Budva Gezilecek Yerler | Tarihi ve Turistik 16 Yer

Adriyatik kıyısındaki küçücük şehir Budva, Karadağ‘ın en popüler turistik şehri. Upuzun plajları, küçük adaları ve eşsiz koyları ile hayran kalabileceğiniz bu güzel şehirde yok yok.
Şehirdeki önemli noktalar genelde tarihi yapılar, plajlar ve adalardan oluşuyor olsa da, bu küçük şehirde görülecek daha birçok yer var.

Daha çok yaz sezonunda hareketlenen bu küçük şehir, Alman ve İngiliz gençlerin favori yerlerinden biri olarak biliniyor. Gece hayatı ve plajlarıyla ünlü olmasından dolayı olsa gerek turist yaş ortalaması oldukça düşük.

Budva’da konaklama için henüz karar vermediyseniz, Budva’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en popüler bölgeleri, bu bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Budva’da bulunan en iyi fiyat/fayda oranına ve en iyi konuma sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Şehrin merkezinden gezinize başlayacak olursanız, çok daha rahat ve hızlı bir Budva gezisi yapabilirsiniz.

Gelelim Budva’da gezilecek yerler listemize ;

1.Stari Grad – (Old Town)

Stari Grad - (Old Town)
Stari Grad – Eski Şehir

Old Town (Eski Şehir) olarak da bilinen Stari Grad, Budva’daki en iyi bilinen bölgelerden biridir.

Adriyatik Denizi’ndeki en eski yerleşim yerinden biri olan Eski Şehir, yaklaşık 2.500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bu bölge, Budva’da gezinize başlayabileceğiniz en güzel noktalardan.

Budva’nın güney ucunda bulunan bu bölge, şehirdeki birçok tarihi ve turistik yapılara ev sahipliği yapıyor. Labirent şeklinde uzayan dar sokaklar boyunca sıralanan tarihi yapılar bu bölgenin en güzeli.

Ortaçağ’da yolculuğu çıkmış gibi hissedebileceğiniz bu bölgede birbirinden şık restoran, kafe ve butik mağazaları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Bu Eski Şehir bölgesi, küçük bir yarımada üzerinde kurulmuş.

Bu bölgenin en güzel yanı ise kaybolmak. Kaybolarak gezdiğinizde birbirinden güzel dar sokakları ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz yerleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Geceleri restoranların büyük bir bölümü eğlence mekanlarına dönüşüyor. Bu yüzden de gece hayatı için de bu bölge tercih edilebilir.

Bölge, Yunan ve Romalılara ev sahipliği yapmış olsa da, günümüzde kadar gelen yapıtların büyük bir çoğunluğu ise Venedik hakimiyeti altındayken yapılmış.

1979 yılında yaşanan bir deprem sonucu bölge oldukça hasar alıyor ve 8 yıl süren bir restorasyon çalışmasının ardından bugünkü haline kavuşuyor. Ayrıca bu bölge günümüzde UNESCO’nun koruması altına aldığı yerlerden biri.

Eski Şehir bölgesi Budva’da konaklama için en ideal ve en çok tercih edilen yerlerden. Bu bölgede bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Budva Plajları

Budva Plajları
Budva Plajları

Plajlarıyla da ünlü olan bu şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, bazı plajları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

17 plaja ev sahipliği yapan bu şehrin en popüler ve en hareketli plajları ise, Becici ve Yas Plajı olarak bilinmekte.

Bu şehirde bulunan plajların büyük bir bölümü ise, Mavi Bayraklı, yani oldukça temiz. Bunun yanında uzunca bu plajlarda bulunan İtalyan ve İspanyol tarzı kafeler ise, gayet şık ve iyi.

Slovenska plajından hareket eden tekneler ile 1 saate yakın olan plaj turlarına da katılabilirsiniz.

3.Sveti Stefan Adası

Budva Gezilecek Yerler
Sveti Stefan Adası

Küçük bir kara parçası ile anakaraya bağlanan bu adayı ziyaret etmek için ada içerisinde bulunan otelde konaklamanız gerekiyor. Bunun dışında hiçbir şekilde adayı göremiyorsunuz.

Geçmişte 400’e kadar kişinin yaşadığı bu ada 60’lı yıllara kadar bir balıkçı köyü olarak kalmış.

Sveti Stefan Adası
Sveti Stefan Adası

90’lı yıllarda ise, Aman Resorts grubuna 30 yıllığına kiralanarak bir 5 yıldızlı otel olarak faaliyet göstermeye başlamış.

4.Muzej (Budva Şehir Müzesi)

Budva Şehir Müzesi
Budva Şehir Müzesi

Budva’nın en popüler müzelerinden biri olan Şehir Müzesi de sanatseverler için güzel bir deneyim sunmaktadır.

Eski Şehir bölgesinde bulunan bu müzeye ulaşım da oldukça kolay. Müzenin konumu için tıklayın.

1957-1958 yılları arasında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu bulunmuş eserlerin bir araya getirilmesi sonucunda oluşmuş bu müzede Roma ve Bizans dönemine ait eserler yoğunlukta.

Silahlar, günlük eşyalar, geleneksel kıyafetler ve denizcilik ekipmanları gibi birçok eseri bu müzede görebiliyorsunuz.

Müzeyi pazartesi günleri dışında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

5.Moderna Galerija (Budva Modern Galeri)

Budva Modern Galeri
Budva Modern Galeri

Budva’da birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan bir diğer yer ise, Modern Galeri’dir. Bu müzede ağırlıklı olarak Yugoslovya dönemine ait modern sanat eserlerini görebiliyorsunuz.

Budva Modern Galerisi 1972’den beri Karadağ resim sanatı haritasında sürekli olarak yer almaktadır.

Buradaki eserler sadece Karadağlı sanatçılara değil, aynı zamanda Yugoslavya’dan da ünlü isimlerin resimlerini bu galeride görebiliyorsunuz. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak, Petar Lubarda, Milo Milunović, Milan Konjović, Sava Šumanović, Peđa Milosavljević, Zlatko Prica, Edo Murtić, Filo Filipović, Cvetko Lainović, Nedeljko Gvozdenović , Nikola Graovac gibi isimlerden bahsetmek mümkün.

500’e yakın sanat eseri ile ziyaretçilerini ağırlayan bu müzeye de göz atmayı unutmayın.

6.Citadel (Kale)

Citadel (Kale)
Citadel (Kale)

Şehirdeki en güzel manzaraya sahip yerlerden biri olan Citadel (Kale) de kaçırılmaması gereken güzel yerlerden. Kale, Eski Şehir bölgesinin güney tarafında tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kalenin çalkantılı tarihi, tarihsel kaynaklara göre, asıl amacı mühimmatı depolamak ve denizden gelen saldırıları püskürtmek olan bir burç olarak kullanıldığı 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Günümüzde hem Budva hem de Karadağ için kültürel ve tarihi bir önem sahiptir.

Citadel Budva
Citadel (Kale)

Tarihi ve görkemli yapısının yanı sıra, festivalleriyle de tanınan kalede her yıl birçok sanat festivaline, sergilere ve konserlere de ev sahipliği yapıyor.

Bu görkemli yapının içerisinde kafe, restoran ve bir de müze bulunuyor. Tarihi şehrin sokak manzarasını, masmavi bir denizin ve yemyeşil ormanların manzarasına ev sahipliği yapan bu kalenin gözlem yerinden harikulade fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

7.Crkva Santa Maria in Punta de Budva (Azize Maria Kilisesi)

Azize Maria Kilisesi
Azize Maria Kilisesi

Karadağ’ın en eski kiliselerinden biri olan Azize Maria Kilisesi, şehirdeki en eski yapılardan biri olarak bilinmekte.

Tarihi ve farklı mimari yapısıyla turistlerin dikkatini çeken bu kilisenin tarihi M.S 840 yılına kadar gidiyor.

İçerisinde birçok mezarın bulunduğu bu kilise günümüzde klasik müzik konserlerine ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

8.St. Sava Church (Aziz Sava Kilisesi)

Budva Gezilecek Yerler
Aziz Sava Kilisesi

Budva’da görülmeye değer kilise çok. Aziz Sava Kilisesi de bunlardan biri.

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan bu küçük ortodoks kilisesine de vaktiniz varsa göz atabilirsiniz.

9.Ballet Dancer Statue 

Ballet Dancer Statue 
Ballet Dancer Statue

Ballet Dancer Statue , dans eden heykel, balerin heykeli veya uğurlu kız olarak da bilinmektedir.

Bu heykel için değil de bu heykelin bulunduğu yerdeki eşsiz manzara için buraya göz atabilirsiniz.

Eski Şehir bölgesinin hemen yanında (Konum için tıklayın) bulunan bu heykel basit, sıradan bir heykel. Fakat birçok efsanesi olduğundan ve güzel bir manzara ev sahipliği yaptığında listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Bu heykel, sadece sahil kasabası Budva’nın değil, tüm Karadağ’ın belki de en ünlü ve en çok fotoğraflanan cazibe merkezlerinden biridir. Mogren sahili ve ünlü otel Avala’nın yakınındaki kayaların arasında, bir kayanın üzerinde yer alan güzel ve zarif bronz jimnastikçi, sadakatin bir sembolüdür ve son zamanlarda Budva’nın resmi olmayan bir sembolü haline gelmiş.

Budva’da en çok fotoğraf çektirilen yerlerden biri olarak bilinen bu heykele dokunulması uğurlu olduğu söylenmekte. Heykelin oraya kadar gidip de heykele dokunmadan dönmeyin.

10.Sveti Nikola Adası

Sveti nikola Adası
Sveti nikola Adası

Budva’da bulunan adalardan bir diğeri ise Sveti Nikola Adası’dır. Sveti Stefan Adası’nın aksine bu ada ziyaretçiye açıktır. Hawaii olarak da adlandırılan bu ada, 2 km uzunluğunda ve bünyesinde 3 plaja ev sahipliği yapmakta. Adaya ulaşım için ise oldukça kolay. Budva merkezden hareket eden bot taksiler veya tekneler ile adaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Doğal yapısı bozulmamış olan bu ada içerisinde yüzlerce bitki ve hayvan çeşidi de bulunmakta.

Budva şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta bulunan bu ada, daha çok yaz aylarında Budva’yı ziyaret eden turistlerin plaj için tercih ettiği yerlerden. Ada üzerinde görebileceğiniz tarihi bir yapı olmasa da, plajı için göz atabileceğiniz bir yer.

11.Dukley Marina Budva

Dukley Marina Budva
Dukley Marina Budva

Budva’nın en hareketli yerlerinden biri olan Dukley Marina, hemen Eski Şehir Bölgesi’nin yanında bulunuyor. Sveti Nikola Adası’na gitmeyi planlıyorsanız, buradan hareket eden deniz taksilerini kullanabilirsiniz.

Özelikle ziyaret edilmesi gereken bir yer olmasa da, Budva’ya kadar gelmişken birkaç fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden.

12.Petrovac

Petrovac
Petrovac

Şehir merkezine ortalama 45 dakika uzaklıkta olan Petrovac, güzel bir sahil kasabası.

Plajı, kafeleri ve restoranlarıyla şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp güzelce dinlenebileceğiniz bir kasaba. Yoğun zeytinlikler ve çam ormanları arasında yer alan çok çeşitli güzel plajlar, kuşkusuz Petrovac’ı, huzurlu ve sakin bir sahil kaçamağı için en çekici yerlerden biri yapıyor.

Plaj boyunca uzanan uzun gezinti yolunda dolaşın ve Venedik Cumhuriyeti döneminden kalma Castello Kalesi’ne de göz atmayı unutmayın.

13.Budva Jaz Plajı

Budva Jaz Plajı
Budva Jaz Plajı

Hali hazırda plajları listemize yazdık. Fakat Jaz Plajı, ayrıca bir listeyi hakediyor.

Merkezden 2.5 km uzaklıkta olan Jaz Plajı, şehirdeki en hareketli plajlardan biri olarak bilinir. Bu plaj daha çok Budva’ya gece hayatı için gelen turistlerin favori yerlerinden.

Birçok partinin bu plajda yapıldığını göz önüne alacak olursak, jaz plajı için bir parti plajı diyebiliriz.

Birçok festivallere de ev sahipliği yapan bu plaj, 2 bin kişinin çadır kurabileceği büyüklükte bir alana sahip.

Çakıl zemine sahip bu plaj için en azından 4-5 saatinizi ayırın. Özellikle akşam saatlerinde mutlaka bir aktivitenin olduğu bu plaja göz atın.

14.Saint Ivan Church

Saint Ivan Kilisesi - Budva Gezilecek Yerler Blog
Saint Ivan Church

Saint Ivan Kilisesi, şehrin eski kent bölgesinde bulunan, 7.yüzyıldan kalma bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Kilise, günümüzdeki haline ise, 15. yüzyıldan sonra kavuşmuş.

Günümüzde şehrin birçok noktasından görebileceğiniz bu kiliseye girişler ücretsiz ve maalesef içeride fotoğraf çekimine de izin verilmiyor.

Kilisenin hemen yanındaki saat kulesine de çıkışlara izin verilmiyor. Sadece aşağıdan görebiliyorsunuz. Ayrıca, kilisenin yakınlarında çok sayıda taş evleri ve hediyelik eşya alabileceğiniz küçük dükkanları da bulabiliyorsunuz.

Kilisenin kendisi oldukça küçük. İçeride de sizi mucize freskler beklemiyor. Fakat Budva’ya kadar gitmişken şehrin en önemli yapılarından biri olan Saint İvan Kilisesi’ni de görmeden olmaz.

15.Praskvica Manastırı

Praskvica Manastırı
Praskvica Manastırı

Praskvica manastırı, Sveti Stefan’a oldukça yakın bir konumda bulunan şehirdeki en önemli dini yapılardan bir diğeridir.

Tahminlere göre 1050 yılında kurulmuş olduğu söylense de, tarihi güvenilir kaynakların olduğu 1307 yılına gitmekte.

Praskvica manastırının geçtiği en eski yazılı kayıtlar 1413’ten kalmadır.

Yakınlarda akan bir dere’nin şeftali kokulu suyundan sonra adlandırılan 600 yıllık bu mütevazı manastır, eski bir zeytin bahçesinin ortasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Çok popüler bir yapı olmasa da, zamanınız kalırsa göz atabileceğiniz bir yer.

16.Podmaine Manastırı

Podmaine Manastırı
Podmaine Manastırı

Podmaine Manastırı, Budva’nın hemen dışında bulunan en önemli turistik noktalardan bir diğeridir. Daha çok manastırın yanındaki hediyelik eşya alabileceğiniz yeri ve eşsiz şehir manzarası için ziyaret edilen bu manastır, ulaşımı çok kolay olmasa da, görülmeye değer bir yer.

Podmaine Manastırı
Podmaine Manastırı

Budva Şehri Hakkında Bilgiler

Budva kolaylık sağlaması açısından Yeni ve Eski olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Yeni Budva daha çok yerli halkın ve bu şehri iş amaçlı ziyaret edenlerin tercih ettiği yerlerden.

Yeni Budva olarak bilinen bölge, modern yapılar, alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, kafeler ve restoranlarıyla ünlü.

Şehrin eski yeri yani Eski Şehir Bölgesi (Old Town), taştan duvarlarla çevrili tarihi bir yer. Şehirdeki en önemli tarihi ve turistik yapılar bu bölgede bulunuyor. Eğer tarihe merakınız varsa Eski Şehir bölgesini kaçırmayın.

Budva Gezi Rehberi
Budva Manzarası

Bu şehirde her yıl gerçekleşen ”Akdeniz’in Şarkısı” adlı bir festival düzenleniyor. Eğer bu festivale katılabilecek yakın bir tarihte Budva’yı ziyaret ediyorsanız, mutlaka tatil gününüzü bu festival tarihine göre ayarlayın.

Bu festival ile ünlü Sırp ve Avrupalı müzisyenleri dinleyebilir, eşsiz plaj partilerine katılabilirsiniz.

Budva’da Konaklama

Budva’da konaklama genel olarak uygun. Yani her bütçeye uygun bir konaklama birimini bu şehirde bulabiliyorsunuz. Şehirde çok fazla bölge olmasa da, yine de Eski Şehir bölgesi sınırları içerisinde konakladığınızdan emin olun. Özellikle, tarihi yerlere yakın olmak istiyorsanız.

Zaten bu şehir küçük. Bu yüzden de süper detaylı bir konaklama araştırması yapmanıza da gerek yok.

Budva’nın Romantik Otelleri

Budva Otelleri genelde şehir merkezinde toplanıyor olsa da, bu şehirdeki romantik oteller şehrin biraz dışında bulunuyor.

Bu şehirdeki en popüler ve en iyi fiyat/fayda oranına sahip romantik oteller ; Meridian Hotel, Apartments Vidikovic ve Vila Galileo adlı tesislerdir. Bu tesislerin gerek manzarası gerekse eşsiz atmosferi ile romantik bir tatil yapabilirsiniz.

Budva’da mutlaka görülmesi gereken önemli yerlerden olan bu 16 yerin dışında, listeye birkaç turistik noktayı daha eklemek pekala mümkün. Fakat, şehirdeki en bilindik ve en popüler olan b 16 yer ile gezinize başlayın, daha fazla zamanınız kalırsa da, şehir çevresinde diğer güzellikleri keşfedin deriz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...