Beyrut Gezilecek Yerler | En İdeal 20 Yer

Bir anda çat kapı gidebileceğiniz yerlerden biri olan Beyrut’u en iyi anlatan kelime zıtlık. Tam bir zıtlıklar şehri olan Beyrut’un bir zaman Ortadoğu’nun Paris’i olduğunu da unutmamak gerek.
Beyrut gezilecek yerler birbirinden farklı tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve Türkiye’de bile göremeyeceğiniz modern gökdelenlerden oluşuyor diyebiliriz.

Beyrut, İran şehirleri gibi algılanıyor olsa da, yakından uzaktan ilgisi yok. Bir yanda süslü püslü, reklam yıldızı gibi makyaj yapmış kadınlar, diğer tarafta çarşaf içerisinde görünmeyen kadınlar bir arada. Bir tarafta kilise hemen arkasında bir camii. Türkiye’nin birçok şehri kadar modern ve açık görüşlü insanlar ile dolu.

Beyrut Gezilecek Yerler
Beyrut Gezilecek Yerler

Beyrut’ta gezilecek yerler listemize geçmeden önce, Beyrut’ta konaklama hakkında da kısa bir bilgi vermekte yarar var. Beyrut’ta konaklama için henüz karar vermediyseniz, Beyrut’ta nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal bölgeleri ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerini fazlasıyla bulabilirsiniz. Beyrut’ta bulunan en ideal, en iyi konuma ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

1.Hamra Caddesi

Hamra Caddesi
Hamra Caddesi

Beyrut denilince akla ilk gelen güzel yerlerden biri Hamra Caddesi’dir. Şehrin merkezi diyebileceğimiz bir konumu olduğundan ve şehirdeki turistik noktalarından birçoğuna oldukça yakın konumda bulunduğundan dolayı bu cadde ile gezilecek yerler listenize başlayabilirsiniz.

Bu caddenin tek cezbedici yanı Alışveriş, yeme içme ve otel seçeneklerinin oldukça fazla olması diyebiliriz. Tabi Beyrut’un en ünlü caddelerinden biri olduğu için ziyaret edilebilir. Bunun dışında sizi cezbedecek pek de güzel bir yanı yok aslında. Rue 31 olarak bilinen bu cadde her allahın günü oldukça kalabalık. Özellikle turistler buraya bayılıyor. Bu yüzden siz de Hamra Caddesi’ne göz atmadan Beyrut’tan ayrılmayın.

Hamra Caddesi, Beyrut’ta konaklama için en çok tercih edilen ve en beğenilen bölgelerden biri. Özellikle 2-3 günlük kısa süreli seyahatler için oldukça ideal. Bu bölgede her zevke ve bütçeye uygun olan konaklama birimlerini bulmak mümkün. Ayrıca konum olarak da şehirdeki en güvenli yerlerden biri. Hamra Caddesi ve cadde etrafında bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi

Aziz George Yunan kilisesi
Aziz George Yunan kilisesi

Beyrut gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel ve tarihi bir yer arıyorsanız, ilk olarak şehirdeki en popüler bu kiliseye göz atın derim. Beyrut’un en eski kilisesi olması bakımından olsa gerek bu kilise turistler arasında süper popüler.

Down Town Meydanı olarak bilinen yerde 1767 yılından beri önemini koruyan bu kilise, farklı ve görkemli mimari yapısıyla dikkat çekmekte. Ortodoks Başpiskoposluğu’nun merkezi olarak bilinen bu yapıtın bir de müze eklentisi bulunuyor. Yani kiliseden sıkıldığında arkeolojik çalışmaların sergilendiği müzeye de göz atabilirsiniz.

3.Mohammed Al-Amin Camii

Al amin camii
Al amin camii

Beyrut’taki en dikkat çeken camilerden biri olan Mohammed Al-Amin Camii, Mimar Azmi Fakhuri tarafından Sultanahmet Camii’nden esinlenerek yapılmış. Mavi kubbeli camii olarak da bilinen bu görkemli yapıt 2002-2007 yılları arasında yapılmış.

4.Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi
Beyrut Ulusal Müzesi

Ülkenin gurur kaynağı olan bu ulusal müze, oldukça bakımlı ve modern görünümlü bir müze. 100 binden fazla esere ev sahipliği yaptığı söylenen bu müze 2 katlı ve tam anlamıyla gezmesi de en fazla 1 saatinizi alacaktır.

Bezemeleri ve süslemeleri ile göz kamaştıran bu müzede Roma, Bizans, Mısır ve Osmanlı dönemini vurgulayan eserleri görebiliyorsunuz. Sanat severler için güzel bir deneyim olacaktır kaçırmayın.

5.El Ömer Camii

El Ömer Camii
El Ömer Camii

Beyrut’ta camii çok. Waygan Caddesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan bu camii de görülmeye değer camilerden. Çok önceleri 1153 yılları zamanında bir kiliseymiş. Tabi Memlükler dönemine gelinince (1291) camiye çevrilmiş. Sıradan bir camii olmadığından dolayı da Beyrut gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

6.Roma Kalıntıları

ROma Kalıntıları
ROma Kalıntıları

Al-Amin Camii’nin hemen yan tarafından bulunan bu Roma Kalıntıları da turistlerin ilk görmek istediği yerlerden. Daha gün yüzüne çıkartılalı 50 yıl olmuş. Çok ilgi çekici bir yanının olmadığını düşünsek de, camiye kadar gitmişken göz atabileceğiniz yerlerden biri diyebiliriz.

7.Güvercin Kayalıkları

Güvercin Kayalıkları
Güvercin Kayalıkları

Pigeon Rocks olarak da bilinen Güvercin Kayalıkları, kimine göre zaman kaybı olarak düşünülse de, Beyrut’ta görülmeye değer yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü turistlerin büyük bir bölümü sabahın erken saatlerinde veya öğle saatlerinde bu kayalıkları ziyaret etmekte. Bu kayalıkların bulunduğu yerden güneşin batışını seyretmek için gidin. Eşsiz bir manzara sizi bekliyor olacak. Kayalıklar değil kayalıkların bulunduğu yerden izleyebileceğiniz manzara için Güvercin Kayalıkları’na gidin.

Yanınıza gelen turist canavarlarının gel botla kayalıklarının etrafını gezdireyim diyenler ile böyle bir planınız varsa sıkı bir pazarlık atın. 100 derlerse 1 diyin 🙂 akıl almaz bir pazarlık payı koyuyorlar dikkatli olun. Bot ile tur attıktan sonra güneşin batışını seyretmek için kafelerden birine oturabilirsiniz.

8.Corniche

Corniche
Corniche

Yaklaşık 5 km uzunluğundaki sahil şeridi ile Beyrut’taki en popüler turist destinasyonlarından biri olan Corniche, bu şehirde kaçırılmaması gereken güzel gezilecek yerler arasında. Büyük kayalıklar ve palmiye ağaçları ile çevrili olan bu sahil şeridi şehirdeki en güzel manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden.

9.Yıldız Meydanı

Yıldız Meydanı
Yıldız Meydanı

Down Town bölgesi olarak bilinen yerin kalbi Yıldız Meydanı. Roma Kalıntılarının bulunduğu yere yürüme mesafesinde olan bu meydan, daha çok çevresindeki kafeleri ve restoranları ile popüler. Meydanı süsleyen 25 metre yüksekliğinde saat kulesi de bu meydanın en ünlü yapıtı. Akşam saatlerinden ışıklar yandıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye sahip olan bu meydanı da gezilecek yerler listenize ekleyin.

10.Martyr’s Anıtı

Martyr's Anıtı
Martyr’s Anıtı

1960 yılında yapılmış olan şehitler meydanının en gözde yapısı olan Martyr’s Anıtı, turistlerin en merak ettiği yerlerden. Bu anıt I. Dünya Savaşı sırasında şehit düşen Lübnan’lı ve milliyetçi Arapların anısında dikilmiş. Marina Mazzacurati adlı İtalyan bir heykeltraş tarafından yapılmış olan anıt Beyrut gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

11.Maghen Abraham Sinagogu

Maghen Sinagogu
Maghen Sinagogu

Beyrut din özgürlüğü ciddi anlamda hakim. Herkes dilediği dini seçebiliyor ve özgürce ibadetlerini yapabiliyor. Bu Maghen’de bunun en önemli kanıtı. Lübnan’da yaşayan Yahudi halkı için oldukça önem arz eden bu Sinagog, Neo-Romanesk tarzında 1925 yılında inşa edilmiş.

12.Jeita Mağarası

Maghen Sinagogu
Maghen Sinagogu

Bir doğa harikası olan Jeita Mağarası, Beyrut’ta kaçırılmaması gereken müthiş bir yer. Yukarı ve Aşağı olmak üzere 2 aşamadan oluşan bu mağara pazartesi günleri kapalı. Yukarı mağaraya teleferik ile çıkıyorsunuz. Anlam veremesek de mağaraların içerisinde fotoğraf çekmek yasak. Tabi her fotoğraf çekmenin yasak olduğu yerde daha çok fotoğraf çekesimiz geldiğinizden dolayı, siz de 1-2 tane çekmeden mağaradan ayrılmayın.

Devasa sarkıtların, dikitlerin ve muhteşem ışıklandırmanın görüntüsü tek kelimeyle harika. Yukarı mağaraya çıktıktan sonra aşağı yürüyerek inebiliyorsunuz. Bu şekilde de mağaranın her yerini görme şansınız oluyor.

Dünyanın 7 harikasına aday olarak gösterilen bu mağaralardan aşağıda olan 1836 yılında yukarıdaki ise 1958 yılında keşfedilmiş.

13.Monot Caddesi

Monot Caddesi
Monot Caddesi

Beyrut’taki en popüler caddelerden biri olan Monot Caddesi, gündüzleri çok hareketli olmasa da hava karardıktan sonra oldukça kalabalık oluyor. Arnavut kaldırımlar ile süslü bu cadde Beyrut gece hayatı için en ideal yerlerden. Birbirinden güzel kafeleri, restoranları ve barları bu cadde üzerinden bulabilirsiniz.

14.Sursock Müzesi

Sursock Müzesi
Sursock Müzesi

Osmanlı, Venedik ve Lübnan mimarisine özgü ayrıntıların sergilendiği bu müze, süper popüler. Biz pek sevmesek de müzelere merakınız varsa mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Müze 1912 yılında Nicolas İbrahim Sursock girişimcileri tarafından yaptırılmış. Müzede 19. ve 20. yüzyıla ait tablolar, heykeller ve grafik sanatları sergilenmekte.

15.Zaitunay Bay

Zaitunay Bay
Zaitunay Bay

Şehirdeki en kalabalık ve en güzel yerlerden biri olan Zaitunay Bay bir Marina’dır. Etrafı birbirinden kalite restoranlar, kafe ve alışveriş mağazaları çevrili bu yerde bir yat limanı bulunuyor. Oldukça güzel bir görüntüye sahip bu Marina bölgesinde aradığınız hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz.

Zaitunay Bay çevresi de Beyrut’ta konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgelerden biri. Bu bölge ve bölgeye yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

16.Lübnan Parlamento Binası

Lübnan Parlamento Binası
Lübnan Parlamento Binası

Oldukça farklı ve güzel bir mimariye yapıya sahip bu bina da, Beyrut gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Mardiros Altounian tarafından yapılmış olan bu binanın dış cephesi kireç taşından üretilmiş. Saat kulesinin hemen arka tarafında yer alan bu binanın pek cezbedici bir yanı olmasa da, diğer turistik yerlere yakınlığı dolayısıyla görülmeye değer yerlerden.

17.Roma Hamamı Kalıntıları

Hemen Parlamento Binası’nın arkasında yer alan bu kalıntılar da görülmeye değer. Romalılara ait geriye kalmış birçok eseri bu şehirde görebiliyorsunuz. Bu Roma Hamamı Kalıntıları da bunlardan bir tanesi.

18.Baalbek

Baalbek
Baalbek

En gizemli tapınak kenti olarak bilinen Baalbek, Antik Kentler arasından en beğendiğimiz yerlerden biri oldu diyebiliriz. Bu antik kent her ne kadar kent merkezine 2 saat uzaklıkta olsa da, ister Baalbek, Ksara ve Anjar turları satın alarak, isterseniz şoförlü araç kiralayabilir veya bir taksi ile anlaşarak kolayca buraya ulaşabilirsiniz. Sınırlı vaktiniz varsa dahi Baalbek’e göz atmadan Beyrut gezinizi tamamlamayın derim.

19.Harissa

Harissa
Harissa

Burası şehrin en güzel tepesi. Bir tepenin üzerinde bulunan Meryem Ana Heykeli var. Bu tepeye teleferikler ile çıkıyorsunuz ve tepeye vardığınız şehrin eşsiz manzarası sizi bekliyor. Teleferik yolculuğu yaklaşık 10 dakika sürüyor ve teleferikteyken bile şehrin muhteşem manzarasını görebiliyorsunuz. Hemen heykelin altında ise bir kilise bulunmakta. Bu kiliseye de 1-2 dakikalığına göz atabilirsiniz.

20.Byblos

Byblos
Byblos

Byblos bir şehir. Fakat öyle çok uzak olmayan bir yer ve süper turistik. Yani şehre gelen turistlerin büyük bir bölümü kesinlikle Byblos’a uğruyor. Şirin mi şirin buram buram tarih kokan bu şehir UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Bu şehir alfabenin doğduğu yer ve İncil’e (Bible) adının veren yer olarak da bilinmekte. Antik kalıntıları ile popüler olan bu yeri de gezilecek yerler listenize ekleyin.

Beyrut’ta Nerede Kalınır ? 

Beyrut’ta konaklama için yüzlerce seçenek bulunuyor. Fiyatlar da gayet uygun. Bu yüzden süper düşük bütçeli oteller aramanıza da gerek kalmıyor. Eğer şehir merkezine ve turistik yerlere yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız, Down Town bölgesi bunun için en ideal bölge olacaktır.

Beyrut Gezilecek Yerler
Beyrut Gezilecek Yerler

Beyrut gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat bu süper turistik 20 yer sanırım 2-3 günlük bir Beyrut gezisi için yeterli olacaktır. Zaten listenin dışında aman aman bir yerde yok diyebiliriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...