Brescia Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Kuzey İtalya‘da Milano ve Verona arasında güzel bir konumda yer alan Brescia, ülkenin en muhteşem manzaralarından bazılarına sahip olmasıyla ünlü.

Ülkenin sanayi merkezi olarak da bilinen Brescia’nın uzun ve çalkantılı bir tarihi var. Bu şehir, Roma İmparatorluğu döneminden bu yana, tarihsel olaylarda büyük rol oynamış. Önemli stratejik konumu nedeniyle de, birçok İmparatorluklarla mücadele etmiştir.

Şehirde Roma Capitolino Tapınağı kalıntıları ve Duomo Nuovo gibi tarihi yapıların yanı sıra, Brescia, Garda Gölü gibi doğal harikalarıyla da sevilen, özellikle son yıllarda ülkenin en trend olan şehirlerinden.

Brescia’ya düzenlenen günübirlik geziler genellikle Como’dan olsa da, Milano’dan da günübirlik turlar ile bu şehri ziyaret edebiliyorsunuz.

Gelelim Brescia gezilecek yerler listemize ; 

1.Piazza del Foro (Forum Meydanı)

Piazza del Foro (Forum Meydanı)
Piazza del Foro (Forum Meydanı) ve Capitoline Triad Tapınağı

Şehrin en eski yerlerinden biri olan Piazza del Foro, Brescia’nın tarihi kent merkezinin tam kalbinde yer alıyor. Capitolino tapınağı gibi Roma kalıntıları ile çevrili olan bu meydanda, orijinal kaplamaları görebiliyorsunuz.

Meydanın hemen yükselen diğer tarafında restore edilmiş Capitolium’un yanında, 3. yüzyılda inşa edilmiş ”Roma Doğu Kapısı”nın kalıntılarını ve Roma Tiyatrosu‘nu görebilirsiniz.

Tarihi kalıntılarla dolu olan bu meydan, şehir gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden.

2.Capitolium o Tempio Capitolino (Capitoline Triad Tapınağı)

Capitoline Triad Tapınağı
Capitoline Triad Tapınağı

Kuzey İtalya’daki Roma mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan ”Tempio Capitolino” yukarıda bahsettiğimiz Piazza del Foro’da görebileceğiniz en önemli tarihi kalıntılardan biri.

MS 73 yılında kurulmuş olan bu tapınak, günümüzde bir kalıntı olsa da, tapınaktan kalan duvarın büyük bölümlerini, temelleri ve sütunların bir kısmını hala görebiliyorsunuz.

Sütunlar üzerindeki ayrıntıları ve bazı Latin yazıtları alınlığın tabanında görebilirsiniz. Bugün korint sütunlardan sadece 6’sı ayakta durmaktadır.

Jüpiter, Juno ve Minerva‘ya adanmış heybetli tapınakta, orijinal sunakları ve renkli mermer zeminleri görebileceğiniz 3 odaya da göz attığınızdan emin olun.

3.Museo di Santa Giulia (Brescia Tarih ve Sanat Müzesi)

Eski bir manastırda yer alan Museo di Santa Giulia, Brescia’nın tarihi ve Lombardiya bölgesi hakkında bilgileri bulabileceğiniz tarih dolu bir müzedir.

Manastırın alt tarafında da, mozaik zeminlerle tamamlanmış olan birçok Roma evini görmek mümkün.

Altın kalıntılar, tarihi sanat eserleri ve heykeller gibi antik kalıntıları görebileceğiniz bu müzede, M.Ö. birinci yüzyıldan MS 5. yüzyıla kadar sunakları ve mimari parçaları içeren antik eserler arasında, dikkat çekici iki metrelik bronz Kanatlı Zafer heykeli de bulunuyor.

Şehrin 2 bin yıllık tarihini çok güzel bir şekilde resim eden bu güzel müzeyi de, listenize ekleyin.

4.Duomo Nuovo (Yeni Katedral)

Duomo Nuovo (Yeni Katedral)
Duomo Nuovo (Yeni Katedral)

Eski Katedralin hemen yanında yer alan Duomo Nuovo (Yeni Katedral), şehirdeki en zengin dekorasyona sahip olan yapılardan biri.

İlk olarak katedralin inşaasına 1604 yılında başlanmış olsa da, 1825 yılına kadar 200 yıldan fazla bir süre tamamlanamamış. Katedralin mimarisi Geç Barok tarzında kabul edilir ve beyaz taş, mermer ve çok sayıda sütunlar ile güzel bir şekilde dekore edilmiştir.

İç mekan, dış mimari kadar gösterişli ve süslü olmasa da, içerideki heykellere de göz atmayı unutmayın.

5.Broletto

Broletto
Broletto

Tarihi 12. yüzyıla kadar giden Broletto, Piazza Paolo adı verilen meydanda bulunan, şehrin en önemli tarihi yapılarından biri.

Eski bir Belediye Binası olan Broletto, farklı stil ve tasarımların birleştirmesiyle oluşmuştur ve Duomo’dan çok daha farklı bir görünüme sahiptir.

Belirli zamanlarda binanın içerisini ziyaret edebiliyorsunuz. Fakat sırf dışarıdan görmek için bile bu tarihi yapının bulunduğu yere gidebilirsiniz.

6.Piazza della Loggia

Piazza della Loggia
Piazza della Loggia

Brescia’nın bir diğer güzel meydanı olan ‘‘Piazza della Loggia” merkezindeki taş heykeli ve çevresindeki kafe ve restoranları ile meşhurdur. Burası, şehirdeki en hareketli ve en merkezi meydanlardan biri. Bu yüzden, tarihi şehir merkezinin herhangi bir noktasından meydana çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Meydanın batı ucunda Belediye Binası bulunuyor. Bu binanın tarihi ise, 1492 yılına kadar gitmektedir. Ayrıca, binanın inşaasının tamamlanması 1674 yılına kadar sürmüş.

Piazza della Loggia - Brescia Gezilecek Yerler
Piazza della Loggia – Saatin olduğu taraf

Meydan ve yakındaki Via X Giornate, Brescia’da alışveriş için tercih edilen yerlerden. Meydan ziyaretinizden sonra buraya da göz atabilirsiniz.

7.Brescia Kalesi

Brescia Kalesi
Brescia Kalesi

Castello olarak da bilinen Brescia Kalesi, Visconti ailesine ait ve tarihi 13. yüzyıla kadar gitmektedir. Günümüzde, kentin en popüler turistik yapılarından biri olmasının en önemli nedeni ise, ev sahipliği yaptığı 2 müzedir. Museo del Risorgimento ve Silah Müzesi de, kale içerisinde görebileceğiniz yerlerden.

Brescia’nın tarihi şehir merkezinin kuzey doğu köşesinde bulunan bu görkemli kale, yüksek konuma sahip olduğundan, güzel bir şehir manzarası da sunmaktadır. Ayrıca, Brescia Kalesi’nin bulunduğu tüm kompleks, ağaçlar ve parklarla çevrilidir. Özellikle yaz aylarında yoğun turist trafiğine sahip olan bu kale çevresindeki güzelliklere de göz atmayı unutmayın.

8.Santa Maria dei Miracoli Kilisesi

Santa Maria dei Miracoli Kilisesi
Santa Maria dei Miracoli Kilisesi

Santa Maria dei Miracoli Kilisesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmış olmasına rağmen günümüzde çok fazla hasar almadan duruyor olmasının en önemli nedeni, bombalama sırasında kilisenin iskeleyle çevrili oluşudur.

İç mekan, biraz daha fazla hasar almış ve geniş çaplı bir restorasyondan sonra günümüzdeki haline kavuşmuş.

Kilisenin erken rönesans revak ve cephesi, tarihi 15. yüzyıla kadar giden oyma mermer kabartmalarla kaplıdır.

Vittorio Emanuele‘de yer alan bu kiliseye de, tarihi şehir merkezinin hemen hemen her yerinden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

9.Santa Maria Della Carità

Santa Maria Della Carità
Santa Maria Della Carità

Duvarları fresklerle süslenmiş, altın çevrili sunak parçaları ve barok tarzıyla turistlerin ilgisini çeken bir diğer yapı ise, tarihi şehir merkezine yakın bir konumda bulunan ”Santa Maria Della Carita”dır.

Çok popüler bir yapı olmasa da, merkezi konumundan dolayı 5 dakikalığına içerideki freskler için göz atabileceğiniz yerlerden.

10.Monte Isola

Monte Isola
Monte Isola

Iseo Gölü’nün merkezinde güzel bir yerde bulunan Monte Isola, bir ada ve komündür. Araç olmayan adada ulaşım, sadece yürüyerek ve bisiklet ile sağlanıyor. Bu da, adaya farklı bir hava katmaktadır.

Adadaki en dikkat çeken yerlerden biri deniz seviyesinden 600 metre yukarıda olan Madonna della Ceriola Tapınağı‘dır. Bunun dışında adada küçük köyler de bulunmaktadır.

Brescia’dan Monte Isola Adası’na düzenli feribotlarla gidebilir, bisiklet kiralayıp güzel ve eşsiz dağlık manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Turistik Yerlere Yakın Brescia’da Nerede Kalınır ?

Brescia’ya Milano‘dan ve Como Golü‘nden günübirlik turlar ile gitmek yerine, bu antik kalıntılar ve tarihi yapılar ile ünlü şehirde 1 günde olsa konaklamayı planlıyorsanız, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan otellerde konakladığınızdan da emin olun.

Tarihi şehir merkezi içerisinde konaklayacak olursanız, Brescia’nın hemen hemen tüm gezip görülecek yerlerine yakın bir konumda olursunuz. Otel Tavsiyesi olarak da ;

  • Hotel Igea ; 4 yıldızlı lüks bir otel olan bu tesis, şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta. Merkez tren istasyonunun hemen yanındaki güzel ve merkezi konumu sayesinde, İtalya’nın diğer şehirlerinden şehri ziyaret etmek çok daha kolay olacaktır. Şık ve modern odaları, olumlu konuk yorumları ve güzel değerlendirme puanıyla göz atmaya değer bir tesis.
  • Albergo la Svolta ; 2 yıldızlı bu otel, şehir merkezinin tam kalbinde bulunuyor. Duomo Nuovo (Yeni Katedral) tesise sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Şehirdeki önemli turistik yerlere yakın ucuz bir otel arıyorsanız bu tesisi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da gezilecek en güzel yerler arasında olan Brescia’dan sonra, kente 50 km uzaklıkta olan Bergamo‘ya ve Como Gölü’ne veya biraz daha uzak olarak Milano’ya da göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...