Fidan Han Bursa
Fidan Han Bursa

Fidan Han, Bursa‘nın en önemli ve en eski hanlarından biri olarak bilinir. Sadrazam Mehmet Ağa’nın oğlu, İbrahim Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmekte. 15.yüzyılda yaptırılan hanın iki avlusu bulunuyor. Ahırların bulunduğu kısım günümüzde dükkanların olduğu yerdedir. Hana, güneyde bulunan çarşıdan giriş yapılıyor ve hanın ortasında bir havuz ve mescidi bulunmakta. Gerek tarihi dokusuyla, gerekse cafeleri ile, Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yapılardan biridir.

Bu han, diğer hanlara nazaran biraz daha yerli halkın takıldığı yerlerden biri olarak biliniyor. Yani, turistlerin pek uğrak yerlerinden biri değil. Bu yüzden, daha çok bir şeyler yemek ve içmek için bu hanı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında yapılacak veya görülecek pek önemli yeri handa göremezsiniz.

Fidan Han Bursa
Hanın tam ortasında bulunan mescit

BURSA’DA NEREDE KALMALI ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Fidan Han Hakkında Bilgiler

Han’ın alt katında 48, üst katında 50 olmak üzere toplamda 98 odası bulunuyor. Uzunçarşı’nın kuzeyinde yer alan han Koza Han‘ın tam karşısında bulunuyor. Günümüzde Han’da 105 dükkan bulunuyor ve bunların büyük çoğunluğu cafe ve tekstil üzerine. Eğer sırf cafelerinde bir şeyler içmek için han arıyorsanız, Koza Han’a veya Balibey Han‘a gitmenizi tavsiye ederim. Yok oraları gördüm diyorsanız da 2-3 dakikalığına da bu han göz atabilirsiniz.

Fidan Han Bursa
Han’dan içeri girer girmez hemen sağ tarafta bulunan tarihi borsa lokantası

Bursa’da ucuz yemek yiyebileceğiniz yerler, genel olarak hanlar içerisinde bulunuyor diyebilirim. Fidan Han’dan içeri girer girmez hemen sağ tarafta bulunan Tarihi Borsa Lokantası, öğle yemeği için iyi bir seçenek olabilir. Fiyatların gayet uygun olduğu bu yerde birçok yemek çeşidini bulabilirsiniz.

Fidan Han Bursa
Han’da bulunan mescit girişi

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Fidan Han Nerede, Nasıl Gidilir ?

Hana ulaşım için uzunçarşı tarafını kullanabilirsiniz. Ben Ulu Camii ziyaretinden sonra, Koza Han’a girmiş ve oradan da, Uzunçarşıya geçmiştim. Açıkçası Fidan Hanı aramıyordum. Fakat çarşı o kadar kalabalıktı ki, bir an önce o kalabalıktan kurtulmak adına, şans eseri buraya gelmiştim.

Fidan Han Bursa
Han içerisinde bulunan tekstil dükkanları

Bursa’nın hanları Ulu Camii etrafında çevrili. Bu yüzden Ulu Camii, ziyaretinizden sonra Koza Han ve buradan sonra Koza Han’ın hemen karşısında bulunan Fidan Han’a ulaşabilirsiniz. Burada bulunan tüm hanlar birbirine yürüme mesafesinde olduğundan, hanı bulmak oldukça kolay olacaktır.

Sonuç olarak, özellikle gidilmesini düşünmediğim yerlerden olan Fidan Han, Bursa’nın tarihi yerleri arasındadır. Her ne kadar gitmek istemeseniz de diğer hanları görmek veya uzunçarşıyı görmek istiyorsanız, ister istemez bu hana gireceksiniz. Bu yüzden, özellikle han için bir plan yapmanıza sanırım gerek yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here