Bursa Fidan Han Nerede – Nasıl Gidilir ? – Hakkında Bilgi

Fidan Han, Bursa‘nın en önemli ve en eski hanlarından biri olarak bilinir. Sadrazam Mehmet Ağa’nın oğlu, İbrahim Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmekte. 15.yüzyılda yaptırılan hanın iki avlusu bulunuyor. Ahırların bulunduğu kısım günümüzde dükkanların olduğu yerdedir. Hana, güneyde bulunan çarşıdan giriş yapılıyor ve hanın ortasında bir havuz ve mescidi bulunmakta. Gerek tarihi dokusuyla, gerekse cafeleri ile, Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yapılardan biridir.

Bu han, diğer hanlara nazaran biraz daha yerli halkın takıldığı yerlerden biri olarak biliniyor. Yani, turistlerin pek uğrak yerlerinden biri değil. Bu yüzden, daha çok bir şeyler yemek ve içmek için bu hanı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında yapılacak veya görülecek pek önemli yeri handa göremezsiniz.

Fidan Han Bursa
Hanın tam ortasında bulunan mescit

Fidan Han Hakkında Bilgiler

Han’ın alt katında 48, üst katında 50 olmak üzere toplamda 98 odası bulunuyor. Uzunçarşı’nın kuzeyinde yer alan han Koza Han’ın tam karşısında bulunuyor. Günümüzde Han’da 105 dükkan bulunuyor ve bunların büyük çoğunluğu cafe ve tekstil üzerine. Eğer sırf cafelerinde bir şeyler içmek için han arıyorsanız, Koza Han’a veya Balibey Han’a gitmenizi tavsiye ederim. Yok oraları gördüm diyorsanız da 2-3 dakikalığına da bu han göz atabilirsiniz.

Fidan Han Bursa
Han’dan içeri girer girmez hemen sağ tarafta bulunan tarihi borsa lokantası

Bursa’da ucuz yemek yiyebileceğiniz yerler, genel olarak hanlar içerisinde bulunuyor diyebilirim. Han’dan içeri girer girmez hemen sağ tarafta bulunan Tarihi Borsa Lokantası, öğle yemeği için iyi bir seçenek olabilir. Fiyatların gayet uygun olduğu bu yerde birçok yemek çeşitini bulabilirsiniz.

Fidan Han Bursa
Han’da bulunan mescit girişi

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Fidan Han Nerede, Nasıl Gidilir ?

Hana ulaşım için uzunçarşı tarafını kullanabilirsiniz. Ben Ulu Camii ziyaretinden sonra, Koza Han’a girmiş ve oradan da, Uzunçarşıya geçmiştim. Açıkçası bu hanı aramıyordum. Fakat çarşı o kadar kalabalıktı ki, bir an önce o kalabalıktan kurtulmak adına, şans eseri buraya gelmiştim. Konum için tıklayın.

Fidan Han Bursa
Han içerisinde bulunan tekstil dükkanları

Bursa’nın hanları Ulu Camii etrafında çevrili. Bu yüzden Ulu Camii, ziyaretinizden sonra Koza Han ve buradan sonra Koza Han’ın hemen karşısında bulunan bu hana ulaşabilirsiniz. Burada bulunan tüm hanlar birbirine yürüme mesafesinde olduğundan, hanı bulmak oldukça kolay olacaktır.

Sonuç olarak, özellikle gidilmesini düşünmediğim yerlerden olan han, Bursa’nın tarihi yerleri arasındadır. Her ne kadar gitmek istemeseniz de diğer hanları görmek veya uzunçarşıyı görmek istiyorsanız, ister istemez bu hana gireceksiniz. Bu yüzden, özellikle han için bir plan yapmanıza sanırım gerek yoktur.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...