Bursa Kültürpark
Reşat Oyal Parkı girişi

Bursa Kültürpark, oturma ve dinlenme alanları, gölgelikleri, çeşmeleri, lunapark ve çocuk oyun alanları ile, Bursa‘nın en eğlenceli ve en büyük parklarından biri olarak bilinmekte. Asıl adı, Reşat Oyal Kültür Parkı olan park içerisinde birçok turistik aktiviteyi bulmak mümkündür.

Kültürpark Tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, park 6 temmuz 1955 yılında dönemin Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından açılmış. 1999 yılında Belediye Meclisi’nin aldığı kararla, kurucu merhum Reşat Oyal’ın ismi ile anılmaya başlanmış.Booking.com

Bursa Kültürpark
Parkta bulunan birçok aktiviteyi bulunduran kulüp.

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Reşat Oyal Kültür Parkı, daha çok lunaparkı ile Bursalı halkı ağırlıyor olsa da, turist olarak eğlenebilecek birçok aktiviteyi park içerisinde bulabilirsiniz. Parkta bir de Arkeoloji Müzesi bulunmakta. Birçok kişi tarafından es geçilen bu müzeye mutlaka 5-10 dakikalığına uğramanızı tavsiye ederim. Uzun yıllar boyunca, Bursa ve çevre şehirlerde yapılan kazı çalışmaları sonucunda toplanmış eserleri bu müzede görebilirsiniz.

Bursa Kültürpark
Park içerisinde bulunan Arkeoloji Müzesi

Parkta bir de göl bulunuyor ve bu göl etrafında oturup dinlenebileceğiniz banklar, cafeler ve göl turu yapabilmek için bir de, su bisikletleri bulunmakta. Çok pahalı olmayan bu göl turu çocuklarınız için güzel bir deneyim olacaktır. Daha çok çocuklara hitap eden birçok aktivitesi ile Bursa gezilecek yerler listenizde olması gereken, ailenizle güzel bir hafta sonu geçirebileceğiniz ideal yerlerden diyebilirim.

Bursa Kültürpark
Parkın yemyeşil çevresi

Bursa Kültürpark Hakkında Bilgiler

Park, öyle sabahtan akşama kadar gezilecek bir yer değildir. Bursa Arkeoloji Müzesi ve parkın tamamını 1-2 saatte çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu yüzden park için en fazla 2 saatinizi ayırmanız sanırım yeterli olacaktır.

Kültürpark, kahvaltı seçeneği ile de tercih edilebilecek yerlerden. Tabi, bir Misi Köyü veya Cumalıkızık Köyü kadar olamasa da, yine de 1-2 küçük cafeleri ile basit sıradan bir kahvaltı seçeneği de yok değildir.

Bursa Kültürpark
Parkta bulunan göl üzerinde turlara çıkabileceğiniz su bisikletleri

Bursa Kültürpark açık hava tiyatrosu ile de popülerdir. Birçok konserin yapıldığı bu alan, 3500’ü koltuklu 1500’ü ayakta toplamda 5.000 kapasiteliymiş. Yerli ve yabancı birçok ünlü ismi ağırladığından, Bursa’nın en bilinen yerleri arasında.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Bursa Kültürpark Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kültürpark’a ulaşım için en ideal yol, sanırım metrolardır. Metrolar ile, Kültürpark durağına kadar gelebilir ve buradan yürüyerek 3-5 dakika içerisinde parka ulaşabilirsiniz. Parka BURULAŞ otobüsleri ile de ulaşabilirsiniz. Faka metrolar otobüslere nazaran çok daha kolay olacaktır.

Bursa Kültürpark’a girişler ücretsiz. Bunun yanında park içerisinde bulunan Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti ise 5 TL’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here