Bey Mahallesi Gaziantep
Bey Mahallesi Gaziantep

Gaziantep‘in en güzel mahallelerinden biri olan Bey Mahallesi, tüm doğallığı, eşsiz tarihi, dar sokakları ve birbirinden güzel müzeleriyle turistlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Adını, tarihi 1587 yılına dayanan Bey camii’nden almış bu mahalle, Antep’te en çok seveceğinizi düşündüğüm yerlerdendir.

Gaziantep geleneksel mimarisini az da olsa bu mahallede görmek mümkün. Az da olsa diyorum çünkü, bazı evler restorasyon ve yenileme çalışmaları yapılırken doğallığını kaybetmiş.

Evliya Çelebi’nin seyahataname’sinde de geçiyor bu mahalle. ”Her sokak başında kale gibi yapılar bulunuyor. Her gece sokaklarda kandiller yanar” diye bahsetmiş olduğu yerleşim yeri Bey Mahallesi‘dir.

Bey Mahallesi’nin birçok önemli özelliği bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise, müslüman halk ile, azınlık Ermenilerin komşu olarak burada 20. yüzyılın başlarına kadar huzur içerisinde yaşamış olmalarıdır. Bunun en büyük kanıtı ise, kendirli kilisesi ile çınarlı camii, Bey camii, St Mary kilisesi (Günümüzde Kurtuluş Camii) ve Eyüpoğlu caminin aynı mahallede bulunmasıdır.

Bey Mahallesi Gaziantep
Oyuncak Müzesine giden dar sokak

Bey mahallesi, mahalleden çok doğal bir müze gibi geldi bize. Farklı farklı evler, dar sokaklar ve birbirinden güzel müzeler mahalleyi en güzel şekilde süslüyor. 1950’li yıllardan sonra bu mahallede yaşayanların yavaş yavaş göç etmesiyle, mahalledeki evler değişik amaçlar için kullanılmaya başlanmış. Bu evlerin çoğunluğu da cafelere dönüştürülerek turistler için farklı bir atmosfer oluşturulmaya çalışılmış. Gayet de başarılı olmuş aslında. Kimilerine göre cafelerden çalınan yüksek seste türküler bu tarihi alanın bozulmasına sebebiyet verdiği söylense de, bence Antep gençlerini ve turistleri bir araya toplamak için oldukça başarılı bir çalışma olmuş.

Bey mahallesinde uzun uzun zaman geçirecek olursanız, Kimya Evi’ne, Bağdat Cafe’ye ve Cenani Konağı’na mutlaka uğrayın derim. Oldukça farklı hikayesi olan bu evler, hoşunuza gidecektir.

Bey Mahallesi Gaziantep
Bey mahallesinin dar sokakları ve cafeleri

Bey mahallesinde birçok müze bulunuyor. Bunlar; Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Atatürk Anı Müzesi ve Ali İhsan Göğüş Müzesi’dir. Her biri birbirinden anlamlı ve güzel olan bu müzelere de, Bey Mahallesi’ne kadar gelmişken mutlaka uğrayın.Booking.com

Bey Mahallesi’nde Gezilecek Yerler (Müzeler)

1.Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Bey mahallesinin en popüler müzelerinden biri olan Hasan Süzer Etnografya Müzesi’nde, Gaziantep giysileri, sofraları, tandır odaları, gelin odaları ile tüm gelenekler sergilenmekte. Bunun yanında, Kurtuluş Savaşı sırasında kahramanlık göstermiş halkın resimleri, yazışmalar ve belgeler de müzeyi süslüyor. Ayrıca, ünlü ajan Arabistanlı Laurance’a ait motosiklet de sergilenen eserler arasında bulunuyor.

Hasan Süzer Etnografya Müzesi giriş ücreti 5 TL ve ziyaret saatleri ise, 08:30-17:00 saatleri arasıdır.

2.Oyun ve Oyuncak Müzesi

Bey Mahallesi Gaziantep
Oyun ve Oyuncak Müzesi

Türkiye’nin dördüncü oyuncak müzesi ünvanına sahip olan bu müze, daha çok çocuklu aileler için ideal müzelerden olsa da, yetişkinlerin de nostalji yapabileceği harika bir müze.

Oyun ve oyuncak müzesi, bir Gaziantep evinde 1700-1970 yılları arasında yapılmış 600’e yakın oyuncak ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bey Mahallesi Gaziantep
Oyun ve Oyuncak Müzesi

Başkan Güzelbey ve şair ve yazar Sunay Akın’ın emekleri ile Antep’e kazandırılmış olan müze, Gaziantep gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden.

Bey Mahallesi Gaziantep
Oyun ve Oyuncak Müzesi

Oyun ve oyuncak müzesi giriş ücreti, öğrenciler için 50 kuruş ve tam için 1 TL’dir. Müze haftanın her günü 08:30-17:00 saatleri arasında açıktır.

3.Atatürk Anı Müzesi

Bey Mahallesi Gaziantep
Atatürk Anı Müzesi

Bey Mahallesi’nin en güzel müzelerinden biri olan Atatürk Anı Müzesi, iki binadan oluşuyor. Müzenin birinci bölümünde Atatürk’ün kaldığı yerin bir benzeri ve kullandığı şahsi eşyaların orjinalleri sergileniyor. Ortak avluya bakan ikinci bölümde ise, Atatürk araştırma kitaplığı ve Antep savunması hakkında birçok bilginin olduğu sözlü tarih araştırma odası bulunuyor. Bu bölüm içerisinde Antep savunmasında kahramanlık göstermiş kişilerin sinevizyon gösterileriyle anlatıldığı salon ve o dönemde halkın kullandığı birçok eşyanın benzer örnekleri sergileniyor.

  • Booking.com aracılığıyla Gaziantep’te yer alan en uygun otellere göz atmak için tıklayın.
  • Booking.com aracılığıyla Bey Mahallesi yakınlarında yer alan otellere göz atmak için tıklayın.

Atatürk’ün konakladığı odanın orjinal eşyalar ile canlandırıldığı Anı Müzesi’nde ise, Atatürk’ün ziyaretinde kullandığı kahve fincanları, okuduğu kitaplar ve şehir tarihini anlatan yüzlerce yayınlar, dönemin kahramanlık hikayelerine ait birçok eser tüm güzelliğiyle sergilenmekte.

Bey Mahallesi Gaziantep
Atatürk Anı Müzesi

Atatürk Anı Müzesi giriş ücreti, öğrenci 50 kuruş ve tam ise 1 TL’dir. Müzenin ziyaret saatleri ise, 08:30-17:00 saatleri arasıdır.

4.Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi

Müzede, Gaziantep’in en önemli yüzlerinden olan ve 12, 13, 14. dönemlerde Gaziantep milletvekilliği yapan tarihçi-gazeteci Ali İhsan Göğüş’ün kişisel eşyaları sergilenmekte. Bir biyografi müze olma özelliği taşıyan bu yapıda, Ali İhsan Göğüş’ün bakanlığı, milletvekilliği, gazeteceliği ve sosyal yaşantısını yansıtan eserler bulunmaktadır. Çok etkileyici bir müze olmasa da, Bey Mahallesi‘ne kadar gelmişken göz atabileceğiniz müzelerden. Bu müze, oyun ve oyuncak müzesinin hemen yan tarafında bulunmakta.

Ali İhsan Göğüş Müzesi’ne girişler ücretsiz ve müzenin çalışma saatleri ise, 08:30-17:00 saatleri arasıdır.Booking.com

Bey Mahallesi, gerek tarihi dokusuyla gerekse müzeleri ve eşsiz cafeleri ile, Gaziantep’te kaçırılmaması gereken yerlerden. Bu mahalle için en azından 1-2 saatinizi ayırın. Doya doya müzeleri gezip, türkü dinlemek için bir cafeye oturup kahvenizi yudumlayın. Unutmayın! Antep’in keyfini en iyi bu mahallede çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here