Budapeşte Zincirli Köprü (Zincir Köprü)

Zincirli Köprü (Zincir Köprü),Buda ve Peşte’yi bağlayan ilk kalıcı köprü ve Tuna Nehri tüm uzunluğu boyunca ikinci kalıcı kapısıdır.Budapeşte’nin sembolü haline gelmiş köprü, Budapeşte gezilecek yerler listesinin en üst sıralarındadır.

Zincirli Köprü Hakkında Kısa Bilgiler

  • Köprü Mimarı : William Tierney Clark
  • Köprü Uzunluğu : 380 metre
  • Köprü Genişliği : 14.8 metre
  • Yapılış Tarihleri: 1839-1849, 1913-1915 (Yeniden yapılmıştır),1947-1949 (Yeniden yapılmıştır)
  • Köprü Açılış Tarihi : 20 Kasım 1849
  • En büyük hasarı aldığı tarih : 18 ocak 1945 (II.Dünya Savaşı Sonrası)

Zincirli Köprü Yakınlarında Gezilecek Önemli Yerler

-Clark Adam Meydanı (Clark Adam Ter) : Buda tarafı, köprü bitiminde bulunan meydan çok önemli bir yer olmasa da gelmişken uğrayayım denilen yerlerden biridir. Ancak bu meydan,Buda Kalesi’ne gidebilmek için Füniküler (Kablolu Tren)’in bulunduğu meydandır.Bu yüzden tepeye çıkmak ve kaleyi görmek istiyorsanız bu meydanı ister istemez göreceksiniz.

Zincirli Köprü

Zincirli Köprü‘nün Peşte tarafı bitiminde ise, Szechenyi Istvan Meydanı bulunmaktadır. Çok kalabalık bir meydan olan Szechenyi meydanında, Macar Bilimler Akademisi ve Gresham Sarayı’nı görebilirsiniz. Ayrıca bu meydanda bulunan Zrinyi caddesini kullanarak Aziz Stephen Bazilikası’na ulaşabilirsiniz.

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Not : Hangi yöne doğru gittiğinizin bir önemi olmadan köprüde bulunan yaya yollarını kullanarak Tuna nehri üzerinden muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. Ayrıca Znicirli Köprü’yü en iyi gören ve en iyi manzara resimleri çekebileceğiniz Gellert Hill (Gellert Tepesi)’ne çıkmayı unutmayın.

Zincirli Köprü
Gellert Tepesi Köprü Görünümü

Zincirli Köprü Tarihi

18.yy Macaristan’ın lider isimlerinden biri olan ”Kont Istvan Szechenyi” Zincirli Köprü’nün yapılmasını öneren ilk isimdir.Bu yüzden köprünün resmi adı Szechenyi Zincirli Köprüsü’dür. İngiliz mühendis William Tierney tarafından tasarlanan köprü yapımına 1839 yılında başlanmıştır. Köprünün finansal desteğini ise, ünlü Viyanalı Finansör ”Baron György Sina”sağlamıştır. Uzun çalışmalar sonucunda Zincirli Köprü, 20 kasım 1849 tarihinde açılmıştır.

Zincirli Köprü

Yol boyunca asılı olan demir zincirler klasik bir tarzda, 48 metrelik nehir iskeleleri (Bu iki taş kule şeklinde olan iskelelere,Payanda veya Dalgakıran da denmektedir) kullanılarak yapılmıştır.Köprü yapıldığı tarihlerde, Dünya’nın en büyük ikinci açık asma köprüsü olmuştur.

Köprünün her iki tarafında bulunan taş aslan heykelleri,ünlü heykeltıraş Janos Marschalko tarafından yapılmıştır. Ancak heykellerin köprüye eklenmesi 1852 yılında gerçekleşmiştir.

Zincirli Köprü

Zincirli Köprü‘nün açılmasından sadece 4 yıl sonra (10 Şubat 1853) Buda Tepesi’nin hemen altında bulunan tünel çalışmalarına başlanmıştır. Tünel için hazırlanan plan Adam Clark tarafından yapılmıştır. Mart 1856 yılında tünel yaya trafiği için açılmış ve 30 nisan 1857 yılında ise motorlu taşıtlar için trafiğe açılmıştır. Tünelin 350 metre uzunluğunda olması dolayısıyla diğer ucu Buda Kalesi‘nin hemen altında bitmektedir.

Zincirli Köprü
Buda Kalesi Altında yer alan tünel

19.yy’ın sonuna gelindiğinde ise köprü trafiği aşırı derecede artmıştır. Bu yüzden köprü üzerinde bazı değişiklikler yapılması gerektiği anlaşılmış ve köprü sağlamlaştırılmış ve az da olsa değiştirilmiştir.Ancak her ne kadar köprünün genişletilmesi planlansa da uygulamada hiçbir değişiklik yapılmamıştır. 1913 yılında başlanan köprü restorasyon çalışmaları sonucunda 27 kasım 1915’de yeniden trafiğe açılmıştır.

II.Dünya Savaşı’nın sonunda geri çekilen Alman birlikleri, 18 ocak 1945 yılında,Zincirli Köprü dahil Budapeşte’de bulunan tüm köprüleri patlatmışlardır.Köprünün büyük bir çoğunluğu zarar görmesine rağmen,sağlam kalan tek yer, köprü ayakları olmuştur.

Köprü’yü yeniden oluşturma kararı 1947 yılının ilkbaharında verilmiş ve köprünün yeniden yapım çalışmaları başlamıştır. Köprünün ayakları genişletilmiş ve sağlamlaştırılmış, Portallar genişletilmiş ve restorasyon çalışmaları sonucunda 20 kasım 1949 yılında Zincirli Köprü yeniden hayat bulmuştur.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...