Bükreş Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler
Bükreş Gezilecek Yerler

Kültür şehir Bükreş, depremler, savaş ve diktatörlerine kaprisleriyle şekillenmiş Romanya’nın en güzel şehridir. Birbirinden güzel tarihi ve turistik yapıları ile ziyaretçilerine güzel bir deneyim sunan bu şehirde gezilecek yerler kadar yapılacak şeyler de bulunmakta.
Bükreş gezilecek yerler listenizi oluştururken, gün geçtikçe şekilleren yüksek binaları ve mimari bakımdan oldukça modern yerleri de inceleyin.

Bükreş’te bulunan en önemli ve en popüler yerleri 2 günde rahatlıkla bitirebiliyorsunuz. Tabi 2 günden fazla bu şehirde konaklasanız da daha yapılacak ve görülecek bir çok şeyi bulabilirsiniz.

Bükreş’te konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Bükreş’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Bükreş’te bulunan en iyi, en popüler ve en ideal konuma sahip otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bükreş Gezilecek Yerler ve Yapılacak En Güzel Şeyler

Bükreş’te gezilecek yerler listenize şehir merkezinde bulunan turistik yerlerden başlamanızı veya şehirdeki en turistik noktalardan başlamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde çok daha güzel bir gezi planı çıkarabiliyorsunuz.

1.Parlemento Sarayı’nın İçini Gezin

Şüphesiz Bükreş’in en ünlü yerlerinden biri olan Parlemento Sarayı, görkemli yapısıyla sanat ve tarih sevenlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Herkesin dışarıdan görmekle yetindiği bu sarayın içi dışından da güzel.

1.000’den fazla odası olduğu söylenen bu saray, dünyanın en büyük ikinci idaresi olarak biliniyor.

365.000 metrekarede, ikamet amaçlı olarak tasarlanan dünyanın en büyük idari binası, resepsiyon salonları, müzeler ve devlet daireleri ve parlamento salonu olmasına rağmen, neredeyse dörtte üçü boş.

1980’li yılların ikinci yarısında, binlerce insanın yapımı sırasında öldüğü iddia edildiğinden, saray, sadece maddi açıdan değil, aynı zamanda yaşam açısından da muazzam bir maliyetle kuruldu.

Komünist Totalitarizm Müzesi ve Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’ni de bu saray içerisindeki yerde görebiliyorsunuz.

Not : Saray ziyaretinizde kimlik veya pasaportunuz yanında olsun. Güvenlik görevlileri soruyor. Ve kimlik veya pasaport taşınması zorunluymuş.

2.Athenaeum’a Konser Bileti Alın

Neoklasik bir mimariye yapıya sahip olan bu yapı, George Enescu Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapmakta ve şehirdeki en turistik yapılardan biridir.

Bahçeler içerisindeki bu muhteşem yapı 1888’de tamamlanmış ve 1992’de yıkılmaktan kurtulmak için kapsamlı bir restorasyon geçirmiş. Yaldızlı sıvalarla süslenmiş büyük bir kubbe altında, dairesel konser salonu 650’den fazla koltuk kapasiteli.

Bach veya Mozart geceleri için biletleri online olarak alabiliyorsunuz. Biraz pahalı olsa da, meraklıları için güzel bir deneyim olacaktır. Enescu Filarmoni Orkestrası’nı da eylül ayında Athenaeum’da görebiliyormuşsunuz.

3.Old Town’u Kaybolarak Gezin – Eski Şehir Bölgesi

Bükreş gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Eski Şehir Bölgesi, Bükreş’in ikinci dünya savaşından önce nasıl göründüğünü en iyi gösteren yerdir.

Birbirinden güzel butikleri, restoranları, barları ve kafeleri fazlasıyla bu bölgenin önemli caddelerinde bulabiliyorsunuz.

Sabahları bir hayli sessiz olan bu bölge öğleden sonra hareketleniyor ve akşamları ise kopma noktasına geliyor.

Eski Şehir Bölgesi, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Bu yüzden de bu bölge şehirdeki en ideal konaklama bölgelerinden biri. Birbirinden kaliteli ve uygun konaklama birimlerini fazlasıyla burada bulabilirsiniz. Bu bölgede yer alan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4.Ünlü Şemsiye Sokağı’nı Pasajul Victoria’da Kahve İçin

Rengarenk şemsiyelerle örtülü bu cadde, Bükreş’te gezilecek yerler arasında en renklisi. Birbirinden güzel mekanlara sahip bu caddeden mutlaka geçin. Bükreş’in en güzel fotoğraf karelerini burada yakalayabilirsiniz.

5.Herastrau Park’a Uğrayın

Bükreş’te gezilecek birçok park bulacaksınız. Bunların en güzellerinden biri de, Herastrau’dur.

Bükreş’in en büyük parkı olarak ün yapan Herastrau parkı alanın büyük bir kısmı gölü kapsamakta.

Göl, yaz aylarında koşucular tarafından tercih edilen altı kilometrelik bir çevre yoluna sahiptir ve bu sezonda ana girişe yakın bir yerde bisiklet kiralayabilir veya güney sahilindeki iskeleden bir tekne gezisine çıkabilirsiniz.

Yürüyerek, ilkbaharda çiçek açan kiraz ağaçları ile ekilmiş olan Insula Trandafirilor (Gül Adası), ıhlamur ağacı caddelerine ve Japon Bahçesi’ne de göz atın.

6.Stavropoleos Manastırı’na Kısaca Bir Göz Atın

Bükreş’teki en güzel dini yapılardan biri olarak bilinen Stavropoleos, öyle aman aman bir cazibesi olan yapı değil. Fakat turistlerin en çok ziyaret ettiği bu yapı oldukça popüler.

Yaprak kemerli güzel bir cepheye sahip olan bu yapı, süs desenleri ile boyanmış, dış mimarisinden dolayı görülmeye değer bir yapı.

Tarihi 1720 yılına kadar gider ve mimarisi, Bizans, Osmanlı, Rönesans ve Barok unsurlarını harmanlayan Romanya’nın Brâncovenesc tarzının güzel bir ifadesidir. Birkaç dakikalığına da olsa göz atabileceğiniz yerlerden.

7.Devrim Meydanı’nı Görün

Şüphesiz Bükreş gezilecek yerler listesinin en popüler yerlerinden biridir, Devrim Meydanı. 1989’da Nicolae Ceaușescu’yu görevden alan ve Romanya Sosyalist Cumhuriyetini deviren şiddetli huzursuzluktan adını almış bu meydan, şehrin birçok noktasına kolay ulaşım ağı sunmasıyla da ünlü.

Şehrin kalbinde bulunan bu meydan, birçok tarihi olan bir yer. Bugün gördüğünüz anıtlar ve binalar tamamen restore edilmiş ve Romen tarihinin en karanlık bölümlerinden bazılarının buraya yazıldığını unutmayın. Tabi bu bilgileri meydana kendi başınıza giderek öğrenemezsiniz. Fakat ücretsiz şehir turlarına katılarak bu meydan ve daha birçok tarihi yer hakkında yerli bir rehberden güzel bir tarih bilgisi alabilirsiniz.

Devrim Meydanı, şehrin kalbine süper yakın. Ayrıca Bükreş’te konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden birinde bulunuyor. Yani Devrim Meydanı’na yürüme mesafesinde olan birçok konaklama birimi, konum olarak şehirdeki en iyi tesislerden. Devrim Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

8.Cismigiu Gardens – Çeşmeci Parkı’na da Göz Atın

İlginç bir ismi olan bu park, bahçeleriyle güzel ve Çeşmeci Parkı olarak da bilinmekte.

Bükreş merkezindeki en eski rekreasyon alanı olan Çeşme Bahçeleri, 19. yüzyılın ortasında şekillendi ve Alman peyzaj mimarı Carl Meyer tarafından tasarlanmış.

Eğer yaz aylarında Bükreş’i ziyaret ediyorsanız, göl üzerinde kayıkla gezebilir, kış aylarında Bükreş’i ziyaret ediyorsanız da, göl üzerinde kayabiliyorsunuz.

9.Calea Victoriei Adlı Caddeyi Görün

Bükreş’te gezilecek en güzel caddelerden biri olan Calea Victoriei adlı bu cadde, daha çok turistik noktalara yakınlığı ile tanınan oldukça ünlü bir yer.

Kuzeydeki Devrim Meydanı’ndan başlayarak, Dâmbovița Nehri’ne kadar tüm yol boyunca devam ediyor ve kafeler, moda dünyası, restoranlar, kültürel mekanlar ve sanat galerileri ile dolu bir alışveriş ve eğlence caddesi.

Şehrin en hareketli ve en merkezi yerlerine yürüme mesafesinde bulunan bu cadde yakınlarındaki konaklama birimlerini de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Göz At : Bükreş Otelleri

10.Romanya Ulusal Sanat Müzesi’nde Sanatçı Yönünüzü Keşfedin

Bükreş gezilecek yerler arasında güzel bir yere sahip olan bu müze, şehirdeki en büyük koleksiyona ev sahipliği yapan müzelerden biri.

Avrupa bölümü koleksiyonunda yaşlı Lucas Cranach, Jan van Eyck, El Greco, Tintoretto, Peter Paul Rubens, Monet ve Sisley gibi birçok büyük isim var.

11.Metropolitan Tepesi’nden Güzel Fotoğraf Kareleri Yakalayın – Dealul Mitropoliei

Birlik Meydanı’nın güneyinde Romanya’nın Ortodoks dini kurumlarının görülebileceği çok da yüksek olmayan bu yer, Metropolitan Tepesi olarak biliniyor ve şehirdeki en turistik yerlerden.

Patrikhane Sarayı ile ünlü olan bu yeri görmenin en güzel yanı da, güzel fotoğraf kareleri yakalamak. Tabi tarih veya mimari yapılara merakınız varsa da Patrikhane Sarayı’na göz atabilirsiniz. 1907’de tamamlanmasından 90 yıl sonra, saray, monarşi sırasındaki Milletvekilleri Meclisinden Komünist Büyük Millet Meclisi aracılığıyla 1989 Devrimi’nden sonra Milletvekilleri Meclisine müteakip Romen parlamentolarının merkezi olmuş.

Tepe, ibadethanelerle doluyken, komünist rejim altında bile devam eden bir gelenek olan Palm Pazar ve Paskalya’da (Pascha) görülmeye değer yerlerden.

Göz at : Bükreş Hostel Tavsiyeleri

Bükreş Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Bükreş’te konaklama için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu şehirdeki bölgeler Sector 1,2,3,4 diye gitmekte ve rakamlar büyüdükçe şehir merkezinin dışına çıkmaktasınız.

Bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölge şehrin merkezi. Yani Sector 1 olarak bilinen bölge. Bu bölge, şehirdeki diğer bölgelere nazaran 1 tık daha pahalı olsa da, şehirdeki turistik yerlere ve önemli noktalara yakınlığı sayesinde gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgelerden.

Bükreş gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat şehirdeki en turistik yerler ve en popüler noktaların ilk 11’i bu listede diyebiliriz. Bu liste dışında görülecek birçok yer daha var. Fakat bu şehri 1-2 günlüğüne ziyaret ediyorsanız, ilk olarak bu listedeki yerleri aradan çıkarmanızda yarar var.

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here