Bursa Yeşil Camii Nerede – Nasıl Gidilir ?

Bursa Yeşil Camii, Osmanlı Sultanlarından olan Çelebi Mehmet’in emri ile yapılmış, Bursa’nın hemen hemen her yerinden görebileceğiniz tarihi bir camimizdir. Her ne kadar Çelebi Mehmet’in emri ile yapımına başlanmış olsa da, sultanın ölümü üzerine II.Murad zamanında tamamlandığı bilinmekte. Kuzey cephesinde yer alan, Taç kapısında bulunan Arapça Kitabeye göre, caminin mimarı Hacı İvaz Paşa (Ahi Beyazıt) ve yine bu kitabeye göre, cami inşaati 1419 yılında bitirilmiş.

Bursa Yeşil Camii
Cami içerisinde bulunan türbe maketi

Bursa Yeşil Camii Hakkında Bilgiler

  • Çini kaplamaları ile ünlü olan cami, Yeşil adını, minarelerde kullanılmış olan Yeşil renk ağırlıklı süslemelerden aldığı söylenir.
  • 2000 kişilik kapasitesi olan Camii, Çelebi Mehmet tarafından Hükümet Konağı olarak kullanıldığı da söylenmekte.
  • Caminin ana kapısı kuzeyde bulunuyor ve bu kapıdan yan odalara açılan dar bir koridora giriliyor.
Bursa Yeşil Camii
Caminin iç görünümü
  • Cami süslemeleri, hünkar mahfili üzerinde bulunan yazıta göre 1424 yılında, Nakkaş Ali bin İlyas Ali tarafından tamamlanmış.
  • İbadet yerinin iki tarafında bulunan odalar, sancaklardan gelenlerin meselelerinin görüşüldüğü yerler olarak bilinmekte.
Bursa Yeşil Camii
Caminin iç görünümü
  • Cami kubbelerinin çapı 13 metre, yerden yüksekliği ise 25 metre olarak biliniyor. Her iki kubbe, büyük bir kemer ve kilit taşı ile birleştirilmiş.
  • Ters T planlı caminin iç mekanında yer alan eyvanlar, müezzin mahfilleri, tabhaneler, hünkar mahfili, sahnişinler ve mihrap, çini süslemelerin en yoğun şekilde kullanıldığı yerlerden.

Bursa Yeşil Camii Mihrabı

Caminin Mihrabı
 Mihrap

Bütünüyle çini kaplaması ile yapılmış Mihrap nişini birbirinden farklı yedi bordür dolaşmakta. Bordürler üzerinde kullanılan bitkisel süslemelerin oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Erken Osmanlı Döneminin ilk çini süslemeli mihrabı olarak bilinir ve gerek teknik, gerekse süsleme özellikleriyle dönemin üslubunu tam anlamıyla yansıttığı söylenmektedir. Ayrıca, mihrapta bulunan bitkisel motif ve kompozisyonların gelişmiş düzenlemelerine Klasik Osmanlı çini sanatında da rastlanması, kendinden sonraki dönemi de etkilemesi açısından önem arz ediyor.

Bursa Yeşil Camii Fotoğrafları
Caminin iç bölümü

Yeşil Külliyesi Bölümleri

Camii başta olmak üzere, Külliye içerisinde İmaret ve Yeşil Türbe, Medrese ve Hamamı da külliye içerisinde görebilirsiniz.

Bursa Yeşil Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Yeşil mahallesinde yer alan camiye en kolay ulaşım yolu tramvaylardır. Gökdere tramvay durağına 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan cami, Emir Sultan Camii ve Külliyesi‘ne oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Gökdere tramvay durağına alternatif olarak, İncirli veya Kayhan tramvay duraklarını kullanabilirsiniz.

Bursa Yeşil Camii Fotoğrafları
Cami içerisinde bulunan bölümlerden sağ tarafta kalan bölüm.

Bursa Ulu Camii tarafından bu camiye ulaşmaya çalışıyorsanız, otobüsleri veya tramvayları kullanmanızı tavsiye ederim. Ulu Cami’den bu camiye yürüyerek gitmek imkansız olmasa da biraz zor olabiliyor. Özellikle yolu bilmiyorsanız. Ben ortalama 20-25 dakika içerisinde yürüyerek ulaşmıştım. Fakat, tavsiye ettiğim bir yöntem değil. Konum için tıklayın.

Bursa Yeşil Camii Fotoğrafları
Caminin güney tarafına, Yeşil Türbe’ye giden yol.

Bulunduğunuz konum itibari ile tramvay veya otobüs bulamazsanız ve sadece metro duraklarına yakınsanız, metrolar ile de, camiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Gökdere Metro İstasyonunda inmeniz ve yaklaşık 7-10 dakika yürümeniz.

Bursa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm Bursa Yeşil Camii, manevi duyguları en iyi hissedebileceğiniz camilerimizdendir. Bu yüzden bu camiye 5 dakikalığına da olsa mutlaka göz atın derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...