Budapeşte Gezilecek Yerler | Görülecek 25 Yer

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, birçok turist için olduğu gibi bizim için de, Avrupa’nın en gezilesi şehirlerinden biri. Gerek şehrin büyük bir kısmının UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsüne sahip olması, gerekse eşsiz bir gece hayatı olması, Budapeşte’yi ziyaret için yeter.
Şehir, büyüleyici tarihini parlak, rahat ve çağdaş bir sanat tarzı ile başarıyla birleştiriyor. Müzelerden termal kaplıcalara kadar turistlerin görmesi ve yapması gereken çok çeşitli şeyler var, bu yüzden herkes kendi beğenisini gıdıklayan bir şeyi bu şehirde mutlaka bulacaktır.

Budapeşte gezilecek yerler listesi için, Budapeşte’yi ikiye ayırarak gezin (Buda ve Peşte). Bu şekilde, turistik yerler çok daha kolay gezilebiliyor.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

Bu şehirde, gezilecek yerler için en azından 3 gününüzü ayırın. Daha kısa bir zamanınız varsa, turistlerin favorisi olan yerlerden başlayın. Daha fazla zamanınız varsa da, mutlaka Budapeşte gece hayatı için güzel bir plan yapın.

Bu şehirde, yaz kış demeden her gece partileri bulabilirsiniz. Partilerle işiniz yoksa, aşağıdaki 25 yeri gezi süreniz boyunca bitirmeye çalışın.

Bupeşte’de Nerede Konaklayacağınızı Bilmiyor musunuz ? 

Şehirdeki en iyi gece hayatına sahip bölge, District VII Erzsebetvaros Bölgesi

Budapeşte’de ki en iyi, sessiz ve sakin bölge Buda Kalesi Bölgesi

Bütçeli bir Budapeşte gezisi için en ideal bölge, District VI Terezvaros Bölgesi

Aileler için şehirdeki en iyi bölge, Belvaros Bölgesi

Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede tesisleri çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

1.Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası
Parlamento Binası

Budapeşte, denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Macaristan Parlamento Binası, şehrin en sembolik yapılarından biri.

Şehrin birçok yerinden muhteşem fotoğraflar için poz veren bu binayı, çıktığınız her tepeden görmeye çalışın. Şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini bu şekilde yakalayabilirsiniz.

Görkemli bu bina, her yerden çok güzel pozlar veriyor olsa da, binayı en iyi şekilde fotoğraflayabileceğiniz Tuna’nın diğer tarafıdır.

Gotik bir tarzda inşa edilmiş olan bu Parlamento Binası, Macaristan’daki en büyük yapılardan biri olmakla beraber, yüzlerce Parlemento ofisine ev sahipliği yapıyor.

Parlamento Binası için birçok dilde turlar yapılıyor olsa da, maalesef Türkçe henüz yok. Ama merak etmeyin, bizim çılgın Türk rehberlerimizden biri de çok yakın bu binanın tur servislerine dahil olacaktır.

Unutmadan da söyleyelim, girişte çantanızı bir güzel arıyorlar, mırın kırın etmeyin. Ayrıca, pasaportlarınızı da yanınızda götürmeyi unutmayın. Sonuçta koskoca Parlemento Binası’nı ziyaret edeceksiniz, önlemler sıkı.

2.Gellert Hamamı

Gellert Hamamı
Budapeşte Gellert Hamamı

Budapeşte’nin en büyük spa merkezlerinden biri, açık hava havuzu (Dalga havuzuna dönüşüyor) Efervesan yüzme havuzu, Fin saunası ve diğer havuzları/ saunaları içeren Geller Hamamı ve Spa Merkezi’dir.

Burası, kendinizi şımartabileceğiniz şehrin en havalı yeri, dilerseniz ek ücretler karşılığında masaj servisi bile alabiliyorsunuz.

Kompleks aslen 1912-1918 yılları arasında Art Nouveau tarzında inşa edilmiş, ancak ikinci dünya savaşı sırasında ciddi hasar görmüş ve bütün spa merkezi 2008 yılında banyoları eski ihtişamlarına geri getirmek için kapsamlı bir şekilde yenilenmiştir.

3.Kahramanlar Meydanı

Budapeşte Kahramanlar Meydanı
Kahramanlar Meydanı ve Heykelleri

Andrassy Bulvarı’nın sonunu işaret eden Kahramanlar Meydanı, Hösök Tere olarak da biliniyor.

Meydan, Macar halkını Orta Asya’dan Karpat havzasına yönlendirdiğine inanılan Magyar’ların Yedi Şeflerinin tasvirlerini taşıyan ikonik bir anıta ev sahipliği yapmaktadır.

Orta sütunun tepesinde, Macar tacı tutan Başmelek Gabriel’dir. Orta sütunun her iki yanında, çeşitli diğer tarihi Macar figürlerini betimleyen iki eşleşen sütun var. Meydanın her iki tarafında bulunan binalar ise, sanat galerileridir.

Meydandaki mimarinin büyük bir çoğunluğu ”Alber Schickedanz”a aittir.

Meydanın en önemli anıtlarından olan 36 metrelik milenyum anıtının tam karşısında Meçhul asker anıtı da, meydanın önemli noktalarındandır.

4.Margaret Adası

Margaret Adası - Budapeşte de Gezilecek Yerler
Margaret Adası

Margaret Adası, Tuna Nehri’nin ortasındaki, park alanı ve dinlenme tesisleri ile kaplı 2,5 km uzunluğundaki ünlü bir adadır.

Adayı keşfetmenin en güzel yolu, Golf Arabası veya Pedal Arabaları kiralamaktır. Adada, bu araçları kiralayabileceğiniz birçok şirketi bulabilirsiniz. Çok da pahalı olmayan 1-2 saatlik turlar ile adayı en iyi şekilde görebiliyorsunuz.

Kauçuk kaplı 5.5 km’lik koşu parkuru, adayı kuşatır ve şehrin koşuşturmasından uzaklaşmak isteyen koşucular için popüler bir koşu noktasıdır. Yok koşmam derseniz de, tertemiz havada yürüyebileceğiniz de güzel bir noktadır.

Adanın en ünlü özelliklerinden biri, suyun düzenli olarak klasik müzikle “dans ettiği” “müzik çeşmesi”dir. Sırf bu müzik çeşmesi için bile adayı ziyaret eden birçok turist var.

Adadaki diğer kayda değer güzellikler arasında ortaçağ kalıntıları ve esasen yaralı su kuşları ve yaban kuşları için kullanılan küçük kuş kafesi sayılabilir.

5.Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna geçitinin bu bölümü Elizabeth Köprüsü’nden Zincir Köprüsü’ne kadar uzanmaktadır ve kısa ama ilginç bir yürüyüş isteyenler için mükemmel bir noktadır.

Nehrin Buda tarafına bakarken Buda Kalesi’ni, Gellert Tepesi’ndeki Özgürlük Heykeli’ni ve Balıkçı Tabyası’nı görebileceksiniz. Burası, Budapeşte’de en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biridir.

Nehrin gezinti tarafında restoranlar, kafeler, Szechenyi Istvan Meydanı ve Küçük Prenses de dahil olmak üzere çeşitli heykelleri de görebiliyorsunuz.

Bu Tuna Nehri kıyısındaki ayakkabılar, Yahudilerin anısına yapılmış. Birinci Dünya Savaşı’ndan kalama 60 çift çelik heykel ayakkabıları görmek çok etkileyici olmasa da, ayakkabıların bulunduğu yerdeki Buda tarafı manzarası kesinlikle görülmeye değer.

6.Terör Evi

Terör Evi Budapeşte
Terör Evi

Terör Evi, 20. Yüzyılda Macaristan’ı yöneten ardışık Faşist ve Komünist rejimler hakkında sergiler düzenliyor. Binanın kendisi, Faşist Ok Haç partisinin eski merkeziydi ve bina daha sonra Macaristan Devlet Güvenlik hizmetleri tarafından bir hapishane ve işkence alanı olarak kullanılmış.

Esrarengiz bir hikayesi olan Terör Evi’ndeki bodrum katında bulunan bazı cezaevi alanlarını gezebiliyorsunuz. Sergi, hem mağdurlar hem de rejimler hakkında bilgiler ve bazı mağdurlardan referanslar içeriyor.

Faşist ve komünist “güvenlik hizmetleri” hakkındaki sergilerin yanı sıra, bina genellikle başka geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

7.Aziz Stephen Bazilikası

Aziz Stephen Bazilikası
Aziz Stephen Bazilikası

Budapeşte kiliseleri arasında en ünlüsü, şüphesiz Aziz Stephen Bazilikası’dır. Bu bazilika, Macaristan’daki en önemli dini yapılardan biri olan bu kilisenin içerisinde Macaristan’ın ilk kralı Stephen’in sağ elini görebiliyorsunuz.

Burası, kutsal bir kilise olduğundan dolayı da dizler ve omuzların kapatılması gerekiyor.

Klasik müzik konserlerinin yapıldığı yer olarak da biliniyor. Bize denk gelmemişti, fakat yaz aylarında haftanın 3-4 günü konserlerin olduğu söyleniyor.

Son olarak kilisenin tepesine çıkıp şehrin manzarasını seyretmeyi de unutmayın. Bazilikaya girişler ücretsizken manzarayı görebileceğiniz yere çıkmak için cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

8.Macaristan Devlet Opera Binası

Macaristan Devlet Opera Binası
Macaristan Devlet Opera Binası

Bu Neo-Rönesans binası, ilk kez 1884 yılında, İmparator Franz Joseph’in bir komisyonunun ardından açıldı. Binanın dışında Ferenc Erkel (Macar Ulusal Marşı’nın bestecisi) ve Ferenc Liszt (Macar besteci) heykellerini görebilirsiniz.

1200 kişilik oditoryum, opera gösterileri için dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir ve bir gösteriye bilet almanın Budapeşte’de yapılacak şeyler arasında olduğu söylense de, biraz pahalı olan bu biletleri alırken bir kere daha düşünün.

9.Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası Hakkında Bilgiler
Balıkçı Tabyası

Budapeşte’de gezilmesi gereken yerler arasında turistlerin favori yerlerinden olan Balıkçı Tabyası, bir ortaçağ anıtı gibi görünse de, aslında 20. yüzyılın başlarında neo-Gotik bir tarzda inşa edilmiştir.

Tuna Nehri, Margaret Adası ve Peşte’nin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz, eşsiz bir izleme yeri bulunuyor. Buradan, en kötü kameraya sahip telefonlarınız ile bile şehrin kartpostallık fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Tabyanın yedi kulesi, Magyar halkını Karpat Havzası’na yerleştirmeye yardımcı olan yedi Magyar kabilesini temsil ediyor. Gerek mimari yapısıyla, gerekse tarihi ve sunduğu eşsiz manzarasıyla kaçırılmaması gereken turistik yerler arasında.

10.Faust Şarap Mahzenleri

Şarap Mahzenleri Budapeşte
Şarap Mahzenleri

Buda Kalesi’nin altındaki bu tarihi şarap mahzeni, 22 Macar şarap bölgesinin bazılarından şarapları tatmak için mükemmel bir mekandır. Ayrıca geleneksel Macar meyve palinkalarını tatma fırsatınız olacak. Bir şarap garsonu ziyaretiniz sırasında size tatma notları verecek, böylece denediğiniz her şaraptan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Ne kadar zamanınız olduğuna ve ne kadar harcamak istediğinize bağlı olarak, çeşitli tatma programları mevcuttur. Standart olan programları tercih etmeniz sanırım yeterli olacaktır. 5-6 farklı şarabı bu standart şarap tatma turları ile tadabiliyorsunuz. Tabi 22 farklı Macar Şarabını da denemek isterseniz, ona göre de paket almanız gerekiyor. Tabi bu 22 şaraptan sonra, hala şehri keşfedebileceğiniz bir kafa olmadığından dolayı, standart olan paket yeterli olacaktır.

11.Memento Park

Memento Parkı - Budapeşte
Memento Park

Bu muhteşem heykel parkı, Komünist Dönem boyunca şehri noktalayan birçok Komünist anıt ve heykellerin en ünlülerine  ev sahipliği yapıyor.

Bu heykeller ya hükümetten ayrılma sürecinin bir parçası olarak çıkarılmıştır ya da önceki rejimde protesto etmek üzere Macar halkı tarafından zorla kaldırılmış olabileceği söylenir.

Park 1993 yılında açıldığında, bu anıtların bazılarını sergilemek için bir yer haline gelmiş.

Parkta, küçük bir müze ayrıca Macar Gizli Polisi hakkında bilgiler dahil olmak üzere, komünist rejim altındaki yaşamla ilgili geçici sergiler içermektedir. İlginizi çekebilecek yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

12.Dohany Sokağı Sinagogu

Dohany Sokağı Sinagogu
Dohany Sokağı Sinagogu

Macaristan’ın Yahudi nüfusunun II. Dünya Savaşı sırasında önemli ölçüde azalmış olmasına rağmen, bu sinagog şu anda İsrail dışındaki dünyanın en büyüklerinden biri olarak bilinmektedir.

Bahçede, metal yapraklarında savaş sırasında ölenlerin bazılarının isimlerini taşıyan ağlayan bir söğüt anıtı da var.

Yüzlerce Macar Yahudisini toplama kamplarından ve gettolardan kurtarmaya yardım eden İsveçli diplomat Roual Wallenberg’e de bir anıt var. Ayrıca, Sinagogun mimarisi yapısı da, en az bahçe kadar güzel.

13.Budapeşte Merkez Hali

Budapeşte Merkez Hali'nden Taze Meyve Alın
Merkez hali

Şehir merkezinde bulunan Budapeşte Merkez Hali, şehirdeki en ünlü yerlerden biri. Sebze veya meyve almak için değil, sırf bu hali görmek için giden turistler ile dolu bir yer.

Budapeşte’de 4-5 gün gibi uzun bir süre dairelerde konaklamayı planlıyorsanız ve kendi yemeklerinizi yapacaksanız, bu pazar mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Meyve, sebze ve et ürünleri dışında hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerleri de burada bulabiliyorsunuz. Yani illa meyve yemenize de gerek yok 🙂

Bunun yanında, halin üst tarafında ev yapımı yerel yerel lezzetleri de bulabilirsiniz. Burasu şehirdeki en ucuz yemekleri bulabileceğiniz yerlerden sadece bir tanesi.

14.Buda Kalesi

Buda Kalesi
Buda Kalesi

Buda Kalesi, Budapeşte’nin gezilecek yerleri arasında acayip popüler. Bu kale, adından da anlaşılacağı üzere Buda tarafında bulunuyor.

Kale Bölgesi’ni taçlandıran Buda Kalesi, Neo-klasik Habsburg dönemi ihtişamı ve yeniden yapılandırılmış bakır yeşili kubbesiyle (orijinali İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar gördü) şehrin efsane bir manzarasına ev sahipliği yapıyor.

Kale terası, Zincir Köprü, Macaristan Parlamentosu ve Pest çatılarının panoramik manzaralarına sahiptir.

Yüzyıllar boyunca yıkılıp yeniden inşa edildikten sonra, Rönesans, Osmanlı, Habsburg ve Komünist geçmişinin izlerini taşıyan Buda Kalesi’nin duvarlarında ve odalarında yazılan tarihi görebilirsiniz. Budapeşte’de çok az şey görecek zamanınız olsanız dahi, Buda Kalesi’ni gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

15.Tarihi Füniküler

Tarihi Füniküler
Tarihi Füniküler

İlk kez 1870 yılında açılmış bu füniküler, türünün dünyadaki en eski ikinci füniküleridir.

Füniküler, Kale Bölgesi’nin tepesine çıkmanın en hızlı yoludur ve Tuna’nın panoramik manzaralarını sunduğundan dolayı da oldukça popülerdir.

Akşamları 22:00’a kadar açık olan bu fünkilere akşam karanlığında da mutlaka binin. Göreceğiniz manzara gerçekten şehrin en iyileri arasında.

16.Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtı Gellert Tepesi
Özgürlük Anıtı

Budapeşte’de görülecek yerler arasında en popüler olanlardan biri de Gellert Tepesi’ndeki bu Özgürlük Anıtı’dır.

Gellert Tepesi’ndeki Özgürlük Heykeli, kısmen şehre bakan ikonik konumu nedeniyle demokrasiye geçişten sonra yerinde kalan birkaç Komünist heykelden biridir.

Heykel ilk kez 1947’de, ülkeyi özgürleştiren hayatlarını kaybeden Sovyet birliklerini anmak için yapılmış, ancak gravür daha sonra değiştirildi, böylece “hayatlarını feda eden herkes, Macaristan’ın özgürlüğü ve refahı için” diye anıldı.

Tepedeki heykel hoşunuza gitmezse de Budapeşte’nin eşsiz manzarasını buradan da seyredebiliyorsunuz.

17.Budapeşte Zincirli Köprü (Zincir Köprü-Chain Bridge)

Zincir Köprü
Zincirli Köprü

Zincir Köprü olarak bilinen Chain Bridge, Buda ve Peşte tarafını bağlamak için 19. yüzyılda yapılan köprülerden biri.

Budapeşte görülecek yerler listenizin ilk sırasına koymanız gereken yerlerden olan bu köprüden, şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Özellikle akşamları eşsiz bir görüntüye ev sahipliği yapan Zincir Köprü, Budapeşte Köprüleri arasında en popüler ve en önemli olanıdır. Köprü üzerinden Buda tarafına veya Peşte tarafına yürümeyi, güzel fotoğraf kareleri yakalamayı da unutmayın.

18.Citadella 

Citadella Kalesi
Citadella Kalesi’nde görebileceğiniz eşsiz manzara

Budapeşte’nin tarihi yerleri arasında olan, Gellert Tepesi’nde bulunan bu kale, başarısız Macar Bağımsızlık Savaşı’nın ardından Hapsburglar tarafından inşa edilmiş.

Gellert Tepesi’ne Budapeşte gezinizde mutlaka çıkacaksınız, çünkü birçok önemli turistik yerler burada bulunuyor. Citadella, özellikle görülmesi gereken yerlerden biri olmasa da, tepeye kadar çıkmışken göz atabileceğiniz yerlerden.

Kale, günümüzde restorana, otele ve bir de müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

19.Széchenyi Termal Banyoları

Széchenyi Termal Banyoları
Széchenyi Termal Banyoları

Széchenyi Hamamları kompleksi, Avrupa’nın en büyük “şifalı” banyo merkezidir. Sular dejeneratif eklem hastalıkları ve diğer tıbbi sorunları olan hastalara yardımcı olduğuna inanılan sülfatlar, kalsiyum, magnezyum, bikarbonat ve florür bakımından zengindir.

Bunun yanında tesiste, sauna ve buhar odaları da bulunmaktadır. Masajlar ve güzellik uygulamaları ise ek ücrete tabidir.

20.Budapeşte Şehir Parkı

Budapeşte Şehir Parkı Hakkında Bilgiler
Şehir Parkı, Budapeşte’deki En çok aktiviteyi bulabileceğiniz yerlerden

Şehir Parkı, Budapeşte vatandaşları için harika bir eğlence tesisidir ve spor tesisleri, yüzme banyoları ve bir göl içermekte. Turistlerin de eğlenmek için tercih ettiği bu parktaki göl kış aylarında, Avrupa’nın en büyük buz pistlerinden birine dönüştürülür.

Park aynı zamanda Budapeşte Belediye Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri, Budapeşte Sirki ve Vajdahunyad Kalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Parkın hemen dışında, dünyanın en büyük kum sayaçlarından biri olan Time Wheel’i bulabilirsiniz.

Bu kum zamanlayıcısında, tüm cam tanecikleri, üst kısımdan tabana düşmek için 1 yıl alır ve zamanlayıcı her Yeni Yılda bir döndürülür.

21.Macaristan Ulusal Müzesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Ulusal Müze

1802 yılında kurulmuş bu müze, birçok geçici ve kalıcı sergilere ev sahipliği yapmakta. Türk ve Yunan silahlarıyla ilgili eserler, bu müzede fazlasıyla bulunmakta. Bunun yanında, birçok ünlü sanatçının eserlerini de bu müze içerisinde görmek mümkün.

Muhteşem Neoklasik müze binasının içini gezmeyi planlamıyor olsanız bile sırf dış mimariyi görmek için bile burayı, Budapeşte’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

22.Matthias Kilisesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Matthias Kilisesi

Taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olarak bilinen Matthias Kilisesi, Buda tarafında Balıkçı Tabyası’nın hemen arkasında bulunuyor.

Daha çok heykelleri, mimari yapısı ve farklı tarihi ile dikkat çeken bu yapı, Macar halkı için oldukça önemli bir dini yapı. Tarihe ve sanata merakınız varsa, bu kilise hoşunuza gidecektir.

23.Vajdahunyad Kalesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Vajdahunyad Kalesi

Varosliget parkı yakınlarında bulunan bir diğer tarihi ve görkemli yapı ise, Vajdahunyad Kalesidir. Alışılmışın dışında mimarisi ve ihtişamıyla göz kamaştıran bu kale, tüm güzelliğiyle ziyaretçilere açık. Kaleye girmeseniz bile, dışarıdan mutlaka bir göz atın derim.

24.New York Cafe

New York cafe
New York cafe

Bir sarayı canlandıran bu kafe, görülesi yerler listenize ekleyebileceğiniz lüks yerlerden.

Mimari yapısı benim daha çok ilgimi çektiğinden dolayı bir kahve içip, biraz gezme şansım olmuştu. Görünüşü itibariyle oldukça lüks gibi görünse de, uygun fiyatlara içecekler bulmak gayet mümkün. Tabi bu kafe, sadece içeceklerden ibaret değil. Birçok farklı Macar yemeğini veya Ulusal yemeklerini bulmak da mümkün. Ancak, buradaki yemek fiyatlarının iştahınızı kaçıracağına da emin olabilirsiniz.

25.Andrássy út Caddesi

Andrássy út Caddesi
Andrássy út Caddesi

Bu harika bulvar, şehir merkezini Kahramanlar Meydanı ve Şehir Parkı ile birleştiriyor. İlginç kültürel mirası nedeniyle, 2002 yılında bir Dünya Mirası Alanı ilan edildi.

Andrássy’yi gezmek, Macar Ulusal Opera Binası, neo-rönesans şehir evleri ve konakları ve bir dizi farklı ulusal elçilikler de dahil olmak üzere Budapeşte’nin farklı mimari tarzlarını görmenin en güzel yoludur. Ayrıca, cadde’nin altından geçen metro hattı dünyanın en eski üçüncü metro hattıdır.

Budapeşte gezilecek noktalar bu 25 yerden ibaret olmasa da, şehirdeki en önemli ve en güzel görülecek yerler ve yapılacak şeyler bunlardan ibaret diyebiliriz.


Booking.com

Budapeşte Çevresi’nde Gezilecek Yerler

Şehirde gezip görülecek yerleri ve yapılacakları hallettikten sonra, hala zamanınız varsa, Budapeşte’ye yakın gezilecek yerler arasında popüler olan yerlere de göz atın.

1.Estergon

Estergon, Budapeşte'Ye Yakın Gezilecek Yerler Arasındadır.
Estergon

Esztergom (Estergon) şehrinin 1000 yıldan daha önce Macaristan’ın başkenti olması, burada görülmesi ve yapılacak tarihi etkileyici yerlerin ve faaliyetlerin çokluğu hakkında bir tür fikir verebilir.

Budapeşte’nin yaklaşık 60 km kuzeybatısında bulunan Estergon, Budapeşte’den otobüs ile yaklaşık 50 dakika sürmekte. Fakat, tren ile gidecek olursanız, bu süre 1.5 saate kadar çıkmakta.

2.Szentendre

Szentendre, Budapeşte Çevresi Gezilecek Yerler Arasında
Szentendre

1930’lardan bu yana sanatçılar ve müzisyenler bugünkü canlı yer hakkında bir fikir veren Szentendre kasabasına iniyor ve yerleşiyorlarmış.

Szentendre, nehrin kenarına kadar inen, şirin ama güzel ve ilham verici bir şehir oluşturan renkli ama rahat sokaklara sahip.

Biraz tarih arıyorsanız, Barok kemerlerle ve kusursuz fresklerle tamamlanmış etkileyici Blagoveshchensk Kilisesi’ne gidebilirsiniz. Budapeşte’den Szentendre’ye trenle 45 dakikada gidebiliyorsunuz.

3.Kecskemét

Kecskemét
Kecskemét

Budapeşte’den araba ile Kecskemet’e 1 saat içerisinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Süslü ve rengarenk binalarla karakterize edilen şehir her biri Budapeşte kadar güzeldir. Tabi, Budapeşte kadar ünlü değildir. Fakat, Budapeşte yakınlarında görebileceğiniz en güzel yerlerden biri olarak bilinir.

At kökleri ile ünlü, sizi Great Plains’e çıkaran turlara katılabilir veya Bugac’taki popüler at gösterilerini ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Budapeşte de Gezilecek Yerler Parlamento Binası
Parlamento Binası

Budapeşte’de konaklama için birçok bölge bulunuyor. Bu bölgeler arasında, hem aileler için sessiz sakin bir bölge, hem bütçeli gezginler için ucuz tesisleri bulabileceğiniz bir bölge, hem de Budapeşte gece hayatı için plan yapanlara hitap eden bir konaklama bölgesi bulabilirsiniz.

Budapeşte’de tesis seçimi yapmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza mutlaka karar verin. Çünkü seçtiğiniz bir otel size güzel görünse de, çocuklarınız ile birlikte Budapeşte’ye seyahat edip de gidip şehrin en canlı gece hayatı bölgesinde konaklayabilirsiniz.

Göz At : Roma’da gezilecek yerler

  • Bupeşte’de gece hayatı için plan yapıyor ve otelinize çok kolay bir şekilde dönmek istiyorsanız, Erzsebetvaros Bölgesi’nde bulunan tesislere göz atabilirsiniz.
  • Budapeşte’de ki en iyi, sessiz ve sakin bölge ise, Buda Kalesi Bölgesi’dir ve daha çok çiftlerin ve ailelerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.
  • Bütçeli bir Budapeşte gezisi için en ideal bölge, District VI Terezvaros Bölgesi’dir. Birbirinden ucuz otelleri ve hostelleri de bu bölgede bulabiliyorsunuz. Budapeşte’nin konumuna göz atarak bölgeler hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Budapeşte Turları

Ruin Cafe Budapeşte Gece Hayatı
Ruin Bar

Budapeşte’ye Türkiye’den turlar ile katılmayın. Eğer illa turlar ile Budapeşte’yi gezmek istiyorsanız, bunu Budapeşte’den yapın. Budapeşte’nin görülecek yerleri birbirine yakın denebilecek şekilde sıralanmış. Tabi bu tüm yerler için geçerli değil.

Budapeşte’den bir turist haritası alarak, şehri karış karış çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Budapeşte şehir haritası öylesine düzenli olarak yapılmış ki, size izleyebileceğiniz bir rota bile çiziyor.

Göz At : Amsterdam gezilecek yerler

Budapeşte’de ücretsiz yürüyüş turları olduğu gibi, ücretli turlar da bulunmaktadır. Ücretsiz yürüyüş turları ile şehrin en önemli noktalarından bazılarını görebiliyorsunuz. Fakat bu turlar toplamda 3-4 saat sürüyor. Yani şehrin her yerini bu turlar ile göremiyorsunuz.

Dilerseniz, Budapeşte nehir turları için de online olarak rezervasyon yapabilir veya şehre gittikten sonra da, bir nehir turu satın alabilirsiniz. Çok fazla yorulmadan şehri gezmenin en kolay yolu da bu tekne turlarıdır.

Budapeşte Kaç Günde Gezilir ? 

Budapeşte de Görülecek Yerler
Budapeşte

Bu şehir için genelde 2 günün yeterli olacağı söylenir. Fakat termal banyolara ve spalara veya Budapeşte gece hayatı için de plan yapıyorsanız, en azından 3 gününüzü bu şehir için ayırmanızda yarar var.

Göz At : Floransa gezilecek yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler Videosu

  • Bu şehri turlar ile gezmeyi planlıyorsanız, vazgeçin derim. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi, bu şehir de gezmek aceleye gelmez. Bu yüzden, turlara katılmak yerine kendi başınıza gezmeye çalışın derim. Budapeşte gezilecek yerler haritası olmadan da bu şehri kendi başınıza çok güzel bir şekilde gezebilirsiniz.
  • Budapeşte genel olarak pahalı olmayan Avrupa şehirlerinden. Maddi anlamda pek problem yaşayacağınızı düşünmesem de, turistik ve tarihi yapılar etrafından bulunan restoran ve kafelerden uzak durmakta yarar var.
  • Eğer çift olarak Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, Balıkçı Tabyası’nda bulunan restoran-cafede, manzaraya karşı bir şeyler yemeyi veya içmeyi unutmayın. Fiyatlar öyle çok uçuk değil.
  • Hop on- Hop Off otobüslerini pek tavsiye etmesem de, bu şehirde bu otobüsler ile, çok daha uygun bir gezi yapabiliyorsunuz. Ayrıca, tuna nehrine girince bir deniz otobüsü görevini gören bu otobüsler ile, çok daha güzel manzaralar görebilirsiniz.Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...