Budapeşte, Orta Avrupa’nın en hareketli, en güzel ve en anlamlı şehirlerinden biri. Tarihiyle, mimari yapılarıyla, termal banyolarıyla ve canlı gece hayatı ile çok uzun süre kalmak isteyebileceğiniz muhteşem bir şehir. Ülkemize çok uzak olmaması sebebiyle, günübirlik dahi gidilebilecek güzel rotalardan. Budapeşte gezilecek yerler ise, daha çok tarihi yapılardan oluşuyor denebilir. Osmanlının izlerini görebileceğiniz bu şehirde, köprüler, kaleler, kiliseler ve eşsiz manzaraya sahip turistik yerler, bu şehri sevmeniz için yeterli olacaktır.

Budapeşte’de görülecek yerleri Buda ve Peşte tarafı olmak üzere ikiye ayırmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde, bir Buda tarafına bir Peşte tarafına gitmek zorunda da kalmazsınız.

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi (En Popüler 20 Yer)

1.Buda Kalesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Buda Kalesi manzarası

Budapeşte’de gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer almasını düşündüğüm yerdir, Buda Kalesi. Şehrin en bilindik ve en turistik yeri olmakla birlikte eşsiz bir de manzarası vardır. Buda tarafında bulunan kalede yer alan Kraliyet Sarayı içerisine zamanınız olursa mutlaka bir göz atın derim. Kale bahçesine de manzara seyretmek için gidebilirsiniz.

2.Balıkçı Tabyası

Budapeşte Gezilecek Yerler
Balıkçı Tabyası

Eşsiz manzarası ile göz kamaştıran bu tarihi Balıkçı Tabyası, Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasında oldukça önemli diyebilirim. Çoğu turist bu tarihi yapıda kulelere çıkmak için can atmakta. Ancak, kuleden görebileceğiniz manzara ile tabyanın balkonundan görebileceğiniz manzara hemen hemen aynı olduğundan dolayı, 15-20 TL gibi bir ücret ödeyip kuleye çıkmanıza sanırım gerek yoktur. Yok ben illa çıkacağım diyorsanız, akşam 08:00’dan sonra veya sabah 09:00’dan önce gelin de, bari ücretsiz olarak kuleye çıkın.

3.Matthias Kilisesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Matthias Kilisesi

Taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olarak bilinen Matthias Kilisesi, Buda tarafında Balıkçı Tabyası’nın hemen arkasında bulunuyor. Daha çok heykelleri, mimari yapısı ve farklı tarihi ile dikkat çeken bu yapı, Macar halkı için oldukça önemli bir dini yapı. Tarihe ve sanata merakınız varsa, bu kilise hoşunuza gidecektir.

4.Gellert Tepesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Gellert Tepesi

Budapeşte‘nin bir başka muhteşem manzarasına ev sahipliği yapan yerlerden biri de, Gellert Tepesidir. Tuna nehri boyunca tüm şehri izleyebileceğiniz bu tepe, Budapeşte gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken yerlerden biri. Tepede görebileceğiniz turistik yapılar ise ; Özgürlük Anıtı, Jubilee Parkı, Gellert Anıtı, Gellert Spa ve Rudas Banyolarından oluşuyor. Gellert Tepesi de, Budapeşte’nin Buda tarafında yer alan turistik yerlerden.

Budapeşte Gezilecek Yerler
Gellert Tepesi-Özgürlük Heykeli

5.Macaristan Ulusal Müzesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Ulusal Müze

Her ne kadar tavsiye edebileceğim bir yer olmasa da, birçok turistin ilk görmek istediği yerlerden biri olarak biliniyor. 1802 yılında kurulmuş bu müze, birçok geçici ve kalıcı sergilere ev sahipliği yapmakta. Türk ve Yunan silahlarıyla ilgili eserler, bu müzede fazlasıyla bulunmakta. Bunun yanında, birçok ünlü sanatçının eserlerini de bu müze içerisinde görmek mümkün.

6.Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte Gezilecek Yerler
Macaristan Parlamento Binası

Dünyanın en büyük 3. Parlamento Binası olarak bilinen Macaristan Parlamento Binası, Budapeşte gezilecek yerleri arasında en güzel yapılardan. Etnografya Müzesi’nin hemen yanında bulunması ise, iki güzel yapıyı bir arada görme imkanı sağlamakta. Bu neo-gotik yapı, Ülkenin 1000. yıldönümü münasebetiyle 1886 yılında açılmış ve günümüzde birçok turistin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olmuş. 691 odaya ev sahipliği yapan Macaristan Parlamento Binası’nın koridorları ve merdivenlerinin toplam uzunluğu 19 km olarak bilinmesi ise, turistlerde merak uyandırmakta.

Bu arada, bina her ne kadar Budapeşte Parlamento Binası olarak biliniyor olsa da, binanın ismi Macaristan Parlamento Binası’dır.

7.Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Budapeşte Gezilecek Yerler
Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Budapeşte gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri, şüphesiz tuna nehir kıyısıdır. Özellikle bu eski ayakkabıların bulunduğu bölüm, tuna kıyısında kaçırılmaması gereken bölümlerden. Yahudiler anısına yapılmış, I. Dünya Savaşı’ndan kalma 60 çift çelik heykel ayakkabıları görmek pek heyecan vermese de, tarihi ile turistlerin gönlünde taht kurmuş yerlerden. Bu yüzden, Budapeşte’ye kadar gidip de bu ayakkabılara da bir göz atmadan olmaz.

8.Kahramanlar Meydanı

Budapeşte Gezilecek Yerler
Kahramanlar Meydanı-Budapeşte Gezilecek Yerler

Kahramanlar Meydanı, mimarisinin büyük bir çoğunluğu Albert Schickedanz’a ait olan bir meydan. Meydanın en önemli anıtı, şüphesiz 36 metrelik milenyum anıtıdır. 6 bronz atlı heykelleri ise meydanın diğer önemli yapılarından. Milenyum anıtının tam karşısında bulunan Meçhul Asker anıtı da, meydanda dikkat çeken yapılar arasında. Meydanın, Budapeşte halkı için önemi büyük. Büyük mitinglere ev sahipliği yapmakta ve Hösök Tere olarak da bilinmekte.

9.Woodland Park-Varosliget

Budapeşte Gezilecek Yerler
Varosliget Şehir Parkı

302 dönümlük muhteşem park, Fransız peyzaj Nebbion tarafından tasarlanmış. Güzel Sanatlar Müzesi’ne de ev sahipliği yapan park, Budapeşte’nin turistik yerleri arasında. Farklı tarihi yapıları, yeşilliği ve doğallığı ile, görülmeye değer yerlerden.

10.Szechenyi Kaplıcaları

Budapeşte Gezilecek Yerler
Szechenyi Termal Banyoları

Budapeşte Havuz Partilerini mutlaka duyanlar vardır. Budapeşte denince akla ilk gelen şeylerden biri parti, diğeri ise, havuz partisi olmakta. Bu şehre, sırf bu havuz partisi için gelen binlerce çılgın var desem abartmış olmam. Dünyanın dört bir yanından hafta sonu yapılan havuz partilerine katılmak için gelen turist sayısı, şehre gelen diğer turistler kadar çokmuş. Nedir bu havuz partilerini özel kılan şey ? diye soracak olursanız, açıkçası gece kulübünden tek farkı havuzda olmanız. Yani, bir gece kulübünden beklediğiniz her şeyi bu partilerde fazlasıyla bulabilirsiniz. Tabi, bunun yanında havuzda olmanız da bonustur. Bu partilerin en iyi yapıldığı yer ise Szechenyi adlı tesis olarak bilinmekte.

11.Vajdahunyad Kalesi

Budapeşte Gezilecek Yerler
Vajdahunyad Kalesi

Varosliget parkı yakınlarında bulunan bir diğer tarihi ve görkemli yapı ise, Vajdahunyad Kalesidir. Alışılmışın dışında mimarisi ve ihtişamıyla göz kamaştıran bu kale, tüm güzelliğiyle ziyaretçilere açık. Kaleye girmeseniz bile, dışarıdan mutlaka bir göz atın derim.

12.Budapeşte Merkez Hali (Great Market Hall)

Budapeşte Gezilecek Yerler
Merkez Hali

Yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı yerlerden biri olan bu merkez hali, Budapeşte’de görülmesi gereken en önemli yerler arasında diyebilirim. Eğer hostelde kalıyor ve hostelinizin mutfağı bulunuyorsa, yemek yapmak istediğinizde mutlaka uğramak isteyeceğiniz marketlerden biri. Aklınıza gelebilecek tüm meyve ve sebze çeşitlerini bu markette rahatlıkla bulabilirsiniz. Turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan bu büyük market, fiyat bakımından da oldukça uygun.

13.New York Cafe

Budapeşte Gezilecek Yerler
New York cafe

Bir sarayı canlandıran bu cafe, Budapeşte gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz lüks yerlerden. Mimari yapısı benim daha çok ilgimi çektiğinden dolayı bir kahve içip, biraz gezme şansım olmuştu. Görünüşü itibariyle oldukça lüks gibi görünse de, uygun fiyatlara içecekler bulmak gayet mümkün. Tabi bu cafe, sadece içeceklerden ibaret değil. Birçok farklı Macar yemeğini veya Ulusal yemekleri bulmak mümkün. Ancak, buradaki yemek fiyatlarının iştahınızı kaçıracağına da emin olabilirsiniz.

14.Zincirli Köprü (Zincir Köprü-Chain Bridge)

Budapeşte Gezilecek Yerler
Zincir Köprü

Zincir Köprü olarak bilinen Chain Bridge, Buda ve Peşte tarafını bağlamak için 19.yy’da yapılan köprülerden biri. Budapeşte görülecek yerler listenizin ilk sırasına koymanız gereken yerlerden olan bu köprüden, şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Özellikle akşamları eşsiz bir görüntüye ev sahipliği yapan Zincir Köprü, Budapeşte Köprüleri arasında en popüler ve en önemli olanıdır. Köprü üzerinden Buda tarafına veya Peşte tarafına yürümeyi, güzel fotoğraf kareleri yakalamayı unutmayın.

Budapeşte Gezilecek Yerler
Zincir Köprü-Chain Bridge

15.Kalvin Meydanı (Calvin Square)

Budapeşte Gezilecek Yerler
Kalvin Meydanı

Eğer John Calvin’in heykelini görüyorsanız, Kalvin Meydanı’ndasınızdır demektir. Budapeşte’nin en kalabalık meydanlarından biri olan Kalvin, iki Üniversiteye ev sahipliği yapmakta. Birçok popüler caddeye bu meydandan rahatlıkla ulaşabilmeniz ise, meydanın en güzel özelliklerinden. Ayrıca bu meydan, birkaç bar ve eğlence mekanı ile Budapeşte gece hayatı için denenebilecek yerlerden.

16.Memento Park (Hatıra Parkı)

Budapeşte Gezilecek Yerler
Memento Park

Bu parkı ziyaret ettiğinizde, Macaristan’ın komünist rejim zamanı nasıl olduğunu çok iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Turistlerin en çok zaman geçirdiğini düşündüğüm yerlerden olan Memento Park, Budapeşte’nin en güzel yerleri arasında. Parkta bulunan birçok heykel 1989 yılında komünist rejim yıkıldıktan sonra buraya getirilmiş ve günümüzde, Avrupa’nın en dikkat çeken yerlerinden biri olma özelliğini kazanmış. Budapeşte’de park görmek isteyenlerin, ilk uğraması gereken yerlerden biri diyebilirim.

17.Dohany Street Sinagogu

Budapeşte Gezilecek Yerler
Dohany Street Sinagogu

Dohany Street Sinagogu ve Macar Musevi Müzesi aynı binada bulunuyor. Caddeden sonra ismini alan bu Sinagog, Budapeşte gezilecek yerler bakımından çok popüler olmasa da, zamanınız varsa göz atılabilecek yerlerden. Küçük vitray pencereleri ve taş kapısı ile ünlü olsa da, binada daha görülecek birçok önemli nokta da yok değil. Eğer Yahudi tarihine biraz merakınız varsa, mutlaka seveceğiniz yapılardan biri.

18.Dönme Dolap

Budapeşte Gezilecek Yerler
Dönme Dolap

Her ne kadar çocuklara hitap ediyor gibi dursa da, dönme dolabı gördükten sonra öyle olmadığını anlayacaksınız. Avrupa’nın en büyük dönme dolabı olarak bilinen bu yapı, 65 metre yüksekliğinde ve hem çocuklar için hem de yetişkinler için eğlenebilecek ortak yerlerden biri. Dönme dolaba binmeseniz bile, hemen yakında bulunan cafeler için tercih edebileceğiniz yerlerdendir.

19.Macaristan Devlet Opera Binası

Budapeşte Gezilecek Yerler
Macaristan Devlet Opera Binası

Bana göre, Budapeşte’de gezilmesi gereken yerler arasında değildir. Daha çok yaş ortalaması yüksek zengin turistlerin konserlere gelmesi sebebiyle, fiyatlar biraz uçuktur. Konserlere katılma gibi bir planınız yoksa sadece ziyaret edilebilecek yerlerden mi? bilemem, sonuçta Avrupa’da bulunan birçok opera binası hemen hemen benzer yapıda ve bu binayı da diğer opera binalarından ayıran bir özelliği yok.

20.St.Stephen Bazilikası

Budapeşte Gezilecek Yerler
St Stephen Bazilikası

Budapeşte’nin en büyük kilisesi ünvanına sahip bu dini yapı, tüm ihtişamıyla görülmeye değer. Bazilikanın sadece içini görmek isterseniz, hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Ancak, güzel bir manzara seyredebileceğiniz kuleye çıkmak için ortalama 15-20 TL ödüyorsunuz. Tarihi ve ihtişamıyla göz kamaştıran bu bazilikayı kaçırmayın derim.

Budapeşte Gezi Tavsiyeleri

  • Bu şehri turlar ile gezmeyi planlıyorsanız, vazgeçin derim. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi, bu şehir de gezmek, aceleye gelmez. Bu yüzden, turlara katılmak yerine kendi başınıza gezmeye çalışın derim. Ve bu şehir için en azından 2 gününüzü ayırın.
  • Budapeşte genel olarak pahalı olmayan Avrupa şehirlerinden. Maddi anlamda pek problem yaşayacağınızı düşünmesem de, turistik ve tarihi yapılar etrafından bulunan restoran ve cafelerden uzak durmakta yarar var.
  • Eğer çift olarak Budapeşte’yi ziyaret ediyorsanız, Balıkçı Tabyası’nda bulunan restoran-cafede, manzaraya karşı bir şeyler yemeyi veya içmeyi unutmayın. Fiyatlar öyle çok uçuk değil.
  • Hop on- Hop Off otobüslerini pek tavsiye etmesem de, bu şehirde bu otobüsler ile, çok daha uygun bir gezi yapabiliyorsunuz. Ayrıca, tuna nehrine girince bir deniz otobüsü görevini gören bu otobüsler ile, çok daha güzel manzaralar görebilirsiniz.

Budapeşte gezilecek yerler listenize birkaç yer daha eklemek mümkün. Ancak, genelde 1 veya 2 gün için tercih edilen bu şehirde, bu liste sanırım yeterli olacaktır.

[huge_it_maps id=”128″]

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 YORUM

  1. “Budapeştede alternatifleri ararken sitedeki resimlere bakıp birazda gaza geldik 🙂 Budapeştede bir turkçe rehber bulduk ( http://www.budapeste.net ) ve alternatif bir tur istedik. Tam anlamiyla harikaydi. Tüm resimdeki yerleri ve Budapeştenin alternatif sıra dışı mekanlarını iki gün boyunce gezdik. En çok hoşumuza gidende ikinci el dükkanları ve bit pazarıydı. Harika yağlı boya tablo buldum 80 euroya…..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here