Bilbao Gezi Rehberi

Frank Gehry’nin Guggenheim Müzesi ortaya çıkana kadar, adından pek fazla söz edilmeyen Bilbao, son yıllarda hem sanatseverlerin hem de sırtçantalı gezginlerin favori şehirlerinden biri haline geldi.

Tabi Bilbao, bu Çağdaş Sanat Müzesi’nden ibaret değil. Ülke ekonomisi bu müzeyle geliştikten sonra, bu şehirde turizm adına birçok çalışma yapılmış ve günümüzde birbirinden güzel mimari yapıları, müzeleri ve tarihi yerleriyle bu şehir, sizi sıkmadan 1-2 günlük eşsiz bir deneyim sunuyor.

Bilbao, İspanya’da yemekleriyle de tanınan bir şehir. 5 ”Michelin Yıldızlı” restorana sahip bu şehirde, ülkenin en güzel yemeklerini de bulabilirsiniz.

Gelelim belli başlı Bilbao gezilecek yerler listemize ;

1.Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Müzesi Bilbao
Guggenheim Müzesi

Bilbao’yu turizme kazandıran en önemli mimari yapılardan biri olan ”Guggenheim Müzesi” şehirdeki en bilindik ve en turistik yapıdır. Devasa yapısıyla ve ilginç mimari yapısıyla dikkat çeken bu müze, 20. yüzyılın çığır açan bir mimari yapısı olarak kabul edilir.

Ünlü mimar Frank Gehry tarafından gelişmiş havacılık endüstrisi yazılımı kullanılarak tasarlanmış ve 1993-1997 yılları arasında inşa edilmiş.

Bina başlı başına bir sanat eseri. İçerideki eserlerden çok, binanın dış mimarisi ilgi çeker. Binanın içerisinde ise 24 bin metrekarelik bir sergi alanı bulunuyor.

İçeride en dikkat çeken yer, merkezi iç salon olan Atrium’dur ve burada resimler, kavisli geçit duvarları boyunca 3 seviyeli bir merdiven ile sergilenmektedir.

Guggenheim Müzesi Bilbao
Guggenheim Müzesi

Sergilerde en çok ilgi gören eserlerden bazıları ise, Willem de Kooning’in renkli Villa Borghese resmi, Francesco Clemente tarafından Anneler Odasındaki 17 resimden oluşan grup, Jim Dine’nin Üç Kırmızı İspanyol Venüsü heykeli ve Mark Rothko’nun soyut bir çalışması gibi eserlerden oluşmaktadır.

Web Sitesi ; https://www.guggenheim-bilbao.eus/en

2.Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi
Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi – flickr.com

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi, şehirdeki en popüler bir diğer müzedir. İki farklı binada bulunan bu müze 14. ve 17. yüzyıllardaki Avrupalı ​​ustaların eserlerini sergilemektedir.

Müzedeki eserler arasında, 15. ve 17. yüzyılın Hollanda ve Flaman resimleri, Dirk Bouts’ın Bakire ve Çocuk gibi başyapıtlarını görebiliyorsunuz.

Müzedeki 14. ve 15. yüzyıl İspanyol resimleri arasında, Jaime Huguet, Bartolomé Bermejo ve Pedro Serra gibi ünlü sanatçılara ait eserler yer almaktadır.

Müzede, birçok farklı döneme ait resimleri fazlasıyla görebiliyorsunuz. Bunun yanında, Romanesk ve Gotik tarzdaki heykelleri de görebiliyorsunuz.

Müzenin modern binası temel olarak çağdaş İspanyol sanatçıların eserlerine ağırlık vermektedir. Dünyaca ünlü birkaç sanatçının eserlerini de tek tük görebiliyorsunuz, fakat koleksiyonlar, ağırlıklı olarak İspanyol sanatçılarının resimleri, heykelleri ve diğer eserlerinden oluşuyor.

Bilbao’nun Michelin yıldızlı restoranlarından biri müzeye çok kısa bir süre mesafede bulunuyor. ”Restaurante Zortziko” dilerseniz buraya da bir göz atabilirsiniz.

Web sitesi ; https://www.museobilbao.com/in/

Adres : Museo Plaza, 2, 48009 Bilbo, Bizkaia. Haritada görmek için tıklayın.

3.Casco Viejo (Eski Şehir)

Casco Viejo (Eski Şehir)
Casco Viejo

San Antón Köprüsü ile San Nicolás Kilisesi arasında uzanan nehrin sağ kıyısında bulunan bu bölge, Bilbao’nun en gözde semtidir. Şehrin ”Old Town” (Eski Şehir) olarak bilinen bu kısmı, Bilbao’nun en eski yerlerinden biridir.

Birbirinden eski tarihi binaları, dar arnavut kaldırımlı sokakları ve şirin kafeleri ile güzel bir deneyim sunan Eski Şehir Bölgesi, Yeni Şehre 5 köprü ile bağlanmış.

Buradaki sokakların büyük bir bölümü, birbirinden farklı mağazalara da ev sahipliği yapıyor. Şehrin alışveriş bölgesi olması da, daha çok turistlerin alışveriş için tercih ettiği bölgelerden biri.

Eski Şehir bölgesinin en turistik yerlerinden biri olan ”Iglesia de San Nicolás de Bari” adı verilen kilise, barok mimari yapısı ve sekizgen şeklinde iç mekanı ile dikkat çekmektedir. Kilisenin tarihi 14. yüzyıla kadar gitmektedir. Fakat kilise 1756 yılında tamamen inşa edilmiş.

Haritada görmek için tıklayın.

4.Plaza Nueva

Plaza Nueva
Plaza Nueva

Plaza Barria olarak da bilinen bu tarihi meydan, şehrin kalbinin attığı yerlerden biridir. 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş, Neoklasik tarzdaki bu şehir meydanı, birbirinden güzel mağazalar ve restoranlarla çevrilidir.

Bilbao’da yeme içme için en çok tercih edilen meydanlardan biri olsa da, buranın aşırı turistik bir yer olduğunu da unutmayın (Fiyatlar ciddi anlamda pahalı olabiliyor)

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de ”Pintxos” veya ”Pinço” olarak bilinen, kuzey İspanya’da geleneksel olan, genelde barlarda yenen küçük atıştırmalığı denemektir. Büyük tabakta, bir kürdan veya şiş üzerinde servis edilir ve Pinço’yu en iyi deneyebileceğiniz adreste, bu meydandaki mekanlardır.

Plaza Nueva, ayrıca yıl boyu birçok festivale ev sahipliği yapmasıyla da oldukça ünlüdür. Şehri ziyaret edeceğiniz tarihteki yaklaşan etkinliklere de göz atmayı unutmayın.

Meydan, turistlerin olduğu kadar İspanyol halkının da favori adreslerinden. Daha çok buluşma noktası bilinse de, çevresindeki tarihi binaları ve restoranlarıyla görülmeye değer turistik bir noktadır.

Adres : Kale Barria, 14, 48005 Bilbo, Bizkaia – Konum için tıklayın

5.Bilbao Cathedral (Santiago Katedrali)

Bilbao Cathedral (Santiago Katedrali)
Bilbao Katedrali

Bir Roma Katolik Kilisesi olan Santiago de Bilbao Katedrali, şehirdeki tarihi yapılardan biri.

Bilbao’nun sembolik yapılarından biri olarak kabul edilen bu dini yapı, Eski Kent Bölgesi’nin tam merkezindeki eşsiz konumu sayesinde, şehrin birçok yerinden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

14. yüzyıldan kalma bir Hac tapınağı üzerine 19. yüzyılda inşa edilmiş olmasına rağmen, çok daha eski bir yapı gibi durmaktadır.

Katedral, üç donanma ve kaburga kemerli tavanlara sahip görkemli bir iç tasarıma sahiptir. Hem iç mekanı hem de dış mimarisiyle turistlerin ilgisini çeken, görülmeye değer yapılardan biri.

Adres : Plaza de Santiago, 1, 48005 Bilbao – Haritalarda görmek için tıklayın.

6.Begona Bazilikası

Begona Bazilikası
Begona Bazilikası

Bilbao’daki bir diğer önemli dini yapılardan biri olan Begona Bazilikası, Eski Şehrin üst tarafında Begona bölgesinde bulunmaktadır.

Tarihi 16. yüzyıla kadar giden bu bazilikaya ulaşmanın en kolay yolu, tepeye asansör yardımıyla çıkmaktır. Tabi yürüyerek de bazilikanın bulunduğu tepeye ulaşabilirsiniz. 20 dakikada yürüyerek gidebileceğiniz patika yolunu takip ederek çok daha güzel manzara eşliğinde bazilikaya ulaşabiliyorsunuz.

Bazilikanın konumu için tıklayın.

7.Mercado de la Ribera

Mercado de la Ribera
Mercado de la Ribera

Mercado de la Ribera, sadece Bilbao’da değil, İspanya’da da oldukça popüler bir pazardır. 1929 yılında inşa edilmiş olan bu pazar, Bilbao’nun günlü hayatını yaşamak için en güzel yerlerden biridir.

Ribeira Market, eski şehir bölgesinin kalbinde, yerel alışveriş ve birbirinden güzel yemek çeşitlerini servis eden yerleriyle ünlü. Ayrıca 10 bin metrekarelik alanıyla Avrupa’nın en büyük kapalı pazarı olarak bilinmektedir.

Mercado de la Ribera
Mercado de la Ribera

Pazarın bulunduğu bina, başlı başına görülmesi gereken tarihi bir yapı. İlginç Art Deco tasarımlara sahip olan ön cephesi, binanın en dikkat çeken bölümü. Burası, Bask mutfak ürünlerini, taze meyve ve sebzeleri, deniz ürünlerini ve diğer yiyecekleri bulabileceğiniz, Bilbao’da yeme içme için en popüler yerlerden biridir.

8.Gran Vía de Don Diego López de Haro

Gran Vía de Don Diego López de Haro
Gran Vía de Don Diego López de Haro

Bilbao’nun ana caddesi olarak bilinen yerdir. Şehirdeki en turistik bölgelerden biri olduğu gibi, yerel halkın turistlerle iç içe olduğu bir yer.

Daha çok ”Gran Via” olarak bilinen bu cadde, birçok ticari ve devlet binalarının yanı sıra, şehirdeki en kaliteli restoranlara, kafelere ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Yaklaşık 1.5 km uzunluğunda olan bu cadde, birbirinden farklı mimariye sahip binalara sahip olmasının yanında, şehrin en merkezi bölgesidir. Buradan şehirdeki diğer turistik noktalara çok rahat bir şekilde de ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca cadde çevresi, geceleri de bir hayli hareketlenmektedir. Konum için tıklayın.

9.Zubizuri – Campo Volantin Köprüsü

Zubizuri - Campo Volantin Köprüsü
Campo Volantin Köprüsü

Bilbao’da birçok köprü göreceksiniz. Bunlar arasında şüphesiz en popüler olanı ”Zubizuri” olarak da bilinen Campo Volantin Köprüsü’dür.

Zubizuri, Baskça’da ”Beyaz Köprü” anlamına gelmektedir. Köprü,  1997 yılında Gehry’nin Guggenheim Müzesi’ne eşlik etmesi amacıyla inşa edilmiş.

İspanya’nın ünlü mimarlarından olan ”Santiago Calatrava” tarafından tasarlanmış olan bu köprüyü de listenize ekleyebilirsiniz.

Zubizuri - Campo Volantin Köprüsü
Zubizuri – Campo Volantin Köprüsü

Köprüyü google haritalarda görmek için tıklayın.

10.Vizcaya Köprüsü

Vizcaya Köprüsü
Vizcaya Köprüsü

Bilbao’nun en ünlü yapılarından biri olan Vizcaya Köprüsü’nün amacı oldukça basit ; su yollarında dolaşan nakliye trafiğini bozmadan yaşadığı nehir kıyılarını birbirine bağla.

Sadece dönemin yüksek gemi trafiğinin 200 metre yüksekliğindeki kemerleri altında engelsiz bir şekilde geçmesini sağlamakla kalmadı, 538 metre uzunluğundaki köprünün kendisi de yolcuları ve kargoları kendi başlarına taşımak için tasarlanmış.

Günümüzde hala kullanılmakta olan bir gondol sistemi, su yolunun üzerinde asılı duran diğer tarafa insanları ve araçları bir araya getirmek için tasarlanmıştır.

Tarihi 1893 yılına kadar giden bu köprü de, şehirdeki sembolik yapılarından biri olarak bilinmektedir. Ayrıca 2006 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ve günümüzde şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri haline gelmiştir.

Bu köprü, Avrupa’daki veya başka yerde gördüğünüz köprülerden biraz farklı. Yani köprünün üzerinden değil, teknik olarak altından geçiyorsunuz. Yani aslında bir çekici/gondol yardımıyla araçlar ve yayalar karşı tarafa geçiriliyor. Yani öyle üzerinden yürüyüp geçebileceğiniz bir yer değil.

11.Arriaga Tiyatrosu

Arriaga Tiyatrosu
Arriaga Tiyatrosu

Bilbao’nun en güzel mimarisine sahip yapılardan biri olan ”Arriaga Tiyatrosu” Şehirdeki en eski tiyatrodur ve 19 yaşında ölen ve ‘İspanyol Mozart’ olarak adlandırılan yerel besteci Juan Crisostomo Arriaga’nın adını almıştır.

19. yüzyıl mobilyalarına sahip bu tiyatroyu günümüzde görebiliyorsunuz. Tabi iç mekanı sadece turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz.

Neo-Gotik tarzdaki bu Opera Binası, 1890 yılında mimar Joaquín Rucoba tarafından tasarlanmıştır. Tiyatro binası, 1983’de gerçekleşen şiddetli su baskınlarından sonra, 1985 yılında yeniden inşa edilmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Şehrin kültürel simgesi olan bu Opera Binası, eski şehir bölgesinin girişinde güzel bir konumda bulunmaktadır. Mimariye ve sanata merakınız varsa, göz atabileceğiniz güzel bir yer diyebiliriz.

12.El Ensanche Bölgesi

El Ensanche Bölgesi
El Ensanche

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Gran Via olarak bilinen, şehrin ana caddesine ev sahipliği yapan bu bölge, hem turistlerin hem de yerel halkın en çok takıldığı bölgelerden biri olarak bilinmekte.

Daha çok yeme içme ve alışveriş için tercih edilen bu bölgede, turist olarak yapılabilecek birçok aktiviteyi de bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölge, Bilbao’da geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız, mutlaka göz atabileceğiniz bir mahalledir. Birbirinden güzel barları ve birkaç gece kulübü ile, gece hayatı için tercih edebilirsiniz.

13.Azkuna Zentroa – Alhondiga

Azkuna Zentroa - Alhondiga
Azkuna Zentroa – Alhondiga – azkunazentroa.eus

Bilbao’nun tarihi yerlerinden bir diğeri olan bu ikonik yapı, eskiden bir şarap deposuymuş. Günümüzde ise, daha çok sanatseverlerin favori adreslerinden biri olarak biliniyor.

Şimdilerde tamamen Philippe Starck tarafından hayal edilen açık, yenilikçi ve sürdürülebilir bir yapı olan Alhondiga Bilbao’ya dönüştürülmüş bu yapı, Bilbao’nun kültürel merkezi olarak da bilinmektedir. 43 bin metrekarelik alanda bulunan bu devasa binayı da listenize ekleyin deriz.

İspanya’da gezilecek yerler arasında en popüler destinasyonlardan biri olan Bilbao, Madrid veya Barselona kadar popüler olmasa da, yine de ziyaret edilmeye değer bir şehirdir. Daha çok günübirlik turlar ile ziyaret edilen bu şehirde, yeteri kadar zamanınız varsa, en azından 1 gece konaklayın deriz. Özellikle müzelere ve farklı mimari yapılara ilginiz varsa, sıkılmadan bu şehirde 1-2 gününüzü geçirebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...