Bosna Hersek Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Tam bir Osmanlı şehri olan Saraybosna’sı, eşsiz doğal güzelliği olan Mostar’ı ile ünlü Bosna Hersek, vizesiz gezebileceğiniz en güzel ve en anlamlı Avrupa ülkelerinden bir tanesi.

Dinar Alpleri’nin karla kaplı tepeleri, muhteşem manzaralarla dolu Una Nehri, Osmanlı ve Bizans, Roma ve Balkan, Slav ve diğer stillerini görebileceğiniz caddeleri ile unutulmaz bir deneyim sunan bu ülkenin şehirlerini ve turistik yerlerini seveceksiniz.

Bosna Hersek’de gezilecek en güzel yerlerden bahsedecek olursak da, bu ülke daha çok tarihi yerleri ile dikkat çekmektedir. Fakat, birbirinden güzel doğal manzaraları, şelaleleri ve çok daha fazlasını Bosna’da bulabilirsiniz.

Bosna Hersek’de Gezilecek Yerler Listesi

Bosna’da gezip görülecek birbirinden turistik ve tarihi yerlerden bahsetmek mümkün. Fakat, aşağıdaki 10 yer, Bosna’nın en turistik yerleri arasında. Turistlerin en çok tercih ettiği bu yerlerden, ülkedeki sürenize ve zevkinize göre eşsiz bir liste oluşturabilirsiniz.

Gelelim Bosna Hersek’in en turistik yerlerine ;

1.Pliva Şelalesi

Pliva Şelalesi
Pliva Şelalesi

Bosna’nın en güzel yerlerinden biri olan Pliva Şelalesi, ülkedeki en fotojenik şehir olan Jajce (Yayçe) şehrinde bulunuyor. Konum olarak ülkenin tam ortasında bulunuyor olsa da, Saraybosna ve Mostar’dan turistlerin pek zaman bulamadığı yerlerden biri olarak bilinir.

Fakat son yıllarda yapılan turizm çalışmaları sayesinde, adından ve şelalesinden çokça söz ettiren bu şehir ve şehirdeki güzellikle kaçmaz.

Pliva Şelalesi, Dünyanın en güzel 12 şelalesinden biri olarak bile seçilmiş. Galiba bu şelaleyi gerçek ününe kavuşturan şey de bu.

Eşsiz manzarası sayesinde muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu şelalede her yıl ağustos ayında atlama etkinlikleri de yapılıyor. Ağustos ayında bu şelaleyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, etkinlik takvimini de mutlaka göz atın deriz.

2.Kravica Şelalesi (Kravitse)

Kravica Şelalesi (Kravitse)
Kravica Şelalesi

Kravice olarak da çoğu turistin bildiği bu şelale ise, Bambaşka bir güzellik. Bize ve çoğu turiste göre de Kravica Şelalesi önce gelmektedir.

Nefes kesen bir manzara sunan Kravica Şelalesi’ne gitmek pek de kolay olmuyor. Özellikle bütçeli bir şekilde Mostar’dan veya Saraybosna’dan şelaleye ulaşmaya çalışıyorsanız. Bu şelaleye Mostar’dan gitmek için 3 seçeneğiniz var, birincisi araç kiralamak, ikincisi taksi kiralamak (Önermiyoruz) ve son olarak turlara katılmaktır. Maalesef bu şelaleye giden halk otobüsü veya aracı yok. Bu yüzden, seçenekleriniz bunlarla sınırlı.

Eğer Saraybosna ve Mostar’ı da görmeyi planlıyorsanız, bu şelalelere Mostar’dan gidin. Çünkü şelale, Mostar’a sadece 43 km uzaklıkta bulunuyor. Saraybosna ise 3 saate yakın sürmektedir. Bu yüzden, önce Saraybosna, sonra Mostar ve son olarak da Kravice Şelalesine gidebilirsiniz.

3.Blagay Alperenler tekkesi ve Sari Saltuk Hazretlerinin Türbesi

Blagay Alperenler tekkesi
Blagay Tekkesi

Mostar’dan sadece 7 km uzaklıkta olan Blagay Alperenler Tekkesi, Bosna Hersek’te gezilecek noktalar arasında oldukça popüler bir yerdir. Doğal manzarası ve serinliği ile bu yeri de mutlaka listenize ekleyin.

Bosna’nın tarihi yerleri arasında Blagay Tekkesi’nin tarihi 600 yıl öncesine kadar gidiyor. Anadolu’dan bu bölgeye gelen dervişlerin kurduğu bu tekke, daha çok Türk turistlerin ziyaret ettiği yer olarak bilinse de, Mostar’ı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün mutlaka göz attığı yerlerden.

4.Koniçe

Koniçe - Köprü
Koniçe

Saraybosna ve Mostar arasında güzel bir konumda bulunan Koniçe, son yıllara kadar turizmin pek dikkatini çekmemiş bir köy olsa da, son zamanlarda turistlerin favori yerlerinden biri haline geliyor. Özellikle Türk turistlerin daha çok ziyaret ettiği Koniçe, arabası olanlar için Bosna Hersek’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Aracınız yoksa da, Mostar veya Saraybosna’dan da Koniçe’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Koniçe için çok fazla zaman ayırmanıza da gerek yok. 2-3 saat burayı çok rahat bir şekilde aradan çıkarabiliyorsunuz.

5.Trebinje

Bosna-Hersek Gezi Rehberi - Trebinje
Trebinje

Dubrovnik’ten sadece 30 dakika uzaklıkta olan, eşsiz bir atmosfere sahip Trebinje, Bosna Hersek’te görülecek en güzel yerler arasında.

Sırp Cumhuriyeti bölgesinde bulunan bu şehir, muhteşem manzaralara sahip olmasının yanında birbirinden eski tarihi yapılara da ev sahipliği yapan bir Eski Şehir Bölgesi’ne sahiptir. Eski Şehir Bölgesi, Trebinje’de gezilecek yerler arasında en popüler olanıdır ve şehirde her turistin severek gezebileceği bir yer diyebiliriz.

6.Banja Luka

Banja Luka
Banja Luka

Sırp Cumhuriyeti’nin fiili başkenti olan ”Banja Luka” her ne kadar bir kasaba havasında olsa da, Bosna Hersek’teki ikinci büyük şehridir.

Banja Luka, ülkedeki kültürel karışımı görebileceğiniz en iyi yerlerdendir ve şehirdeki en ünlü turistik yerler arasında bir kilise ve camii bulunmaktadır.

Yürüyerek çok rahat bir şekilde Banja Luka’da gezilecek yerleri keşfedebiliyorsunuz. Nehir kıyısında güzel ve eski bir kale uzanır ve bu kaleye girişler ise ücretsizdir.

Dış duvarlarda günümüzde hala iyi durumda diyebiliriz. Duvarların üzerinden güzel manzaralara seyredebiliyor olsanız da, duvarların ardında, içeride görülecek pek bir şey yok. Yani sırf manzara görmek için göz atabileceğiniz yerlerden.

Balkan yemeklerinin en iyisini bulabileceğiniz bu şehri de listenize ekleyebilirsiniz.

7.Pöçiteli (Počitelj)

Pöçiteli (Počitelj) - Bosna Hersek Gezi Rehberi
Pöçiteli (Počitelj)

Neretva nehrinin sol yakasındaki güzel konumu ile dikkat çeken yerlerden biri olan Pöçiteli Müstahkem bir Ortaçağ yerleşim yeridir. Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan bu bölge, farklı inşaat tarzı, hem Osmanlı hem de Ortaçağ etkilerinin bir sonucudur.

Balkan Savaşları sırasında en çok tahrip edilmiş yerlerden biri olsa da, yeniden inşa edilerek UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış.

Günümüzde bir açık hava müzesini andırmakta ve çok az sayıda insan burada yaşamaktadır. Turizm sayesinde gelişen yerlerden biri olduğundan dolayı da, göz atmaya değer.

Pöçiteli’yi keşfetmek için sadece birkaç saate ihtiyacınız var. Güzel bir manzara seyretmek için kaleye yürüyün ve savaştan çok iyi bir şekilde kurtulmuş olan yapıyı görün. Yolda giderken de Şişman İbrahim Paşa Medresesi’ne de mutlaka göz atın.

Pöçiteli’ye Mostar’dan çok rahat bir şekilde günübirlik turlar ile gidebilirsiniz.

8.Ilidza

Ilidza yakınlarındaki Ormanlık Alan ve Nehir
Ilidza

Saraybosna’nın banliyösünde bulunan Ilidza’ya kolayca tramvayla ile ulaşabilirsiniz.

Bir kaplıca ve rekreasyon alanı olarak bilinen Ilidza, eşsiz parkı ile bilinmektedir. Her ne kadar ilkbahar ve sonbaharda ziyaret edilmesi gerektiği söylense de, yaz aylarında da oldukça güzeldir.

Bu kasabaya ulaşmak için tramvaydan sonra ağaçlarla kaplı güzel bir yolu geçmeniz gerekiyor. Yürüyerek biraz zor olsa da, yalnız değilseniz ve doğa fotoğraflarına meraklıysanız, sıkılmadan yürüyerek geçin. Aksi takdirde faytonla da burayı geçebiliyorsunuz.

Ayrıca romantik bir Bosna Hersek tatili yapıyorsanız, Ilidza’da 19. ve 20. yüzyılın başlarından kalma eski ve lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Çok pahalı olmadığı gibi, Bosna Hersek’teki yapılacak en romantik şeylerden biri. Bu yüzden, ödediğiniz ücrete değebilir.

Ilidza için farklı planlarınız yoksa, burayı 2-3 saatte çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Zaten kasaba çok büyük değil. Bu yüzden, fazla bir zamana da ihtiyacınız yok.

Bosna Hersek’in En Turistik Yerleri

9.Mostar

Mostar Köprüsü - Bosna Hersek Şehirleri
Mostar Köprüsü

Mostar, Saraybosna’dan sonra, Bosna Hersek’in en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri.

Pocitelij Köyü ve Kalesiyle, Mostar Köprüsü ve Bakırcılar Çarşısı ile eşsiz bir deneyim Mostar, ülkede kaçırılmaması gereken şehirlerden bir tanesi. Bu turistik yerlerin dışında, daha Mostar’da yapılacak birbirinden güzel yerleri görebilirsiniz.

Mostar için dolu dolu 1 gününüzü ayırın. Yani en azından 1 gece konaklayın. Vaktiniz varsa mutlaka 2 gün konaklayın deriz. Çok fazla görülecek yerler olmasa da, detaylı olarak gezmek isteyeceğiniz birçok yer bulabilirsiniz. Zaten şehir çok pahalı olmadığından dolayı da, rahatlıkla gezebiliyorsunuz.

Göz At : Mostar gezilecek yerler

10.Saraybosna (Sarajevo)

Saraybosna - Bosna Hersek'in En Güzel Şehri
Saraybosna

Gelelim Bosna Hersek’in en ünlü yerine, Saraybosna’ya. Bu şehir kuşkusuz Bosna Hersek dendiğinde akla ilk gelen şehir oluyor. Bunun bir ton sebebi olsa da, en önemlisi, ülkenin başkenti ve en bilinen şehri olmasıdır.

Tabi bu nedenlerden ötürü değil, sunduğuz eşsiz güzelliklerden dolayı, binlerce turistin favori şehirlerindendir.

Saraybosna, Müslümanların, Hristiyanların ve Yahudilerin birlikte güzel güzel yaşadığı bir şehir. Saraybosna’da gezilecek yerler ise, çok rahat bir şekilde kısa sürede keşfedilebiliyor. Birbirine çok da uzak olmayan turistik yerleri dolu dolu bir günde görebiliyor olsanız da, seyahatinizi aceleye getirmemek adına en azından 2 gece bu şehirde konaklayabilirsiniz.

Saraybosna’nın öne çıkan gezilecek noktaları ise, Başçarçı, Sebil Çeşmesi, Latin Köprüsü ve Sarı Kale olarak bilinen Zuta Tabija’dır. Tabi Saraybosna sadece bunlardan ibaret değil. Daha birbirinden tarihi ve turistik yerleri de bu şehirde görebiliyorsunuz. Bosna Hersek’in en güzel yerleri arasında olan bu şehri, listenizin ilk sırasına ekleyin deriz.

Göz At : Saraybosna gezilecek yerler

Bosna Hersek Hakkında Bilgiler

Turizm kelime hazinesinde ”Kalp Şekilli Arazi” olarak da isimlendirilen Bosna Hersek, haritada Güneydoğu Avrupa’nın kalbinde yer almaktadır. Hem konum hem de kültür bakımından Doğu ve Batı’nın kavşağındadır diyebiliriz.

Bosna Hersek, son zamanlarda turistlerin Avrupa’daki favori destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Özellikle Avrupa’lı turistlerin sık sık ziyaret ettiği yerlerden biri olan bu ülke, her geçen ünlenen bir şehre sahip.

Bosna Hersek’e Ne Zaman Gidilir ?

Bosna Hersek şelalelerinin büyük bir bölümü yaz aylarında açık oluyor. Yani, önemli şelaleri görmeyi planlıyorsanız, mayıs ayından sonra ve kasım ayından önce bu ülkedeki şehirleri ve şelaleleri ziyaret edebilirsiniz.

Fakat yaz aylarında, özellikle Mostar ve Saraybosna aşırı kalabalık olmaktadır. Sonbaharda ve İlkbahar da, bu ülkeyi ziyaret için güzel zamanlar olduğu söylenir. Ancak, işinizi şansa bırakmayın ve çok aşırı kalabalıkların olmadığı mayıs ayı sonları veya eylül ayı başları gibi Bosna-Hersek’teki görülecek yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Bosna Hersek Güvenli mi ?

Her Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Bosna’da da, birçok yankesici ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Özellikle Saraybosna, turist tuzaklarının ve yankesicilerinin en fazla olduğu şehirlerden biri. Bu yüzden, her ülkede olması gerektiği kadar dikkatli olun yeter. Seyahatinizde sizi çok fazla rahatsız edebilecek durumlar ile karşılaşma ihtimaliniz düşük. Bu yüzden de kendinizi kasmanıza gerek yok.

Daha Başka Bosna Hersek’te Nereler Gezilir ?

Bosna Hersek’te gezilmesi gereken daha birçok yer vardır. Özellike Mostar ve Saraybosna’ya yakın birçok turistik ve tarihi yerleri görebilirsiniz. Gezinize Saraybosna’dan başlayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaları hallettikten sonra Saraybosna çevresindeki gezilecek noktalara göz atabilirsiniz. Ayrıca Mostar çevresinde de birbirinden güzel görülmeye değer yerler de bulunmaktadır. Bizim göremediğimiz bu farklı yerlerden bazıları ;

  • Armijska Ratna Komanda ; Konjic kasabası yakınlarında bulunan bu Soğuk Savaş dönemi nükleer sığınağı da son yıllarda ülkedeki en çok rağbet gören yerlerden.
  • Tuzla ; Kuzeydoğu Bosna’nın en büyük üçüncü şehri olan Tuzla, çok fazla turistik bir yer olmasa da, ismini çok duyduğumuz yerlerden biri. Pannonica Gölü, piramit şeklindeki çatılı Turalibey Camii ve fotoğrafçıların en sevdiği yerlerden olan Dzindic Camii gibi yerler ile Tuzla’da gezilecek birkaç yer bulabilirsiniz.
  • Travnik ; Saraybosna’ya ortalama 90 km uzaklıkta bulunan bu şehir de, listenize ekleyebileceğiniz, turistik yerlerden.

Bosna Hersek’in gezilecek yerleri tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat ülkedeki en çok tercih edilen ve en fazla ziyaretçisi olan şehirler, kasabalar ve tarihi yerler listesi arasında ilk sıralarda yer alan bu 10 yer, Bosna Hersek gezisinde kaçırılmaması gereken noktalardan.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...