Irgandı Köprüsü
Köprünün Ponte Vecchio'ya benzeyen manzarası.

Irgandı Köprüsü, nitelik olarak dünya üzerinde bulunan çarşılı dört köprüden biri ve en eskisi olarak bilinmekte. Irgandlı Hoca Muslihiddin’in babası Pir Ali tarafından, 1442 yılında Mimar Timurtaş’a yaptırılan köprü, Osmangazi Belediyesi tarafından 2004 yılında hizmete açılmış.

Köprü, bulunduğu konum itibari ile pek popüler değil diyebilirim. Zaten köprünün yerini Bursa’da birçok kişi de bilmiyor. Bölgeye yakın esnaflar ve taksiciler dışında köprünün varlığı hakkında pek çok kişinin haberi bile yok diyebilirim.

Irgandı Köprüsü, her ne kadar turistik bir köprü olarak bilinse de, köprüde yapılacaklar oldukça sınırlıdır. Hatta, bazı dükkanların çoğu boş bir şekilde sahibini bekliyor. Köprünün hemen altında bir dere bulunuyor. Fakat, bu dere benim gittiğim zaman kuruydu ve birçok restorasyon çalışması isteyen bölümleri bulunuyor.

Irgandı Köprüsü
Tarihi çarşılı köprü

Irgandı Çarşılı Köprü olarak da bilinen bu tarihi köprü, Bursa’da çok fazla zamanınız yoksa es geçebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim. Tarih ve nitelik bakımından oldukça önemli olsa da, turist olarak buraya gitmenizi pek tavsiye etmem.

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Dünya üzerinde bulunan dört çarşılı köprü bulunuyor. Bunlar ;

  1. Bulgaristan’ın lofça kentinde bulunan Osma Köprüsü
  2. İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Ponte Vecchio
  3. Venedik şehrinde bulunan Rialto Köprüsü
  4. Bursa’nın Osmangazi ilçesi ile Yıldırım ilçesini birbirine bağlayan Irgandı

Köprü tarihi bakımdan oldukça eski olan olmasına rağmen, popülerlik bakımından en düşük potansiyele sahip bir köprü diyebilirim. Köprü üzerinde bulunan dükkanlar, el sanatları atölyeleri ağırlıkta.

Tarihi bilgilere göre, köprü üzerinde 31 dükkan bir mescit ve iki ahır olduğu söylenmekte. 1855 yılında, Bursa’nın birçok yapısı gibi depremde zarar görmüş ve 1922 yılında Yunanlıların şehri terk ettiği sırada bombalanarak büyük tahribata uğratılmış.

Irgandı Köprüsü
Irgandı Çarşılı Köprü

1949 yılında, eski halinden 60 cm yükseklikte yeniden yapılan köprü, 1988 yılından sonra yapılan büyük çabalar sonucu 2004’de bugünkü halini almış.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Irgandı Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Irgandı Köprüsü ulaşım bakımından çok kolay olmasa da, doğru yerlerden ulaşım araçlarını kullanarak rahatlıkla gidebilirsiniz. Bursa Ulu Camii tarafından köprüye ulaşmaya çalışıyorsanız, metroları kullanarak Gökdere istasyonunda inip yürüyerek 5-10 dakika da köprüye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gökdere istasyonunda kime sorsanız size köprüyü göstermeyebilirler. Bu yüzden, sadece esnaflara veya taksicilere sorarak zaman kazanabilirsiniz. Setbaşı köprüsünden ovaya doğru inildiğinde göreceğiniz ilk köprüdür.

Sonuç olarak ; Irgandı Köprüsü, üzerindeki dükkanların kar edebilecek işletmelere dönüşemeyeceğini düşündüğüm yerlerden biri ve bence köprünün tek sorunu iyi bir tanıtımının yapılamamasıdır. Köprüde bulunan el sanatları atölyelerini görmek için Bursa’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden diyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here