Cadiz Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Güney İspanya‘daki güneşli Costa de la Luz’un başkenti Cadiz, sonsuz sahillerle çevrili zarif bir limandır. Dünya’da Kristof Kolomb’un maceralarının bir çıkış noktası olan Cadiz, Fenikeliler tarafından M.Ö 1100 yılında kurulmuş. Batı medeniyetinin en eski şehri olan Cadiz, mavi bayraklı plajları, birbirinden harika deniz ürünleri ve eşsiz tarihi ile muhteşem bir İspanya deneyimi sunuyor.
Cadiz gezilecek yerler için birbirinden güzel tarihi yapılardan, plajlardan, dini yapılardan ve çok daha fazlasından bahsetmek mümkün. Bu şehir, çok çabuk seveceğiniz, sıkılmadan 1-2 gününüzü, hatta güzel bir İspanya tatili için çok daha uzun bir süre konaklayabileceğiniz nefis bir şehir.

Cadiz Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Günümüzde Cadiz, İspanya’nın en önde gelen limanlarından biri olarak bilinir ve kozmopolit bir kültüre sahiptir. Palmiyelerle kaplı gezinti yerlerinden kokulu portakal ağaçlarıyla dolu meydanlara kadar, eşsiz güzelliklerle dolu Cadiz’e bayılacaksınız.

Cadiz’de Nerede Kalınır ? 

Old Town (Eski Şehir) Bölgesi ; Cadiz’de konaklamayı da düşünüyorsanız, şehrin turistik yerlerine ve tam merkezine yakın bir bölgede konaklamanızda da yarar var. Bu şehirdeki en çok tercih edilen, en merkezi ve turistik yerlere en yakın olan bölge, Eski Şehir Bölgesi’dir. Lüks otelleri bulabileceğiniz bu bölgede, düşük bütçeli birkaç butik oteli de bulabiliyorsunuz. Bölgedeki Oteller

1.Cadiz Katedrali

Cadiz Katedrali
Cadiz Katedrali

Şehirdeki en sembolik yapılardan biri olan Cadiz Katedrali, Vicente de Acero tarafından 1722 yılında tasarlanmış, İspanyol barok ve Neoklasik tarzı ile dikkat çekmektedir.

Uzun yıllar süren inşaat çalışmaları sonrasında 1838 yılında tamamlanmış olan bu katedral, yaldızlı kubbesi ile Cadiz’in en dikkat çeken yerleri arasındadır.

Katedralin Torre de Poniente kulesinin tepesine çıkarak şehrin güzel bir manzarasını da buradan seyredebiliyorsunuz.

2.El Pópulo

El Pópulo
El Pópulo

El Pópulo, başlangıçta antik Roma dönemlerine yerleşmiş ve M.Ö. 1. yüzyılda Roma Tiyatrosu’nun kalıntılarına sahiptir.

Ortaçağ dönemi, bugün görülebilen arnavut kaldırımlı sokakların ve görkemli sarayların semtinde El Populo’yu ciddi anlamda şekillendirmiştir. El Populo Bölgesi, 13. yüzyılda Kral Alfonso X tarafından yaptırılmış bir giriş olan ”Arcos de los Blancos”u uzun bir süre korumuştur.

Bu bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri, Goya’nın muhteşem resimleri ile dekore edilmiş olan, 1783 yılında inşa edilen ”Oratorio de la Santa Cueva”dır.

Barok dönemden kalma, 17. yüzyıldan kalma Casa del Almirante (Amiral’in Evi) de, bu bölgede görülmeye değer harika yapılardan bir tanesidir. İtalyan mermerinden yapılmış cephesi ile dikkat çeken bu saray, ziyaretçiye açıktır.

Bu bölge, daha çok meydanları ile tanınmaktadır. Birbirinden güzel meydanlara ev sahipliği yapan El Populo’da göz atabileceğiniz en güzel meydanlardan biri de, ”Plazuela de San Martin”dir.

3.San Sebastian Kalesi

San Sebastian Kalesi
San Sebastian Kalesi

Cadiz’in tarihi yerleri arasında oldukça dikkat çeken yapılardan biri olan San Sebastian Kalesi, 18. yüzyıldan kalma eski bir kaledir.

Kaleyi ziyaret etmedeki en önemli amaç, şehrin eşsiz manzarasını seyretmektir. Bu kalenin surları üzerinden ayaklarınızı sallandırarak Cadiz’in mükemmel manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz.

Kale binaları 1706 yılına ait ve burada bulunan deniz feneri ise, Müslüman kökenliymiş.

Anakaradan kopuk olduğundan dolayı, bu kale çoğunlukla hapishane ve karantina olarak kullanılırmış.

Bir Bond filmi olan ”Die Another Day”in bazı bölümleri de bu kalede çekilmiştir. Günümüzde birçok konserlerin ve sergilerin yapıldığı bu kaleyi de, listenize ekleyin deriz.


Booking.com

4.La Caleta Plajı

La Caleta Plajı
La Caleta Plajı

Cadiz plajları meşhurdur. Bu plajlar arasında La Caleta da en meşhur olanlarındandır. Kentin okyanus kıyısının batı tarafındaki bu koy, bir plajdan çok daha fazlasıdır.

Mavi bayraklı bir plaj olan La Caleta, güzel panoramik manzarasıyla da dikkat çekmektedir. Yerel halkın en çok tercih ettiği bu plaj, Cadiz’de denize girmek için en güzel ve en popüler yerlerden bir tanesidir.

5.Gran Teatro Falla

Gran Teatro Falla

Neo-mudéjar tarzı ile dikkat çeken bu zarif konser salonu 19. yüzyıldan kalmadır. Cadiz’in gezilecek yerleri arasında da oldukça popülerdir.

Ortaçağ mağribi tarzını canlandırdığı da söylenen bu konser salonu, birbirinden güzel konserlere ev sahipliği yapıyor. Biraz pahalı olsa da, Cadiz’in nazik halkını tanımak ve güzel bir zaman geçirmek için düşünülebilir.

Ayrıca bu konser salonunun karnaval zamanında (Şubat-Mart) çok daha renkli ve eğlenceli olduğu söylenmektedir. Şubat veya mart aylarında Cadiz’i ziyaret ediyorsanız, bu konser salonundaki etkinlikleri de takip edebilirsiniz.

6.Tavira Kulesi (Torre Tavira)

Tavira Kulesi
Tavira Kulesi – tegustaviajar.com

45 metre yüksekliğindeki bu kule, şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden biri olarak biliniyor. 1778 yılında ilk yapıldığı zaman Cadiz’in resmi gözetleme kulesi olarak seçilmiş olan Tavira Kulesi, Cadiz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, en güzel ve en eski yerlerden biridir.

Kulenin çatısındaki terasa merdivenler yardımı ile çıkabilir, buradan da Cadiz’in eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

7.Genovés Park

Genovés Park
Genovés Park

Bir sahil parkı olan Genoves, şehirdeki en turistik parklardan biri. Valensiyalı mimar Gerónimo Genové Puig’in eseri olan bu park, bir şelale ve dinozorların heykelleri ile çocukların sevebileceği parklardan biri.

Park adeta bir botanik bahçesi. Her tarafta birbirinden farklı ve çeşitli bitki ve ağaç türleri var. Akçaağaç ağaçları, kavak, Hint defne, Kanarya çamı ve güney Hindistan’dan Cycads burada bulunan birkaç bitki türlerinden. Bunlardan çok daha fazlasını bu parkta görebilirsiniz.

8.Puerta de Tierra

Puerta de Tierra
Puerta de Tierra

Dünya Kapısı olarak da bilinen Puerta de Tierra, 18. yüzyıldan kalma ve Cadiz’in girişinde bulunmaktadır.

Mimar Torcuato Cayón tarafından yaptırılmış olan bu savunma duvarları, birkaç eklemenin ve yeniden yapılanmanın sonucunda günümüzdeki görünümünü kazanmış.

2013 yılında halka açılmış olan Puerta de Tierra da Cadiz’de görülecek popüler yerler arasında.

9.Cadiz Müzesi

Cadiz Müzesi
Cadiz Müzesi – turismo.cadiz.es

Sanat ve halk gelenekleri koleksiyonlarıyla dikkat çeken Cadiz Müzesi, 1970 yılında kurulmuş 3 katlı bir müzedir.

Güzel Sanatlar Müzesi ile Arkeoloji Müzesi’nin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş olan bu müzede, birbirinden ilginç eserleri görebiliyorsunuz.

Müzenin 3 katı bulunuyor ve her katın kendine özgü tarzı ve güzelliği bulunmaktadır. Zemin katta, tarih öncesi Endülüs’ten birbirinden değerli eserler içeren bir koleksiyon bulunuyor. Birinci katta Rubens ve 17. yüzyıl Sevillano sanatçısı Bartolomé Murillo’ya ait birçok esere ve ikinci katta Cadiz’in ünlü karnavalında kullanılan ‘Tia Norica’ kuklalarının büyük bir bölümünü görebiliyorsunuz.

10.Gadir Archaeological Site

Gadir Archaeological Site
Gadir Archaeological Site – tripkay.com

Batı’da bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gadir Şehrinin kalıntıları Cadiz’in 9 metre altında M.Ö 9. yüzyıldan kalma bir yerleşim yeri olarak keşfedilmiş.

Şehrin büyük bir bölümünü bu müzede görebiliyorsunuz. Cam paneller içerisinde bulunan Arkeolojik kalıntılar, Cadiz’de görülecek en güzel eserlerdendir.

Cadiz Çevresinde Gezilecek Yerler

Cadiz Gezilecek Yerler Listesi
Cadiz Blog

Cadiz’in çok yakınlarında gezip görülecek yerler sınırlı olsa da, Cadiz yakınlarında birkaç güzel İspanya şehri bulabilirsiniz.

Cadiz, Sevilla, Malaga, Cordoba ve Granada’nın hemen altında bulunmaktadır. Cadiz’i harita da görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevilla ; Cadiz’den Sevilla’ya araç ile 1 saat 15 dakika ve tren ile 1.5 saatte gidebiliyorsunuz. İspanya’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan Sevilla’da birbirinden güzel tarihi yapıları, sarayları, meydanları ve değerli koleksiyonlara sahip müzeleri görebilirsiniz. Sevilla, Cadiz’den çok daha fazlasını sunan İspanya şehirlerindendir. Sevilla gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak bu şehirde gezip görülecek en turistik noktalara göz atabilirsiniz.

Malaga ; Cadiz’den Malaga’ya gitmek biraz daha uzun bir yolculuk gerektirmektedir. Araç ile ortalama 3 saat içerisinde Malaga’ya rahatlıkla Cebelitarık üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Malaga’da gezip görülecek yerler, İspanya’daki bazı önemli tarihi yapılardan oluşmaktadır. İspanyol kültürünün en iyi şekilde görülebildiği bu şehre de, İspanya’da yeteri kadar zamanınız varsa göz atabilirsiniz.

Cordoba ; Cadiz’den Cordoba, 3 saatten kısa bir sürede tren veya araç ile gidilebilecek şehirlerden. İspanya’da Madrid veya Barselona gibi süper popüler şehirlerden biri olmasa da, oldukça turistik ve tarih dolu bir şehirdir. Cordoba’nın gezilecek yerleri arasında her turistin sevebileceği yapıları bulabiliyorsunuz.

Cadiz’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Cadiz, günübirlik bir gezi için ideal bir şehir olsa da, bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, nerede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Şehrin bazı bölümleri ciddi anlamda pahalı olabildiği gibi, şehirdeki turistik noktalar ile de pek alakası olmayan yerler olabilmektedir.

Cadiz’de konaklama için en çok tercih edilen yer, Old Town olarak bilinen Eski Şehir Bölgesi’dir. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu bölgeden şehirdeki gezilecek noktalara kısa ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Eğer şehrin tam kalbinde konaklayayım, gezilecek yerlere yakın olayım diyorsanız, Eski Şehir Bölgesi, ilk olarak göz atmanız gereken bölge diyebiliriz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cadiz Gezilecek Yerler Videosu

Cadiz’de gezilecek yerler tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değildir. Fakat, şehirdeki en turistik ve en önemli yapılar arasında olan bu 10 yer, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz turistik noktalardır. Bu şehirde çok daha fazla zamanınız varsa, plajlar için biraz daha fazla zaman ayırabilir veya Cadiz’e yakın şehirlere, kasabalara veya günübirlik turlar ile gidebileceğiniz yerlere de göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...