Bursa Yeşil Camii, Osmanlı Sultanlarından olan Çelebi Mehmet’in emri ile yapılmış, Bursa’nın hemen hemen her yerinden görebileceğiniz tarihi bir camimizdir. Her ne kadar Çelebi Mehmet’in emri ile yapımına başlanmış olsa da, sultanın ölümü üzerine II.Murad zamanında tamamlandığı bilinmekte. Kuzey cephesinde yer alan, Taç kapısında bulunan Arapça Kitabeye göre, caminin mimarı Hacı İvaz Paşa (Ahi Beyazıt) ve yine bu kitabeye göre, cami inşaati 1419 yılında bitirilmiş.

Bursa Yeşil Camii
Cami içerisinde bulunan türbe maketi

Bursa Yeşil Camii Hakkında Bilgiler

  • Çini kaplamaları ile ünlü olan cami, Yeşil adını, minarelerde kullanılmış olan Yeşil renk ağırlıklı süslemelerden aldığı söylenir.
  • 2000 kişilik kapasitesi olan Camii, Çelebi Mehmet tarafından Hükümet Konağı olarak kullanıldığı da söylenmekte.
  • Caminin ana kapısı kuzeyde bulunuyor ve bu kapıdan yan odalara açılan dar bir koridora giriliyor.
Bursa Yeşil Camii
Caminin iç görünümü
  • Cami süslemeleri, hünkar mahfili üzerinde bulunan yazıta göre 1424 yılında, Nakkaş Ali bin İlyas Ali tarafından tamamlanmış.
  • İbadet yerinin iki tarafında bulunan odalar, sancaklardan gelenlerin meselelerinin görüşüldüğü yerler olarak bilinmekte.
Bursa Yeşil Camii
Caminin iç görünümü
  • Cami kubbelerinin çapı 13 metre, yerden yüksekliği ise 25 metre olarak biliniyor. Her iki kubbe, büyük bir kemer ve kilit taşı ile birleştirilmiş.
  • Ters T planlı caminin iç mekanında yer alan eyvanlar, müezzin mahfilleri, tabhaneler, hünkar mahfili, sahnişinler ve mihrap, çini süslemelerin en yoğun şekilde kullanıldığı yerlerden.

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Bursa Yeşil Camii Mihrabı

Bursa Yeşil Camii
Bursa Yeşil Camii Mihrabı

Bütünüyle çini kaplaması ile yapılmış Mihrap nişini birbirinden farklı yedi bordür dolaşmakta. Bordürler üzerinde kullanılan bitkisel süslemelerin oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Erken Osmanlı Döneminin ilk çini süslemeli mihrabı olarak bilinir ve gerek teknik, gerekse süsleme özellikleriyle dönemin üslubunu tam anlamıyla yansıttığı söylenmektedir. Ayrıca, mihrapta bulunan bitkisel motif ve kompozisyonların gelişmiş düzenlemelerine Klasik Osmanlı çini sanatında da rastlanması, kendinden sonraki dönemi de etkilemesi açısından önem arz ediyor.

Bursa Yeşil Camii
Caminin iç bölümü

Yeşil Külliyesi Bölümleri

Bursa Yeşil Camii başta olmak üzere, Külliye içerisinde İmaret ve Yeşil Türbe, Medrese ve Hamamı da külliye içerisinde görebilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Bursa Yeşil Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Yeşil mahallesinde yer alan camiye en kolay ulaşım yolu tramvaylardır. Gökdere tramvay durağına 3-5 dakika yürüme mesafesinde olan cami, Emir Sultan Camii ve Külliyesi‘ne oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Gökdere tramvay durağına alternatif olarak, İncirli veya Kayhan tramvay duraklarını kullanabilirsiniz.

Bursa Yeşil Camii
Cami içerisinde bulunan bölümlerden sağ tarafta kalan bölüm.

Bursa Ulu Camii tarafından Yeşil Cami’ye ulaşmaya çalışıyorsanız, otobüsleri veya tramvayları kullanmanızı tavsiye ederim. Ulu Cami’den Yeşil Cami’ye yürüyerek gitmek imkansız olmasa da biraz zor olabiliyor. Özellikle yolu bilmiyorsanız. Ben ortalama 20-25 dakika içerisinde yürüyerek ulaşmıştım. Fakat, tavsiye ettiğim bir yöntem değil.

Bursa Yeşil Camii
Caminin güney tarafına, Yeşil Türbe’ye giden yol.

Bulunduğunuz konum itibari ile tramvay veya otobüs bulamazsanız ve sadece metro duraklarına yakınsanız, metrolar ile de, camiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Gökdere Metro İstasyonunda inmeniz ve yaklaşık 7-10 dakika yürümeniz.

Bursa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm Bursa Yeşil Camii, manevi duyguları en iyi hissedebileceğiniz camilerimizdendir. Bu yüzden bu camiye 5 dakikalığına da olsa mutlaka göz atın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here