Bursa Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir ?

Yeşil Türbe, Bursa Yıldırım mahallesinde bulunan, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 1421 yılında yaptırılmış dini yapılarımızdan biri. Türbenin mimari birçok tarihi yapıda imzası olan, Hacı İvaz Paşa olarak bilinmekte. Sekiz köşeli bir yapı olan türbe, sivri kubbesi ile dikkat çekmekte. Gerek tarihi bakımdan gerek manevi bakımdan önemli olan türbe Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz farklı yerlerden.

Yeşil Türbe Bursa
Türbe içerisinde bulunan sandukalar

Türbe içerisinde Çelebi Sultan Mehmed ile oğulları Şehzade Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile, kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve Dadısı Daya Hatuna ait toplamda 8 sanduka bulunuyor. Tonozla örtülü bir bodrumdan oluşan bu türbe, yeşil semtinde Yeşil Camii karşısında bulunmakta.

Türbe genel itibariyle sakin bir turistik yer. Eğer turist kafilesine denk gelecek olursanız, türbe yakınlarında daha birçok görülecek yer olduğundan daha sonra da türbeye uğrayabilirsiniz.

Yeşil Türbe Bursa
Çelebi Sultan Mehmed’in sandukası

Yeşil Türbe Yakınlarında Gezilecek Yerler

Yeşil Külliyesinin içerisinde bulunan türbenin hemen yanında, imaret, hamam ve medreseyi de görebilirsiniz. Bunun yanında, Emir Sultan Camii ve Külliyesi, türbeye 3-5 dakika yürüme mesafesindedir. Bursa’nın en önemli tarihi yerlerinden olan Emir Sultan, kaçırılmaması gereken yerlerden.

Yeşil Türbe Bursa
Muhteşem bir Turkuaz renginde olan türbe, Yeşil adını bulunduğu semtten almıştır. Yani, yapı yeşil değildir.

Ayrıca, bu türbe ile Ulu Camii arası yürüyerek ortalama 15-20 dakikadır. Eğer bu süre size çok gelmezse, çok rahat bir şekilde türbeden ulu camiye ulaşabilirsiniz. Türbeye yakın olan (Yürüyerek gidilebilecek) diğer yerler ise ;

  • Türk İslam Eserleri Müzesi ; 3 dakika
  • Zeki Müren Kabristanı : 5 dakika
  • Bursa Kent Müzesi : 5 dakika
  • Orhan Camii : 15 dakika
  • Tayyare Kültür Merkezi : 10 dakika

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Yeşil Türbe Nerede, Nasıl Gidilir ?

Türbeye ulaşım için en ideal yol tramvay veya otobüsleri kullanmaktır. Meydancık veya Gökdere tramvay durağını kullanarak 5-7 dakika içerisinde yürüyerek türbeye ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz konum itibari ile tramvay bulamazsanız, metroları kullanarak da türbeye ulaşabilirsiniz. Gökdere Metro İstasyonu türbeye en yakın olan duraktır. Bu metro durağından türbeye 5 dakika içerisinde ulaşmak mümkün. Konum için tıklayın.

Eğer, şehir merkezinden (Ulu Camii) yakınlarından türbeye ulaşmaya çalışıyorsanız, 20-25 dakika içerisinde buraya rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Bunun yanında 2-3 kişi Bursa’da seyahat ediyorsanız, Ulu Camii ile türbe arası taş çatlasa taksi ile 20 TL tutacaktır. Yani, metro veya tramvay heyecanı yaşamadan da hemen hemen aynı ücret taksiler ile ulaşabilirsiniz. Tabi, tek kişi seyahat ediyor ve yürümek istemiyorsanız, tramvayı kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Bu türbe öyle abartılacak kadar eşsiz bir yer değil. Yani, büyük bir mucizeyle karşılaşacağınızı hayal ederek burayı ziyaret etmeyin. Türbe yapısından çok, tarihi ve içerisindeki sandukalarla dikkat çekiyor. Girip bi dua edebilir ve birkaç fotoğraf çekebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...