Bursa Saat Kulesi, şehrin en turistik bölgelerinden biri olan Tophane Parkı‘nda bulunmakta. Tophane saat kulesi olarak da bilinen kule, 31 ağustos 1906 yılında Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından hizmete girmiş. Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu kule sayesinde birçok turistik yer daha görebileceğinizden dolayı, burayı es geçmeyin derim.

6 katlı olan bu kulenin içerisinde 89 basamak olduğu söyleniyor. En üst katın her bir dış yüzeyine ise, birer saat yerleştirilmiş. Günümüzde orjinali yerine elektronik bir saat takılan kule, Bursa Belediyesince yangın gözetleme amacıyla da kullanılıyor.

Bursa Saat Kulesi tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, yapımına 2 ağustos 1904’te başlanmış ve 31 ağustos 1905’te tamamlanarak, II. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine 31 ağustos 1906 günü açılmış.

Binanın dış cephesi çok dikkat çekici değil diyebilirim. Sadece her katın cephesinde birer pencere bulunuyor. 65 metre uzunluğunda olan bu kuleyi, ziyaretçilere açsalar çok daha popüler olacağını söyleyebilirim. En azından kuleden eşsiz bir Bursa manzarası seyredebilirsiniz.

Bursa Saat Kulesi
Bursa Saat Kulesi-Tophane Parkı

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Bursa Saat Kulesi etrafında gezilecek yerler

Tophane Parkı içerisinde yer alan bu kule etrafında birçok turistik ve tarihi yapılar bulunuyor. Kulenin karşısında, Bursa manzarasını seyredebileceğiniz güzel bir cafe bulunuyor. Tophane Parkı içerisinde bulunan diğer turistik yapılar ise, Orhan Gazi Türbesi, Osman Gazi Türbesi, Şehitler Abidesi ve muhteşem bir manzarayı, kulenin bulunduğu yerde görebilirsiniz.

Tophane Parkı’na girmeden hemen sağ tarafta ise, beğeneceğinizi düşündüğüm bir çay bahçesi bulunuyor. Sümbüllü Bahçe Konağı olarak bilinen bu yer, parkın içerisinde bulunan kafeden çok daha güzeldir diyebilirim. Ayrıca manzara bakımından da oldukça etkileyicidir. Fakat, manzarayı iyi görebilmeniz için kenar taraflara oturmanız gerekiyor ve bu da, hafta sonu oldukça zor.

Bursa Saat Kulesi
Bursa Saat Kulesi

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Bursa Saat Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kuleye ulaşım için öncelikle Tophane Parkı’na gitmeniz gerekiyor. Bunun için, eğer Ulu Camii tarafından kuleye ulaşmaya çalışıyorsanız, ortalama 15 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Bursa Ulu Camii etrafında Tophane Parkı’nı kime sorsanız gösterecektir. Yok şehir merkezinde bir yerden kuleye ulaşmaya çalışıyorsanız da, öncelikle Balibey Han’ı daha sonra da Tophane parkını bularak kuleye ulaşmak mümkün.

Bursa saat kulesi, çok turistik bir yapı olmasa da, bulunduğu yer bir hayli turistik olduğundan kuleye de göz atabilirsiniz. Bu yüzden, kuleyi ve kulenin bulunduğu parkı es geçmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here