Buda Kalesi ve Çevresinde Gezilecek Yerler, Budapeşte

Buda Kalesi
Buda Kalesi

Buda Kalesi, Budapeşte’nin en eski yapılarından biri. 13 yüzyıl sonlarında Moğol saldırısından sonra, Kral Bela IV tarafından yaptırılmış. Kale, birçok savaş ve devrimler sonucu yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş. Bu yüzden orijinal kaleden geriye pek bir şey kaldığı söylenemez.

Buda Kalesi
Kale bahçesi ve eşsiz tuna nehri manzarası

Buda Kalesi

Şehre gelen turistlerin ilk olarak görmek istedikleri yerden olan bu ihtişamlı yapı içerisinde ve çevresinde bulunan turistik ve tarihi yapılar, tüm güzelliğiyle kaleyi süslüyor. Kale içerisinde ve çevresinde görebileceğiniz turistik yapılar ise ;

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

1.Macaristan Ulusal Galerisi

Buda Kalesi
Macaristan Ulusal Galerisi

Kalenin ana girişinin hemen karşısında bulunan bu galeri, tarihe ve sanata meraklı olanların zevkle gezebileceği bir müze. Müze, Ortaçağ’dan günümüze Macar resim sanatının kapsamlı bir koleksiyonunu sergiliyor. Bunun yanında, büyük tuvalleri ile kendine hayran bırakan sanatçı Mihaly Munkacsy’e ait birçok eseri de bu müze içerisinde görebiliyorsunuz.

2.Ulusal Szechenyi Kütüphanesi

Ulusal galerinin tam karşısında bulunan bu devasa kütüphane, 1802 yılında Ferenc Szechenyi tarafından kurulmuş. Kendisine ait 15 binden fazla kitap ve el yazmasını bu kütüphane içerisinde görebiliyorsunuz. Bunun yanında, Macaristan’da yayınlanmış her kitabın bir nüshası da bu kütüphaneye gönderiliyormuş.

3.Budapeşte Tarih Müzesi

Kraliyet sarayının güney kanadında görebileceğiniz bu müze, tarih öncesi çağlardan günümüze uzanan bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Ortaçağ saraylarından kalma kalıntıları bu müze içerisinde görmek mümkün. Bunun yanında sarayı süsleyen mermer heykellerin bir bölümünü de bu müzede görebiliyorsunuz.

4.Topuz Kule (Mace Tower)

Budapeşte tarih müzesinin dışına çıktığınızda ortaçağ kalesinin bir avlusunu görebilirsiniz. Surların bazı duvarları ve temelleri orjinal iken, diğer kısımları 20. yüzyılda yeniden yapılmış. Avlunun biraz daha ilerisine gittiğiniz zaman Topuz ve Kemer kulesi adı verilen bu kuleyi görebiliyorsunuz.

5.Matthias Çeşmesi

Kalenin avlusunda tüm güzelliği ile, turistlerin ilgi odağı olan Matthias Çeşmesi, 1904 yılında Alajos Strobl tarafından tasarlanmış ve Matthias efsanesini ve güzel köyü bir kız olan Ilonka’nın bir sahnesini tasvir ediyor. Mimari yapısıyla dikkat çeken bu çeşmeye de, kısa bir süreliğine de olsa göz atmakta yarar var.

6.Aslanlar Kapısı 

Matthias çeşmesinin hemen yanında bulunan bu kapı, Kalenin ana avlusuna giriş kapısı. 1901 yılında Macar bir heykeltraş olan Janos Fadrusz tarafından yapılmış. Kapıyı koruyan aslan heykellerden dolayı, kapı bu ismi almış.

Kale içerisinde bulunan bu yapıları, 2-3 dakikalık yürümeyle rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun yanında kaleye 5-10 dakika yürüme mesafesinde olan turistik ve tarihi yapılar ise ;

  • Matthias Kilisesi ; Taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olarak da biliniyor. Kaleye yürüyerek 7 dakika uzaklıkla bulunan bu kilise, mimari yapısı ve tarihi ile hoşunuza gidebilecek oldukça farklı bir kilise. Bu dini yapı içerisinde bulunan birkaç sanat eseri de, görülmeye değer eserler arasında.

Buda Kalesi

  • Balıkçı Tabyası : Hemen Matthias Kilisesinin arkasında bulunan Balıkçı Tabyası, şehrin en iyi manzarasını seyredebileceğiniz ücretsiz yerlerden. Ücretsiz olarak bu tabyanın balkonundan, şehrin tüm güzelliğini doya doya seyredebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde gelecek olursanız, çok daha farklı ve güzel manzara ile karşılaşabiliyorsunuz.

Kale etrafında daha birçok gezilip görülecek tarihi ve turistik yerleri bulabilirsiniz. Bu yüzden, bu kale tepesi için en azından yarım gününüzü ayırın. Doya doya gezin, bu tepede bulunan turistik ve tarihi yapıları ziyaret etmek için acele etmeyin.

Buda Kalesi

Buda Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Buda Kalesi
Füniküler

Şehrin Buda tarafında,Zincir köprüsünün hemen yanında bulunan Füniküler ile kaleye ulaşabilirsiniz. (Füniküler ; Bir demir yolu aracıdır. Yani bir teleferik değildir.

Füniküler çalışma saatleri 07:30-22:00 arasıdır ve yoğun sezonda 10 dakikada bir araç bulabilirken düşük sezonda yarım saatte bir, ya da saatte bir çalışmaktadır. Bilet fiyatları; Tek Yön,1200 HUF (Yaklaşık 12 tl) ve çocuklar için 700 HUF’dur. Gidiş-Dönüş biletler ise 1800 HUF’dur.Ayrıca Kale otobüsleri (16A) ile kaleye ulaşabilirsiniz. Yok ben yürümeyi severim diyorsanız ; Clark Adam Meydanı tarafından da yürüyerek gidebilirsiniz.

Kalenin konumuna haritadan göz atmak için tıklayın.

Buda KalesiBudapeşte gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli yerlerden biri. Kaleye gelerek birçok turistik noktayı da görmüş olacaksınız. Bu yüzden de, bu tarihi ve turistik yapı, Budapeşte’de kaçırılmaması gereken en önemli yapılardan biri.


Booking.com

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here