Yeşil Türbe Bursa
Yeşil Türbe Bursa

Yeşil Türbe, Bursa Yıldırım mahallesinde bulunan, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 1421 yılında yaptırılmış dini yapılarımızdan biri. Türbenin mimari birçok tarihi yapıda imzası olan, Hacı İvaz Paşa olarak bilinmekte. Sekiz köşeli bir yapı olan türbe, sivri kubbesi ile dikkat çekmekte. Gerek tarihi bakımdan gerek manevi bakımdan önemli olan türbe Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz farklı yerlerden.

Yeşil Türbe Bursa
Türbe içerisinde bulunan sandukalar

Türbe içerisinde Çelebi Sultan Mehmed ile oğulları Şehzade Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile, kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve Dadısı Daya Hatuna ait toplamda 8 sanduka bulunuyor. Tonozla örtülü bir bodrumdan oluşan Yeşil Türbe, yeşil semtinde Yeşil Camii karşısında bulunmakta.

Türbe genel itibariyle sakin bir turistik yer. Eğer turist kafilesine denk gelecek olursanız, türbe yakınlarında daha birçok görülecek yer olduğundan daha sonra da türbeye uğrayabilirsiniz.

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Yeşil Türbe Bursa
Çelebi Sultan Mehmed’in sandukası

Türbe içerisine girer girmez ilk dikkatinizi, şüphesiz Çelebi Mehmed’in çiniler ile bezenmiş sandukası çekecektir. Türbenin çinilerinin Mecnun Mehmed tarafından yapıldığı söylenmekte. Ayrıca, mihrapcıklar, kapı üzerinde bulunan Skalaktitler, kitabesi, dilimli kubbesi ve ayakkabılıkları da, farklı renklerde çiniler ile bezenmiş. Türbenin kubbesi, 6.60 metre ve çapı ise, 15 metre olarak bilinmekte.

Yeşil Türbe Yakınlarında Gezilecek Yerler

Yeşil Külliyesinin içerisinde bulunan türbenin hemen yanında, imaret, hamam ve medreseyi de görebilirsiniz. Bunun yanında, Emir Sultan Camii ve Külliyesi, türbeye 3-5 dakika yürüme mesafesindedir. Bursa’nın en önemli tarihi yerlerinden olan Emir Sultan, kaçırılmaması gereken yerlerden.

Yeşil Türbe Bursa
Muhteşem bir Turkuaz renginde olan türbe, Yeşil adını bulunduğu semtten almıştır. Yani, yapı yeşil değildir.

Ayrıca, Yeşil Türbe Ulu Camii arası yürüyerek ortalama 15-20 dakikadır. Eğer bu süre size çok gelmezse, çok rahat bir şekilde türbeden ulu camiye ulaşabilirsiniz. Türbeye yakın olan (Yürüyerek gidilebilecek) diğer yerler ise ;

  • Türk İslam Eserleri Müzesi ; 3 dakika
  • Zeki Müren Kabristanı : 5 dakika
  • Bursa Kent Müzesi : 5 dakika
  • Orhan Camii : 15 dakika
  • Tayyare Kültür Merkezi : 10 dakika

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Yeşil Türbe Nerede, Nasıl Gidilir ?

Türbeye ulaşım için en ideal yol tramvay veya otobüsleri kullanmaktır. Meydancık veya Gökdere tramvay durağını kullanarak 5-7 dakika içerisinde yürüyerek türbeye ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz konum itibari ile tramvay bulamazsanız, metroları kullanarak da türbeye ulaşabilirsiniz. Gökdere Metro İstasyonu türbeye en yakın olan duraktır. Bu metro durağından türbeye 5 dakika içerisinde ulaşmak mümkün.

Eğer, şehir merkezinden (Ulu Camii) yakınlarından türbeye ulaşmaya çalışıyorsanız, 20-25 dakika içerisinde buraya rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Bunun yanında 2-3 kişi Bursa’da seyahat ediyorsanız, Ulu Camii ile türbe arası taş çatlasa taksi ile 20 TL tutacaktır. Yani, metro veya tramvay heyecanı yaşamadan da hemen hemen aynı ücret taksiler ile ulaşabilirsiniz. Tabi, tek kişi seyahat ediyor ve yürümek istemiyorsanız, tramvayı kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Yeşil Türbe öyle abartılacak kadar eşsiz bir yer değil. Yani, büyük bir mucizeyle karşılaşacağınızı hayal ederek burayı ziyaret etmeyin. Türbe yapısından çok, tarihi ve içerisindeki sandukalarla dikkat çekiyor. Girip bi dua edebilir ve birkaç fotoğraf çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here