Cagliari Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Sardunya Adası’nın güzel başkenti Cagliari, önemli bir liman ve Afrika’nın kuzey kıyısına açılan bir kapı görevi görüyor.

Adanın en sevilen bölgesi olan Cagliari, her ne kadar bir turizm merkezi olsa da, çok sayıda fabrika ve sanayiye ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür.

Cagliari’nin tarihi, arkeolojik bulgulara göre Neolitik döneme kadar uzanıyormuş. Roma İmparatorluğu döneminde Cagliari, Titus Manlius’un yönetimi altında önemli bir askeri üs olarak kullanıldığı bile söylenmekte.

Böylesine derin ve uzun bir tarihe sahip kentte de, birbirinden değerli tarihi yapıların varlığı kaçınılmaz oluyor. Tabi kent, tarihi binaların yanı sıra, birbirinden güzel parkları, marinası ve muhteşem sahil şeridiyle de, turistlere güzel bir deneyim sununuyor.

Not : Sardunya (Sardinya) Adası’nı sadece Cagliari ile noktalamak istemiyorsanız ve adanın etrafındaki doğal güzellikleri de keşfetmek istiyorsanız, Sardunya Adası’nda gezilecek yerler adlı yazıma da göz atabilirsiniz.

Gelelim Cagliari gezilecek yerler listemize ; 

1.Bastione Saint Remy

Bastione Saint Remy
Bastione Saint Remy

Bastione San Remy adlı bu burçların bulunduğu yer, Cagliari gezisine başlamak için en güzel yerlerden. Bu burçlar, Pisans ve Cenevizlerin kalesi olan ”Castello Mahallesi”ni savunmak ve kısa bir süre Savoy kraliyet ailesine ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş olsalar da, günümüzde turistlerin en favori noktalarından.

Bu süslü yapı, Cagliari’nin tarihi şehir merkezinde, yani kentin kalbinin attığı yerde bulunuyor. Bu yüzden de, şehrin birçok noktasından buraya çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Bu burçların en çekici yanı, Akdeniz’in ve şehrin liman bölgelerinin muhteşem manzaralarını sunmasıdır. Bir görüntüleme platformu olarak fotoğraf severlerin ilk adresi olsa da, tarih severler için de güzel bir deneyim sunan bu burçlara mutlaka göz atın.

19. yüzyılda inşa edilmiş olan Bastione Saint Remy, geniş bir açık teras, süslü ön cephe ve çökmekte olan kapalı bir yürüyüş yolundan oluşuyor. Bu kalenin burçlarından Cagliari’nin manzarasını seyretmek, şehirde yapılacak en güzel şeylerden.

2.Torre dell’Elefante

Torre dell'Elefante - Fil Kulesi Cagliari
Torre dell’Elefante

Cagiliari’nin en iyi bilinen tarihi yapılarından olan ”Torre dell’Elefante” Fil Kulesi olarak da bilinir.

Cagliari’deki orijinal Orta çağ duvarlarının çoğu ya yıkılmış ya da daha sonraki burçları inşa etmek için kullanılmış. Ancak görkemli bir kule ve kapı günümüzde hala Castello mahallesinin girişinde tüm görkemiyle durmaktadır.

Bu kulenin bulunduğu yere ulaşmanın en kolay yolu ise, ilk olarak Largo Carlo Felice‘nin üst ucundaki büyük meydan olan ”Piazza Yenne”ye gidin. Burası, kuleye en kolay şekilde ulaşabileceğiniz yer. Bu meydandan kısa bir yürüyüşle kuleye ulaşabilirsiniz. Ayrıca oldukça merkezi bir yer olduğundan dolayı da, şehrin birçok yerinden bulunabiliyor.

Kuleye (alt tarafta) adını veren oyma filin yanı sıra, kuzey İtalya’dan gelen güçlü Visconti de dahil olmak üzere eski ailelerin armalarına göz atmayı da unutmayın. Kuleye Fil Kulesi denmesinin nedeni, kule üzerindeki fil arması olsa da, ”Neden Bir Fil” sorusuna rehberler de dahil kimse net bir cevap veremiyor.

3.Il Castello

Il Castello
Il Castello

Cagliari’de yerel yaşamı en iyi deneyimleyebileceğiniz bölgelerden biri olan ”Il Castello” birbirinden renkli sokakları ve tarihi binalarıyla kentteki en çok sevilen yerlerden. Burası, Cagliari’deki yaşamın nasıl olduğunu görebileceğiniz en iyi yer olduğu gibi, lokal halk ile iç içe olabileceğiniz bir bölge.

Santa Maria Katedrali (Cagliari Katedrali), Palazzo Archivescovile ve Palazzo Reggio gibi, Cagliari’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan birçok noktayı da, bu bölgede görebilirsiniz.

Bu bölge için biraz zaman ayırın. Birçok tarihi ve turistik noktaları bulabileceğiniz Il Castello’da yeme içme için de Piazza Carlo Alberto adlı meydana gidebilirsiniz. Bu meydan çevresinde, şehrin en ünlü restoranlarından ve kafelerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Burası, öğrencilerin en çok dolaştığı bölgelerden biri. Bu yüzden de, oldukça hareketli ve canlı barlara ev sahipliği yapmakta. Bu kentte konaklarsanız ve dışarı çıkacak olursanız, bu bölge aklınızda olsun.

4.Cagliari Katedrali (Duomo)

Cagliari Katedrali (Duomo)
Cagliari Katedrali (Duomo)

İtalya’nın Floransa ve Milano gibi şehirlerinde ve daha birçok yerinde olduğu gibi, bu şehirde de bir Duomo bulunuyor. Cagliari Katedrali olarak bilinen bu tarihi yapı, şehrin sembolik yerlerinden.

Anıtsal bir bina olarak da kabul edilen Cagliari Katedrali, güzel bir cepheye sahip olsa da, süslü bir yapıya sahip olduğu söylenemez. Ancak iç mekan, çok daha gösterişli eserlere ve dekorasyona sahip.

Bu katedralin tarihi 13. yüzyıla kadar gitmekte. Uzun yıllar boyunca birçok kez restore edilmiş ve yeni stiller eklenerek günümüzdeki halini almış. Katedralde ağırlıklı olarak Romanesk ve Barok tarzlarını görebiliyor olsanız da, yapı daha birçok tarzın karışımı ile yapılmış.

Pisa’ya gittiyseniz oradaki Duomo’nun, Cagliari Katedrali’nin ön cephesiyle hemen hemen aynı tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz.

Kilisenin dış mimarisi aman aman bir güzelliğe sahip olmasa da, oldukça güzel. Ancak içeriye de mutlaka göz atın. Özellikle, freskli tavanlar ve bir dizi güzel sunak ve küçük şapel iç mekanda hoşunuza gidebilecek yerlerden.

5.Museo Archeologico Nazionale

Şehrin en çok sevilen yerlerinden biri olan Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale), Roma Amfitiyatrosu’nun hemen yanında, şehrin kuzeybatı tarafında yer alıyor. Bu yüzden de, iki yeri bir arada görebilmek için bile bu müzeye göz atabilirsiniz.

Müze içerisinde, Punic, Yunan ve Roma eserlerinin güzel bir koleksiyonunun yanı sıra Sardunya’nın farklı bölgelerinden toplanan büyük bir kalıntıyı da görebiliyorsunuz.

Sergiler arasında, madeni para, mücevher, seramik, heykel ve diğer antik buluntular yer almakta. Ancak bu müzeyi turistler arasında popüler bir yer haline getiren şey ise, daha çok Sardunya hakkındaki bilgi hazinesi olduğunu da unutmayın.

Müze, bu cazibe merkezlerini çok daha anlamlı kılan ve 3 bin yıldan daha fazla bir süre önce burada yaşayan insanların hayatlarına bir pencere açan çok değerli bir genel bakış sunuyor. Bu yüzden zamanınız varsa, mutlaka göz atın deriz.

6.Roman Amphitheatre of Cagliari (Roma Amfitiyatrosu)

Roma Amfitiyatrosu - Cagliari Gezilecek Yerler
Roma Amfitiyatrosu – Flickr.com

Arkeolojik Müzesi’nden çıkıp çok uzakta olmayan bu Roma Amfitiyatrosu’na da göz atabilirsiniz. Antik yapılar ve tarih ilgileniyorsanız, bu iki cazibe merkezini de seveceksiniz.

Cagliari’nin en iyi korunmuş antik yapılarından biri olarak kabul edilen Roma Amfitiyatrosu, M.S 2. yüzyıldan kalma bir yer. Tarihi eski şehrin kuzeyinde yer alan bu Amfitiyatro, Gladyatör dövüşleri, dramatik performanslar ve hatta kamu idamlarının gerçekleştiği yer olarak biliniyor.

Birçok konsere ve performanslara da ev sahipliği yapan bu Amfitiyatro’yu dilerseniz turlar ile ziyaret edebilirsiniz. Tur firmalarının büyük bir bölümünü de tarihi şehir merkezinde bulabilirsiniz.

7.Mercato Di Sanbenedetto

Mercato Di Sanbenedetto
Mercato Di Sanbenedetto – inyourpocket.com

Şehrin ana pazarı olan kapalı Mercato di San Benedetto, yerel yaşamı en iyi şekilde görebileceğiniz bir yer. Muazzam deniz ürünleriyle ünlü olan bu pazar, daha çok sabah saatlerinde kalabalık olsa da, günün her saatinde göz atabileceğiniz, kaçırılmaması gereken bir yer.

İtalya’nın en büyük ve en iyi balık pazarlarından biri, bu pazarın 1 katını tamamen dolduruyor. Burası, daha çok yerlilerin alışveriş için uğradığı yer olarak bilinse de, pazarda birçok turisti de görebilirsiniz.

8.Piazza del Carmine

Piazza del Carmine
Piazza del Carmine – vistanet.it

Cagliari’nin en güzel meydanlarından biri olan Piazza del Carmine, Viale Trieste’de bulunan daha çok kafeleri için tercih edilen bir yerdir.

Yaklaşık 1 hektarlık alanı kaplayın bu meydanın tarihi, 19. yüzyıla kadar gidiyor. Meydanın tam ortasında ise, Meryem Ana ve Tertemiz Anlayışa adanmış bir heykel bulunmakta.

Meydanın çevresinde birkaç tarihi binayı da görebiliyorsunuz. Fakat bu meydanın en büyük özelliği, çevresindeki sokaklarda birbirinden güzel restoranlara, kafelere ve küçük dükkanlara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Kahve konusunda seçici biriyseniz, meydan yakınlarında şehrin en ünlü kafelerinden bazılarını bulabilirsiniz.

9.Parco di Monte Urpinu

Parco di Monte Urpinu
Parco di Monte Urpinu – flickr.com

Parco di Monte Urpinu, Urpinu dağ manzarasına sarılmış geniş bir park alanıdır ve vahşi yaşamı ve zorlu yürüyüş parkurları ile bilinir.

Parkın tepesine çıkacak olursanız, Cagliari’nin en güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Zaten parkta çok fazla yapılacak şey de yok. Güzel bir yürüyüş yapmak ve eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak istiyorsanız, bu parkın tepesine mutlaka çıkın.

Park içerisinde vahşi yaşamdan kasıt, tilkiler ve çeşitli kuş türlerini görebiliyorsunuz demektir.

10.Marina

Marina Cagliari
Marina

Cagliari, Sardunya’nın güney kıyısında yer alıyor ve önemli bir liman konumudur. Bu nedenle, birbirinden güzel restoranlar, kafeler ve gezinti yolu ile dolu olan bir Marina alanı vardır.

Largo Carlo Felice caddesi ve Via Roma, buradaki en güzel manzarayı sunan yerler. Ağaçlarla kaplı bu mesire alanı, Marina’nın en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden.

Ayrıca, Calata Sant’Agostino‘ya giderseniz liman bölgesine yürüyebilir ve büyük yolcu gemilerinin turistlerini yanaştırıp boşaltmalarını görebilir ya da yüklerini boşaltan muazzam konteyner gemilerini izleyebilirsiniz.

Cagliari’nin Turistik Yerlerine Göre Nerede Kalınır ?

Cagliari Gezilecek Yerler
Cagliari

Cagliari’ye günübirlik turlar ile gitmek yerine, bu kentte konaklamayı planlıyorsanız, merkeze ve turistik yerlere de çok uzak olmadığınızdan emin olun. Cagliari, genel olarak çok kolay bir şekilde gezilebilmekte. Ancak, şehir merkezine 3-4 km uzaklıkta bulunan tesislerde konaklayacak olursanız, şehirdeki gezilecek noktalar konakladığınız tesise oldukça uzak olacaktır.

Otel Tavsiyesi olarak da ; 

  • Antico Corso Charme – Oda ve Kahvaltı ; Çift olarak Cagliari’yi ziyaret ediyor ve çok lüks olmayan bütçeli ama kaliteli bir tesiste konaklamak istiyorsanız, Tarihi şehir merkezinde, şehrin en ünlü meydanı olan ”Piazza Yenne” de bulunan bu tesisi inceleyebilirsiniz.
  • T Hotel – 4 Yıldız ; Hem lüks olsun hem de çok pahalı olmasın diyorsanız, şehrin tam merkezine ortalama 20 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Otel, Tarihi şehir merkezine de 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Cagliari Gezisi

İLGİLİ YAZILAR

İtalya’da gezilecek en güzel yerler arasında olan Cagliari’den sonra, ülkenin en gözde ve en turistik şehri olan Roma’ya göz atabilirsiniz. Roma gezilecek yerler adlı yazımızda bu süper turistik şehirdeki en önemli turistik noktaları da görebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...