Bonn Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Almanya‘nın tarihi, kültür ve doğal güzelliği ile ünlü şehirlerinden olan Bonn, Berlin veya Münih kadar ülkenin turistik şehirlerinden biri olmasa da, ülkedeki görülmeye değer en güzel şehirlerden. Birbirinden güzel şirin kasabaları, tarihi sokakları ile Bonn gezilecek yerler listesi için birçok yerde bahsetme mümkün. Özellikle 1990’lı yıllara Almanya’nın başkentliği yapmış olmasının da, bu şehirde tarihi yerlerin fazlalığını işaret ediyor.

Bonn, Ludwig van Beethoven gibi dünyaca ünlü bir sanatçının evine, izlerine ve yaşamına dair bilgileri bulabileceğiniz bir yere ev sahipliği yapıyor. Bonn’un en ünlü oğlu olarak da bilinen Beethoven’ın festivali bile bu şehirde yapılıyor. Eğer eylül veya ekim aylarında bu şehri ziyaret edecek olursanız, ”Beethoven Festivali”ndeki eşsiz müzikleri dinleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Bonn, her ne kadar Beethoven ile ön plana çıkan şehirlerden biri olsa da, bu şehir bundan çok daha fazlasını sunuyor. Birbirinden güzel müzeleri, kaleleri ve tarihi kiliseleri ile bu şehirde gezip görülecek birçok yer var. Bu gezilecek yerler arasında kısa bir Bonn ziyareti için listenize ekleyebileceğiniz aşağıdaki 10 yer arasından, şehirdeki sürenize göre bir liste çıkarabilirsiniz.

Bonn Gezilecek Yerler Listesi

Çoğu turist, Bonn’da 1 gün konaklıyor olsa da, Bonn için günübirlik bir ziyaret de yeterli olacaktır. Frankfurt veya Dortmund’tan bu şehre çok rahat bir şekilde trenler veya otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bonn’da Nerede Kalınır ? 

Bonn’a iş amaçlı seyahat ediyorsanız, Bad Godesberg Bölgesi, şehre iş amaçlı seyahat edenlerin en çok tercih ettiği bölgelerden. Bölgedeki Oteller!

Bonn’u kültür gezisi için ziyaret ediyor ve 1 veya daha fazla bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, şehrin kalbinin attığı yer olan Beethoven House çevresindeki şehir merkezi bölgesidir. Bölgedeki Oteller!

1.Bonn Katedrali (Bonn Minster)

Bonn Katedrali (Bonn Minster)
Bonn Katedrali

Şehrin en sembolik yapılarından biri olan Bonn Katedrali, sadece şehrin değil, Almanya’nın da en eski ve en önemli dini yapılarından biri olarak biliniyor.
11. ve 13. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan bu Romanesk Katedral, sürekli restorasyon çalışmaları yapılan yapılardan. 2017’den yapılan bir restorasyondan sonra, 2020 yılında da belirli bir süre kapalı olabileceği söylenmektedir.

Kilise, hem dış mimari yapısı hem de iç dizaynı ile Bonn’da görülecek en güzel yerlerden biri. Almanya’nın en eski katedrallerinden biri olması da, bu dini yapıyı çok daha değerli kılıyor.

2.Beethoven Evi

Bonn Beethoven Evi
Beethoven Evi

Bonn’un en güzel ve en ünlü çoçuğunun doğduğu, büyüdüğü şehir olan Bonn’a kadar gidip de klasik dönemden romantik döneme geçiş sürecine büyük katkı sağlamış ve gelmiş geçmiş en ünlü ve en etkileyici bestecilerden biri olarak kabul edilen Alman piyanist ve bestecinin evini görmeden de olmaz.

Beethoven’ın 1770 yılında doğduğu bu ev, günümüzde ziyaretçiye açık ve bu ev içerisinde sanatçıya ait birçok kişisel eşyaların yanında, Beethoven temalı konserler ve etkinlikler programı düzenleyen Chambers Müzik Salonu’na sahiptir.

Bonn’da Beethoven’ı çok fazla duyacak ve göreceksiniz. Fakat, şehirdeki ilk olarak ziyaret etmeniz veya Bonn’da tek bir yer görmek istiyorsanız, o da bu ünlü sanatçının evi olmalı.

3.Poppelsdorf Köşkü

Poppelsdorf Köşkü Bonn
Poppelsdorf Köşkü

Bonn’un tarihi yerleri arasında olan bir diğer mimari harika ise, bahçesiyle ünlü Poppelsdorf Köşkü’dür.

Bu köşk, şehrin botanik bahçesine ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 16 dönümlük bir alanı kaplayan ve Bonn Üniversitesi tarafından sahip olunan ve işletilen tarihi 1340 yılına kadar giden bu bahçeler de şehirde görülmesi gereken yerlerden.

Köşk, Başpiskopos Köln seçmeni Joseph Clemens için hazine sarayı olarak tasarlanmış.

200 yıldır Bonn Üniversitesi’ne ait olan bu köşkün cephesi, Fransız, klasik bir tasarıma, tırnaklara, çift merdivene ve tavan aralığına sahiptir. Farklı mimarisi ve botanik bahçeleriyle görülmeye değer yerlerden.

4.Museum Koenig

Museum Koenig Bonn Almanya
Museum Koenig

Bonn’un en güzel ve en popüler müzelerinden bir tanesi olan Museum Koenig, Alexander Koenig Zooloji Müzesi olarak da biliniyor.

Sadece Almanya’nın değil, dünyanın en büyük doğal tarih müzelerinden biridir. 1934 yılında açılan bu müzedeki sergiler, çok çeşitli vahşi yaşamı ve yaşam alanlarını kapsamaktadır.

Müzenin en dikkat çeken yerlerinden biri, “Mavi Gezegenimiz”, Afrika Savannah, tropik yağmur ormanları ve Kutup Bölgeleri de dahil olmak üzere büyüleyici diorama ile ekosistemlerin sergilendiği bölümdür.

5.Sanat ve Sergi Salonu

Sanat ve Sergi Salonu Bonn Almanya

1992 yılında kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti Sanat ve Sergi Salonu, ülkenin zengin kültürel tarihi ile bilim, teknoloji ve çevre alanlarındaki rolüyle ilgili sayısız mükemmel sergiler sunuyor.

Sergiler, dünyanın dört bir yanından getirilmekte ve değişmektedir. Bu yüzden, ziyaret etmeden önce hangi sergilerin salonda yer alacağına da mutlaka göz atın.

Kozmopolit, saydam, çok yönlü ve tarihsel olarak farkında olan, ancak geleceğe de bakan bir sanata adanmış bir galeri olan bu sanat ve sergi salonu, Almanya’nın federal eyaletlerini sembolize eden koyu renkli çelik sütunları ile ünlü.

Galerinin forumu konferanslara, sempozyumlara, performanslara, film gösterimlerine, oyun ve dans gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır ve Museumsplatz meydanı yaz konserleri için bir mekan olarak hizmet vermektedir. Sürekli değişen heykellerin yanı sıra çatı katında bir bira bahçesine sahiptir ve şehrin ve çevrenin harika manzaralarını sunar.

6.Kunstmuseum Bonn

Kunstmuseum Bonn Gezilecek Yerler
Kunstmuseum Bonn

Bonn’daki bir diğer turistik müze olan Kunstmuseum, savaştan sonra kurulmuş ve 20. yüzyıl sanatına ithaf edilmiştir.

Der Blaue Reiter’in kurucularından August Macke’nin kariyerine özel önem vererek, dünyadaki en geniş Rhenish Expressionism koleksiyonunu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, Georg Baselitz, Blinky Palermo ve Hanne Darboven gibi, Savaş sonrası Alman sanatına da vurgu yapılıyor.

Ayrıca müzede, 5 binden fazla baskısı olan Joseph Beuys için 3 oda bulunmakta ve müzenin en önemli yerlerindendir.

Joan Jonas, Dennis Oppenheim ve Klaus von Bruch gibi alanın öncülerinin imzası olan video sanatının da olduğu bu müzeyi de listenize ekleyebilirsiniz.

7.Bonn Eski Belediye Binası

Bonn Eski Belediye Binası
Bonn Eski Belediye Binası

Markt Place olarak bilinen şehrin en güzel meydanında bulunan Eski Belediye Binası, 18. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüzde halen belediye başkanının ofisleri ve resepsiyon salonları bulunmaktadır.

Zarif bir Rokoko tarzında inşa edilmiş olan bu bina, Pazara inen yaldızlı merdivenlere sahip bu üç katlı bina, Theodor Heuss, Charles de Gaulles, John F. Kennedy Kraliçe II. Elizabeth ve Mikhail Gorbaçov gibi ünlü isimlerin konuşmalarını yaptığı yerdir. Günümüzde dünyaca ünlü liderlerin karşılandığı bu Belediye Binası’na da göz atmayı unutmayın.

8.Münsterplatz (Katedral Meydanı)

Münsterplatz (Katedral Meydanı)
Münsterplatz (Katedral Meydanı)

Beethoven Anıtı ile ünlü olan bu meydan, şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden birisi. Şehrin en merkezi yerlerinden biri olarak da kabul edilen bu meydanda bulunan anıtın hemen yanında Beethoven’in bestelediği müzik türlerinin dört alegorik temsilini görebilirsiniz.

Günümüzde birçok protestoların da adresi olarak bilinen Münsterplatz’da ünlü Beethoven Anıtı’nın dışında birçok tarihi binayı da görebiliyorsunuz. Bunun yanında, Bonn Katedrali de burada bulunmaktadır.

Ayrıca Münsterplatz, Bonner Noel Pazarı ve Wasserspektakel Klangwelle gibi birçok festival ve etkinliğin mekanıdır.

Bu meydanın çevresinde de birçok konaklama birimi bulabilirsiniz. Burası, şehrin en merkezi yerlerinden biri olduğundan dolayı da, diğer turistik yerlere de oldukça yakın bir konumda bulunur. Eğer şehrin merkezinde bir konaklama birimi arıyorsanız, bu meydan çevresindeki tesislere göz atabilirsiniz.


Booking.com

9.Schloss Drachenburg (Ejder Kalesi)

Schloss Drachenburg (Ejder Kalesi)
Schloss Drachenburg (Ejder Kalesi)

Bonn’un gezilecek yerleri arasında olan bu masif gotik revival kalesi, Ren Nehri’nin sağ yakasında yer alıyor. Bonn şehir merkezinin biraz dışında Königswinter adlı kasabada bulunan bu kale, Almanya’nın da en romantik yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Bankacı Stephan von Sarter için 1884 yılında yapılmış olan kale, İç kısım Barok tarzı freskler, oymalı ahşap paneller, süslü tonozlar ve vitraylarla dekore edilmiştir ve Ren Nehri’nin eşsiz bir manzarasına ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca kalenin çevresi de şehirdeki en güzel manzaraları sunuyor. Kale için olmasa da, etrafındaki manzara için buraya gidebilirsiniz. Bir paket sigara ücretine kaleye ve kalenin içerisindeki bulunduğu müzeye göz atabiliyorsunuz.

10.Arithmeum

Bonn da Gezilecek Yerler
Müze hakkında daha fazla bilgi www.arithmeum.uni-bonn.de

Şehirdeki en popüler müzelerden bir diğeri olan Arithmeum, matematikte uzmanlaşmış bir bilim ve teknoloji müzesidir. Bu müze de Bonn Üniversitesi tarafından yönetilmektedir.

Kurucu, kendi toplama makineleri koleksiyonunu bağışlayan, üniversitedeki Ayrık Matematik Araştırma Enstitüsü’nün yöneticisi olan Bernhard Korte’dir.

Günümüzde bu müzede, 4.500 makine, 800 sanat eseri, 2.000 kitap ve 500 tarihi bilgisayar bulunmaktadır.

II. Dünya Savaşı’ndan kalma, Enigma şifreleme makinesi gibi karmaşık araçları da bu müzede görebiliyorsunuz.

Bonn’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Bonn Gezi Rehberi Blog - Bonn Gezilecek Yerler

Bonn’da gezilecek yerlere yakın bir konumda konaklamak istiyorsanız, şehrin kalbi olarak bilinen Beethoven Evi çevresi, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden. Bu bölgeden şehrin turistik yerleri oldukça yakın. Ayrıca, şehirde en turistik bölge de bu evin çevresidir. Bu yüzden, sadece 1 gün gibi kısa bir süre Bonn’da konaklamayı planlıyorsanız, otel aramaya bu bölgeden başlayabilirsiniz.

Bonn şehir merkezi otellerinin büyük bir bölümü de bu bölge çevresinde yer alıyor.

Bu bölgenin dışında, Weststadt, Bad Godesberg gibi şehrin en çok tercih edilen diğer bölgelerine de göz atabilirsiniz.

Bonn’un konumuna göz atarak şehirdeki bölgelerin dizilişi hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Bonn Gezilecek Yerler Videosu

Bonn Kaç Günde Gezilir ?

Aslında Bonn için yarım gün yeterlidir. Fakat, çoğu turist burada ya 1 gece yada 2 gece konaklamaktadır. Özellikle eylül ve ekim aylarından yapılan Beethoven Festivali’ne katılan Beethoven hayranlarının 3-4 güne kadar bu şehirde konakladığını da duyduk. Fakat bu şehir için 1 gün fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bonn çevresinde gezilecek yerler arasında birçok Almanya şehri saymak mümkün. Fakat, Bonn’u ziyaret ettikten sonra, Frankfurt gibi güzel bir şehre, tarihi yapılarıyla turistlerini beğenisini kazanmış Köln‘e veya Dortmund ve Bremen gibi Almanya’nın diğer popüler şehirlerine de rahatlıkla gidebilirsiniz. Bu şehre en kolay da Hamburg‘dan ulaşabiliyorsunuz. Tabi diğer şehirlerden de bu şehre ulaşmak oldukça kolay.

Bonn gezilecek yerler listesi için bu 10 yerin dışında daha birçok yer var. Fakat, şehirdeki en turistik ve en önemli bu 10 yer, kısa bir Bonn gezisi için yeterli olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...