Havuz partileri ve gece hayatıyla meşhurdur Budapeşte. Sırf parti için birçok turistin 1-2 günlüğüne geldiği şehirlerden biri. Türkiye’den bu şehre gidenlerin büyük bölümü ise, turlar ile günübirlik gitmekte. Bu yüzden, Budapeşte’de görülmesi gereken birçok turistik yeri kaçırmaktadırlar. Budapeşte, turlar ile gezilmeyecek şehirlerden biri diyebilirim. Çünkü, birçok turistik yer birbirine oldukça yakın konumda bulunuyor ve bu turistik yerler aceleye gelecek yerlerden değil.

Turlar ile bu şehri ziyaret edecek olursanız, göreceğiniz turistik yerler ya ücretsiz girişi olan yerler olacaktır, ya da ücretli olan yerleri sadece dışarıdan göreceksinizdir. Tur ücretlerine, turistik yerlere giriş ücreti dahil olmadığından dolayı, ya kendiniz fazladan bir ücret ödeyerek gireceksiniz, ya da dışarıdan görmekle yetineceksiniz. Bu yüzden, birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi bu şehre de turlar ile gelmemeniz de yarar var.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken 7 Turistik Yer

Eğer, Budapeşte’ye günübirlik bir gezi planlıyorsanız, bu 7 yeri 1 gün içerisinde görmek gayet mümkün. Hatta, sırf havuz partileri için bu şehre gidecek olursanız da, gündüz bu 7 yerden birkaçını ziyaret ettikten sonra da partiye katılabilirsiniz.

1.Buda Kalesi

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler
Buda Kalesi

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Şüphesiz Budapeşte gezilecek yerler bakımından en popüler olan yer, Buda Kalesi‘dir. Eşsiz manzarası, görkemli yapısı ve derin tarihi ile oldukça etkileyici olan bu yapıyı kaçırmayın. Kale, 13. yüzyıl sonlarında Moğol saldırısı sonrasında Kral Bela IV tarafından yaptırılmış. Günümüzde kalenin orijinal halinden pek bir şey kalmamış olsa da, yine de tarihi izleri görmek mümkün.

Kaleye ulaşımın en eğlenceli yolu, Zincir Köprü karşısında bulunan füniküleri kullanmak olacaktır. Bu füniküler bir demir yolu aracı olmasına rağmen, şehrin eşsiz manzarasını yine de bu araç içerisinden görebiliyorsunuz.

Kalede Kraliyet Sarayı’na mutlaka bir göz atın. Daha sonra Kale Bahçesi adı verilen yerde, Tuna nehrinin manzarasına karşı güzel fotoğraflar çekin. Acele etmeyin. Kaleyi ziyaret ettikten sonra, kaleye yürüme mesafesinde olan Matthias Kilisesi’ne bir göz atın. Mimari yapısına hayran kalacağınız bu kilisenin kulesine çıkın. Bir de buradan seyredin Budapeşte‘yi. Kiliseyi de ziyaret ettikten sonra, hemen kilisenin arkasında bulunan Balıkçı Tabyası‘na bir göz atın. Bu tabyaya mümkünse akşam saatlerinde, değilse sabahın erken saatlerinde gidin derim. Ücretsiz olarak bu tabyaya girin. Eşsiz manzaranın keyfini çıkarın. Çift olarak geliyorsanız, burada bulunan restoranda manzaraya karşı pahalı bir yemek yemeyi de unutmayın. Budapeşte’de görülecek en önemli yerler arasında olan bu tarihi yapıyı da kaçırmayın.

2.Zincir Köprü

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler
Zincir Köprü

Budapeşte köprüleri arasında en bilineni ve en eskisi olan Zincir Köprü, Buda ve Peşte tarafını bağlayan ilk köprü olarak biliniyor. Köprünün güzel yanı ise, yürüyerek köprü üzerinden geçebiliyor olmanız. Çok kalabalık olmadığı zamanlarda, Tuna nehri boyunca güzel fotoğraf kareleri yakalamak için bu köprüye gelebilirsiniz. Ayrıca, birçok turistik noktaya nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız, bu köprünün bulunduğu yerden hemen hemen her yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Her iki tarafında bulunan meydanlarda köprüyü süsleyen güzelliklerden.

3.Gellert Tepesi

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler
Gellert Tepesi ve Özgürlük Heykeli

Budapeşte’de görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir, Gellert Tepesi. Bence, şehrin en iyi manzarasını buradan seyredebilirsiniz. Tepede bulunan tarihi yapılar ise, bu yerin diğer artılarından. Tepeye ulaşmak ise, en az Buda Kalesi’ne ulaşım kadar ilgi çekici. Elisabeth Köprüsü’nün hemen yan tarafında bulunan Gellert Anıtı’nın oradan tepeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tepeye çıkarken göreceğiniz manzara ise, oldukça etkileyici. Sırf bu çıkış yolundan seyredebileceğiniz şehir manzarası için bu tepeye çıkmaya değer.

Tepede, Gellert Bath adı verilen havuz partilerinin yapıldığı bir de kaplıca bulunuyor. Bu kaplıcanın sularının ise, şifalı olduğu söylenmekte. Bu yüzden, üstü kapalı olan bu Gellert Kaplıcasına giderek, ister havuzun keyfini çıkarabilir, isterseniz de şifalı sularda güzel bir masaj yaptırabilirsiniz.

4.Margaret Adası

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler
Margaret Adası

Şehir kalabalığından ve turistlerden bunaldığınızda iyi bir kaçış noktası olarak Margaret Adası tercih edilebilir. Birbirinden farklı yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, temiz havası ve birçok aktivitesi ile, Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasında.

Ada, 7’den 70’e birçok turiste hitap ediyor. Çocuklu bir aile misiniz ? akülü araba veya bisiklet kiralayarak ada keşfine çıkabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer burada bisiklet kiralamayı planlıyorsanız, dört tekerli dört kişilik bisikletleri deneyebilirsiniz. Tabi, aile veya grup olarak şehri ziyaret ediyorsanız. Bu bisikletler, hem daha eğlenceli olacak, hem de fiyat bakımından daha uygun olacaktır.

Bunun yanında, adada bulunan iki otelde konaklamak da gayet mümkün. Otel fiyatları da şehir merkezinde bulunan otellere nazaran daha uygun denebilir.

5.Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler
Macaristan Parlamento Binası

Tuna nehri boyunca uzanan bu devasa bina, ısrarla Budapeşte Parlamento Binası olarak bilinse de, asıl adı Macaristan Parlamento Binası‘dır. Şehirde, hemen hemen her yerden bu binayı görmek mümkün. Özellikle akşam vakitlerinde ışıklar açıldıktan sonra, çok daha güzel bir manzaraya sahip oluyor.

Rönesans ve Neo-Gotik tarzın harmanlaması ile yapılmış olan bu bina, 1902 yılında açılmış. Binanın kubbesi Rönesans tarzında, cephesi ise Neo-Gotik bir tarzda inşa edilmiş. Farklı bir mimariye sahip olan binanın kubbesi ise, Macar Krallarının heykelleri ile dekore edilmiş. Ayrıca, Macar Cumhuriyetinin ilanı da, bu binanın balkonundan yapılması bakımından önemli. Hem mimari yapısı ile, hem de eşsiz Tuna nehri manzarası ile hayran kalacağınız bu yer, Budapeşte’de görülmesi gereken en turistik yerlerden biri diyebilirim.

6.Ferris Wheel (Dönme Dolap)

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler
Ferris Wheel-Dönme Dolap

Budapest Eye olarak da bilinen bu dönme dolap, Budapeşte’de yapılacak en güzel aktivitelerden biri. Şehir merkezinde, Erzsebet Meydanında bulunan bu dönme dolap, Budapeşte’ye gelen çocuklu aileler için güzel bir deneyim olacaktır. 65 metre yüksekliğe ulaşan bu dönme dolapta, şehrin birçok önemli noktasını kuş bakışı olarak izleyebilirsiniz. Her ne kadar çocuklu aileler için olsa da, yetişkinler için de farklı bir deneyim olacaktır.

7.Budapeşte Merkez Hali

Budapeşte'de Görülmesi Gereken Yerler
Büyük Market olarak bilinen Merkez Hali

Central Market Hall olarak bilinen, Budapeşte’nin en büyük alışveriş yerlerinden biridir Merkez Hali. Daha çok meyve ve sebze ağırlıklı olsa da, hediyelik eşyadan giyime birçok ürünü, bu kapalı markette çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bir saraya benzeyen bu Market, iki katlı. Giriş katında, meyve, sebze ve balık gibi gıda ürünleri satılmakta. Üst kat ise, daha çok hediyelik eşya almak isteyen turistlerle dolu. Bu katta, Budapeşte anısına bir şeyler bulabilirsiniz. Fiyatların, şehrin birçok yerine göre çok daha uygun olacağına emin olabilirsiniz.

Budapeşte’de görülmesi gereken yerler, bu liste ile sınırlı değildir. Fakat, bu şehre 1 veya 2 günlüğüne geliyorsanız ve fazla zamanınız yoksa, bir yerler görmüş olmak adına, bu turistik yerler yeterli olacaktır. Tabi, bu şehre sadece partilere katılmak amacıyla gelmiyorsanız, 2 günde bu şehirde bulunan hemen hemen tüm turistik yerleri kabaca gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here