Budapeşte Gezi Rehberi

Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Budapeşte, hala doğu’nun Paris’i olarak bilinmekte. Güzel mimarileri, genç ruhu, tarihi ve canlı gece hayatı, Budapeşte’nin popüler şehirlerden biri olmasının asıl nedenlerinden. Budapeşte gezi rehberi adlı bu yazı ile, bu mimarileri, tarihi ve eşsiz gece hayatı hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Budapeşte Gezi Rehberi
Ozgurluk Köprüsü

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte gezi rehberi bakımından en önemli konulardan biri de, şehrin gezilecek yerleri. Budapeşte’de gezilecek ve görülecek birçok turistik yer bulunmakta. Bunların en önemlileri ve en popüler olanları ise ;

  • Buda Kalesi : Budapeşte’nin en bilindik yerlerinden biri olan buda kalesi, Budapeşte’de ilk gezmeniz gereken turistik yerlerden. Gerek tarihi, gerekse gezilecek yerleri ile, birçok turistin şehirde ilk görmek istediği yerlerden biri olarak biliniyor. Buda kalesi’ne oldukça yakın konumda bulunan, Matthias Kilisesi ve Balıkçı Tabyası da, kalenin etrafında görebileceğiniz diğer önemli yerler.
Budapeşte Gezi Rehberi
Buda Kalesi
  • Gellert Tepesi : Budapeşte’nin tuna nehri üzerinden en iyi manzarasını izleyebileceğiniz Gellert Tepesi, Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tepenin en önemli yapıları ise, Gellert Anıtı ve Özgürlük Anıtı’dır. Fakat, turistlerin bu tepeye gelmesindeki en büyük neden, tuna nehrinin eşsiz manzarasını seyretmektir.
  • Macaristan Parlamento Binası : Budapeşte’nin birçok yerinden rahatlıkla görebileceğiniz bu Meclis binası, Dünyanın en büyük 3. Parlamento binası olarak kabul ediliyor ve gerçekten bu ünvanı da hakediyor. Gerek uzun koridorlarıyla, gerekse bitmek bilmeyen merdivenleri ile, sabahtan akşama kadar gezebileceğiniz yerlerden. Fakat, ortalama gezi süresinin genelde 1 saat sürdüğünü de unutmayın.
Budapeşte Gezi Rehberi
Macaristan Parlamento Binası
  • Tuna Kıyısında Bulunan Ayakkabılar : Budapeşte hakkında az bir araştırma yaptığınızda karşınıza mutlaka çıkacak olan bu ayakkabılar, her nedense oldukça popüler bir yer. Bana kalırsa, tarih sevmeyen biriyseniz, buraya gelmeniz yerine bir alışveriş merkezine gidebilirsiniz. Ancak, az da olsa tarihe merakınız varsa, mutlaka bu ayakkabıların derin tarihini tur rehberleri ile öğrenin derim.
  • Kahramanlar Meydanı  : Budapeşte’nin en bilinen meydanlarından biri olan Kahramanlar meydanı, görülmeye değer yerlerden. Tarihi ve Millennium Anıtı ile ünlü olan bu meydanda, birçok heykel ve sütunlar, meydanı süslüyor. Turist kalabalığın en fazla olduğu bu meydanı da es geçmeyin.
  • Szechenyi Termal Banyoları : Budapeşte denince akla ilk gelen şeylerden biri de, termal banyolardır. Bunun yanında, termal banyolar veya havuz partileri dendiğinde de, ilk akla gelen kahramanlar meydanının hemen arkasında olan Szechenyi termal banyoları oluyor. Nedenini pek anlayamasam da, bu termal banyolar diğerlerine göre daha popüler.
Budapeşte Gezi Rehberi
Szechenyi Termal Banyoları
  • Zincirli Köprü-Chain Bridge : Budapeşte’de birçok köprü bulunmaktadır. Fakat, bunların en önemlisi şüphesiz, Zincirli veya diğer adıyla Zincir Köprü‘dür. Buda ve Peşte’yi bağlayan bu köprüyü en iyi seyredebileceğiniz yer, buda tepesi veya gellert tepesi olacaktır. Zaten, buda kalesi’ne ulaşmak için hemen bu köprünün (Buda Tarafında) karşısında bulunan Füniküler (Demir yolu aracı)’i kullanmanız gerektiğinden, istemeseniz bile göreceğiniz bir köprü.
Budapeşte Gezi Rehberi
Zincir Köprü

Budapeşte’de daha gezilecek birçok turistik yer bulunmaktadır. Bunların daha fazlasını Budapeşte gezilecek yerler adlı yazımda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Budapeşte Gezi Rehberi, Günlük Giderler

Bütçeli, günlük Budapeşte ziyareti 100 TL

-Etkinlikler : 20 TL (1 ücretli etkinlik+ücretsiz etkinlikler)

-Yemek : 40 TL

-Kahvaltı :10 tl

-Öğle Yemeği : 12tl

-Akşam yemeği : 15 tl

-Ekstra : 3 tl (Tatlı bira gibi)

-Ulaşım : 5 tl

-Konaklama : 35 tl (Hostel)

Budapeşte Etkinlik ve Müze giriş ücretleri

Budapeşte gezi rehberi bakımından oldukça önemli olan müze giriş ücretleri, çok pahalı değil denebilir. Budapeşte’de birçok ücretsiz etkinlik ve ücretsiz giriş sağlayabileceğiniz müzeler de var. Ücretli olanların fiyatları ise gayet uygundur.

-Thermal Baths (Termal Banyolar) : 50-60 TL

-Hungarian National Galery (Macar Ulusal Galerisi ): 15 TL

-Museum of Fine Arts (Güzel Sanatlar Müzesi) : 18 TL

-House of Teror Museum (Terör Evi Müzesi) : 20 TL

-Pinball Museum (Langırt Müzesi) : 25 TL (Langırt oyun ücreti dahildir)

-Yürüyüş Turları : Ücretsiz (Rehbere tip vermeyi unutmayın), ücretli turlar 60 TL’den başlıyor.

Budapeşte Yemek Fiyatları

Budapeşte gezi rehberi bakımından önemli olan konulardan biri de, yemek fiyatlarıdır. Budapeşte’de mümkün olduğu kadar Macar yemekleri yemeye çalışın. Sizi gereğinden fazla şekilde doyuracak Macar yemekleri, çorbalar, her türlü meyve, sebze yemekleri ve süt ürünlerinden oluşmakta. Yerli halkın nerede en iyi fiyata ve en kaliteli Macar yemeği yediğini hostel veya otel resepsiyonuna sorarak öğrenebilirsiniz.

Kahvaltı, Ücretsiz veya 25 TL 

-Birçok hostel ücretsiz kahvaltı vermekte. Ancak bu genelde basit bir kahvaltı olduğu için pek popüler değildir ya da yeterli değildir.

-Hamur ile yapılmış tüm kahvaltı çeşitleri (Poaça,simit gibi) 3-5 tl’ye rahatlıkla bulabilirsiniz. Büyük kahvaltı tabakları ise 15-20 TL civarındadır (Omlet, zeytin, peynir, çay veya kahve gibi).

-Ayrıca marketlerde satılan hazır tostlar ya da sandviçler sizin için daha uygun olabilir 7-8 TL’ye doyurucu bir tost veya sandviç alabilirsiniz.

Öğle Yemeği 30-50 tl

-Süper bütçeli bir Budapeşte gezisi planlıyorsanız marketlerden çok çok ucuza malzemeler alarak öğle yemeğinizi 10-15 tl’ye rahatlıkla geçiştirebilirsiniz.

-Kebab ya da hızlı yemekleri 10-15 tl’ye rahatlıkla bulabilirsiniz.

-Çorbalar ortalama 8-10 tl’dir ve yanında dilim ekmek ile servis edilmekte. (Türk olduğunuzu hatırlatın yeter )

-Pizzalar 15 tl’den başlamakta.

-Budapeşte’de self servis restoranlar çok meşhurdur ve buralarda fiyatlar biraz daha uygun olmaktadır. 15-20 tl’ye çok güzel menüler alabilirsiniz.

-McDonalds’ta bir menü ortalama 20 tl civarındadır.

Akşam Yemeği 60-90 tl

-Akşam yemekleri için daha çok etnik olan restoranları seçmenizde fayda var. Akşam menüleri Budapeşte’de biraz pahalı olsa da uygun restoranlar bulmak çok zor değildir.

-Etli patatesli bir yemek ve pilavı yaklaşık 20-30 tl’ye etnik restoranlarda çok rahatlıkla yiyebilirsiniz.

-Turistik yerlerin yakınında sıradan bir akşam yemeğini 60-80 tl gibi fiyatlara bulabileceğiniz gibi aynı menüyü turistik alanlara uzak olan restoranlarda 15-25 tl’ye rahatlıkla yiyebileceğinizi unutmayın.

İçecekler

Standart bira :  4.5 tl

Aynı standart bira marketlerde : 2.5 tl

Espresso : 4 tl

Asitli içecekler : 2-4 tl

Budapeşte Ulaşım ücretleri

Budapeşte Gezi Rehberi
Budapeşte Tramvay

Budapeşte gezi rehberi için en önemli konulardan bir diğeri ise, ulaşım ücretleridir .Budapeşte’de otobüs ve tramvaylar ile hemen hemen istediğiniz tüm yere gitmek mümkün. Ayrıca, biletinizin süresini sık sık kontrol edin. Aksi takdirde kontrollere denk gelirseniz 150-200 tl arasında ceza ödeyebilirsiniz.

Tek bilet : 4 TL

10 kullanımlık bilet : 30 TL

Sınırsız günlük kart : 20-22 TL

Havaalanından şehir merkezine tren : 6 TL

Budapeşte Gezi Rehberi
Budapeşte Deniz Otobüsü

Budapeşte Konaklama Ücretleri

Bu şehirde konaklama gayet uygundur. Şehrin çok merkezinde olmamak şartı ile uygun bütçeli oteller rahatlıkla bulunabilir. Ancak, Budapeşte’de en uygun konaklama şekli stüdyo dairelerdir.

Hosteller : 25-45tl (Paylaşımlı Dorm odaları). Hostellerde dorm odaları çok ucuz olsa da, özel odalar biraz pahalıdır. Özel çift kişilik odalar 75-100tl arasında.

Bütçeli oteller : 75-200tl’dir. Genelde 130 TL gibi bir fiyata kalacağınız otel size yeterli olacaktır. Hostellerde özel odalarda kalmak yerine otel odaları tercih edilebilir.

Stüdyo daireler : 100-200 TL. Budapeşte ki tecrübelerime dayanarak stüdyo daireler en iyi tercihlerden biri olacaktır. Otellerde ödeyeceğiniz fiyata uygun stüdyo dairelerini Airbnb‘de bulabilir kendi yemeğinizi yaparak daha ucuz bir Budapeşte gezisi yapabilirsiniz. Budapeşte’de kiralayacağınız stüdyo dairelerin diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha büyük olduğunu da unutmayın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...