Bozcaada Gezilecek Yerler | Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada, kuzey tarafında Semadirek, güney tarafında Midilli, kuzey batısında Limri ve Kuzey doğusunda Gökçeada bulunan, şarapları ile de ünlü olan, Çanakkale’nin en renkli ve en güzel ilçelerinden biri olarak bilinir. 500 yıl kadar çok uzun bir süre, Türkler ve Rumların bir arada yaşadığı, Türkiye’nin en büyük üçüncü adası olarak biliniyor. Bozcaada gezilecek yerler ve adada yapılacak turistik aktiviteler ise, oldukça çeşitli.

Bozcaada hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Ada Ege Denizi’nde Ülkemize ait iki adadan biri olarak bilinir. Homeros’un İlyada Destanı’nda da Adanın ismi geçmekte. Şarapların yetiştiği bağ evleri, Rum mahalleleri, Bozcaada Kalesi ve Ayazma plajı ile Bozcaada, Çanakkale gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken her kesime hitap edebilen renkli bir ilçedir.

Bozcaada'nın En Güzel Yerleri
Bozcaada’ Görülmesi Gereken Yerler

Bozcaada tarihi hakkında bilgi vermek gerekirse, Adanın ilk yerleşimcilerinin Pelasglar olduğu öne sürülmekte. M.Ö 334 yılında Ege Adaları’na Büyük İskender sahip olmuş ve daha sonra M.Ö 1.yüzyılda Roma İmparatorluğu, 1455’den sonra da Venediklilerin elinden alınmış olan ada, Ege’de Türklerin hakimiyet sağladığı ilk ada olmuş.

Bozcaada Gezilecek Yerler Listesi

Eğer Bozcaada’yı turlar ile ziyaret ediyorsanız, Bozcaada’da gezilmesi gereken önemli yerlerin birçoğunu görme şansınız olacak. Turlar ile görebileceğiniz yerler ise, Şarap Fabrikaları, Rüzgar Gülleri, Polente Feneri, Ayazma Manastırı, Meryem Ana Kilisesi ve Göztepe olacaktır.

1.Bozcaada Kalesi’ni Görün

Bozcaada Kalesi - Çanakkale
Bozcaada Kalesi girişi

Bozcaada İskelesi’ne yanaşırken sizi karşılayan bu devasa kale, Bozcaada’nın en turistik yerlerinden. Kale, adanın en iyi manzarasına sahip yerlerinden biri. Tam olarak kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bu kalenin, Fatih Sultan Mehmet tarafından onarıldığı tahmin edilmekte. Daha çok manzarası için gitmenizi tavsiye edebileceğim bu kalenin, merdivenler yardımıyla yüksek duvarlarına çıkın, adanın eşsiz manzarasını seyredin ve birkaç manzara fotoğrafı çekin.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada 

2.Güneşin Batışını İzleyin

Bozcaada’da yapılması gereken aktiviteler arasında en romantik olanı da, adanın batı burnunda bulunan Rüzgar Gülleri bölgesinde güneşin batışını seyrederek şaraplarınızı yudumlamak olacaktır. Daha çok çiftler tarafından tercih edildiği söylenen bu bölgeye, tek başınıza gitmekte bence hiçbir sakınca veya abes bir durum yoktur.

3.Ada Meydanından Hediyelik Eşyalar Alın

Bozcaada Meydanı
Bozcaada’da Alışveriş için göz atabileceğiniz yerlerden

Bozcaada Kalesi’nden çıkar çıkmaz hemen sağ tarafınızda yer alan, M.Kemal’in heykelinin bulunduğu bu yerde, birçok hediyelik eşya satan küçük mağazaları görebilirsiniz. Ada hatırası olarak birkaç bir şey alabilirsiniz. Bu bölgede bulunan restoranların büyük bir çoğunluğunun süper pahalı olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden, yemek için ucuz ve güzel bir restoran arıyorsanız, adanın iç kısımlarına doğru gidin ve dar sokaklarda bulunan restoranları deneyin.

4.Çanakkale’nin En Soğuk Suyunda Yüzün

Bozcaada Ayazma Plajı
Ayazma Plajı sabah saatleri – Bozcaada’nın en güzel yerleri

Bozcaada’da gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan Ayazma Plajı, Çanakkale’nin en soğuk suyuna sahip plajlarından biri olarak bilinir ve bu tamamen doğrudur. İliklerinize kadar soğuğu hissedebileceğinize emin olabilirsiniz. Bu kadar soğuk suya sahip olmasına rağmen, plaj sabah 10 sularında kalabalıklaşmaya başlıyor. Soğuk suya dayanamıyorsanız, öğle saatlerinde (1 gibi) gidin derim (Su yine soğuk olacaktır, fakat sabah saatleri kadar değil). Ancak hafta sonu bu plajda, öğle saatlerinde yer bulabileceğinizi pek sanmıyorum. Bozcaada Plajları arasında en çok tercih edilen Ayazma Plajı’nda şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz.

Bozcaada Habbele Plajı
Habbele Plajı sabah saatleri, aracınız yoksa es geçin derim.

5.Ada Şaraplarını Deneyin

Şarap denince aklıma benim hep Şirince (İzmir) gelmiştir. Fakat, Bozcaada şarapları, Şirince şarapları kadar olmasa da, oldukça popüler diyebilirim. Ülkemizin en meşhur ve en özel şarapları arasında gösterilen Bozcaada şaraplarını en iyi deneyebileceğiniz yerler şarap fabrikaları olacaktır. Tabi büyük bir grupla bu fabrikalara giderseniz, şarapları denemenize izin verilmeyebilir.

6.Ada Camping’e Bir Göz Atın

Bozcaada Ada Camping
Ada Camping

Ayazma ve Habbele Plajı arasında kalan bu yer, Çanakkale’de kamp yapabileceğiniz en iyi yerler arasında diyebilirim. Karavanını alan, çadırını alan buraya kamp yapmaya gelmiş. Kamp, ada merkezine araç ile ortalama 5-10 dakika uzaklıkta. Tek sıkıntısı, aracınız yoksa ulaşım zor.

Kamp içerisinde yemek yiyebileceğiniz muhteşem bir cafe bulunuyor ve cafe içerisinde dilediğiniz birçok kahvaltı ve yemek çeşitlerini bulabiliyorsunuz. Kampın bulunduğu alanda yer alan Banyolar ve Tuvaletler, süper temiz ve modern diyebilirim. Eğer Çanakkale’de kamp için bir yer arıyorsanız, Kabatepe Orman Kampı’ndan sonra ilk düşünülmesi gereken yer buradır, diyebilirim.

Bozcaada Tekne Turu
Bir de, ada da birçok tekne turu yapan firmalar bulunuyor. Hiçbir deneyimim olmasa da, denemeye değer gibi görünüyor

7.Bisiklet Kiralayın ve Rum Mahallesini Gezin

Bozcaada’nın en popüler aktivitelerinden biri olarak biliniyor olsa da, kendinize güvenmiyorsanız bu aktiviteyi es geçin derim. Ben bisiklet kiralamasam da, ada içerisinde birçok yokuşlu yollar bulunduğunu söyleyebilirim. Tabi, bunu spor olarak görebilirseniz, eğlenceli olacağından şüpheniz olmasın. Ayrıca, Rum Mahallesi’nde daracık ve taşlı sokaklarda dolaşmayı, tarihin ve doğallığın tadını çıkarmayı da unutmayın.

Bozcaada’da Bunları Yemeden Ada Ziyaretinizi Bitirmeyin

  • Kabak Çiçeği Dolma
  • Ahtapot Izgara
  • Peynir Ezmesi
  • Domates Reçeli

Dar ve taşlı sokakları, tarihi yapıları, renkli evleri, buz gibi plajı ve muhteşem manzarası ile,  Bozcaada’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir ?

Bozcaada İskelesi
Bozcaada Feribot İskelesi

Eğer, araç ile Çanakkale ziyareti planlıyorsanız Geyikli feribotları ile Bozcaada’ya geçebilirsiniz. 70 TL gidiş-dönüş ücreti ödeyerek araçlarınızla adaya geçmek mümkün. Fakat, diğer bir seçenek araçlarınızı geyikli de bırakıp adaya gelebilir, buradan bisiklet veya motosiklet kiralayarak adayı keşfedebilirsiniz. Biraz yorucu olsa da, 70 tl yerine 10 tl gidiş-dönüş için sadece bilet ücreti ödersiniz.

Adada bisiklet kiralamak oldukça popüler. Fakat, adanın bazı yolları biraz sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden kendinize güvenmiyorsanız arabanız ile direkt adaya geçin derim. Eğer 3 veya daha fazla kişi ile birlikte özel aracınız ile seyahat ediyor ve Bozcaada için turlara katılmayı planlıyorsanız, bu sevdanızdan vazgeçin derim. Çünkü Bozcaada bana göre turlar ile gezilecek bir yer değil.

Tur ücretleri ortalama 60-80 tl ve turlar ile adayı keşfetmek güzel olabilir, tabi nereye gidileceğini bilmiyorsanız. Fakat, turlar size hadi gelin Ayazma Plajı’nda denize girelim veya gidip güneşin batışını seyredelim demez. Bu yüzden, Bozcaada’yı turlar yerine bireysel olarak gezmeniz, hem eğlence açısından hem de bütçe açısından çok daha mantıklı olacaktır.

Peki Çanakkale’den Bozcaada’ya Nasıl Gidilir ?

Çanakkale İskelesi - Bozcaada Gezi Reehberi
Çanakkale Feribot İskelesi

İşte Çanakkale’nin en problemli konusu da budur aslında. Maalesef, Çanakkale merkezden Bozcaada’ya direkt olarak tek sefer bulunuyor, bir gidiş, bir de dönüş olmak üzere. Sadece belirli günler ve değişik saatlerde. Bu seferlere denk gelebilmek için çok şanslı olmanız gerekiyor.

Bozcaada’dan Çanakkale’ye ; Çarşamba Cumartesi 18:00 ve Pazar 17:00.

Çanakkale’den Bozcaada’ya ise, Çarşamba Cumartesi ve Pazar 10:00

Bunun dışında adaya ulaşım için en garanti yol, Çanakkale’den Geyikliye gitmektir. Araçlarınız varsa, çok rahat ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa, Çanakkale’den her saatte bir hareket eden Geyikli minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Minibüs sizi Bozcaada’ya giden feribotların kalktığı iskeleye kadar götürüyor.

Bozcaada, Çanakkale’de en çok seveceğinizi düşündüğüm yerlerden biri. Bozcaada’da gezilecek yerler ise, bu liste ile sınırlı değil. Fakat, 3-4 saatlik bir Bozcaada gezisi için bu liste sanırım yeterli olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...