Bursa Irgandı Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir ?

Irgandı Köprüsü, nitelik olarak dünya üzerinde bulunan çarşılı dört köprüden biri ve en eskisi olarak bilinmekte. Irgandlı Hoca Muslihiddin’in babası Pir Ali tarafından, 1442 yılında Mimar Timurtaş’a yaptırılan köprü, Osmangazi Belediyesi tarafından 2004 yılında hizmete açılmış.

Köprü, bulunduğu konum itibari ile pek popüler değil diyebilirim. Zaten köprünün yerini Bursa’da birçok kişi de bilmiyor. Bölgeye yakın esnaflar ve taksiciler dışında köprünün varlığı hakkında pek çok kişinin haberi bile yok diyebilirim.

Köprü her ne kadar turistik bir köprü olarak bilinse de, köprüde yapılacaklar oldukça sınırlıdır. Hatta, bazı dükkanların çoğu boş bir şekilde sahibini bekliyor. Köprünün hemen altında bir dere bulunuyor. Fakat, bu dere benim gittiğim zaman kuruydu ve birçok restorasyon çalışması isteyen bölümleri bulunuyor.

Irgandı Köprüsü
Tarihi çarşılı köprü

Irgandı Çarşılı Köprü olarak da bilinen bu tarihi köprü, Bursa’da çok fazla zamanınız yoksa es geçebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim. Tarih ve nitelik bakımından oldukça önemli olsa da, turist olarak buraya gitmenizi pek tavsiye etmem.

Dünya üzerinde bulunan dört çarşılı köprü bulunuyor. Bunlar ;

  1. Bulgaristan’ın lofça kentinde bulunan Osma Köprüsü
  2. İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Ponte Vecchio
  3. Venedik şehrinde bulunan Rialto Köprüsü
  4. Bursa’nın Osmangazi ilçesi ile Yıldırım ilçesini birbirine bağlayan Irgandı

Köprü tarihi bakımdan oldukça eski olan olmasına rağmen, popülerlik bakımından en düşük potansiyele sahip bir köprü diyebilirim. Köprü üzerinde bulunan dükkanlar, el sanatları atölyeleri ağırlıkta.

Tarihi bilgilere göre, köprü üzerinde 31 dükkan bir mescit ve iki ahır olduğu söylenmekte. 1855 yılında, Bursa’nın birçok yapısı gibi depremde zarar görmüş ve 1922 yılında Yunanlıların şehri terk ettiği sırada bombalanarak büyük tahribata uğratılmış.

Irgandı Köprüsü
Irgandı Çarşılı Köprü

1949 yılında, eski halinden 60 cm yükseklikte yeniden yapılan köprü, 1988 yılından sonra yapılan büyük çabalar sonucu 2004’de bugünkü halini almış.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Irgandı Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Köprü ulaşım bakımından çok kolay olmasa da, doğru yerlerden ulaşım araçlarını kullanarak rahatlıkla gidebilirsiniz. Bursa Ulu Camii tarafından köprüye ulaşmaya çalışıyorsanız, metroları kullanarak Gökdere istasyonunda inip yürüyerek 5-10 dakika da köprüye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gökdere istasyonunda kime sorsanız size köprüyü göstermeyebilirler. Bu yüzden, sadece esnaflara veya taksicilere sorarak zaman kazanabilirsiniz. Setbaşı köprüsünden ovaya doğru inildiğinde göreceğiniz ilk köprüdür. Konum için tıklayın

Sonuç olarak ; bu köprü, üzerindeki dükkanların kar edebilecek işletmelere dönüşemeyeceğini düşündüğüm yerlerden biri ve bence köprünün tek sorunu iyi bir tanıtımının yapılamamasıdır. Köprüde bulunan el sanatları atölyelerini görmek için Bursa’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden diyebilirim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...