Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, cam sanatçılarının eserlerini meraklılarıyla buluşturmak amacıyla Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesinde 2007’de, Eskişehir Belediyesi Cam Dostları Grubu ve Anadolu Üniversitesi’nin ortak çalışmaları ile kurulmuş oldukça etkileyici bir müzedir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
Girişte bulunan galeri

Müze Odunpazarı bölgesinin girişinde bulunuyor. Eskişehir Balmumu Müzesi’ne oldukça yakın olan bu müze Odunpazarı’nın en iyi otellerinden biri olan Abacı Konak Otel’in hemen karşısında bulunmakta.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
Müzenin giriş bölümü-avlusu

Müze, Türkiye’nin ilk Cam Sanatları Müzesi. Yani Eskişehir’in ilklerinden biridir. Müzede yerli cam sanatçılarının eserlerini görebileceğiniz gibi, yabancı cam sanatçılarının eserlerini de görebilirsiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Sergileri

Müzeden içeri girer girmez, hemen sağ tarafta bulunan odaya alınıyorsunuz. Müze gezisi de genelde buradan başlamakta. Oda biraz küçük olsa da, birçok cam sanatı eserlerini burada görebilirsiniz. Müzede üç galeri bulunmakta, bunların sadece bir tanesi geçici sergilere ev sahipliği yapmakta. Diğer iki galeride ise, kalıcı sergiler bulunmakta.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
40-45 yaşlarında bir ablamızın ”Aman allahım bu nasıl bir el işçiliği” diyip 15 dakika baktığı eser. Ben pek beğenmesem de, birçok ziyaretçinin en çok zaman harcadığı eserlerden.

Cam sanatından pek anlamasam da, müzenin sanata bakış açınızı değiştirebileceğini söyleyebilirim. Belki de giriş katta bulunan galeri hoşunuza gitmeyecektir. Fakat üst kata çıktığınızda, sizi harika tablolar, duvar resimleri ve çok daha farklı eserler karşılamakta. Yani, müzede en çok beğeneceğinizi düşündüğüm yer üst kattır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
Müzenin üst katında bulunan, en beğendiğim tablolardan biri.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Hakkında Bilgiler

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ziyaret saatleri saatleri 10:00-17:00 arasıdır. Bazı yerlerde 09:00-17:00 olarak geçse de, Eskişehir’de bulunan müzelerin hepsi (Lületaşı Müzesi hariç) sabah saat 10’da açılmaktadır.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
Müzenin üst katında bulunan galeri

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne nasıl gidilir ? : Müze, Odunpazarı bölgesi giriş bölümünde bulunmaktadır. Atatürk lisesi tramvay durağı müzeye en yakın olan duraktır. Konum için tıklayın.

Cam Sanatları Müzesi giriş ücreti 2020 :  Öğrenci 5 TL, tam 10 TL’dir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
Müzede bulunan Cam Sanatı eserlerinden biri.

Cam Sanatları Müzesi yakınlarında gezilecek yerler

  1. Eskişehir Balmumu Müzesi
  2. Odunpazarı Evleri
  3. Kurşunlu Camii ve Külliyesi
  4. Lületaşı Müzesi
  5. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
Cam Sanatları Müzesi eserleri.

Müzeye, bu yerlerden 5-10 dakikada yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca, müzeye 15 dakika yürüme mesafesinde olan Şelale Park’a da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir
Müzede en dikkat çeken eserlerden bir diğeri.

Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olmasını düşündüğüm müze, sanatseverler için güzel bir tecrübe olacaktır. Sanata pek merakınız yoksa, müzeyi es geçmenizi veya beklentinizi düşük tutmanızı tavsiye ederim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...