücretsiz olsa da, katedralin 101 metrelik çan kulesine çıkmak için cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor ve kuleden göreceğiniz manzara, ödediğiniz her kuruşa değecektir. Bu yüzden, mutlaka kuleye de çıkın deriz.

Kulenin içerisinde, 7 farklı yüzyıldan kalma katedralin çanlarını barındıran iki farklı bölüm bulunmaktadır.

Katedral, Bern’in Eski Şehir bölgesinde, Arnavut kaldırımlı bir meydan olan Münsterplatz’ta bulunmaktadır. Şehirdeki birçok turistik noktadan bu katedrale rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Haritada görmek için tıklayın.

4.Zytglogge

Zytglogge Bern
Zytglogge

Zytglogge, 12. yüzyılın sonunda Bern’in batı şehir kapısı olarak inşa edilen Eski Şehir’deki bu kule, 1530 yılında kurulmuş oldukça eski bir yapı.

Saat kulesi olarak da bilinen Zytglogge, Bern’in ve Eski Şehir bölgesinin en ünlü yerlerinden biridir.

Devasa bir astronomik saat ile dekore edilmiş bu 23 metre uzunluğundaki kule, turistlerin tıpkı Prag’daki Astronomik Saat Kulesi gibi önünde uzun süre beklediği yapılardan biri. Çünkü her saat başından 3 dakika önce mekanik yaratıklardan oluşan bir şov gerçekleşmektedir. Şövalye, Horoz ve daha fazla şov için saat başına yakın bir zamanda kule yakınlarında olduğunuzdan emin olun.

Kulenin bir diğer özelliği ise, gözlem yerine sahip olmasıdır. Bu gözlem yerinden de şehrin eşsiz manzarasını seyredebiliyorsunuz. Fakat biraz küçük ve kalabalık olduğundan dolayı, şehri kuşbakışı seyretmek istiyorsanız, ilk olarak Bern Katedrali’ne göz atın deriz.

Rehberli turlar ile kuleyi ziyaret etmek oldukça popülerdir. Fakat, turlar çok detaylı bir bilgilendirme ile yapıldığından, anlatılan bilgiyi çok kısa sürede unutabiliyorsunuz. Bu yüzden, turlara gerek yok diyebiliriz. İlla turlar ile burayı görmeyi planlıyorsanız, ”Free Walking Tour” adı verilen turlara katılabilirsiniz.

5.Gurten

Gurten
Gurten Tepesinden görebileceğiniz manzara.

Bern’in en popüler noktalarından biri olan Gurten, şehir merkezinin hemen güneyinde bulunan ve 360 derecelik manzaraya sahip bir dağdır.

864 metre yükseklikteki bu dağ, aslında şehirdeki en iyi manzarayı sunan yer olarak bilinir ve turistler arasında da oldukça popülerdir.

Dağ çevresindeki yollar, çiçekli çayırlarda ve ormanlar keyifli yürüyüşler sunmaktadır.

Dağda bulunan kuleye çıkmayı da unutmayın. Bu kuleye çıkmak ücretsiz olduğu gibi, dağın bulunduğu yerden çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Kış aylarında Bern’i ziyaret ediyorsanız, burada küçük kayak ve kızak pistlerini de bulabileceğinizi unutmayın. Ayrıca dağın çevresinde, yeme içme için tercih edebileceğiniz birkaç güzel mekanı da bulabilirsiniz.

”Gurtenfestival” adı verilen, Avrupa çapında bir hayli ünlü olan müzik festivali ise, temmuz ayının ortalarında burada yapılmaktadır.

Gurten’e tren istasyonundan otobüs veya tramvay ile kolayca ulaşabilirsiniz. Fakat buraya çıkmanın en güzel ve en eğlenceli yolu ”Füniküler”i kullanmaktır. Bu asırlık Füniküler ile dağa çıkma şansını kaçırmayın.

6.İsviçre Federal Sarayı

İsviçre Federal Sarayı
İsviçre Federal Sarayı

Bundeshaus veya Parlemento Sarayı olarak da bilinen İsviçre Federal Sarayı, Rönesans tarzı ile dikkat çekmektedir.

Parlemento oturumda olmadığı sürece, tüm odaları ve salonları görebiliyorsunuz. Fakat, oturum zamanı ziyaretiniz çok kısa süreli ve kısıtlı olabiliyor. Bu yüzden, sarayı ziyaret etmeden önce gideceğiniz gün/saatte oturumun olup olmadığına da göz atabilirsiniz.

19. yüzyılın ikinci yarısında aşamalı olarak inşa edilmiş olan İsviçre Federal Sarayı, Bern’in 150 yıllık başkenti hakkında ilginç gerçeklerle doludur. Eğer Bern’de bir yeri turlar ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız o yer bu saray olabilir. Şehrin tarihi hakkında da bilgiler sunan bu turlara katılarak, saraya çok daha planlı bir gezi düzenleyebilirsiniz.

7.Museum of Fine Arts Bern – Kuntsmuseum

Güzel Sanatlar Müzesi Bern
Güzel Sanatlar Müzesi

Bern Güzel Sanatlar Müzesi, şehirdeki en bilindik müzelerden. İsviçre’nin en eski sanat müzesi olarak biliniyor ve tarihi 1879 yılına kadar gitmektedir.

Bu müzedeki en eski eserler Orta Çağ’dan kalmadır. Koleksiyonda 3 binden fazla resim ve heykelin yanı sıra, 50 bine yakın fotoğraf, baskı, eskiz ve video sanatı parçaları da bulunmaktadır.

Sembolist Ferdinand Hodler’ın bir grup çalışmasını da bu müzede görebiliyorsunuz. Ayrıca, Dışavurumculuk Paul Klee, Franz Marc, Kandinsky, August Macke ve Alexej von Jawlensky gibi ünlü isimler tarafından temsil ediliyor.

Kuntsmuseum olarak da bilinen bu Güzel Sanatlar Müzesi, Waisenhausplatz’ın batısında, Hodlerstrasse’de bulunmaktadır. Şehirde birçok noktadan müzeye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Haritada görmek için tıklayın.

Web sitesi ; http://www.kunstmuseumbern.ch/

8.Museum of Communication – İletişim Müzesi

İletişim Müzesi - Bern Gezilecek Yerler Listesi
İletişim Müzesi

Bern’deki en güzel müzelerden bir diğeri de, Helvetiaplatz adı verilen meydanın hemen dışında bulunan İletişim Müzesi’dir.

1907 yılında kurulmuş olan bu sıra dışı müze, yüzyıllar boyunca insan iletişiminin tarihini sergileyen kalıcı sergiler sunmaktadır. İşaret dili ve konuşmadan posta hizmetlerine, telgraf, telefon ve Internet’e kadar birçok sergiyi içermektedir.

Etkileşimli ekranlar, oyunlar ve atölyeler müzeyi hem çocuklar hem de yetişkinler için ziyaret edilebilir kılmaktadır.

9.Einsteinhaus

Einsteinhaus
Einsteinhaus

Einstein Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra zamanınız kalırsa bir de bu bilim adamının yaşadığı eve göz atın. Burada Albert Einstein hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Einstein, bu ikinci kattaki dairede fizikçi eşi Mileva Maric ve oğulları Hans ile 1903-1905 yılları arasında yaşamış.

Annus Mirabilis fotoelektrik etkisi, Brown hareketi, özel görelilik teorisi ve E = mc2 üzerine yazmaları da dahil olmak üzere en ünlü çalışmalarını burada tamamlamış.

Daire, o dönemin mobilyaları ile restore edilmiş ve Einstein ve ailesinin, bilimin gidişatını sonsuza kadar değiştirecek kağıdı yazdığı sırada nasıl yaşadığına dair bir fikir vermektedir.

Binanın üçüncü katı ise, Einstein’ın bazı eserlerine ev sahipliği yapmak üzere bir sergi salonuna dönüştürülmüş. Hayatı ve başarıları hakkında ilginç bilgiler sunan bu sergiye göz atmayı da unutmayın.

Bilet fiyatları ve daha fazlası için resmi web sitesi ; https://www.einstein-bern.ch/

10.Rosengarten

Rosengarten
Rosengarten

Bern’in en huzurlu noktlarından biri olan Rosengarten, ayrıca şehirdeki en güzel manzarayı görebileceğiniz yere sahiptir.

Gül Bahçesi Parkı (Rosengarten), şehir merkezinden nehrin karşısındaki geniş bir tepede oturan bu park da şehirdeki en güzel yerlerden bir tanesi.

1765-1877 tarihleri arasında bir mezarlık olan bölge, 1913’te halka açık bir park haline gelmiş. 1950’lerde yeniden tasarlanarak günümüzdeki halini almış olan bu parkta 200’den fazla gül çeşidini görebilirsiniz. Ayrıca, süsen, açelya ve orman gülleri de parktaki doğal güzelliğe katkı sağlamaktadır.

Park içerisinde köşk, restoran ve piknik alanlarını da bulabilirsiniz. Şehir merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bu parkı da listenize ekleyin deriz.

11.Bear Pit – Ayı Çukuru/Parkı

Ayı Çukuru/Parkı
Ayı Çukuru/Parkı

Bir ayı parkı olan Bear Pit, girişlerin ücretsiz olduğu bir cazibe merkezidir. Ayı, Bern’in sembolü olduğundan dolayı, bu şehre kadar gidip de bu parkı görmeden de olmaz.

Ayıların yaşam alanı, orijinaline bir tünelden bağlanan ikinci, daha büyük bir yeşil muhafaza eklenmesiyle 2009 yılında modernize edilmiş.

16. yüzyıldan beri kendi ayılarını korumuş olan Bern, 1857 yılında tüm ayıları bir arada tutabilmek ve doğal ortamını oluşturabilmek adına, bu parkı faaliyeti geçirmiş.

Özellikle çocuklarınız ile Bern’i ziyaret ediyorsanız, çocuklarınız bu parka bayılacaktır.

Bu park/ayı çukuru 4 kahverengi ayı barındırmaktadır. Byörk ve Finn ve aralık ayında bunlara katılan 2 yavru Ursina ve Berna’dan oluşmaktadır.

Bu ayıları oyun savaşı yaparken, ayı banyosunda yüzerken ve elma, kavun yerken görebiliyorsunuz. Çocukların en çok eğlendiği zamanlar ise, ayıların banyo olarak adlanlarılan çukura düştükleri andır.

12.Zentrum Paul Klee

Zentrum Paul Klee
Zentrum Paul Klee

Sanatçı Paul Klee’ye adanmış bir müze olan ”Zentrum Paul Klee” şehirdeki en dikkat çeken müzelerden biridir.

Çağının zeitgeistini (gerçeküstücülük, kübizm, soyutlama) aşan Klee, düzenli olarak çeşitli medyaları eserleriyle birleştirmiş. Biçim ve Tasarım Teorisi Üzerine Yazıları, şimdiye kadar yazılmış sanatın en önemli teorik eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Müzenin bulunduğu bina, kendi başına bir sanat eseri olsa da, içeride birbirinden değerli 4 bine yakın eser bulunmaktadır. Bu eserler arasında en dikkat çeken ve en iyi bilinenler ise, Dame mit Sonnenschirm (Şemsiyeli Kadın), In den Häusern von St. Germain (St. Germain Evleri) ve Tod und Feuer (Ölüm ve Ateş) gibi eserlerdir.

Mimar Renzo Piano tarafından tasarlanmış olan müze binası ise tek başına görülmeye değer.

Salınımlı bir dalgaya benzeyen müze, 2005 yılında açılmış ve daha sonra yapılan bağışlardan sonra, çocukluk eskizleriyle başlayıp Ekspresyonist, Kübist ve Sürrealist dönemlerine kadar devam eden Klee’nin birçok eserine ev sahipliği yapar. Sanatseverlerin ve modern mimariye ilgi duyanların göz atabileceği güzel bir müzedir.

Müzeye eski kent merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Müzeyi haritada görmek için tıklayın.

Giriş ücreti ve ziyaret saatleri için Web sitesi ; https://www.zpk.org/

13.Bern Botanik Bahçesi

Bern Botanik Bahçesi
Bern Botanik Bahçesi

İsviçre florasına odaklanarak Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’dan dağ bitkilerine ev sahipliği yapan montan ekosistemlere odaklanan Bern Botanik Bahçesi de, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa göz atabileceğiniz bir yer.

Nesli tükenmekte olan türler üzerinde ilginç bir görüntü sunan bu botanik bahçesi, şehirdeki en huzurlu noktalardan. Çok fazla turist görmek istemiyor ve biraz daha yalnız kalmak istiyorsanız, bu botanik bahçesine de göz atabilirsiniz.

Diğer üç bina çöl, tropikal ve subtropikal bitki örtüsü ve ortamları kapsar. Palmiye Evi, muz, hindistan cevizi ve kahve gibi tropikal gıda üreten bitkilere odaklandığı için göz atmaya değerdir.

14.Naturhistorisches Museum Bern

Doğal Tarih Müzesi
Doğal Tarih Müzesi – www.nmbe.ch/

Doğal Tarih Müzesi, Bern’de görülecek en güzel müzelerden biridir. Özellikle çocuklu ailelerin favorilerinden olan bu müze, Bern Üniversitesi’nin bir parçası olarak hizmet vermektedir.

Tarihi 1832 yılına kadar giden bu müze, 200 yıllık korunmuş St. Bernard kurtarma köpeği de dahil olmak üzere 200’den fazla diorama sahiptir.

Alpin altın, göktaşları ve devasa kristalleri görebileceğiniz Dünya’nın Taşları ekranını kaçırmayın. Ayrıca, Böcek ve evrim sergileri her yaş için eğiticidir.

Diğer önemli cazibe merkezleri arasında ülkenin en büyük hayvan iskeleti koleksiyonu (bir Asya fili dahil), C’est la vie sergisi (yaşam döngüsünü tanımlayor), Beetles & Co (omurgasızların dünyası ile bilgi vermekte) ve Paletler’dir.

Eski kentten çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz müzeyi haritada görmek için tıklayın.

Giriş ücreti ve daha fazlası için web sitesi ; https://www.nmbe.ch/en

İsviçre’nin başkenti ve en güzel kenti olan Bern, en az Zürih ve Cenevre kadar popüler destinasyonlarından biridir. Tabi en az bu iki şehir kadar da pahalı bir şehirdir. Genelde Bern, diğer İsviçre şehirlerinden günübirlik turlar ile ziyaret ediliyor olsa da, bu şehir için en azından 1 gününüzü ayırın deriz. Şehirde görebileceklerinizin yanında, yapılacak birçok turistik aktiviteleri de bulabiliyorsunuz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...