Bursa Saat Kulesi Hakkında Bilgiler (Tophane Parkı)

Bursa Saat Kulesi, şehrin en turistik bölgelerinden biri olan Tophane Parkı‘nda bulunmakta. Tophane saat kulesi olarak da bilinen kule, 31 ağustos 1906 yılında Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından hizmete girmiş. Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu kule sayesinde birçok turistik yer daha görebileceğinizden dolayı, burayı es geçmeyin derim.

6 katlı olan bu kulenin içerisinde 89 basamak olduğu söyleniyor. En üst katın her bir dış yüzeyine ise, birer saat yerleştirilmiş. Günümüzde orjinali yerine elektronik bir saat takılan kule, Bursa Belediyesince yangın gözetleme amacıyla da kullanılıyor.

Saat Kulesinin tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, yapımına 2 ağustos 1904’te başlanmış ve 31 ağustos 1905’te tamamlanarak, II. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine 31 ağustos 1906 günü açılmış.

Binanın dış cephesi çok dikkat çekici değil diyebilirim. Sadece her katın cephesinde birer pencere bulunuyor. 65 metre uzunluğunda olan bu kuleyi, ziyaretçilere açsalar çok daha popüler olacağını söyleyebilirim. En azından kuleden eşsiz bir Bursa manzarası seyredebilirsiniz.

Bursa Saat Kulesi
Bursa Tophane Parkı

Bursa Saat Kulesi Çevresinde Gezilecek Yerler

Tophane Parkı içerisinde yer alan bu kule etrafında birçok turistik ve tarihi yapılar bulunuyor. Kulenin karşısında, Bursa manzarasını seyredebileceğiniz güzel bir cafe bulunuyor. Tophane Parkı içerisinde bulunan diğer turistik yapılar ise, Orhan Gazi Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Şehitler Abidesi ve muhteşem bir manzarayı, kulenin bulunduğu yerde görebilirsiniz.

Tophane Parkı’na girmeden hemen sağ tarafta ise, beğeneceğinizi düşündüğüm bir çay bahçesi bulunuyor. Sümbüllü Bahçe Konağı olarak bilinen bu yer, parkın içerisinde bulunan kafeden çok daha güzeldir diyebilirim. Ayrıca manzara bakımından da oldukça etkileyicidir. Fakat, manzarayı iyi görebilmeniz için kenar taraflara oturmanız gerekiyor ve bu da, hafta sonu oldukça zor.

Bursa Saat Kulesi
Kule

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Bursa Saat Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kuleye ulaşım için öncelikle Tophane Parkı’na gitmeniz gerekiyor. Bunun için, eğer Ulu Camii tarafından kuleye ulaşmaya çalışıyorsanız, ortalama 15 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Bursa Ulu Camii etrafında Tophane Parkı’nı kime sorsanız gösterecektir. Yok şehir merkezinde bir yerden kuleye ulaşmaya çalışıyorsanız da, öncelikle Balibey Han’ı daha sonra da Tophane parkını bularak kuleye ulaşmak mümkün. Konum için tıklayın.

Bursa saat kulesi, çok turistik bir yapı olmasa da, bulunduğu yer bir hayli turistik olduğundan kuleye de göz atabilirsiniz. Bu yüzden, kuleyi ve kulenin bulunduğu parkı es geçmeyin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...