Bologna Gezilecek Yerler | Tarihi ve Turistik 18 Yer

Sessiz ve güzel bir şehir olan Bologna, Roma ve Floransa gibi popüler İtalya şehirleri kadar turistik bir yer olmasa da, son zamanlarda ülkede trend olan şehirlerden biridir.

Koruduğu Ortaçağ mimarisi ile turistlere eşsiz bir tarih deneyimi yaşatan bu şehir için genelde günübirlik geziler düzenleniyor olsa da, en azından 1 gece konaklamaya değer.

Bologna gezilecek yerler daha çok tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, sosyal alan hizmetleri ve modern yaşam olanaklarıyla da güzel bir kültür gezisi deneyimi sunmaktadır.

Bologna’da konaklama için henüz bir tercih yapmadıysanız, Bologna’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini fazlasıyla bulabilirsiniz. Bologna’da bulunan en ideal ve en iyi konuma sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bologna’nın gezip görülecek turistik noktalarını sırasıyla gezecek olursanız, hem çok daha hızlı hem de çok daha kolay bir gezi planı yapmış olursunuz. Zaten şehirdeki turistik yapıların büyük bir bölümü merkez çevresinde toplandığından, turistik noktaları yürüyerek keşfedebiliyorsunuz.

1.Asinelli ve Garisenda Kuleleri – Two Towers

Asinelli ve Garisenda Kuleleri - Two Towers
Asinelli ve Garisenda Kuleleri – Two Towers

Bologna denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Asinelli ve Garisenda Kuleleri, şehrin en çok rağbet gören yapılarındandır.

Hafif eğik bir şekilde olan bu kuleler Pisa Kulesi’ni andırmasıyla ünlü ve Two Towers olarak da bilinmektedir.

Bologna’nın simgesi olarak kabul edilen bu kuleler, ”Centro Storico” olarak bilinen şehrin en hareketli bölgesinde bulunuyor. Bu yüzden kaçırmak mümkün değil.

1100’lü yıllarda Asinelli ailesi tarafından yaptırılmış olan bu kulelerden Garisenda yıkılma tehlikesi geçirdiği için traşlandığı söyleniyor.

Saldırı durumunda hem gözetleme kuleleri hem de sığınma yerleri olarak gerekli olmalarına rağmen, boyları da onları inşa eden soylu aileler için durum sembolleri haline gelmiş.

Asinelli ve Garisenda Kuleleri - Two Towers
Asinelli ve Garisenda Kuleleri

48 metre uzunluğundaki Garisenda kulesi, 13 metreden daha fazla eğik haldedir. Pisa kadar ünlü bir kule olmasa da, yine Bologna’nın 12. yüzyıl silüetini oluşturduğu için göz atmaya değer.

Ayrıca Asinelli Kulesi’nin tepesine çıkarak şehrin güzel bir manzarasını da seyredebiliyorsunuz

Her yerden görüp güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu kulenin hemen altında da ”Pizzeria Due Torri” adı verilen bir pizzacı bulunuyor. Oldukça turistik olan bu pizzacının pizzalarını da denemeyi unutmayın. Ayrıca pizzalar hem büyük hem ucuz.

2.Maggiore Meydanı

Maggiore Meydanı
Maggiore Meydanı

Bologna’da bulunan en popüler meydan olan Maggiore Meydanı da bu şehirde kaçırılmaması gereken önemli yerler arasında.

Meydanı çevreleyen ve süsleyen birbirinden güzel Orta çağ mimarileri, bu meydanın popüler olmasında en önemli etken. Ayrıca şehirdeki birçok tarihi ve önemli yapıda bu meydan çevresinde toplanıyor.

Bologna’nın merkezi meydanı olarak da bilinen Maggiore, konum olarak şehrin tam merkezinde yer alıyor ve diğer turistik yerlerden çok rahat bir şekilde meydana ulaşabiliyorsunuz.

Bu meydan Pallazo d’Accursio, Palazzo del Podesta, Basilica di San Petronio ve Palazzo Comunale gibi şehrin önde gelen tarihi yapılarıyla çevrilidir.

Maggiore Meydanı
Maggiore Meydanı

Ayrıca meydanın hemen kuzeybatısında bulunan Piazza del Nettuno, Neptün Çeşmesi’ne ev sahipliği yapmasıyla oldukça popüler bir yapıdır.

Meydan, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu yüzden, yerel halkın ve turistlerin buluşma noktasıdır. Ayrıca meydan yakınlarında şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını da bulabiliyorsunuz, tabi oldukça pahalı fiyatlara.

3.San Domenico Bazilikası

San Domenico Bazilikası
San Domenico Bazilikası

1221’de Alfonso Lombardini tarafından kurulmuş bu dini yapı, şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olarak bilinmektedir. Şehirdeki diğer dini yapılardan daha fazla tarih ve sanat zenginliğine ev sahipliği yapmaktadır.

16. yüzyılda hazırlanmış birçok çağdaş tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Rönesans tarzı ahşap koro ise, içeride en çok ilgi gören eserlerden oluyor.

Bu dini yapı, genel olarak oldukça basit bir dış yapıya sahip olsa da, içerisi oldukça güzel bir şekilde süslenmiş. St. Dominic kalıntıları da dahil olmak üzere, birbirinden önemli ve güzel eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Michelangelo, Giunta Pisano ve Filippino Lippi gibi ünlü sanatçıların heykellerini ve eserlerini de yapı içerisinde görebiliyorsunuz.

Bazilika içerisinde en çok ilgi gören noktalar ise, Michelangelo’nun melek şeklindeki mumluğu, St.Petronius ve St. Procolus’un heykelleri, eşsiz şapel süslemeleri ve San Domenico’nun hücresidir.

San Domenico Bazilikası her gün açıktır, ancak günün ortasında birkaç saat kapanır. Pazar günleri genelde kapalı olan bu bazilikaya ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Fakat içerideki bazı bölümleri görmek için cüzi ücretler ödemeniz gerekiyor.

Hem tarihi açıdan hem de görsel açıdan beğenebileceğiniz bu yapıya da mutlaka göz atın deriz.

4.San Petronio Bazilikası

San Petronio Bazilikası
San Petronio Bazilikası

Gotik yapısıyla göz kamaştıran dini yapılardan bir diğeri de San Petronio Bazilikası’dır.

Bu bazilika diğer birçok dini yapının aksine farklı bir havaya hakim. Maggiore Meydanı’nın ortasında görkemli yapısıyla dikkat çeken bu bazilikaya da, şehirdeki diğer önemli noktalardan da çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Dünyadaki en büyük 10’uncu kilisesi olarak bilinen San Petronio Bazilikası, adını 5.yüzyılda Bologna’nın koruyucu azizliğini yapan Psikopos Saint Petronios’tan almış. 132 metre uzunluğu ve 47 metre yüksekliği sayesinde turistlerin yoğun ilgisini kazanıyor.

1390 yılında Antoni di Vincenzo tarafından tasarlanmış olan bu bazilika içerisinde dünyaca ünlü olan bir güneş saati bulunuyor. Zaten turistlerin büyük bir bölümü de bu saati görmek için burayı ziyaret ediyor diyebiliriz.

Bu bazilikaya girişler ücretsiz. Öğleden sonra saat 14-15 arası da kiliseye ziyaretçiye kapalı.

22 şapeli bulunan bu bazilikanın bazı şapellerine cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

Capella Bolognini şapeli bu şapeller arasında mutlaka görülmesi gerekenlerden. Şapel içerisinde Giovanni da Modenna’nın cennet ve cehennem freskini de görebiliyorsunuz. Giovanni’nin bu freski yaparken Dante’nin İlahi Komedyası’ndan esinlenmiş olması da oldukça dikkat çekicidir.

5.Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi - Bologna Gezilecek Yerler Blog
Neptün Çeşmesi

Nettuno Meydanı ve bu meydanda bulunan Neptün Çeşmesi, Maggiore Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

1667 yılında yapılmış olan Neptün Çeşmesi’nin en önemli özelliği ise Neptün heykelinin Rönesans’ın Maniyarist heykeltraşı Giambologna’nın bir eseri olmasıdır.

Tıpkı Asineldi ve Garibaldi Kuleleri gibi, Neptün Çeşmesi de Bologna’nın sembolik yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Mermer ve bronzdan inşa edilmiş olan Neptün Çeşmesi’nin tarihi 1566 yılına kadar gitmektedir. Pier Donato Cesi tarafından papaz hükümetinin onuruna yaptırılmış olmasıyla da, Bologna tarihinde önemlidir.

İtalya’nın birçok şehrinde benzerlerini görebileceğiniz bu tarihi yapıtı da listenize ekleyin. Çeşme, konum olarak Maggiore Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Çeşmeyi Haritada görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

6.Bologna Katedrali (Cattedrale Metropolitana di San Pietro)

Bologna San Pietro Katedrali
Bologna Katedrali

Şehrin ana katedrali olan Bologna Katedrali veya diğer adıyla San Pietro Katedrali, bu şehirde en çok rağbet gören dini ve tarihi yapılardan biri.

Bu katedralin en rağbet gören yeri ise 70 metre uzunluğundaki çan kulesidir. Bu kuleden Bologna’yı güzel bir şekilde izleyebilir, eşsiz manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz.

Bu katedralin tarihi ise oldukça ilgi çekici.

1028 yılında bu katedralin bulunduğu yerde başka bir katedral bulunuyormuş. Fakat bu katedral 1141’de bir yangından dolayı harap olup yıkılmış.

Daha sonra 1184’de yeni bir katedral tam olarak buraya yeniden yapılmış. Bu yeni yapılan katedrale 14. ve 15. yüzyıllarda eklemeler de yapılmış.

Bologna Katedrali
Bologna Katedrali

Tabi çok kez kere yeniden restorasyon çalışması gören bu kilise bugünkü haline 17. yüzyıldan sonra kavuşmuş.

Soldaki yan koridorun sonunda bulunan bir kapı, yüzyıllar boyunca dini kutlamalarda kullanılmak üzere bağışlanmış sanatsal hazinelerin bir koleksiyonuna yol açar. Bunlar arasında birkaç papaya ait eşyalar ve 1996 yılına kadar verilen görkemli alay haçı yer almaktadır. Katedralin içerisine girerseniz, bu koleksiyona da göz attığınızdan emin olun.

7.Finestrella Penceresi

Finestrella Penceresi
Finestrella Penceresi

Piella Sokağı’ndan kanala küçük bir yerden bakıp güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

Çevresindeki rengarenk binaları ve dar kanal yolu ille Venedik‘i anımsatan bu yerden birkaç fotoğraf çekmeden de dönmeyin.

Fotoğraflarını küçük bu pencereden çekmek yerine yolun karşısındaki geniş noktadan çekebilirsiniz.

8.Santo Stefano Bazilikası

Santo Stefano
Santo Stefano

Santa Stefano Meydanı’nda bulunan bu bazilika, şehirdeki en eski dini yapılardan biri. Meydana ismini veren ise Santa Stefano Kilisesi’dir.

Maggiore Meydanı’na göre çok popüler bir meydan olmasa da, bu meydanda görülmeye değer. Meydana her ayın ilk cumartesi ve pazar günü bir ikinci el pazarı kuruluyor. Bu pazara denk gelecek olursanız birbirinden güzel hediyelik eşyaları bu pazarda bulabileceğinizi unutmayın.

Buradaki 8 bina kompleksi Benedictines tarafından 10. ve 13. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Ana kilise olan Chiesa del Crocifisso, 12. yüzyıldan kalma bir dış minber ve 1019 tarihli bir kriptaya sahiptir. Sekizgen olan Santo Sepolcro, iki katlı bir manastırın bitişiğindeki sütunlu bir avluya açılmaktadır.

Şehirdeki en önemli eski yapılardan biri olduğu için de, listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

9.Palazzo d’Accursio 

Palazzo d'Accursio 
Palazzo d’Accursio

Maggiore Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunan bu saray, 15. yüzyıla ait mimari bir dokuya sahip. 13. yüzyıldan beri bir Belediye Binası olarak kullanılmaya devam edilen bu sarayın en dikkat çeken yeri ise, binanın içerisinde bulunan ”Kırmızı Salon”dur.

Palazzo Comunale (Belediye Binası) olarak bilinen bu yapı, yüzyıllar boyunca, 13. yüzyılın sonunda Belediye tarafından kazanılan daha eski bir çekirdeğe kademeli olarak bağlanmış bir dizi binadan oluşuyor.

Mimar Fioravante Fioravanti tarafından 15. yüzyılda yenilenmiş olan bina, Maggiore Meydanı’nı süsleyen bir diğer yapıdır. Girişler ücretsiz olduğundan dolayı da, zamanınız varsa içeriye de göz atın.

Ayrıca binanın ön cephesinde Papa 13. Gregory’e ait bir heykel de bulunmakta. Bu heykele göz attığınızdan da emin olun.

10.Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji Müzesi – hellotravel.com

Bologna’nın kalbinde bulunan müzelerden biri olan Arkeoloji Müzesi, şehrin tarihine fantastik bir bakış açısı sunmakta.

Maggiore Meydanı’nda çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu müze, çok çeşitli koleksiyonlara ev sahipliği yapmakta.

Bunlar arasında, tarih öncesi, Yunan, Roma, Mısır, Nümistmatik, Etrüsk ve Kelt gibi koleksiyonlarda bulunuyor.

Her koleksiyon, Bronz Çağı araçları, iskelet kalıntıları, çanak çömlek, silah ve mermer heykeller gibi farklı eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

11.Bologna Ulusal Sanat Galerisi (Pinacoteca Nazionale)

Bologna Ulusal Sanat Galerisi
Bologna Ulusal Sanat Galerisi – flickr.com

Emilian Bölgesi ve şehri ile ilgili olan eserleri sergileyen Pinacoteca Nazionale’de 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan resimleri görebilirsiniz.

Eski Üniversite kompleksinin içerisinde bulunan bu müzeye Maggiore Meydanı’ndan çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Müzeyi haritada görmek için tıklayabilirsiniz.

Accademia Clementina ve Güzel Sanatlar Akademisi olmak üzere müze iki ana bölüme ayrılıyor.

Accademia Clementina daha çok 13.yüzyıl Bizans resimlerini içerirken, Güzel Sanatlar Akademisi bölümü ise, daha sonraki dönemlere ait resimleri içermektedir.

Müzede en çok dikkat çeken eserler ise, Titian’ın iyi hırsızı (Good Thief by Titian) ve Raphael’e ait Aziz Cecilia’dır.

12.La Piazzola Market

La Piazzola Market
La Piazzola Market

Hem yerli halk tarafından hem de turistler tarafından oldukça popüler olan La Piazzola Market, yüzyıllardır burada kuruluyor ve günümüzde hala bu pazarı görmek de mümkün.

Pazar bildiğimiz sıradan, her şeyi bulabileceğiniz bir pazardır. Burada birbirinden farklı ve kaliteli giysilerden ayakkabılara, moda aksesuarlarından takılara aradığınız birçok şeyi uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz.

Şehir merkezinin kuzeyinde bulunan bu pazar, Piazza dell Agosto’da yer almaktadır. Pazarı haritada görmek için tıklayabilirsiniz.

13.Monte Della Guardia

Monte Della Guardia
Monte Della Guardia

Bologna’da yapılacak en güzel ve en heyecanlı şeylerden biri de Monte della Guardio’nun tepesine çıkmak.

Bu ormanlık tepe şehir karmaşasından kaçmak isteyenler için muhteşem bir yer.

300 metre yüksekliğe oluşan bu tepeden nefes kesen manzaraları seyredebiliyorsunuz.

14.Santuario di Madonna di San Luca

Santuario di Madonna di San Luca
Santuario di Madonna di San Luca

Bologna’daki en eski kiliselerden biri olan Santuario di Madonna di San Luca, ilk olarak 1194 yılında kurulmuş. Fakat inşaati 1765 yılına kadar devam etmiş.

Monte della Guardio olarak bilinen bir tepenin üzerinde bulunan bu dini yapı, Bologna’nın eşsiz bir manzarasını sunuyor.

Barok tarzda inşa edilmiş olan bu yapı içerisinde önemli dini sahneleri betimleyen ayrıntılı fresklere ev sahipliği yapmakta.

Eşsiz bir iç dizayna sahip bu kiliseyi ziyaret ettikten sonra, Monte della Guardio Tepesi’nin manzara izleyebileceğiniz yerlerine göz atın. Bu tepe, şehirdeki en iyi şehir manzarasını sunan noktalardan biridir.

15.Tour des Prendiparte (Prendiparte Kulesi)

Tour des Prendiparte (Prendiparte Kulesi)
Tour des Prendiparte (Prendiparte Kulesi)

Şehir en öenmli ve en güzel yapılardan olan Prendiparte Kulesi, 12. yüzyılda kurulmuş. 60 metre uzunluğundaki bu yapı, Maggiore Meydanı’nda iki eğik kulenin hemen yanında yer alıyor. Kuleyi haritada görmek için tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz kulenin tepesine çıkarak buradan da şehrin en güzel panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

Tour des Prendiparte adlı bu kule, guelph Prendiparte ailesi tarafından bir savunma aracı olarak 12. yüzyılda inşa edilmiş. Tipik “Bolognese” kırmızı ve katı tuğlaları ve güçlü selenit blokları sayesinde Orta Çağ kalesine de benzetilmektedir.

Kardinal Paleotti adına inşa edilmiş olan kule, İlk olarak, Archdiocesan Seminerinin bir uzantısı olarak kullanılmış. Daha sonra 1751’de Kardinal Lambertini, Papa XVI. Benedict, Başpiskoposun dine veya Hıristiyan etiğine karşı işlenen suçlar için bir hapishane olarak kullanılmış.

16.Podesta Sarayı (Palazzo del Podestà)

Podesta Sarayı
Podesta Sarayı

Bologna’da saray çok. Podesta da bunlardan biri. Saray, tam olarak San Petronio Bazilikası’nın karşısında bulunuyor. 13. yüzyılda kurulmuş olan bu saray daha çok duvar resimleri ile dikkat çekiyor olsa da bulunduğu konum ile de, şehirde turistlerin favori adreslerinden biridir.

Palazzo del Podestà tüm yıl boyunca birçok etkinlik ve sergiye ev sahipliği yapar ve sadece bu etkinlikler sırasında ziyaret etmek mümkündür.

Ayrıca bu saray şehir hükümetinin ilk koltuğu olması bakımından oldukça önemlidir. Merkezi konumu sayesinde göz atılmaya değer yapılardan biri.

17.Via Rizzoli

Via Rizzoli
Via Rizzoli

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen Via Rizzoli, Bologna’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Revaklı ve tarihi binalarıyla dikkat çeken Via Rizzoli’de birçok kafe, restoran ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları da bulabiliyorsunuz.

Via Rizzoli Bologna
Via Rizzoli

Bulunduğu konum itibariyle şehir merkezinin kalbidir. Buradan, şehirdeki diğer popüler noktalara çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu caddenin bulunduğu çevrede, ayrıca birçok konaklama yapabileceğiniz tesisleri de bulabiliyorsunuz. Fakat, bu bölgenin şehirdeki en pahalı yerlerden biri olduğunu unutmamak gerek.

18.Archiginnasio of Bologna

Archiginnasio of Bologna
Archiginnasio of Bologna

Archiginnasio, Bologna’daki en önemli binalardan biri olarak bilinmektedir. Günümüzde Anatomik Tiyatro’ya ev sahipliği yapan bu bina eskiden Bologna Üniversitesi’nin ana binalarıymış.

Piazza Galvani’de yer alan bu bina, 16. yüzyılda kurulmuş. Binanın kendisi başlı başına göz atmaya değer eserlerden olsa da, Anatomik Tiyatro da kaçırılmaması gereken noktalardandır.

Tamamen ahşaptan yapılmış olan bu küçük oda içerisinde birçok ahşap paneller ve ünlü tıp uygulayıcılarının oyulmuş heykellerini görebilirsiniz.

Bologna Gezi Rehberi
Bologna Tarihi Merkez

Bologna’nın en önemli ve en ünlü yerlerinden oluşan bu 18 yerin dışında, listeye daha birçok turistik noktayı eklemek de mümkün. Fakat genel günübirlik geziler ile ziyaret edilen bu şehirde çok fazla zamanınız yoksa, şehrin önde gelen yukarıdaki 18 yeri arasından zamanınıza ve zevkinize göre bir liste çıkarabilirsiniz.

BOLOGNA OTEL ÖNERİLERİ

Bologna’da konaklama için birçok otel ve diğer konaklama birimleri bulunuyor.

Bunlar arasında seçim yapmadan önce bu şehirde hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var.

Bölge seçimi yaptıktan sonra tesis seçimi çok daha kolay olacaktır.

Bölge olarak Maggiore Meydanı yakınlarını tavsiye ederiz.

Göz At : Bologna Otelleri

Bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulabileceğiniz gibi şehirdeki turistik noktaların birçoğuna buradan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Hem merkezi konumu, hem de bol tesis seçeneği olması bakımından Maggiore ilk düşünülmesi gereken bölgelerden.

 Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...