Belçika’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan Brugge, kanalları ve tarihi yapılarıyla görülmeye değer şehirlerden biri. Brugge gezilecek yerler için 2 veya 3 gün fazlasıyla yeterli olacaktır. Zaten şehir oldukça küçük bir yer olduğundan çok rahat ve hızlı bir şekilde hemen hemen her yeri gezebilirsiniz. 2000 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan bu şehri seveceksiniz.

Brugge’de gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Bu yüzden, konaklama birimi seçerken hangi bölgede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar verin derim. Brugge’da konaklama için henüz karar vermediyseniz, Brugge’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Brugge’da çoğu zaman fırsat indirimleri bulunmakta. Fırsat indirimleri olan otelleri booking.com aracılığıyla incelemek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Brugge Gezilecek Yerler Listesi

Daha çok yaz aylarında popüler olan bu şehir tarihi ve doğal yapısıyla, kültürüyle oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Brugge oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen bu şehirde gezilecek birçok yeri bulmak pekala mümkün. Birbirinden güzel müzeleri, ibadethaneleri ve parkları ile Brugge’da gezilecek yerler listemizi seveceksiniz.

1.Büyük Meydan (Grote Markt)

Şehrin en önemli meydanlarından biri olarak kabul edilen Büyük Meydan, oldukça popüler. Şehrin tarihi ve ana meydanı olarak bilinen bu meydandan şehirdeki birçok turistik noktaya çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Belfry Çan Kulesi ile de ünlü olan bu meydanda birçok restoran, kafeleri ve birbirinden güzel ve farklı yapıda mimari yapıları görebilirsiniz. Festival ve özel günlerde birçok gösteriyi de bu meydanda görebilirsiniz. Daha çok farklı yapıdaki mimari yapıları sayesinde ün yapan bu meydan Brugge’da kaçırılmaması gereken yerlerden.

Büyük Meydan çevresi konaklama için en çok tercih edilen yerlerden. Zaten şehir merkezi olarak da sayıldığından bu meydan çevresinden hemen hemen her yere çok rahat ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Büyük Meydan’a yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Brugge Çan Kulesi

Farklı yapıdaki gotik mimarisiyle ön planda olan bu yapı Büyük Meydan’da bulunuyor. Yani Büyük Meydan’a kadar gelmişken bu kuleye de mutlaka göz atın derim. 1240 yılında inşa edilmiş bu kulenin en tepesine çıkmak da pekala mümkün.

3.Kutsal Kan Bazilikası

Gotik ve Romanesk tarzında inşa edilmiş bu bazilikayı da Brugge gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Hz. İsa’nın kanını belirli günlerde görebileceğiniz bu bazilika farklı tarihi ve eşsiz mimarisiyle turistlerin en çok merak ettiği yerlerden. 1291 yılında inşa edilmiş olan bu bazilikaya girişler ücretsiz. Fakat bazilika içerisinde bulunan müze ücrete tabidir. Daha çok vitrayları ile popüler olan bu bazilikayı da listenize ekleyin derim.

Kutsal Kan Bazilikası’na yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4.The Church of Our Lady

Brugge’da ki en iyi kiliselerden biri olan The Church of Our Lady adlı bu kilise dünyanın en uzun ikinci tuğla yapımı kulelerinden biri. Gotik mimarisi ile oldukça popüler olan bu yapı Bizim Leydi Kilisesi olarak da bilinmekte. 122 metre uzunluğundaki bu kulenin en dikkat çeken özelliği ise, 1504 yılında Michelangelo tarafından yapılan Madonna ve Çocuğu Heykeli’ne ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

5.Aziz Salvator Katedrali

Şehrin en büyük kilisesi olan Aziz Salvator Katedrali’nin en büyük özelliği uzun yıllar geçmesine rağmen en az yıpranmış olan yapılardan olmasıdır. 10. yüzyıldan yapılan bu katedrali de Brugge gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Belçika’nın 1830 yılındaki bağımsızlığına kadar Fransa tarafından yönetilmiş olan bu kiliseye girişler ücretsiz. Tabi bazı odaları için ücret talep edilmektedir.

6.Burg Meydanı

Burg Meydanı, Brugge’da bulunan en güzel meydanlardan biri. Oldukça popüler olan bu meydan Kutsal Kan Bazilikası’na ev sahipliği yapmakta. 14. ve 15. yüzyıldan kalma tarihi binaları görebileceğiniz bu meydan çevresinde birçok fayton bulmak da mümkün. Bu faytonlar ile şehirde güzel bir tur atabilirsiniz.

Burg Meydanı çevresi konaklama konusunda da oldukça rağbet gören yerlerdendir. Bu bölgeye yakın olan konaklama birimlerini tercih ederek şehirdeki birçok turistik noktaya da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Burg Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

7.Groeningemuseum

Brugge gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir güzel yer ise, sanata meraklı olanların gönül rahatlığıyla ziyaret edebileceği müzelerden biri olan Groeningemuseum adlı bu sanat ve tarih müzesidir. 18. ve 19. yüzyıla ait neoklasik parçaları ve savaş sonrası çağdaş sanat eserlerini görebilirsiniz. Belçika tarihine ait tarihi eserleri de görebileceğiniz bu müzeye de kısaca göz atabilirsiniz.

8.Minnewaterpark

Brugge’daki en sessiz yerlerden biri olan Minnewaterpark, gölü, yemyeşil alanı ve kuğuları ile sessiz sakin bir yer arayanların tercih edebileceği yerlerden. Aşk Gölü olarak bilinen bir göle ev sahipliği yapan bu parkı kaçırmamanızda yarar var. Minna ile Stromberg’in aşkının konu olduğu efsaneye göre gölün üzerinde bulunan köprüden sevgilinizle ve eşinizle geçerseniz o kişiyle sonsuz bir ilişki yaşayabilirsiniz.

9.Eski St John Hastanesi

Bizim Leydi Kilisesi’nin hemen yanında bulunan bu tarihi bina 11. yüzyıldan kalma bir yapıdır. Bu hastane içerisinde birçok tıbbi araçlar ve hastane kayıtları sergilenmekte. Özellikle görülecek bir yer olmasa da, Bizim Leydi Kilisesi’ne kadar gelmişken görülmeye değer yerlerden biridir.

10.Historium Müzesi

Tek başınıza gezemeyeceğiniz bu müzede şehirdeki en popüler müzelerden biri. Birbirinden sanat ve tarihi eserlere ev sahipliği yapan bu müzeyi de Brugge gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Müzenin teras katına çıkarak büyük meydanı izleme şansını da yakalayabilirsiniz.

Brugge gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Daha birçok turistik ve tarihi yeri bu listeye eklemek mümkün. Fakat 2-3 günlük bir Brugge gezisi için bu liste sanırım yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here