Bursa Irgandı Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir ?

Irgandı Köprüsü
Köprünün Ponte Vecchio'ya benzeyen manzarası.

Irgandı Köprüsü, nitelik olarak dünya üzerinde bulunan çarşılı dört köprüden biri ve en eskisi olarak bilinmekte. Irgandlı Hoca Muslihiddin’in babası Pir Ali tarafından, 1442 yılında Mimar Timurtaş’a yaptırılan köprü, Osmangazi Belediyesi tarafından 2004 yılında hizmete açılmış.

Köprü, bulunduğu konum itibari ile pek popüler değil diyebilirim. Zaten köprünün yerini Bursa’da birçok kişi de bilmiyor. Bölgeye yakın esnaflar ve taksiciler dışında köprünün varlığı hakkında pek çok kişinin haberi bile yok diyebilirim.

Köprü her ne kadar turistik bir köprü olarak bilinse de, köprüde yapılacaklar oldukça sınırlıdır. Hatta, bazı dükkanların çoğu boş bir şekilde sahibini bekliyor. Köprünün hemen altında bir dere bulunuyor. Fakat, bu dere benim gittiğim zaman kuruydu ve birçok restorasyon çalışması isteyen bölümleri bulunuyor.

Irgandı Köprüsü
Tarihi çarşılı köprü

Irgandı Çarşılı Köprü olarak da bilinen bu tarihi köprü, Bursa’da çok fazla zamanınız yoksa es geçebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim. Tarih ve nitelik bakımından oldukça önemli olsa da, turist olarak buraya gitmenizi pek tavsiye etmem.

Dünya üzerinde bulunan dört çarşılı köprü bulunuyor. Bunlar ;

  1. Bulgaristan’ın lofça kentinde bulunan Osma Köprüsü
  2. İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Ponte Vecchio
  3. Venedik şehrinde bulunan Rialto Köprüsü
  4. Bursa’nın Osmangazi ilçesi ile Yıldırım ilçesini birbirine bağlayan Irgandı

Köprü tarihi bakımdan oldukça eski olan olmasına rağmen, popülerlik bakımından en düşük potansiyele sahip bir köprü diyebilirim. Köprü üzerinde bulunan dükkanlar, el sanatları atölyeleri ağırlıkta.

Tarihi bilgilere göre, köprü üzerinde 31 dükkan bir mescit ve iki ahır olduğu söylenmekte. 1855 yılında, Bursa’nın birçok yapısı gibi depremde zarar görmüş ve 1922 yılında Yunanlıların şehri terk ettiği sırada bombalanarak büyük tahribata uğratılmış.

Irgandı Köprüsü
Irgandı Çarşılı Köprü

1949 yılında, eski halinden 60 cm yükseklikte yeniden yapılan köprü, 1988 yılından sonra yapılan büyük çabalar sonucu 2004’de bugünkü halini almış.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Irgandı Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Köprü ulaşım bakımından çok kolay olmasa da, doğru yerlerden ulaşım araçlarını kullanarak rahatlıkla gidebilirsiniz. Bursa Ulu Camii tarafından köprüye ulaşmaya çalışıyorsanız, metroları kullanarak Gökdere istasyonunda inip yürüyerek 5-10 dakika da köprüye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gökdere istasyonunda kime sorsanız size köprüyü göstermeyebilirler. Bu yüzden, sadece esnaflara veya taksicilere sorarak zaman kazanabilirsiniz. Setbaşı köprüsünden ovaya doğru inildiğinde göreceğiniz ilk köprüdür. Konum için tıklayın

Sonuç olarak ; bu köprü, üzerindeki dükkanların kar edebilecek işletmelere dönüşemeyeceğini düşündüğüm yerlerden biri ve bence köprünün tek sorunu iyi bir tanıtımının yapılamamasıdır. Köprüde bulunan el sanatları atölyelerini görmek için Bursa’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden diyebilirim.

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here