Brugge Gezilecek Yerler – Görülecek En İyi 22 Yer

Belçika‘nın mükemmel bir şekilde korunmuş bu ortaçağ şehri, birbirinden güzel mimarisi, farklı çikolataları, kanalları ve eşsiz biraları ile ünlüdür. Brugge, Belçika’nın en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden. Hala ortaçağ havasını hissedebileceğiniz bu şehirde, gezip görülecek birçok turistik nokta var. Birbirinden güzel kiliseleri, tarihi evleri, müzeleri, parkları ve çok daha fazlasıyla Brugge gezilecek yerler listesi için birçok yer saymak mümkün.

Brugge’de görülecek yerler kadar yapılacak şeyler de oldukça popüler. Bir ”Pub Crawl” turu ile Belçika’nın en ünlü biralarını, bir ”Çikolata Turu” ile en güzel çikolataları tadabilir veya bir kanal turuna çıkabilirsiniz.

Brugge, kanaldan çok daha iyi görülebilen bir şehir. Bu şehirde, ilk olarak kanal turlarıyla şehri keşif turuna çıkabilir, özellikle görmek istediğiniz yerlere şöyle uzaktan bir bakabilir ve daha sonra çok daha güzel bir Brugge gezisi yapabilirsiniz.

Brugge Gezilecek Yerler Listesi 

Brugge gezinize, şehrin en ikonik yerleri olan meydanlardan başlayabilirsiniz. Bu meydanlar arasında en popüler olan ”Grote Markt” olarak bilinen yerdir.

Burası, şehirdeki en önemli turistik noktalardan biridir. Birçok tur firmasının başlangıç noktası olduğu gibi, şehirdeki turistlerin büyük bir bölümünün de güne başladığı yerlerden biri.

Bu meydanda bulunan kafeler ile güne güzel bir kahvaltı yaparak başlayabilir ve meydanda bulunan veya meydana çok kısa bir yürüyüş mesafesinde olan turistik noktalara ile gezinize başlayabilirsiniz.

Brugge’da Nerede Kalmalı ? 

Tarihi Şehir Merkezi Bölgesi ; Şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Turistik yerler, tarihi yapılar ve şehirde yapılacak birçok aktivitelere ev sahipliği yapar. Şehrin en merkezi bölgesi olduğu gibi, en fazla tesise ev sahipliği yapan bölgesidir. Ayrıca düşük bütçeli butik otelleri bulabileceğiniz gibi lüks otelleri de bu bölgede bulabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz at

1.Fayton Turu İle Gezinize Başlayın

Fayton Turu İle Gezinize Başlayın
Brugge Meydanı

Brugge’de yapılacak en güzel şeyler arasında çok da pahalı olmayan bu turlar ile şehri keşfedebilirsiniz. Yalnız seyahat ediyorsanız, pek bir anlamı olmasa da, sevgilinizle, eşinizle ve arkadaşlarınız ile Brugge’a seyahat ediyorsanız, bu fayton turlarını mutlaka deneyin.

Tam bir fayton olmasa da, şehri bu at arabasıyla çok güzel bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Özellikle, Brugge için yeterli zamanınız varsa.

Bu at arabaları ile şehrin tamamını maalesef göremiyorsunuz. Turlar 30 dakika sürüyor ve ortalama 45£ gibi bir ücret ödeyerek, şehrin belli başlı yerlerini görebiliyorsunuz.

2.Minnewaterpark’ın Eşsiz Fotoğraf Karelerini Yakalayın

Minnewaterpark
Minnewaterpark

Brugge’de gezilecek en güzel yerler arasında olan Minnewaterpark, şehirdeki en fotojenik yerlerden bir tanesi. İstemeden bile hayatınızdaki en iyi fotoğrafları çekebileceğiniz bir yerdir.

Minnewaterpark, aşk gölü olarak bilinen bir göl ve üzerindeki ”Lovers Bridge” sevgililer köprüsü ile ünlü. Buradan sevgiliniz ile el ele geçmek kadar güzel bir şey yokmuş. Fakat, arkadaşlarınız ile geçince de aynı hissi alabiliyorsunuz 🙂

Bu köprünün bulunduğu yer, Minnewaterpark olarak bilinen yerin en ünlüsü. Tabi Minnewaterpark, bundan çok daha fazlasıdır.

Ayrıca köprüden geçerken sevgilinizi öperseniz de aşkınızın ebedi olacağı söylenir. Bu yüzden de köprü üzerinde birçok öpüşen çifti görebilirsiniz.

3.Brugge Çan Kulesi’ne Çıkın

Brugge Çan Kulesi'ne Çıkın
Brugge Çan Kulesi

Şehirde görülecek yerlerden bir tanesi de, görkemli yapısıyla ile tarihi şehir merkezinde dikkatinizi çekecek olan Çan Kulesi’dir. Bu Çan Kulesi’ne çıkıp şehrin en güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Brugge Markt olarak bilinen şehrin ana meydanında bulunan bu çan kulesi 13. yüzyılda inşa edilmiş, şehrin en eski yapıları arasında.

83 metre yükseklikteki bu çan kulesine 366 basamak ile çıkabiliyorsunuz, fakat çıkmadan önce ikinci katta bulunan Hazine Odası’na da mutlaka bir göz atın. Burası, sivil belgelerin ferforje ızgaraların arkasında tutulduğu bir yer ve oldukça popüler.

4.Kutsal Kan Bazilikası – Basilica of the Holy Blood

Kutsal Kan Bazilikası - Basilica of the Holy Blood
Kutsal Kan Bazilikası – Basilica of the Holy Blood

Burg Meydanı’nda bulunan bu bazilika, Brugge’de turistik yerler arasında. Bu bazilikanın ünü, içerisinde bulunan kristal şişeden gelmekte. Bu şişenin, 1149’da İkinci Haçlı Seferi’nden döndükten sonra, Alsace Dietrich tarafından Kutsal Topraklardan geri getirilen bir damla Mesih kanı içerdiği bilinmektedir.

Her yılın mayıs ayı, bu kutsal şişe Kutsal Kan Alayı’ndaki Brugge sokaklarında taşınıyormuş. Yani mayıs ayında Brugge’de olacaksanız tam olarak ne zaman yapıldığını öğrenin.

Bazilikanın cephesi ise, 3 Flamboyant tarzı kemerli ve yaldızlı heykelleriyle süslü oldukça etkileyici bir mimari yapıya sahip. 1529-1534 yılları arasında inşa edilmiş olan bazilikanın cephesi de, en az bazilikanın içerisinde şişe kadar etkileyici ve önemlidir.

5.Brugge Kanal Turu

Brugge Kanal Turu - Brugge da Yapılacak Şeyler
Brugge Kanal Turu

Brugge’de yapılacaklar arasında oldukça popüler şeylerden biri olan kanal turu ile, şehrin en önemli yapılarını çok daha kolay ve güzel bir şekilde görebiliyorsunuz.

Kanallar, Brugge’un tarihi merkezinde yollarını örüyor ve şehrin çok daha ötesine uzanıyor. Bu kanallar üzerinde yapılacak bir tur ise, şehrin en güzel deneyimlerinden biri. Birbirinden güzel fotoğraf karelerini kanallar üzerinden yakalayabilir, Brugge’de turist olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu tekne turları sadece gündüz değil, geceleri de yapılıyor. Tabi akşamları olan turlar ile biraz daha pahalı olabiliyor, fakat ışıklar açıldıktan sonra çok daha iyi bir şekilde Brugge’u görebilirsiniz.

6.Markt – (Brugge Markt Meydanı)

Markt - (Brugge Markt Meydanı)
Brugge Markt Meydanı

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Markt Meydanı, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yaptığı gibi, birçok turistik yere de yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Restoranlara dönüştürülmüş lonca evleri ile dolu olan bu meydanda bulunan mekanların büyük bir bölümü oldukça pahalı olsa da, bir şeyler yemek için değil de, bir kahve içebileceğiniz yerleri ile güzel. Buradan turistleri seyredebilir, meydanın müthiş atmosferine şahit olabilirsiniz.

Eğer kış aylarında Brugge’e gidiyorsanız, bu meydana buz pisti kuruluyormuş. Bu buz pistinde çok cüzi ücrete kayabiliyorsunuz.

7.Brugge Belediye Binası

Brugge Belediye Binası ve Meydan
Brugge Belediye Binası

Şehrin en önemli sembolik yapılarından biri olan bu Belediye Binası (Stadhuis), 1376-1420 yılları arasında inşa edilmiş, Brugge’un tarihi yerlerinden biri.

Hassas Gotik binanın cephesi, yükselen ve stilin güçlü dikey vurgu özelliğini göstermektedir. Üçü sekizgen taretlerle biten, yüksek Gotik kemerli pencerelerle ayrılan pilasterler görülmeye değer.

Binanın içerisine girip duvar resimlerine ve ünlü Gotik salona da göz atabiliyorsunuz.

8.Brugse Vrije

Brugse Vrije
Brugse Vrije

Dış cephesiyle dikkat çeken bu bina, Burg Meydanı’nın doğu tarafında bulunuyor.

Bu konaktan bir zamanlar şehir etrafında geniş bir alanda bulunan kırsal alan yönetiliyormuş. Bina, 1795 ve 1984 yılları arasında bir adalet divanı olarak işlev görmüş. Günümüzde ise, şehir arşivleri burada saklanıyor. Brugge’un yazılı hafızasını koruyorlar. Binada ayrıca eski bir ağır mahkeme ve Lanceloot Blondeel’in yaptığı anıtsal 16. yüzyıldan kalma kereste, mermer ve kaymaktaşı şömineli bir rönesans salonu bulunmaktadır.

9.Church of Our Lady – Bizim Leydi Kilisesi

Bizim Leydi Kilisesi - Brugge Gezilecek Yerler
Bizim Leydi Kilisesi

112 metre yüksekliğindeki bu kilisede Michelangelo’nun, Bakire ve Çocuk adlı sanat eserini görebilirsiniz. Heykel, güney koridorun sonundaki şapelin sunağında duruyor. Ayrıca, üçlü çobanların hayranlığı (Pieter Pourbus), Mesih’in başkalaşımları (Gerard David) gibi eserleri de bu kilise de görebilirsiniz.

13. yüzyıldan kalma olan bu kilise, her ne kadar Michelangelo’nun muhteşem eseri ile ünlü olsa da, mimari bakımdan da oldukça güzel bu kiliseye göz atabilirsiniz.

10.Eski Aziz John Hastanesi

Eski Aziz John Hastanesi - Brugge de Gezilecek Yerler
Eski Aziz John Hastanesi

Brugge’de gezip görülecek en güzel yerlerden bir tanesi de, farklı mimarisiyle dikkat çeken Eski Aziz John Hastanesi’dir.

Bizim Leydi Kilisesi’nin hemen karşısında bulunan bu hastanenin tarihi 12. yüzyıla kadar gidiyor. Şehrin en eski binalarından birinde bulunan bu hastane de Brugge’de kaçırılmaması gereken yerlerden.

Ayrıca eski hastanenin duvarları içinde, Memling Müzesi, Hans Memling’in eserlerinin küçük bir koleksiyonu bulunmaktadır.

11.Jeruzalemkerk

Jeruzalemkerk - Brugge'un Gezilecek Yerleri
Jeruzalemkerk

Şehirdeki en eski kiliselerden biri olan Jeruzalemkerk, geç gotik mimarisiyle 1428 yılında kalma tarihi bir yapıdır.

Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi’nden esinlenilerek yapılmış olan bu kilisede, İsa’nın mezarının bir kopyasını da görebiliyorsunuz.

İç kısım, Pieter II Adornes ve karısı da dahil olmak üzere eşsiz vitray pencerelerle karakterize edilmiştir. Ayrıca Anselmus Adornes ve eşi Margareta van der Banck’ın 15. yüzyıldan kalma mezarları da burada.

Binanın hemen yanındaki, gerçek dantelin yapıldığı Kantcentrum’a göz atmayı da unutmayın.


Booking.com

12.Yel Değirmeni – Windmill

Yel Değirmeni - Windmill Brugge Gezilecek Yerler
Yel Değirmeni

Brugge’de yağmur yağmadığı bir günde, şehirde kalan yel değirmenleri arasında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Dört eski, romantik görünümlü yel değirmeni hala eski bereketli yeşil çimenlerle kaplı, eski hendek ve ortaçağ şehir kapılarının yanında, Brugge’in orijinal şehir duvarında bulunmaktadır.

Sessiz ve yeşil bir alanda bir tarafınızda kanalın, diğer tarafında da tarihi şehir merkezinin eşsiz manzarası görülmeye değer. Burası, Brugge’de en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri.

Göz At : Gent’te gezilecek yerler

13.Groeningemuseum

Groeningemuseum
Groeningemuseum

Brugge müzeleri arasında en dikkat çekenler arasında olan Groeningemusuem, Brugge’un yağmurlu günlerinden kaçabileceğiniz en güzel yerlerden biri ve Avrupa‘nın en güzel müzelerinden biri olarak biliniyor.

Jan van Eyck ve Hans Memling gibi dünyaca ünlü ressamlar tarafından dev Flaman ilkel koleksiyonu sergilenen bu müze, Brugge gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça ünlü yerlerden.

Birbirinden farklı birçok resme ev sahipliği yapan bu müze, dünyaca ünlü Flaman ilkelleriyle sonuçlanan Belçika görsel sanat tarihine dair zengin bir bakış sunar. Ayrıca, 18. ve 19. yüzyıllardan kalma neoklasik başyapıtlara, Flaman dışavurumculuğunun başyapıtlarına ve bir çok savaş sonrası modern sanata hayran kalacağınız eserlerle dolu muhteşem bir müze.

14.Burg Meydanı

Burg Meydanı
Burg Meydanı

Şehirdeki en güzel ve en popüler meydanlardan biri olan Burg Meydanı, şehrin en hareketli yerlerinden bir tanesi. Birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu meydan yakınlarında ayrıca, birçok kafe ve restoranı da bulabiliyorsunuz.

Brugge’de görülecek yerler listenize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan meydan, neo-klasik binalar, gotik bir belediye binası ve 1700’lere dayanan bir adliye sarayı ile çevrilidir.

Ayrıca bu meydan, Waffle veya nefis Belçika çikolatası almak için de harika bir yerdir.

15.Brugge Historium

Brugge Historium
Brugge Historium

Başka hiçbir şeye benzemeyen etkileşimli bir müze olan Historium, Brugge’un en önemli yerlerinden biri.

Kendinizi ortaçağ filminde hissedebileceğiniz bu müzenin seveni çok. Bu yüzden de yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor. Mümkünse müzeyi ziyaret için öğleden sonralarını tercih edin. Her turistin sabah saatlerinde gittiği bu müze, bunaltıcı olabiliyor.

Şehirdeki pazar meydanına yakın bir Neo-Gotik tarzdaki bir binada bulunan bu müze, 1 saatlik eşsiz bir tur deneyimi sunuyor. Ayrıca bu müze çocuk dostu bir müzedir. Çocukların sevebileceği tarzdaki sergiler de, ailece Brugge’a seyahat edenlerin en çok sevdiği şeylerden.

16.Bonifacius Bridge

Bonifacius Bridge
Bonifacius Bridge

Brugge’un en fotojenik köprülerinden biri olan Bonifacius Köprüsü de, şehirde görülecek en güzel yerlerden. Özellikle köprünün bulunduğu yerden görebileceğiniz manzara ise, müthiş.

Burası, Brugge’de görülecek en romantik yerler arasında. Çarpıcı tarihin ve sıcak romantizmin karşı konulamaz birleşimi nefesinizi kesebilir.

Pitoresk kanallardan biri boyunca yer alan Arentshof, yüksek ağaçları, gizli bankları, gizemli sanat eserleri ve Meryem Ana Kilisesi ve Gruuthuse sarayı üzerindeki muhteşem manzarası ile tamamen benzersiz bir atmosfer yaratmayı başarıyor

17.Ezelpoort – Eşek Kapısı

Ezelpoort - Eşek Kapısı
Ezelpoort – Brugge gezilecek yerler blog

Her ne kadar eşek kapısından geçmek biraz garip bir duygu olsa da, burası da Brugge’un turistik yerleri arasında.

1297 yılında, ikinci halk surları yapımı sırasında inşa edilmiş olan bu kapı, Boeveriepoort ve Smedenpoort’un yapımından da sorumlu olan an Slabbaerd ve Mathias Saghen tarafından 13690 yılında yeniden inşa edilmiş.

Sıradan bir kapı olan Ezelpoort, Brugge’de yeteri kadar zamanınız varsa, göz atabileceğiniz yerlerden.

18.Gent Kapısı – Gentpoort

Gent Kapısı - Gentpoort Brugge Gezilecek Yerler Listesi
Gent Kapısı – Gentpoort

Brugge’deki en dikkat çeken kapılardan biri olan Gent Kapısı, ortaçağ zamanından kalma 4 kapıdan bir tanesi.

Yabancılar için bir giriş, Brugge halki için ise, dış dünyayla sınır olarak bilinen bu kapıyı en güzel görebileceğiniz zaman akşam saatleridir. Akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra bu kapı, çok daha güzel bir görüntüye sahip oluyor.

19.Gruuthusemuseum

Gruuthusemuseum - Brugge de Gezilecek Yerler
Gruuthusemuseum

Brugge tarihi ile ilgili 3 döneme ev sahipliği yapan bu müze de, şehirde gezilecek en güzel yerler arasında diyebiliriz.

600’den fazla sergi ile donatılmış eserlere sahip bu müzede, birbirinden güzel halılar, farklı yapıda gotik vitraylar, eşsiz ahşap heykeller, gümüş çatal bıçak takımı, süper lüks Çin porselenleri ve farklı dönemlere ait resimleri görebiliyorsunuz.

20.Koningin Astridpark

Koningin Astridpark
Koningin Astridpark

Brugge’deki en güzel yeşil alanlardan biri olan bu park, turistlerin en favori yerlerinden biri. Özellikle yaz aylarında Brugge’u ziyaret ediyorsanız, çok güzel fotoğraf karelerini bu parkta yakalayabiliyorsunuz.

Manastır bahçesi olarak hayatta kalan yüzyıllar boyunca kentsel açık alanlara bir örnek olan bu park, ağaçların altında Brugge sıcaklarından ve yağmurlarından kaçabileceğiniz güzel yerlerden.

Ayrıca parkta, çocukların oynayabilecekleri oyun alanları da bulunuyor. Ailece Brugge’un turist trafiğinden kaçmak ve biraz huzur bulmak için bu parka da göz atabilirsiniz.

21.Kruispoort Kapısı

Kruispoort Kapısı
Kruispoort Kapısı

Brugge’de gezilecek yerler arasında bir diğer kapı olan Kruispoort’ta şehirde yeteri kadar zamanı olanların göz atabileceği yerlerden biri.

1297-1304 yılları arasında İlk Kruispoort kapısı inşa edilmiş ve 1366 yılında ise, bu kapı yeniden inşa edilmiş.

Philip van Artevelde, 1382 yılında Ghent milisleriyle birlikte şehri ele geçirdiğinde kapıyı yıkmış ve 1400’de üçüncü kapı inşa edildi. Sadece dar geçitleri olan iki ağır kule ve iki sekizgen taret korunmuştur.

Kutsal Roma İmparatoru Charles V, Napolyon ve Alman ordusu Brugge’a bu kapıdan girmiş. Sırf bu yüzden bile göz atmaya değer kapılardan.

22.Provinciaal Hof (İl Mahkemesi)

Provinciaal Hof Brugge Gezilecek Yerler Listesi
Provinciaal Hof

Sırf dışarıdaki harika mimariye ve binanın bulunduğu çevreye göz atmak için bile buraya gidebilirsiniz.

Neo-Gotik tarzdaki bu görkemli bina 1887-1892 yılları ve 1914-1921 yılları arasında iki aşamalı olarak inşa edilmiş.

Göz At : Belgrad’da gezilecek yerler

İç dekorasyon ve vitray pencereler Hendrik ve Gustaaf Pickery gibi ünlü sanatçılar tarafından yapılmış. Oldukça fotojenik olan bu binayı da, tarihi şehir merkezini gezerken bir göz atabilirsiniz.

Brugge’de Nerede Kalınır ? – Brugge Şehir Merkezi Otelleri

Brugge’de konaklama için en ideal bölgeler, tarihi şehir merkezi ve merkez tren istasyonu çevresidir. Bu iki bölge de, birbirinden çok uzak olmadığı gibi birbirleri arasında güzel bağlantılar bulunmaktadır.

Tarihi Şehir Merkezi ; Eğer şehrin tam kalbinde konaklamak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en ideal bölge tarihi şehir merkezi bölgesidir. Burası, şehirdeki en çok konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olduğu gibi, Brugge’de yapılacaklar bakımından popüler olan birçok şey de bu bölgede bulunmaktadır.

Bu bölge, şehirdeki en fazla restorana ev sahipliği yapan yerlerden de birisi. Brugge’de nerede yenir ? sorunuza birbirinden güzel cevapları bu bölgede bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölge, Brugge gece hayatı için planı olanların da gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yerlerden. Bu bölgeden şehrin en hareketli gece hayatı bölgesine çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Merkez Tren İstasyonu Bölgesi ; Bu bölge ise, Brugge havaalanından şehir merkezine ulaşım için trenleri tercih edeceklerin ve istasyona yakın bir yerde konaklayıp taksilere fazla ücret ödemek isteyenlerin tercih edebileceği bölgelerden biri. Burası, tarihi şehir merkezine göre biraz daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Buradan, şehir merkezine ve şehirdeki turistik yerlere de kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz, fakat bu bölge, tarihi şehir merkezi kadar turistik yerlere yakın bir bölge değil. Daha çok biraz daha uygun konaklama birimleri arayanların tercih edebileceği bölgelerden.

Göz At : Brüksel gezilecek yerler

Brugge gezilecek yerler listesindeki bu 22 yere ek, birkaç yer daha yazmak mümkün. Fakatü Brugge için genelde 1-2 gün zaman ayrıldığından dolayı, 2 günlük dolu dolu bir şehir gezisi için şehirde gezip görülecek ve yapılacak en önemli, en turistik bu 22 şey yeterli olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...