Avrupa Birliği’nin başkenti ve Belçika Kraliyet Ailesi’nin merkezi olan başkent Brüksel, Belçika’nın en turistik şehirlerinden biri. Birbirinden güzel müzeleri, parkları ve mimari yapıları ile görülmeye değer en güzel kültür şehirlerinden. Brüksel gezilecek yerler genellikle 2-3 günde halledilebiliyor. Bu yüzden çok detaylı bir araştırma yapmanıza da sanırım gerek yok.

Brüksel’de gezilecek yerler listenizi hazırlamadan önce nerede konaklayacağınıza da iyi karar vermenizde yarar var. Zira bu şehirde konaklayacağınız bölgeler turistik yerlere yakın olmazsa biraz sıkıntı çekebiliyorsunuz. Bu yüzden Brüksel’de nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Brüksel’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en uygun konaklama bölgelerine ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Brüksel’de çoğu zaman otellerde fırsat indirimleri bulunuyor, booking.com aracılığıyla fırsat indirimleri olan Brüksel otellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Brüksel’de gezilecek yerler daha çok müzelerden, parklardan ve tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde daha birçok ünlü cafe ve restoranları da bulmak mümkün. Bu yüzden bu tarz yerleri de listenize mutlaka ekleyin derim.

1.Grand Place

Brüksel’in en kalabalık ve en hareketli yerlerinden biri olarak bilinen Grand Place, şehrin en önemli meydanı olarak bilinir. Guild evleri ile çevrili olan bu meydanın en güzel yanı da birçok turistik noktaya bu meydandan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyor olmanız. Ayrıca Brüksel Kent Müzesi, Belediye Binası ve Belçika Bira İmalatçıları Müzesi gibi turistik yapılarda bu meydanda bulunuyor. Yani bu meydana gelerek şehirdeki birçok turistik yapıyı da aradan çıkarmış olursunuz.

İlk olarak 11. yüzyılda kurulmuş olan bu meydan gelişerek kentin ekonomik ve politik merkezi haline gelmiş. Bu meydan yakınlarında konaklayacak olursanız da, şehirdeki en güzel ve en merkezi bölgede konaklamış olursunuz. Bu bölgeye yakın tesislerde konaklayarak turistik yerlere yakın olur ve şehirdeki en hareketli caddelere ve barlara çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu bölgede birçok fırsat indirimi olan otel bulunmakta. Bu meydana yürüme mesafesinde bulunan, fırsat indirimleri olan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

1618 yılında sıradan bir çeşme olarak yapılan bu heykel birçok kez çalındığından dolayı, birkaç kere yeniden yapılmış. Şehirdeki birçok turistin ilk olarak görmek istediği yapılardan biri olan bu heykel oldukça sade ve sıradan. Yani bir mimari harikası görebileceğinizi sanmayın. Fakat Brüksel’e giden birçok turist gibi sizde bu çeşmenin önünde bir fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

Birçok şehir efsanesi ile anılan bu heykelin çevresinde günümüzde demir parmaklıklar bulunuyor. Bunun en önemli nedeni ise, heykelin birçok kez çalınmasıymış. Grand Place Meydanı’na sadece 7-8 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu heykeli de Brüksel Gezilecek Yerler listenize ekleyin derim.

3.St Micheal ve St Gudula Katedrali

Brüksel’deki en önemli ve en turistik yapılardan biri olan bu dini yapı ilk olarak 1225 yılında kurulmuş. 69 metrelik kuleleriyle şehrin önde gelen bu turistik ve tarihi yapısını görmeden olmaz. Katedralin en dikkat çeken yanı, Bernand Van Orley tarafından tasarlanmış vitray pencerelerdir.

Gotik öğelerin en sade biçimde kullanılmış olduğu bu kilisenin en büyük özelliği Belçika’nın milli kilisesi olması ve kraliyet ailesinin düğün ve cenaze törenlerinin burada düzenleniyor olmasıdır. Kilise içerisinde bir de müze bulunuyor. Bu müze içerisinde kiliseye ait değerli eşyalar sergilenmekte.

4.Atomium

Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş şekli olan Atomium 9 kısımdan oluşmakta. En üst kısmında bir restoran bulunmakta. Restorana asansörle çıkmak da mümkün. Birçok organizasyonun düzenlendiği bu demir kristalini de mutlaka Brüksel Gezilecek Yerler listenize ekleyin derim.

Expo 1958 için inşa edilmiş olan bu harika yapı Andrea Waterkey tarafından her biri 18 metre çapında olacak şekilde tasarlanmış. Restoranın bulunduğu yere çıkacak olursanız, Brüksel’i en iyi şekilde görebilirsiniz. Turistlerin daha çok önünde fotoğraf çektirip ayrıldığı bu yapının en üst katına mutlaka çıkın. Ayrıca birçok organizasyona ev sahipliği yapan bu yerde, gücünüz yeterse restoranda da yemek yemeyi unutmayın.

Atomium çevresi de konaklama için tercih edilebilecek bölgelerden. Şehir merkezindeki otellere göre çok daha uygun otelleri bu bölgede bulmak pekala mümkün. Atomium’a yürüme mesafesinde olan otellere ve fırsat indirimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Mini Europe

Çocuklu ailelerin kesinlikle Brüksel gezilecek yerler listesine ekleyebileceği yerlerden biri olan Mini Europe, Brüksel’in en popüler ve en renkli yerlerinden biri. 80 adet şehirdeki 350 önemli turistik ve tarihi yapıların minyatürüne ev sahipliği yapan Mini Europe, Brüksel’de en çok sevilen yerlerden. Eyfel Kulesi ve Pisa Kulesi gibi Avrupa’nın en önemli turistik yapılarına ev sahipliği yapan bu minyatür parka giriş ücretleri 25 eurodan başlamakta.

Atomium’u ziyaret ettikten hemen sonra buraya uğrayabilirsiniz. Çünkü bu iki yapı yan yana bulunmakta. Bu parkın en güzel yanı da Avrupa’nın Ruhu isimli AB hakkında bilgiler sunan bir interaktif gösterinin yapılıyor olmasıdır. Hem çocuklu ailelerin hem de yetişkinlerin severek gezebileceği bu yeri Brüksel gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin

6.Belçika Karikatür Müzesi

1906 yılında Victor Horta tarafından tasarlanmış olan bu müze de, Brüksel gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel yerlerden. Kar amacı gütmeyen bu yapı 1984 yılında bir müzeye dönüştürülmüş. Çocukların keyifle vakit geçireceği yerlerden biri olan bu müeznin en güzel bölümleri ise, Slumberland Kitapevi, Belçika Çizgi Roman Akımı, Horta ve Vaucquez adlı bölümlerdir.

1929-1960 yılı arasında karikatürün nasıl geliştiği hakkında bilgileri bulabileceğiniz bu müzede tenten ve şirinle gibi ünlü karakterlerin çizimini de inceleyebilirsiniz.

7.Brüksel Kraliyet Sarayı 

Belçika Kraliyet Ailesi’nin resmi ikamet yeri olarak kullanılan Brüksel Kraliyet Sarayı, şehrin en önemli ve en popüler turistik yapılarından biri olarak bilinir. Turistler daha çok 2.30’da gerçekleştirilen nöbet değişini görmek veya saray içerisinde bulunan Belçika tarihi hakkında bilgileri bulabileceğiniz Musee Belvue adlı müzeye göz atmak için buraya uğramakta.

Görkemli yapısıyla da oldukça dikkat çeken bu yapıyı gezilecek yerler listenize eklemenizde yarar var.

8.Kraliyet ve Askeri Tarih Müzesi

Dünyanın en büyük askeri müzelerinden biri olarak bilinen bu müze, uçaklar, füzeler, silahlar, üniformalar ve birçok araç gereçler sergilenmekte. 1000’e yakın parçadan oluşan bu müze EXPO 1910 yılı için açılmış olan müzelerden biri. Orta çağdan silah ve zırhlar, Napolyon ve Fransız İmparatorluğu hakkında oldukça dikkat çekici bir koleksiyon, savaş gemileri, zırhlı araçları ve 1831-1914 yılları arasındaki Belçika Ordusu da görülebilecek diğer güzel eserlerden. Cüzi miktarda bir giriş ücreti olan bu müzeyi de Brüksel’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

9.Mont des Arts

Sanat Tepesi anlamını taşıyan bu muhteşem yer, şehrin tam merkezinde yer alan tarihi bir merkez olarak bilinir. Brüksel’in en iyi manzarasını sunan bu yeri de Brüksel gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Kraliyet Sarayı ile Grand Place Meydanı arasındaki yere farklı ve güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılmış bahçelerin mimarı Pierre Vacherot’tur.

EXPO 1910 için geçici olarak yapılmış olan bu bahçe daha sonradan kalıcı hale getirilmiş. Günümüzde Brüksel’in en popüler yerlerinden biri haline gelmiş bu yeşil alanı görmeden Brüksel’den ayrılmayın.

10.Notre Dame Du Sablon

Belçika’daki en güzel gotik mimari yapıya sahip dini yapılardan biri olarak bilinen Notre Dame Du Sablon, Brüksel gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Olağanüstü Vitraylı pencereleri ile dikkat çeken bu kilise içerisinde mutlaka görülmesi gereken yer ise, Thurn ve Taxis ailenin mezar şapeli ve Luc Fayd’herbenin çalışmasıdır.

11.Basilica of the Sacred Heart

Belçika’nın bağımsızlığının 75. yıldönümü olan 1905 yılında kurulmaya başlanmış bu dini yapı, farklı ve ihtişamlı mimarisi ile görülmeye değer en güzel yerlerden biri. 89 metre yüksekliğindeki kubbesi ile dikkat çeken bu dini yapı ikiz çan kuleleriyle fotoğraflanabilecek en güzel yapılardan.

12.Cinquantenaire Parkı

Brüksel’deki en güzel parklardan biri olan Cinquantenaire Parkı, Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılı anısına 1880 yılında kurulmuş. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu yerde birbirinden güzel bahçeler, gölet ve judelpark ile oldukça popüler bir yer. Brüksel gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu parkın içerisindeki en güzel yer tüm ihtişamıyla parka farklı bir hava katan takıdır. Ayrıca bu park içerisinde Autoworld ve Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesini görebilirsiniz.

13.Hotel de Ville

Grand Place Meydanı’nın en güzel yapılarından biri olan bu tarihi yapı komün meclisi olarak faaliyet göstermekte. 1402-1420 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı farklı mimari yapısıyla görülmeye değer yapılardan. Zaten Grand Place Meydanı şehirdeki en güzel ve en merkezi meydanlardan biri olduğundan dolayı, gönül rahatlığıyla burayı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

14.Autoworld

Otomotiv sektörünün tarihi gelişimini en iyi şekilde anlatan Autoworld Müzesi, Brüksel’deki en güzel ve en renkli müzelerden biri. 300’e yakın aracı görebileceğiniz bu müzede en eski olan araç 1886 modeldir. Bu müzenin en önemli araçları Belçika Kraliyet Ailesi’ne ait olan 1928 model bentley, 1930 bugatti, 1930 cord ve 1963 yılında J.F Kennedy tarafından kullanılan Cadillac gibi araçlardır.

15.Galeries Royales Saint Hubert

1847 yılında inşa edilmiş oldukça ünlü olan bu pasaj, alışveriş tutkunlarının Brüksel’de ilk ziyaret ettiği yerlerden biri. Birçok ünlü giyim markalarına ev sahipliği yapan bu çarşıyı da eğer Brüksel’den birkaç şey almayı planlıyorsanız mutlaka bu çarşıya da göz atın derim. Alışveriş yapmayacak dahi olsanız, çarşı gerçekten görülmeye değer yerlerden.

16.Müzik Enstrümanları Müzesi

Dünyanın en büyük müzik aletleri koleksiyonlarını barındıran bu müze, tarihi müzik enstrümanlarını görebileceğiniz gibi enstrüman tarihi hakkında bilgileri de bulabilirsiniz. Şehir merkezinde güzel bir konumda bulunan bu müzeyi de Brüksel gezilecek yerler listenize eklemenizde yarar var.

17.Çikolata Müzesi

Brüksel’in en popüler müzelerinden biri olan Çikolata Müzesi, Dünyanın en ünlü çikolatalarından olan Belçika çikolatasının üretimi ve tarihi hakkında bilgiler sunmakta. Bu müze ünlü imalatçı Joseph Jo Draps’ın eşi tarafından 1998 yılında kurulmuş. Farklı bir atmosferi olan bu müzeyi de Brüksel gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

18.Brüksel Şehir Müzesi

1887 yılında kurulmuş olan Brüksel Şehir Müzesi, birbirinden güzel tabloları, halıları, heykelleri ve gravürleri ile sanatseverlere farklı bir deneyim sunmakta. Brüksel’in en popüler ve en turistik meydanlarından biri olan Grand Place’de 3 katlı bir binada hizmet veren bu müzeyi de Brüksel Gezilecek Yerler listenize ekleyebilirsiniz.

19.Horta Müzesi

Belçika’daki en ünlü Art-Nouveau akımının öncülerinden biri olan Victor Horta’nın hayatına ve çalışmalarına adanmış olan bu müzede sanatseverler için oldukça ilgi çekici bir deneyim olacaktır. Mimarın aslına uygun bir şekilde korunmuş olan evini, demir işlerini ve mobilyalarını inceleyebilir, usta mimar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

20.Borsa Binası

1873 yılında Yunan mimari tarzda inşa edilmiş olan bu binanın dış dekorasyonu Rodin tarafından tasarlanmış ve Mimar Leon Suys tarafından yapılmış. Ticari işlemler dışında geçici sanat sergilerine de ev sahipliği yapan bu sanat eserini de göz atmayı unutmayın.

21.Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

1875-1881 yılları arasında inşa edilmiş, Brüksel’in en güzel müzelerinden biri olan Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, oldukça büyük ve yüzlerce sanat eserine ev sahipliği yapmakta. Müzeye meraklı biriyseniz, ciddi anlamda sevebileceğiniz güzel müzelerden.

Brüksel gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Bu listeye birkaç gezilecek yeri eklemek de pekala mümkün. Fakat 3-4 günlük güzel ve anlamlı bir Brüksel gezisi için sanırım bu liste yeterli olacaktır.

Brüksel’de gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede hangi otelde konaklayacağınız da oldukça önemli. Çünkü doğru bir bölge seçimi yapacak olursanız, şehirdeki turistik yerlere çok kolay ve çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Brüksel’de Nerede Kalmalı ? Konaklama Rehberi

Brüksel’de konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bunlar arasında şehir merkezi, Elsene/Ixelles, Saint Gilles ve Anderlect Bölgesi gibi yerler bulunmakta. Tabi bu yerler arasında en güzel yer şüphesiz şehir merkezi çevresinde bulunan oteller olacaktır. Çünkü merkezde konaklayacak olursanız, Brüksel gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan yerlere yürüyerek veya çok kısa sürede toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezindeki otel fiyatları biraz pahalı olabiliyor. Bu yüzden yine şehir merkezi olarak bilinen fakat şehrin tam merkezine 1-2 km uzaklıkta bulunan otelleri tercih edecek olursanız, fiyatlar biraz daha düşük olacaktır. Bunun yanında erken rezervasyon veya son dakika rezervasyon fırsat indirimleri olan otellerde konaklayacak olursanız, %35 gibi daha uygun otelleri bulabilirsiniz.

-Şehir merkezinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Şehir merkezinde otel tavsiyesi olarak da ; 3 yıldızlı bir otel olan Motel One Brussels‘e, 4 yıldızlı bir otel olan The Hotel Brussels adlı tesise veya yine 4 yıldızlı bir otel olan Brussels Marriott Hotel Grand Place adlı tesise göz atabilirsiniz.

 –Eğer şehir merkezi yerine Elsene Ixelles bölgesini tercih edecek olursanız da, yine merkeze yakın olabilirsiniz. Tabi çok yakın değil. Fakat çok rahat ve hızlı bir şekilde şehirdeki turistik ve tarihi yerlere ulaşabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla bu bölgede bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgedeki oteller şehir merkezindeki otellere nazaran çok daha uygun. Ayrıca dairelerde konaklamayı planlıyorsanız da, bu bölgede bulunan birçok uygun daireleri bulabilirsiniz.

-Ve son olarak daha çok yerli halkın yaşadığı Anderlect bölgesine göz atabilirsiniz. Bu bölgede bulunan otellerin büyük bir bölümü oldukça uygun. Özellikle şehir merkezindeki otellere nazaran. Eğer bütçeli bir Brüksel gezisi planlıyor ve otellerde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgedeki otellere mutlaka göz atın derim.  Booking.com aracılığıyla Anderlect bölgesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Brüksel gezilecek yerler listesi hazırlarken bu bölgelerde bulunan otelleri veya diğer konaklama birimlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Gerek fiyat konusunda gerekse konum konusunda sizi yeterince tatmin edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here