Bükreş Gezi Rehberi

Kültür şehri Bükreş, depremler, savaş ve diktatörlerin kaprisleriyle şekillenmiş Romanya‘nın en güzel şehridir. Birbirinden güzel tarihi ve turistik yapıları ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunan bu şehir, her yaştan turistin çok çabuk sevebileceği bir yer. Bir zamanlar ”Küçük Paris” olarak da bilinen Bükreş, tarihi geçmişiyle zengin bir kent. Bizans binaları, 16., 17. ve 18. yüzyıl kiliseleri, Art Nouveau konakları, canlı gece hayatı ve çok daha fazlasıyla sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz bu şehirde yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz.

Bükreş’te konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Bükreş’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Bükreş’te bulunan en iyi, en popüler ve en ideal konuma sahip otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim Bükreş gezilecek yerler listemize ; 

1.Old Town (Eski Şehir)

Old Town (Eski Şehir)
Old Town (Eski Şehir)

Old Town, yani Eski Şehir Bölgesi, Bükreş’in ikinci dünya savaşından önce nasıl göründüğünü en iyi gösteren yerdir.

Birbirinden güzel butikleri, restoranları, barları ve kafeleri fazlasıyla bu bölgenin önemli caddelerinde bulabiliyorsunuz.

Sabahları bir hayli sessiz olan bu bölge öğleden sonra hareketleniyor ve akşamları ise kopma noktasına geliyor. Burası, şehirdeki gece hayatının da kalbinin attığı yerlerden. Ayrıca birbirinden güzel küçük hediyelik eşya dükkanlarını da, bu bölgede fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Eski Şehir, Bükreş gezisine başlamak için en ideal yerlerden. Çünkü burası, kentin diğer turistik noktalarına kolay bir ulaşım sunan bölgedir. Ayrıca, şehirdeki birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla da, hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz yerdir.

2.Parlemento Sarayı

Parlemento Sarayı
Parlemento Sarayı

Şüphesiz Bükreş’in en ünlü yerlerinden biri olan Parlemento Sarayı, görkemli yapısıyla sanat ve tarih sevenlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Herkesin dışarıdan görmekle yetindiği bu sarayın içi, dışından da güzel.

Pentagon’dan sonra Dünyanın en büyük ikinci büyük idari binası olarak da ün yapmış bu binada 3 binden fazla oda bulunuyor.

365.000 metrekarede, ikamet amaçlı olarak tasarlanan dünyanın en büyük idari binası, resepsiyon salonları, müzeler, devlet daireleri ve parlamento salonu olmasına rağmen, neredeyse dörtte üçü boş.

1980’li yılların ikinci yarısında, binlerce insanın yapımı sırasında öldüğü iddia edildiğinden saray, sadece maddi açıdan değil, aynı zamanda yaşam açısından da muazzam bir maliyetle kuruldu.

Bina başlangıçta, vizyon sahibi olan eski diktatör ”Nicolae Ceausescu” tarafından ailesinin evi ve hükümetinin yeri olarak kullanılmış.

Komünist Totalitarizm Müzesi ve Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’ni de bu saray içerisinde görebiliyorsunuz.

Not : Saray ziyaretinizde kimlik veya pasaportunuz yanında olsun. Güvenlik görevlileri soruyor. Ve kimlik veya pasaport taşınması zorunluymuş.

3.Ateneum

Ateneum
Ateneum

Neoklasik bir mimari yapıya sahip olan Ateneum, George Enescu Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapmakta ve şehirdeki en turistik yapılardan biridir.

Bahçeler içerisindeki bu muhteşem yapı, 1888’de tamamlanmış ve 1992’de yıkılmaktan kurtulmak için kapsamlı bir restorasyon geçirmiş. Yaldızlı sıvalarla süslenmiş büyük bir kubbe altında, dairesel konser salonu 650’den fazla koltuk kapasiteli ve günümüzde dilerseniz pahalı konserlere katılabiliyorsunuz.

Ateneum’un bulunduğu bina ise, 19. yüzyıldan kalma ve Fransız mimar Albert Galleron tarafından tasarlanmış. 41 metre yüksekliğindeki bir kubbe ve altı İyon sütunundan oluşan bir peristil ile eski bir Yunan tapınağına benzeyen bina, sadece dışarıdan görülmeye bile değer bir mimariye sahip.

Bach veya Mozart geceleri için biletleri online olarak alabiliyorsunuz. Biraz pahalı olsa da, meraklıları için güzel bir deneyim olacaktır. Enescu Filarmoni Orkestrası’nı da eylül ayında Ateneum’da görebiliyormuşsunuz.

4.Stavropoleos Manastırı

Stavropoleos Manastırı
Stavropoleos Manastırı

Bükreş’teki en güzel dini yapılardan biri olarak bilinen Stavropoleos Manastırı, öyle aman aman bir cazibesi olan yapı değil. Fakat turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.

Yaprak kemerli güzel bir cepheye sahip olan bu yapı, süs desenleri ile boyanmış, dış mimarisinden dolayı dikkat çekiyor.

Tarihi 1720 yılına kadar gider ve mimarisi, Bizans, Osmanlı, Rönesans ve Barok unsurlarını harmanlayan Romanya’nın Brâncovenesc tarzının güzel bir ifadesidir.

18. yüzyıl mezar taşları ile dolu bir bahçe avlusu ile çevrili olan manastırın içerisine de göz atmayı unutmayın. İç mekanda ahşap ikonuna ve birkaç freske göz atabilirsiniz.

5.Devrim Meydanı

Devrim Meydanı
Devrim Meydanı

Bükreş’in en iyi bilinen yerlerinden biri olan Devrim Meydanı, şehrin en fotojenik noktalarından.

1989’da Nicolae Ceaușescu’yu görevden alan ve Romanya Sosyalist Cumhuriyetini deviren şiddetli huzursuzluktan adını almış bu meydan, şehrin birçok noktasına kolay ulaşım ağı sunmasıyla da ünlü.

Şehrin kalbinde bulunan Devrim Meydanı, birçok tarihi olan bir yer. Bugün gördüğünüz anıtlar ve binalar tamamen restore edilmiş ve Romen tarihinin en karanlık bölümlerinden bazılarının buraya yazıldığını unutmayın. Tabi bu bilgileri meydana kendi başınıza giderek öğrenemezsiniz. Fakat ücretsiz şehir turlarına katılarak bu meydan ve daha birçok tarihi yer hakkında yerli bir rehberden güzel bir tarih bilgisi alabilirsiniz.

Parlamento Sarayı, Romanya Athenaeum ve Athenee Palace Hilton Bucharest gibi tarihi binaları meydan yakınlarında görebilirsiniz.

Devrim Meydanı, dramatik ”Yeniden Doğuş Anıtı” ile de bilinir. 2005 yılında kurulan bu anıtta, kanlı devrimin 1.058 kurbanının isimleri ve komünist parti tarafından hapsedilen Romen başbakanı Iuliu Maniu’nun bronz heykeli de yer alıyor.

6.Arcul de Triumf (Zafer Kemeri)

Arcul de Triumf (Zafer Kemeri)
Arcul de Triumf (Zafer Kemeri)

Bükreş’in bir diğer sembolik yapısı da, ”Arcul de Triumf” olarak bilinen Zafer Kemeri’dir. Bükreş’in ilk Zafer Kemeri 1922 yılında ahşaptan yapılmış ve I. Dünya Savaşı’nda savaşan Romen askerlerine ithaf edilmiş. Ancak, 1936 yılında Granit olarak yeniden inşa edilmiş. mimar Petre Antonescu tarafından 27 metre yükseklikte olacak şekilde tasarlanmış olan bu yapı, günümüzde şehirdeki en çok ziyaret edilen noktalardan.

Kemerin en güzel yanı da, Ion Jalea ve Dimitrie Paciurea da dahil olmak üzere en önemli Romen heykeltraşlarının yarattığı heykellerle süslenmiş olmasıdır.

Günümüzde bu Zafer Kemeri, Askeri geçit törenlerinin merkezi noktası olma amacına hizmet etmeye devam ediyor.

7.Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Romanya Ulusal Sanat Müzesi
Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Romanya’nın Orta çağ ve modern sanat dahil en eksiksiz koleksiyonunu barındıran Romanya Ulusal Sanat Müzesi, eski Kraliyet Sarayı’nda yer alıyor.

Müze, 1948 yılında kurulmuş ve Ülkenin en ünlü sanatçılarından olan Theodor Aman, Nicolae Grigorescu ve Gheorghe Tattarescu’nun resimleri de dahil olmak üzere farklı salonlarda toplam 100 binden fazla eser bulunmakta.

Modern Romen koleksiyonunda Milita Petrascu ve Dimitrie Paciurea’nın heykelleri bulunmaktadır.

Avrupa bölümü koleksiyonunda Lucas Cranach, Jan van Eyck, El Greco, Tintoretto, Peter Paul Rubens, Monet ve Sisley gibi birçok büyük isimin eserleri var.

Az çok sanat sever biriyseniz, Romanya tarihine de ışık tutan Romanya Ulusal Sanat Müzesi’ni seveceksiniz.

8.Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Tarihi 1936 yılına kadar giden bu eşsiz açık hava müzesi, Herastrau Parkı boyunca uzanıyor ve Romanya’daki geleneksel yaşam tarzını en iyi şekilde göstermekte.

Romanya’nın her bölgesindeki kasabalardan taşınan dik çatılı köy evleri, sazlık ahırlar, ağır kütük kabinler, çeşitli kiliseler, atölyeler ve değirmenler de dahil olmak üzere 300’e yakın yapıyı görebileceğiniz Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi, Bükreş’te kaçırılmaması gereken güzel bir yer.

Köy Müzesi ayrıca eserler ve çanak çömleklerin yanı sıra ülkenin dört bir yanından gelen diğer geleneksel eşyaları da sergilemektedir. Her evin açıklaması var. Fakat ingilizce. Eğer çat pat ingilizce biliyorsanız, bu evlerin açıklamalarına kısaca göz atmayı unutmayın. Bölgeyi, bölgedeki tarihi binaların Romanya tarihine nasıl bir etkisi olduğunu çok daha iyi anlayabiliyorsunuz.

9.Ulusal Romanya Tarihi Müzesi

Ulusal Romanya Tarihi Müzesi
Ulusal Romanya Tarihi Müzesi

Bükreş müzeleri arasında bulunduğu binası ve değerli sanat koleksiyonları ile ilginizi çekebilecek Ulusal Romanya Tarihi Müzesi, başlangıçta Romanya posta servisi için inşa edilmiş Neoklasik bir binada yer alıyor.

1970 yılında beri hizmette olan bu müze, 60 odasıyla tarih öncesi dönemden modern zamanlara kadar ülkenin en büyüleyici tarihi eserlerini sergilemekte.

Müzede en dikkat çeken eser ise, Romanya’nın eski Daçya kabilelerini yenen fetheden Roma imparatoru Trajan’ın onuruna inşa edilmiş olan 2. yüzyıl Trajan Sütununun büyük bir kopyasıdır.

Geto-Dacians zamanına ait mücevherleri, binlerce altını ve Neolitik eserleri hazine bölümünde görebiliyorsunuz.

Müzedeki kalıcı sergiler arasında en dikkat çeken eserlerden bir diğeri ise, Romanya Kralı Ferdinand’ın karısı olan Kraliçe Marie için yapılmış çarpıcı zümrüt parçaları da dahil olmak üzere Romanya Kraliyet Mücevherleri’dir.

10.Herăstrău Parkı

Herăstrău Parkı Bükreş Gezilecek Yerler
Herăstrău Parkı

Bükreş’te gezilecek birçok park bulacaksınız. Bunların en güzellerinden biri de, Herastrau Parkı’dır.

Bükreş’in en büyük parkı olarak ün yapan Herastrau’da alanın büyük bir kısmı gölü kaplamakta.

Göl, yaz aylarında koşucular tarafından tercih edilen altı kilometrelik bir çevre yoluna sahiptir ve bu sezonda ana girişe yakın bir yerde bisiklet kiralayabilir veya güney sahilindeki iskeleden bir tekne gezisine çıkabilirsiniz.

Yürüyerek, ilkbaharda çiçek açan kiraz ağaçları ile ekilmiş olan Insula Trandafirilor (Gül Adası), ıhlamur ağacı caddelerine ve Japon Bahçesi’ne de göz atın.

11.Romanya Ortodoks Patrikhanesi Katedrali

Romanya Ortodoks Patrikhanesi Katedrali
Romanya Ortodoks Patrikhanesi Katedrali

1650’li yıllarda Wallachia Prensi olan Constantin Constanterban tarafından kurulmuş olan bu Ortodoks Patrikhanesi Katedrali, 18., 19. ve 20. yüzyıllardan restorasyondan geçerek günümüzdeki görkemli haline kavuşmuş. Bu yüzden de, orijinal kalıntıların büyük bir bölümünü göremiyorsunuz.

Kilise ayrıca Bükreş’in koruyucu azizi olan 13. yüzyıldan kalma Saint Dimitrie Basarabov’un kalıntılarını da barındırıyor.

Dış cephe, çok gösterişli bir mimariye sahip olmasa da, iç mekan biraz daha görkemli bir dekorasyona sahip. Biraz daha az turistik bir tarihi katedral olduğundan dolayı da, çok rahat ve hızlı bir şekilde yapıyı inceleyebilirsiniz.

12.Çeşmeci Parkı

Çeşmeci Parkı
Çeşmeci Parkı

Çeşmeci Parkı, daha çok bahçeleriyle fotoğraf ve doğa severlere hitap etmekte.

Bükreş merkezindeki en eski rekreasyon alanı olan bu park, 19. yüzyılın ortasında şekillenmiş ve Alman peyzaj mimarı Carl Meyer tarafından tasarlanmış.

Rondul Român, Romanya’nın en sevilen 12 yazarının büstleriyle anıtsal bir bahçe, Birinci Dünya Savaşı’nda Romanya’da ölen Fransız askerleri ve İkinci Dünya Savaşı’nda ülkede ölen Amerikalılar için de ayrı anıtlar var.

Eğer yaz aylarında Bükreş’i ziyaret ediyorsanız, göl üzerinde kayıkla gezebilir, kış aylarında Bükreş’i ziyaret ediyorsanız da, göl üzerinde kayabiliyorsunuz.

13.Sanat Koleksiyonları Müzesi

Sanat Koleksiyonları Müzesi
Sanat Koleksiyonları Müzesi

Bükreş’te müze çok. Sanat Koleksiyonları Müzesi de bunlardan bir tanesi ve en popüler olanlarından.

Bu müze aslında, Ulusal Sanat Müzesi’nin bir koludur. Fakat farklı bir ilgiyi ve alakayı hakeden müzelerden bir tanesi.

Müzede toplamda 44 koleksiyon bulunuyor. 19. ve 20. yüzyıllarda Romen sanatının nasıl bir şey olduğunu çok güzel bir şekilde sergilemektedir.

Öne çıkan sanatçılardan bazıları Theodor Aman, Nicolae Grigorescu, Nicolae Tonitza, Gheorghe Petrașcu ve Theodor Pallady’dir. Eğer hali hazırda Ulusal Sanat Müzesi’ni ziyaret ediyorsanız ve müzeye doyamadıysanız, bu Sanat Koleksiyonları Müzesi’ni de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

14.Calea Victoriei

Calea Victoriei - Bükreş Gezilecek Yerler
Calea Victoriei

Bükreş’te görülecek en güzel caddelerden biri olan Calea Victoriei, daha çok turistik noktalara yakınlığı ile tanınan oldukça ünlü bir bulvar.

Kuzeydeki Devrim Meydanı’ndan başlayarak, Dâmbovița Nehri’ne kadar tüm yol boyunca devam ediyor ve kafeler, moda dünyası, restoranlar, kültürel mekanlar ve sanat galerileri ile dolu bir alışveriş ve eğlence caddesi. Burası, Bükreş’in en havalı ve en pahalı alışveriş caddesi olarak da bilinir. Bunun yanında, şehirdeki en ünlü restoranlardan bazılarını da bu cadde üzerinde bulabilirsiniz.

Şehrin en hareketli ve en merkezi yerlerine yürüme mesafesinde bulunan bu cadde yakınlarındaki konaklama birimlerini de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Calea Victoriei’de bulunan oteller biraz pahalı olsa da, konum olarak merkezi bir yerde kalmayı planlıyorsanız, buradaki tesislere göz atabilirsiniz.

15.Bükreş Botanik Bahçesi

Tarihi 1860 yılına kadar giden Bükreş Botanik Bahçesi, çok turistik bir yer olmasa da, çiçekleri, bitkileri ve temiz havayı sevenlerin göz atabileceği bir yer. Şehir telaşından biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız, bu bahçelere mutlaka göz atın deriz.

İkinci Dünya Savaşı’nın bombalamalarında hasar görmesine rağmen, 17.5 hektarlık bahçede şu anda 10000’den fazla bitki türü bulunuyor. Akdeniz çiçekleri, İtalyan flora, güller, iris ve tıbbi bitkileri burada fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Bükreş Üniversitesi tarafından yönetilen bu botanik bahçesine cüzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz.

Açık havada, bir gül bahçesine ve yaz aylarında yaklaşık 1000 egzotik çiçeğin muhteşem bir görüntüsüne rehberlik eden havuzlar ve dolambaçlı yolları da burada görebilirsiniz.

16.George Enescu Ulusal Müzesi

George Enescu Ulusal Müzesi
George Enescu Ulusal Müzesi

Bükreş’teki en güzel mülklerden biri, Başbakan Gheorghe Grigore Cantacuzino için 1900’lerin başında tasarlanan Beax-Arts / Art Nouveau sarayı, günümüzde bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

1956’dan beri saraydaki birkaç odada Enescu’ya kişisel eşya, enstrüman, poster ve fotoğrafların bulunduğu küçük bir müze var. Müzeyi ziyaret etmeseniz dahi, sarayın farklı ve etkileyici mimarisi için buraya gidebilirsiniz.

17.Dealul Mitropoliei 

Dealul Mitropoliei 
Dealul Mitropoliei

Union Square olarak bilinen meydanın güneyinde, Romanya Patriarchal Katedrali’nin bulunduğu küçük bir tepe olan ”Dealul Mitropoliei” de bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa göz atabileceğiniz biraz daha farklı bir yerdir.

Birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu tepenin bulunduğu çevre, birbirinden güzel kafeleri ve restoranları da bulabileceğiniz bir yer.

Birlik Meydanı’nın güneyinde Romanya’nın Ortodoks dini kurumlarının görülebileceği çok da yüksek olmayan bu yer, Metropolitan Tepesi olarak da biliniyor ve şehirdeki en turistik yerlerden.

Patrikhane Sarayı ile ünlü olan bu yeri görmenin en güzel yanı da, güzel fotoğraf kareleri yakalamak. Tabi tarih veya mimari yapılara merakınız varsa da Patrikhane Sarayı’na göz atabilirsiniz. 1907’de tamamlanmasından 90 yıl sonra, saray, monarşi sırasındaki Milletvekilleri Meclisinden Komünist Büyük Millet Meclisi aracılığıyla 1989 Devrimi’nden sonra Milletvekilleri Meclisine müteakip Romen parlamentolarının merkezi olmuş.

Tepe, ibadethanelerle doluyken, komünist rejim altında bile devam eden bir gelenek olan Palm Pazar ve Paskalya’da (Pascha) görülmeye değer yerlerden.

18.Romanya Ulusal Köylü Müzesi

Romanya Ulusal Köylü Müzesi
Romanya Ulusal Köylü Müzesi

Romen Köylü Müzesi olarak da bilinen bu devasa müze, Avrupa Popüler Sanat ve Gelenekler Müzesi ailesinin bir parçası olarak bilinmektedir.

Kültür Bakanlığı’nın himayesinde bulunan Romanya Ulusal Köylü Müzesi, Neo-Romen tarzı tarihi bir binada bulunuyor.

Romanya Köylü Müzesi’nin tarihi 1906’da, birçok şahsiyetin özerk bir köylü sanat müzesi kurma çabalarının bir sonucu olarak başlamış ; Etnografya, Ulusal Sanat, Dekoratif ve Endüstriyel Sanat Müzesi. 1941’de müze daha sonra mimari bir anıt olmak için yeni binasına taşınmış.

Müzenin bulunduğu binanın tarihi ise, 1912 yılına kadar gitmektedir. Görünen kırmızı tuğla duvarlar, kemerler altında birbirine bağlanan büyük pencereler, sundurma sütunları, el rayı, oyulmuş elemanlar ve çan kulesini hatırlatan üst balkonu ile, merkezi kulenin zarif silueti olan eski manastır kuleleri, bu binaya farklı bir hava katıyor.

100 bine yakın esere ev sahipliği yapmasıyla da, Romanya’nın en büyük müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Eğer müzelerden hala sıkılmadıysanız, görkemli bir binada bulunan bu müzeye de göz atabilirsiniz.

19.Üniversite Meydanı

Üniversite Meydanı
Üniversite Meydanı

Piaţa Universităţii olarak da bilinen Üniversite Meydanı, 4 heykel ile ünlüdür. 3 beyaz heykel, 20. yüzyılda desteklenen Romanya eğitiminin bilginleri. Ayrıca atın üzerindeki adamın ortadaki bronz heykeli, 1600’lerin başında hüküm süren en popüler Orta çağ prensi olan Mihai Viteazul – Cesur Michael’e aittir.

Bükreş’in ana meydanı olarak da bilinen Üniversite Meydanı, yerel halkın buluşma noktası için tercih ettiği yer olarak da biliniyor. Burada, üniversite binası, neo-Klasik Coltea Hastanesi, Ulusal Tiyatro, Sutu Sarayı ve Intercontinental Hotel bulunmaktadır.

Bu binaların etrafı ise gece gündüz oldukça hareketli. Özellike Üniversite öğrencileri tarafından meşgul edilen birçok bar, restoran ve kafeleri de burada fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Meydanın çevresindeki bölge Liscani olarak bilinir ve şehirdeki en popüler bölgelerdendir. Ayrıca, şehirdeki en gece hayatı deneyimi sunan bölgelerdendir. Burası, Bükreş’in öğrenci kesiminin en çok tercih ettiği yerlerden biri olduğundan dolayı da, ucuz barları ve birkaç gece kulübünü de burada bulabiliyorsunuz.

Bükreş’te alışveriş için de birkaç planınız varsa, meydan yakınlarındaki birbirinden renkli butik mağazalara göz atabilirsiniz. Çok ucuz olmasa da, alışveriş için en ideal bölgelerdendir.

Meydanın tam kalbinde 1989 devriminin kurbanları için minimalist bir anıt bulunuyor. Meydanda ayrıca bir metro istasyonu ve şehrin farklı bölgelerine bağlanan birçok otobüs durağı da var. Yeraltı geçidine de mutlaka göz atın deriz. Burada birçok hediyelik eşya mağazası bulabiliyorsunuz.

20.Curtea Veche

Curtea Veche
Curtea Veche

Bükreş’in kalbinde, Eski şehir bölgesinde bulunan ”Curtea Veche”, Eski Prens sarayının kalıntılarından oluşuyor olsa da, yine de şehirde görülmeye değer en eski ve en güzel yapılardan.

Tarihi 1459 yılına kadar giden bu saray, Vlad III Dracula yönetiminde inşa edilmiş.

1718’deki büyük yangından ve Bükreş’in 1738’deki güçlü depremi sonrasında kale terk edilmiş ve daha sonra 1776’da Curtea Nouă (Yeni Prens Mahkemesi) olarak bilinen Alexandru Ipsilanti tarafından yeniden inşa edilmiş. Günümüzde, Voivodal Sarayı’nın kalıntıları, Curtea Veche müzesinin bir parçası olan korunan bir arkeolojik alan haline geldi.

Turistler arasında çok popüler bir yer olmasa da, Eski Şehri’n tam kalbindeki güzel konumundan dolayı 5 dakikalığına da olsa göz atabileceğiniz güzel bir mimari.

21.Carol Parkı

Carol Parkı - Bükreş Gezilecek Yerler
Carol Parkı

Şehir merkezine oldukça yakın bir park olmasına rağmen, çoğu turist tarafından fark edilmeyen Carol Parkı, 1906 yılında düzenlenen Dünya sergisinde Romanya için yapılmış oldukça büyük bir park.

Fransız peyzaj sanatçısı Eduard Redont tarafından tasarlanan parka bugün, 1963 yılında inşa edilen ve 1990’a kadar komünist kalıntılarını barındıran bir türbe olan devasa Özgürlük ve Sosyalizm Mücadelesi Kahramanları Anıtı hakimdir.

Oyun alanları, ağaçlı yürüyüş parkurları ve en önemlisi anıtın bulunduğu yerden Bükreş’in eşsiz bir manzarasını sunan Carol Parkı, her yaştan turistin sevebileceği aile dostu bir parktır. Bu yüzden, çocuklarınızla Bükreş’i ziyaret ediyorsanız, şehrin kalbinde yer alan bu parkı da listenize ekleyin deriz.

Parkın batısında, Romen Akademisi Astronomi Enstitüsü’nün gözlemevinin yanında bulunan açık hava Arenele Romane, konserler için oldukça popüler bir mekan.

Yakınında 1796 yılında inşa edilmiş ve birçok dış ikonu ile ünlü muhteşem Cutitul de Argint Kilisesi bulunmaktadır. Parkın diğer tarafında, bir zamanlar bir su kulesi olan ama şimdi Romen Ordusu gazileri birliği tarafından ofis olarak kullanılan ortaçağ görünümlü Tepes Kalesi’ne göz atmayı unutmayın.

Göz At : Bükreş Otelleri.

Bükreş’te Hangi Bölgede Kalmalı ?

Bükreş’te konaklama için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu şehirdeki bölgeler Sector 1,2,3,4 diye gitmekte ve rakamlar büyüdükçe şehir merkezinin dışına çıktığınız söylense de, bu pek doğru değildir. Çünkü Sector 1’deki bazı oteller şehrin tam kalbine 2 km uzaklıkta olabilirken, Sector 3’deki tesisler merkeze 200 metre uzaklıkta olabiliyor. Bu yüzden, bu şehirde konaklama için bu Sector olayına pek takılmayın derim.

Bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölge şehrin merkezi. Bu bölge, şehirdeki diğer bölgelere nazaran 1 tık daha pahalı olsa da, şehirdeki turistik yerlere ve önemli noktalara yakınlığı sayesinde gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgelerden.

Eski Şehir Bölgesi, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Bu yüzden de bu bölge şehirdeki en ideal konaklama bölgelerinden biri. Birbirinden kaliteli ve uygun konaklama birimlerini fazlasıyla burada bulabilirsiniz. Bu bölgede yer alan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi olarak da ; 

  • Europa Royale Bucharest – 4 Yıldız ; Bükreş’in tam kalbinde, 19. yüzyıldan kalma bir binada yer alan bu otel, konum olarak şehrin en turistik noktalarına yürüme mesafesinde bulunuyor. Gece hayatı için popüler olan bölgelere de yakın bir mesafede bulunan bu lüks otel, şehirde turistlerin en çok tercih ettiği bir tesis olsa da, biraz pahalı olduğunu söylemekte de yarar var. Oteli İncele
  • Matisse Bucharest Old Town – 3 Yıldız ; Biraz daha bütçeli bir otel için de, yine Eski Şehir bölgesinde güzel bir konumda yer alan bu tesise göz atabilirsiniz. Otel, Stavropoleos Kilisesi’nin hemen yanında bulunduğu gibi, görülecek diğer önemli noktalara da oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Oteli İncele

Bükreş hostelleri de bu şehirde konaklama için düşünülebilir. Daha önce hiç hostel tecrübeniz olmasa dahi, bu şehirdeki hostellerin çift kişilik modern ve daha uygun fiyatlı odalarını seveceksiniz. Hem hostelde konaklayacak olursanız, şehir merkezine dilediğiniz yakın bir yerde konaklayabilirsiniz (Çok fazla ücret ödemeden).

Bükreş gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat şehirdeki en turistik ve en popüler noktaların ilk 21’i bu listede diyebiliriz. Bu liste dışında görülecek birçok yer daha var. Fakat bu şehri 1-2 günlüğüne ziyaret ediyorsanız, ilk olarak bu listedekiler ile gezinize başlayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...