Bulgaristan’da Gezilecek Yerler | En Turistik 20 Yer

Balkanların en büyük ve en etkileyici ülkelerinden biri olan Bulgaristan, bizim de en sevdiğimiz Balkan ülkelerinden. Birincisi burası diğer birçok Avrupa ülkelerine nazaran çok daha ucuz, ikincisi ise yemekler lezzetli ve Bulgar insanı sıcakkanlı ve misafirperver.

Bulgaristan’ı sevmek için birçok neden sayabiliriz. Birbirinden güzel tarihi yerleri, eşsiz güzellikteki doğal şehirleri ve çok daha fazlasıyla Bulgaristan’da gezilecek mükemmel yerleri bulabilirsiniz.

Bulgaristan, kuzeyden Romanya’ya, batıdan Sırbistan ve Makedonya’ya, güneyden Yunanistan’a ve Türkiye’ye sınırları ile konum olarak muhteşem bir yerde bulunur.

Ülke, Trakyalılar, Yunanlılar ve Romalılar da dahil olmak üzere büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Bu yüzden de, Bulgaristan’ın görülecek çok fazla tarihi yerleri bulunur.

Bulgaristan’da Gezilecek Turistik Yerler

Ülkedeki görülecek tarihi yerlerin dışında, doğal yerleri ve turistik birçok şehri ve kasabası ile güzel bir Bulgaristan gezisi hazırlayabilirsiniz. Ülke, araçla çok rahat gezebileceğiniz bir yer.

Bir şehirden diğerine çok uzun sürmeyen yolculuklar ile ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, ülkenin ünlü şehirlerinden olan Sofya ve Varna’dan da, oldukça uygun fiyata araç kiralayabiliyorsunuz.

Bulgaristan’ı araçsız keşfetmeyi planlıyorsanız, biraz daha fazla bütçe ayırmanız gerekiyor. Çünkü turları tercih edecek olursanız, fiyatlar biraz daha artacaktır. Sonuç olarak Bulgaristan nasıl gezilir ? derseniz, kesinlikle kendi aracınızla deriz.

Gelelim ülkedeki en turistik ve tarihi yerlere ;

1.Sofya

Alexander Nevsky Katedrali Sofya

Malum Bulgaristan’ın en ünlü şehri. Ünlü olmasının yanındaki ülkedeki en güzel şehirlerden bir tanesi. Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, ülkeye uçak ile seyahat edenlerin büyük ihtimalle ilk ulaşacağı şehir.

Vitosha Dağı’nın eteklerinde, Karadeniz ile Adriyatik Denizi’nin ortasında yer alan Sofya, antik bir şehirdir ve 30 binden fazla yaşı ile, Avrupa’nın en yaşlı kentlerinden biridir.

Bu uzun geçmişi olmasından kaynaklı da, Sofya’da çok fazla tarihi yer görebiliyorsunuz. Özellikle antik kentlere merakınız varsa, Sofya’yı çok çabuk seveceksiniz.

Şehirde birçok önemli tarihi mekan ve cazibe merkezleri bulunuyor. Fakat bunlar arasında kaçırmamanızı tavsiye edebileceğimiz yer ise, dünyanın en büyük Doğu Ortodoks Kiliseleri’nden biri olan, Neo-Bizans tarzıyla dikkat çeken ”Alexander Nevsky Katedrali”dir.

Katedralin dış mimari yapısının olduğu, iç dekorasyonu da oldukça etkileyici. Duvarlar, dini sahneler ve azizlerin mükemmel tablolarıyla süslenmiş. Altından kaplanarak yapılmış dış kubbesi ise, yapının ilk göze çarpan yerlerinden. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Göz At : Sofya gezilecek yerler

2.Rila Manastırı

Rila Manastırı
Rila Manastırı

Bulgaristan’daki tarihi yerler arasında sevebileceğiniz bir diğer dini yapı ise, Sofya’ya yaklaşık 115 km uzaklıktaki Rila Manastırı’dır.

Bulgaristan’daki en büyük ve en meşhur Doğu Ortodoks Manastırı olan Rila,  deniz seviyesinden 1.200 metre yüksekliğiyle, Tabiat Parkı’nın sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Tarihi 10. yüzyıla kadar giden bu manastır, Bulgaristan’daki görülecek en değerli tarihi yerlerden bir tanesidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu manastırda, günümüzde 60 keşiş var.

Binanın dış cephesi çok süslü bir yapıda olmasa da, iç mekandaki dekorasyon ve eserler, oldukça zengindir. Ülkeyi araç ile keşfediyor ve Sofya’ya da uğramayı planlıyorsanız, bu manastırı da aklınızın bir köşesinde bulundurun.

3.Burgas

Burgas
Burgas

Burgaz olarak da bilinen Bulgaristan’ın bu güzel şehri, Karadeniz’in kıyısında bulunan en büyük dördüncü şehirdir.

Her ne kadar Karadeniz kıyısındaki büyük şehirlerden biri olsa da, dünya standartlarında küçük ve gezilmesi oldukça kolay bir şehir. Şehrin hemen hemen tüm önemli yerlerini yürüyerek çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz.

Burgaz, hem tarihe meraklı olan turistlerin hem de plaj ve alışveriş çılgınlarının vazgeçilmez yerlerinden biridir. Her yaştan turistin hamuruna göre bir şeylerin olduğu bu şehir, Bulgaristan şehirleri arasında olmazsa olmazlardandır.

Deniz meltemi sayesinde, sıcak yaz aylarında bile sahil parkındaki serinlik eşliğinde güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle, havanın çok sıcak olduğu aylarda Burgaz’ı ziyaret ediyorsanız, bu şehrin serin plajlarını seveceksiniz.

Burgaz’da her yıl düzenlenen ”Kum Festivali” ile birbirinden güzel yapılmış kum heykellerini görebilir veya siz de bir şeyler yapmaya çalışabilirsiniz.

Şehirdeki ”Burgaz Arkeoloji Müzesi” de görülmeye değerdir. Trakya uygarlığının yanı sıra Yunan ve Roma dönemlerinden elde edilen bulguları bu müzede fazlasıyla görebiliyorsunuz.

4.Pomorie – Ahyolu

Pomorie - Ahyolu
Pomorie – Ahyolu

Ahyolu olarak da bilinen Pomorie, Bulgaristan’ın en güzel kasabalarından biridir. Bu sahil kasabasını ziyaret etmek için de, Burgaz’a gitmek gerek. Yani Pomorie, Burgaz’a oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Burgaz Koyu’ndaki kayalık bir adada yer alan Pomorie, şehir merkezine ortalam 20 km uzaklıkta bulunuyor. Yani, aracınız yoksa bile Burgaz’dan çok rahat bir şekilde bu sahil kasabasına ulaşabiliyorsunuz.

Bizans ve Osmanlı İmparatorlukların bir parçası olmuş, bu sahil kasabası, sadece plajdan ibaret değildir. Burada da, Bulgaristan’ın en değerli tarihi yapılarını görebilirsiniz.

Bunlardan en önemlisi, ”Beehive Tomb”dır. Tolos Mezar veya Arı Kovanı Mezarı olarak da bilinir ve Burgaz’da görülecek en güzel ve en eski yerlerden biridir.

MS 2. yüzyılda Anhialo ailesi için bir mezar olduğu düşünülen oldukça turistik bir antik alan. Burgaz’a gitmeyi planlıyorsanız, bu mezar yapısını da listenize ekleyebilirsiniz. Konum için tıklayın.

5.Süzebolu

Bulgaristan Gezi Rehberi - Süzebolu
Süzebolu

Yine Burgaz çevresinde görülecek yerlerden biri olan Süzebolu, şehre ortalama 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antik bir sahil kasabası olan Süzebolu, süper turistik yerlerden biri olmasa da, Burgaz’da yeteri kadar zamanı olanların mutlaka göz attığı yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Her yıl Eylül ayı başlarında gerçekleşen Apollonia Sanat ve Film Festivali’nin yeri olmasıyla ünlüdür. Bunun yanında, Tunç Çağı’na kadar uzanan yerleşim kanıtlarıyla, Bulgaristan’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olmaz özelliğine sahiptir.

Süzebolu Modern Bulgaristan’ın parçası olduğunda, burada Bulgarlardan çok Yunanlıların yaşadığı söylenmektedir. Bu yüzden, buradaki tarihi kalıntılar arasında çok fazla Yunan izlerine de rastlayabiliyorsunuz.

6.Veliko Tarnovo (Tırnova)

Veliko Tarnovo
Veliko Tarnovo

7 bin yıllık tarihi ve birbirinden güzel kiliseleri ile Bulgaristan’da gezilecek tarihi yerlerden biri olan bu şehir, Yantra Nehri üzerinde yer alıyor ve soyluların çoğuna ev sahipliği yapan ikinci Bulgar İmparatorluğu’nun başkenti olarak bilinir.

Tsarevets Kalesi ile ünlü olan bu şehir, Tsaravets, Trapezitsa ve Sveta Gora adı verilen 3 tepe üzerine kurulmuştur.

Tsarevets Kalesi Ortaçağ’dan kalmadır ve 1185-1393 yılları arasında, İkinci Bulgar İmparatorluğu’nun kalesiymiş.

Bulgar tarihi açısından oldukça önemli olan Tarnovo’ya 1965 yılında ”Büyük – Yüce” anlamına gelen ”Veliko” ismi eklenmiş. Bulgaristan’ın en etkileyici tarihi yerlerinden bir tanesidir. Listenize ekleyin.

7.Eski Zağra

Eski Zağra - Stara Zagora
Eski Zağra – Stara Zagora

Bulgaristan’ın güneyindeki altıncı büyük şehir olan Eski Zağra, ıhlamur ağaçları ve şairleri ile Bulgaristan’ın en meşhur yerlerinden biridir.

Şehrin etrafındaki alanlar tarihi öncesi höyüklere sahiptir. Trakyalılar, Romalılar, Osmanlılar ve Bulgarlar tarafından da kullanılmış olan bu şehirde, birbirinden farklı gezilecek noktaları bulabilirsiniz.

Neolitik Konutlar Müzesi, Eski Zağra’nın en popüler yeridir. Burada, Neolitik dönemden kalma çok iyi korunmuş eserleri görme şansınız oluyor. Bir diğer görülmeye değer yer ise, ”Bölgesel Tarih Müzesi”dir. Dört katlı bir müze olan Bölgesel Tarih Müzesi, Neolitik dönemden 19. yüzyıla kadar olan ve bodrum katında etkileyici bir Roma sergisi içeren eşsiz bir müzedir. Eski Zağra’yı ziyaret ediyorsanız, bu iki müze, şehirde göz atılacak yerlerden olmalı.

8.Plovdiv – Filibe

Plovdiv - Filibe
Filibe

Bulgar dilinde Plovdiv, Türkçe’de Filibe olarak bilinen Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri, eskiden Filipopolis olarak bilinen ve Makedon Philip II tarafından 4. yüzyılda fethedildiği sanılan, ekonomik, ulaşım ve kültür merkezidir.

Tabi Phip II’den sonra burayı, Persler, Yunanlılar, Keltler, Romalılar, Gotlar, Hunlar, Türkler, Haçlılar hemen hemen her medeniyet işgal etmiş.

Filibe, ”Maritsa Nehri” kıyısındaki tepede bulunduğundan dolayı da, ”Yedi Tepenin Şehri” olarak da bilinmektedir.

Flibe’de gezilecek birbirinden güzel ve etkileyici yerler bulabilirsiniz. Filibe’yi biz ikiye ayırdık. Bir sessizliği sevenler, iki kalabalığı ve turistleri sevenler. Eğer sessizlikten yanaysanız, şehrin ”Eski Kent Bölgesi”ni seveceksiniz. Burası, şehir merkezine nazaran çok daha sessiz ve birbirinden güzel tarihi yerlere ev sahipliği yapar.

Şehir merkezi ise, biraz daha turistik bir yerdir. Her yer turist dolu, kalabalık ve bir telaş vardır. Faka her iki bölge de yaya dostudur. Yani yürüyerek iki bölgeyi de çok rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Dzhumaya Meydanı yakınındaki stadyumu göz atmayı unutmayın. Bu tarihi yapı, II. Yüzyılda İmparator Hadrian tarafından yaptırılmış. Günümüzde stadyumdan çok bir şey kalmamış olsa da, buranın 30 bin seyirci kapasitesine sahip olduğunu unutmayın.

Eğer Bulgaristan gezisi için bir liste hazırlıyorsanız, Filibe’yi Bulgaristan’da mutlaka görülmesi gereken yerler listenize ekleyin deriz.

9.Hisarya

Hisarya
Hisarya

Filibe’ye kadar gitmişken Hisarya’ya da uğramadan olmaz. Sredna Gora Sıradağları kıyısındaki bir tatil beldesi olan Hisarya, günübirlik bir Filibe turu ile rahatlıkla görülebilecek yerlerden bir tanesidir.

Kasaba, bir zamanlar Hissar veya Hisar olarak da biliniyordu. Hisarya’da birbirinden eski Roma duvarlarını ve kapılarını görebiliyorsunuz. Fakat, bu kasabanın ünü mineral bakımından zengin sularından gelmektedir. İmparator Septimius Severus bile bu suların gücünü deneyimlemek için burayı ziyaret etmiş, gerisini siz düşünün.

10.Rusçuk

Rusçuk
Rusçuk

Bulgaristan’ın beşinci büyük şehri olan Rusçuk, Ruse-Giurgiu Dostluk Köprüsü adı verilen tek Bulgar-Romen köprüsünün yeri olmasıyla ünlüdür. Ayrıca önemli bir nehir limanı olan Rusçuk, 300’den fazla tarihi binasıyla, tarih severlere eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Neo-Barok ve Neo-Rokoko binalarının çokluğu nedeniyle de ”Küçük Viyana” olarak da bilinmektedir.

Bu şehir, 1878 yılında Modern Bulgaristan’a dahil olmadan önce Trakyalılar ve Romalılara, ardından Osmanlılara ev sahipliği yapan eski bir soy ağacına sahiptir. Bulgaristan’ın bu güzel tarihi şehrinde 140 binden fazla esere ev sahipliği yapan Bölgesel Tarih Müzesi kaçmaz. Ayrıca sokaklar bir açık hava müzesi gibidir. Bu küçük şehirde kaybolarak gezin. Her sokak arasını keşfedip, lezzetli Bulgar yemeklerinin keyfini çıkarın.

11.Varna

Varna Katedrali
Varna

Bulgaristan’ın en meşhur şehirleri arasında Varna da vardır. Ülkenin deniz başkenti olarak bilinen bu şehir ayrıca Bulgar Donanması’na ev sahipliği yapar.

MÖ 5000 yılına kadar gittiği söylenen, dünyanın en eski altın takısını görebileceğiniz Varna Arkeoloji Müzesi, bu şehirde görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Tabi Varna, bu müzeden ibaret değildir. Ayrıca bir de Roma Hamamı kompleksi vardır ki, şehirdeki en turistik yerlerden biridir. Avrupa’nın en büyük dördüncü büyük hamamı ve hamam çevresinde birbirinden güzel, Bulgar dükkanlarını görmek mümkün.

Göz At : Varna gezilecek yerler

12.Balchik Palace – Balçık Sarayı

Balçık Sarayı
Balçık Sarayı

Sessiz Yuva Sarayı olarak da bilinen Balçık Sarayı, Bulgaristan’da görülecek en güzel yerler arasındadır.

Varna’da günübirlik turlar ile görebileceğiniz Balçık Sarayı, bölgede Rumenlerin hakimiyeti olduğu zamanlarda Romanya Kraliçesi Marie için inşa edilmiştir.

Burası aslında bir saraydan çok komplekstir. Balçık beldesinin yakınında bulunan bir konut villaları kompleksi. Tabi villaların dışında bu kompleks içerisinde, bir şarap mahzeni, manastır, bir şapel ve bir de botanik bahçesi bulunmaktadır.

Balkan ve Oryantal motifleri içereden bu saray kompleksi de, listenize ekleyebileceğiniz oldukça etkileyici yerlerden.

13.Pliska

Pliska
Pliska

Bulgaristan’ın doğal yerlerinden biri olan Pliska, Varna’da günübirlik turlar ile ziyaret edebileceğiniz, ilk Bulgar İmparatorluğu’nun başkenti, küçük bir kasabadır.

Taş duvarları, birçok saray ve tarihi binaları görebileceğiniz bu küçük kasaba, Bizanslılar tarafından yağmalanıp yıkılana kadar, oldukça önemli bir yermiş.

Burada, kraliyet sarayı, bazilika ve müstahkem duvarların kalıntılarını görebileceğiniz dev bir kompleks bulunmaktadır. Antik kente merakınız varsa, bu kalıntılardan oluşan kompleksi seveceksiniz.

14.Buzluca Anıtı

Buzluca Anıtı
Buzluca Anıtı

Bulgaristan’ın UFO’su olarak da bilinen Buzluca, Bulgar Komünist Partisi Anıt Evine de ev sahipliği yapan bir dağ.

Komünizmin çöküşünden sonra terk edilmiş ve bakıma muhtaç bir hale gelmiş olan Buzluca Anıtı’nın içerisine girmek mümkün. Şöyle ki belinize bağlayabileceğiniz sağlam ipler, el feneri ve biraz da yürek getirmeniz gerekiyor. Bizim aklımız hala yerinde olduğundan dolayı, bu adrenali es geçmiştik, fakat bu çılgınlığı yapan arkadaşımızın deneyimlerine göre, ciddi anlamda yürek istiyor. Çünkü dağlık bir alandasınız, ipi tutan kişinin sağlam olması gerekiyor veya dağcılık ekipmanlarınız varsa, duvarlara basamakta kurulabileceğini söylemişti.

Tabi 2018 yılından sonra artık 7/24 bir güvenlik görevlisi bulunuyor. Zaten girmenin yasal olmadığı bir yer, neredeyse imkansız hale gelmiştir. Sadece dışarıdan görün yeter.

15.Razgrad

Bulgaristan’ın en meşhur şehirlerinden biri olan Razgrad, Rusçuk’a araçla ortalama 1 saat uzaklıktadır (65 km). Varna’dan da Razgrad’a çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz (130 km)

Beli Lom Nehri boyunca Kuzey Doğu Bulgaristan’da yer alan bu güzel şehir, Kırcaali’den sonra en fazla Türk nüfusunun olduğu Bulgar şehridir.

Trakyalıların zamanından beri varlığını sürdüren Razgrad’da Bulgaristan’ın tarihi yerleri arasında ziyaret edilmeye değer şehirlerdendir.

16.Kırcaali

Kırcaali Zimzelen
Kırcaali Zimzelen

Bulgaristan’da Türklerin başkenti olarak da bilinen Kırcaali, büyük çoğunlukla Türk turistlerin ziyaret ettiği şehirlerden. 45 bin nüfusu olan bu şehir, Doğu Rodop Dağları’nda Yukarı Trakya Ovası ve Ege Trakyası arasında yer almaktadır.

Smolyan, Filibe ve Hasköy bölgeleri ile sınırları olduğundan dolayı da, güzel bir konumda yer almaktadır. Cevher ve mineral bakımından zengin olan bu şehir, Bulgaristan’ın en doğal yerlerinden biridir. Bölgede, 50’den fazla mağara, derin ve eşsiz vadiler vardır. Daha çok doğal yerlere ilgisi olanların sevebileceği küçük şehirlerdendir.

17.Şumnu

Şumnu Kalesi Kalıntıları
Şumnu Kalesi kalıntıları

Deliorman bölgesindeki Bulgar şehirlerinden biri olan Şumnu, Şumnu kireçtaşı platosunun doğu eteklerinde bulunan bir vadide yer almaktadır.

Şehir, tütün işleme, konserve ve bira üretimi, mobilya yapımı ve emaye eşya imalatı ile ünlü olsa da, Trakyalı ve müteakip Roma kökenlidir ve ilk Bulgar imparatorluğu döneminde bir kale olarak görev yapmıştır ve bu yüzden de tarihi ile de turistlerin en beğendiği şehirlerden bir tanesidir.

18. yüzyılda inşa edilmiş, Tombul Camii ile ünlü olan Şumnu, doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir yer.

18.Nessebar 

Nessebar 
Nessebar

Aslen bir Trakya yerleşimi olan Nessebar, MÖ 6. yüzyılın başlarında bir Yunan kolonisi haline gelmiş. Nessebar, tarihi bakımdan da oldukça önemlidir. Çünkü burası ”Para” kavramının icat edildiği yerdir.

Orta Çağ ve Bizans’tan binaların kalıntılarını bolca görebileceğiniz bu kültür şehri, dünyada madeni para kazanmaya başlayan ilk yerlerden biri olarak da bilinir.

Birbirinden güzel tarihi sokakları, eşsiz atmosfere sahip kafeleri ve restoranlarıyla, Bulgar kültürünü en iyi şekilde görebileceğiniz Nessebar’ı da baştan aşağı gezin deriz. Günübirlik turlar ile değil, en azından bu şehir için 2 gününüzü ayırın.

19.Bansko

Bansko
Bansko

Bulgaristan’ın en meşhur ve popüler yerlerinden biri olan Bansko, kayak merkezi ile ünlüdür.

Bulgaristan’daki Pirin dağının eteğinde Sofya’ya 160 km uzaklıkta bulunan Bansko’yu da, güzel bir kayak merkezi tatili için listenize ekleyebilirsiniz.

20.Sunny Beach

Sunny Beach
Sunny Beach

Bulgaristan’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, Sunny Beach’te güzel bir tatil yapmaktır. Temmuz ve Ağustos ayların süper canlanan Sunny Beach, parti ve plaj severlerin en iyi adreslerindendir.

Avrupa’nın parti başkentlerinden biri olarak bilinen Sunny Beach, Bulgaristan’daki öğrencileri, bekarlığa veda partisi yapmaya gelenleri ve Avrupa’nın birçok yerinden sırf parti için burayı ziyaret eden turistlerle dolup taşmaktadır.

Sonsuz kumlu plajı ve gece hayatının dışında, Sunny Beach’te gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Eğlence adına her şeyi bulabileceğiniz Sunny Beach, mutlaka Bulgaristan gezisinde rotanızda olması gereken yerlerden.

Daha Başka Bulgaristan’da Nereler Gezilir ? 

Smolyan, Haskovo ve kazanlık gibi, Bulgaristan’da görülmesi gereken yerleri de bulabilirsiniz. Tabi, bu ülkede bunlardan çok daha fazla görülmeye değer yerleri bulabilirsiniz. Ancak, ilk olarak yukarıdaki 20 turistik ve tarihi yerleri görün. Daha sonra zamanınız kalırsa da, diğer gezilecek noktalara göz atabilirsiniz.

Bulgaristan’ın birçok şehri, mutlaka yakınında güzel bir diğer turistik veya tarihi yerlere ev sahipliği yapar. Bu yüzden, şehirdeki önemli cazibe merkezlerine göz attıktan, şehir çevresindeki gidilecek noktalara da göz atın. Özellikle araç ile bu ülkeyi geziyorsanız, her gördüğünüz şehir yakınlarında mutlaka Bulgaristan’ın diğer güzelliklerini de bulabileceğinizi unutmayın.

Bulgaristan Güvenli mi ?

%80 oranında güvenli olarak seçilmiş bu ülkede turist olarak seyahat etmek genel olarak güvenlidir. Bulgar halkının çok sıcakkanlı olması sizi ürkütmesin. Hani bir şeyler satmak için veya sizi turist tuzaklarına çekmek için değil de, daha çok arkadaşlık kurmak ve sizden bir şeyler dinlemek içindir.

Tabi, her Avrupa ülkesinde olduğu gibi, turistik olan birçok şehir, tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden de temkini elden bırakmamakta yarar var.

Bulgaristan’daki en büyük suç oranlarının genellikle gece hayatında olduğu söyleniyor. Özellikle kumarhanelerde, gece kulüplerinde ve fuhuş barlarından uzak durmanızda yarar var. Buralara gidecekseniz de, biraz daha temkinli olmakta da yarar var. Bunun dışında, Bulgaristan güvenli bir şehirdir, diyebiliriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...