Brindisi Gezilecek Yerler | Brindisi Gezi Rehberi

Güney İtalya‘nın Adriyatik kıyısında önemli şehirlerden bir tanesi olan Brindisi, Apulia bölgesinde bulunuyor.

Şehir, stratejik konumundan dolayı, Adriyatik Denizi’ndeki diğer ülkelerle sıkı ticaret ilişkisinde olmuş. Bu yüzden de, tarihte İtalya’nın bu bölgesinin gelişiminde oldukça etkili olmuştur.

Kayıtlara göre bu şehirde, Roma ve Yunan döneminden beri yerleşimin olduğu söylenmektedir. Ostrogoths, Lombards ve Sicilya Kralları da dahil olmak üzere birçok İmparatorluklar tarafından yönetilmiş olan Brindisi, II.Dünya Savaşı sırasında İtalya’nın geçici başkentliğini yapmıştır.

Bir turizm merkezi olarak Brindisi, çok popüler bir şehir olmasa da, güzel limanı ve takdire şayan tarihi yapılarıyla görülmeye değer.

Brindisi gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel 10 yer ise; 

1.Brindisi Limanı

Brindisi Limanı
Brindisi Limanı

Şüphesiz şehirde ilk göz atmanız gereken yerlerden biri, Brindisi Limanı‘dır.

Burası, ticari ve toplu nakliye için iskeleler, limanlar ve istasyonlarla çevrilidir. Liman, şehir gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden. Burada bulunan Via del mare, şehirdeki en güzel manzaraları sunarken, Via Ettore Ciciriello daha çok nakliye işlemlerini izleyebileceğiniz yerdir.

Daha çok manzarası için tercih ediliyor olsa da, limanda gerçekleşen ticari hareketler de 5 dakikalığına da olsa izlenmeye değer.

Limanın karşı tarafında ise, ”İtalyan Askerler Anıtı” bulunmaktadır. Biraz daha kuzeye gidecek olursanız da, birçok balıkçı ve yelkenli teknesi görebileceğiniz marinaya ulaşabilirsiniz.

2.Santa Maria del Casale

Santa Maria del Casale
Santa Maria del Casale

Şehirde, sadece birkaç dini yapı bulunuyor ve bunlar arasında en ünlüsü ise, ”Santa Maria del Casale”dir.

Kilisenin tarihi 13. yüzyıla kadar gitmektedir. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışması ise, kilisenin dış cephesindeki paneli korumak amacıyla yapılmış.

Ön cephede süslü ve çıkıntılı bir kapı bulunuyor. Cephenin tamamı çok gösterişli olmasa da, güzel desenlerle süslenmiş. Kilisenin iç mekanı ise, biraz daha gösterişli. İçeride, Son Yargı, Müjde ve Çocukla Madonna‘nın tasvirini içeren freskler bulunmaktadır.

Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu kiliseyi de, listenize ekleyin derim.

3.Brindisi Alfonsino Kalesi (Castello Alfonsino di Brindisi)

Brindisi Alfonsino Kalesi (Castello Alfonsino di Brindisi)
Brindisi Alfonsino Kalesi (Castello Alfonsino di Brindisi)

Limanın kuzey kenarında yer alan bu tarihi kale, limanın girişi için bir savunma olarak 16. yüzyılda inşa edilmiş.

Çok sayıda yürüyüş yoluna ve kuleye sahip olan Brindisi Alfonsino Kulesi, Adriyatik Denizi’nin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Ayrıca, kalenin tam ortasında bir de kapalı liman bulunuyor.

Saint Andrea Adası‘nın kenarında yer alan bu kaleye, adayı keşfederken de göz attığınızdan emin olun.

4.Pontificia Basilica Cattedrale (Brindisi Katedrali)

Pontificia Basilica Cattedrale (Brindisi Katedrali)
Pontificia Basilica Cattedrale (Brindisi Katedrali)

Papalık Katedrali Bazilikası, Aziz John Baptist Katedrali veya Brindisi Katedrali olarak da bilinen ”Pontificia Basilica Cattedrale”, şehirdeki en önemli dini yapılardandır.

Kentin ana dini yapısı olan bu katedral, 11. yüzyılda bir bazilika olarak ”Papa II Urban” tarafından kutsanmış.

Brindisi’nin eski kent bölgesinde güzel ve merkezi bir konumda yer alan bu katedrale, şehrin birçok yerinden yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Katedral, şehrin tam kalbinin attığı güzel bir meydanda bulunmaktadır.

Diğer tarihi yapıların yanında güzel ve alışılmadık cephesiyle dikkat çeken bu katedral, Romanesk tarzına sahiptir. Yapının ön cephesinde, oldukça süslü bir çan kulesi ve birkaç taş heykel bulunuyor.

Brindisi Katedrali’nin dışı kadar içi de oldukça gösterişli ve zengin bir dekorasyona sahiptir. İçeride, Aziz Theodore‘un kalıntılarını içeren bir şapelin yanı sıra, sunaktaki renkli vitray görülmeye değerdir.

5.Brindisi Arkeoloji Müzesi

Katedralden çıktıktan sonra, hemen yan taraftaki Arkeoloji Müzesi‘ne uğramayı da unutmayın.

Bronz heykeller ve taş oymalar ile güzel bir sergiye sahip olan bu müze, antik yapıya merakı olan herkesin severek gezebileceği bir müzedir.

Her Arkeoloji Müzesi’nin aksine bu müzedeki eserlerin büyük bir bölümü, denizden çıkarılmış. Tabi kazılarda bulunan eserlerde sergileniyor. Ancak, su altından çıkarılan eserler çok daha fazla ilgi görmektedir.

Müzede, Bronz heykeller ve taş oymaların dışında, Roma dönemine kadar giden, madeni paralar, mezarlar ve silahlar da bulunmaktadır.

6.İtalyan Denizciler Anıtı

İtalyan Denizciler Anıtı
İtalyan Denizciler Anıtı

Şehrin en ikonik yapılarından biri olan İtalyan Denizciler Anıtı, Limanın karşı tarafında yer alan, Brindisi’de görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir anıt.

Gemi dümenine benzeyen bu taş yapının bulunduğu yer de, güzel bir manzara sunmaktadır.

53 metre uzunluğundaki bu anıt, 1933 yılında inşa edilmiş ve anıtınn tepesine çıkmakta mümkün. Buradan, Brindisi’nin çok güzel bir manzarasını seyredebilirsiniz.

Bu büyük taş anıtın bulunduğu yerde bir de park bulunmaktadır. Güzel bir yürüyüş veya eşsiz bir liman manzarası için bu parka da göz atmayı unutmayın.

7.Piazza Santa Teresa

Eski kent bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunan ”Piazza Santa Teresa” meydanı, şehirdeki en popüler birkaç meydandan biri.

Santa Teresa Kilisesi ve Prefettura Di Brindisi gibi güzel yapılara ev sahipliği yapan bu meydanda, yapılacak çok fazla turistik şey olmasa da, kiliseyi görmek için bile meydana göz atabilirsiniz. Ayrıca meydan, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde yer almaktadır.

8.Caffè Olympia’da Kentin En Güzel Kahvesini İçin

Caffè Olympia
Caffè Olympia – foto kaynak ; Tripadvisor.com

Brindisi’nin en ünlü ve en sevilen kafelerinden biri olan ”Caffe Olympia”, daha çok turistlerin favori mekanlarından biri olsa da, yerel halkın da en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Bu kafede sadece kahveler meşhur değil. Dondurma için de kesinlikle Caffe Olympia’ya uğramanız gerekir.

Brindisi’nin tarihi kent merkezinde, Via Cesare Battisti‘de bulunan bu kafe, taze pişmiş hamur işleri ve kruvasanları da bulabileceğiniz güzel bir mekan. Hem kahvaltı, hem de dondurma ve kahve için göz atabileceğiniz bu kafeyi de gezip görülecek yerler listenize ekleyin derim.

9.Colonne Romane

Colonne Romane
Colonne Romane

Roma Sütunları/Kolonları olarak da bilinen ”Colonne Romane” tarih boyunca Brindisi’nin sembolik yapılarından olmuş.

Burada, ikinci yüzyılda inşa edilmiş olan 2 sütundan sadece biri günümüzde sağlam bir şekilde durmaktadır. Bu sütunların oldukça derin ve farklı bir tarihi bulunuyor. Fakat, tarihinden çok hoşunuza gidecek olan şey, sütunların bulunduğu merdivenlerdir. Burada, oturup yorgunluğunuzu atabilir ve güzel bir manzara seyredebilirsiniz.

10.Palazzo Granafei Nervegna

Palazzo Granafei Nervegna
Palazzo Granafei Nervegna

Tarihi 16. yüzyıla kadar giden Palazzo Granafei Nervegna, kentin tarihi merkezinin tam kalbinde yer alan turistik bir saray.

Bu güzel saray, ona sahip olan iki farklı aile için adlandırılmış. Günümüzde bu binada, turizm ofisi, güzel bir kafe, bir kitapçı, sergi alanları ve bir Roma domusunun (ev) arkeolojik kalıntıları bulunmaktadır. Eski kentte güzel bir merkezi konumda bulunduğundan 5 dakikalığına da olsa, göz atmaya değer.

Brindisi’de Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

Brindisi Gezilecek Yerler Listesi
Brindisi

Brindisi’de 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapan tarihi kent merkezinin sınırları içerisinde olan bir tesiste konakladığınızdan emin olun.

Popüler Otel tavsiyesi olarak ;

  • Grande Albergo Internazionale – 4 Yıldız ; Brindisi’nin en şık ve en lüks otellerinden biri olan bu tesis, şehrin tam merkezine 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum olarak denize 10 metre uzaklıkta bulunan bu otelin geçmişi ise, 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinse de, merkezi konumuyla her turistin sevebileceği bir tesistir.
  • Executive Inn Boutique Hotel – 4 Yıldız ; Bir diğer otel ise, yine eski kente kısa bir yürüyüş mesafesindeki bu lüks oteldir. Biraz daha uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı otel olan tesis, 9+ konuk değerlendirme puanıyla, şehirde turistlerin en çok tercih ettiği otellerden bir tanesi.

Brindisi Çevresinde Göz Atabileceğiniz Yerler

Brindisi ziyaretinizden hemen sonra günübirlik turlar ile İtalya’da gezilecek en güzel yerler arasında olan Lecce‘ye de gidebilirsiniz. Lecce, Brindisi’ye tren veya otobüsler ile ortalama 20-25 dakika uzaklıkta bulunuyor. Bunun yanında, Bari de, Brindisi’den günübirlik turlar ile göz atabileceğiniz şehirlerden. Brindisi’den Bari tren ile ortalama 1 saat sürmektedir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...