Budapeşte hakkında hemen hemen çoğumuz, az da olsa birşeyler duymuşuzdur. Zincirli Köprü,Buda Kalesi,Macaristan Parlamento Binası ve gece hayatı ile ünlü bir şehirdir.Peki tam olarak Budapeşte Nerede? diyecek olursanız, Budapeşte, Orta Avrupa’nın en güzel Ülkelerinden biri olan Macaristan’ın başkentidir. Macaristan tam olarak ortasında bulunan Budapeşte, Avrupa gezinizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir.

Budapeşte, tuna nehri boyunca iki tarafa ayrılmıştır.Bir tarafı Buda, diğer tarafı ise Peşte olarak bilinmektedir. Tuna nehri boyunca Budapeşte’yi kapsayan üç ada bulunmaktadır. Bunlar ; Obuda Adası, Margaret Adası ve Csespel Adası’dır.

Budapeşte Nerede-Nasıl Gidilir?

Budapeşte’nin, Orta Avrupa’nın en popüler Ülkelerinden biri olan Macaristan’ın başkenti olduğunu söylemiştik. Peki bu şehre yakın olan diğer Avrupa Ülkeleri ve şehirleri hangileri diyecek olursanız;

  • Budapeşte-Krakow (Polonya) : 293 Km
  • Budapeşte-Doğu Viyana (Avusturya) : 217 Km
  • Budapeşte-Bratislava (Avusturya) : 163 Km
  • Budapeşte-Prag : 443 Km

Budapeşte’ye nasıl gidilir?

Türkiye’den Budapeşte’ye THY,Pegasus ve Aagean hava yolları ile ulaşabilirsiniz. Aktarmasız olarak 2 saatte Budapeşte’ye ulaşabilirsiniz.Fakat, bilet fiyatları biraz pahalı olduğundan dolayı 6-7 saatlik aktarmalı uçuşları daha ekonomik ulaşım için düşünülebilecek seçeneklerdendir. THY ve Pegasus bilet fiyatları oldukça pahalı olmaktadır.Bu yüzden, Aagean hava yolları düşünülmesi gereken seçeneklerdendir.

Eğer Avrupa Ülkesi’nden Budapeşte’ye gitmek istiyorsanız,uçak yerine trenleri kullanmanızı tavsiye ederim.Polonya’dan RailEurope adı verilen Avrupa’nın birçok Ülkesine gidebileceğiniz trenler ile oldukça rahat ve uygun fiyata Budapeşte’ye ulaşabilirsiniz.

Budapeşte gezilecek yerler bakımından oldukça popüler bir şehirdir.Tarihi,kiliseleri ve köprüleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bu şehri, Avrupa gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. Genel olarak turlar, fiyat bakımından biraz mantıklı olsa da, geziniz aceleye geldiğinden dolayı,turlara katılmak yerine, kendi başınıza oldukça kolay bir şekilde Orta Avrupa gezisi yapabilirsiniz. Tabi uçak bilet fiyatları biraz pahalı olduğundan dolayı,bütçeli bir seyahat için İnterrail adı verilen Avrupa tren sistemini ciddi anlamda düşünmelisiniz.

Budapeşte Nerede, nasıl gidilir? adlı yazım umarım ilgilenenler için faydalı olmuştur. Eğer, Budapeşte gezi planı yaptıysanız ve nerede konaklayacağınıza dair hiçbir fikriniz yoksa Budapeşte’de nerede kalınır? adlı yazıma göz atarak, Budapeşte’de konaklama (Otel-Hostel) için tüm detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here