Cakarta Gezi Rehberi,Endonezya

Cakarta Endonezya’nın başkenti olan kalabalık bir nüfusa ve trafiğe sahip olan turistik bir şehirdir.Dünyanın en büyük metropol şehirlerinden biridir.Gece hayatı,günlük genel giderleri, gezilecek önemli noktaları, Cakarta gezi rehberi adlı bu yazıda bulabilirsiniz.

Cakarta Genel Giderler

Konaklama : Ucuz hosteller genelde 120.000-150.000 rupi (25-35tl) arasındadır.70.000 rupi’ye kadar klimasız ama daha ucuz hosteller bulabilirsiniz.Oteller genelde 300.000-700.000 Rupi arasındadır.

Yemek : Lokal yemekleri Bali Adasına kıyasla biraz daha ucuzdur.6.000 Rupiye bir öğün lokal yemekler bulabilirsiniz.Sokak yemekleri genel olarak 10.000-15.000 Rupi arasındadır.Batı yemekleri lokal yemeklere göre aşırı pahalıdır,100.000 Rupi bir öğün yemek için en az ödemeniz gereken miktardır.

Ulaşım : 10 dakikalık taksi yolculuğu için ortalama 65.000 Rupi ödersiniz ve bu çoğu Asya Ülkesine göre gayet uygun bir fiyattır.

Cakarta

Cakarta Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

1.Jalan Surabaya ve Flea Market : Muhteşem sanat eserlerini ve antikalarını bulacağınız bu market turistler ve lokal halk için oldukça popüler bir yerdir.Uygun fiyatlara dilediğiniz birçok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.

2.Monas Ulusal Anıtı : Merdaka meydanında yer alan bu tarihi anıt Endonezya’nın 1961 yılında bağımsızlığını kutlamak için Başkan Sukarno döneminde yapılan bir anıttır. Başkent Cakarta’nın simgesi haline dönüşmüştür.

Jakarta-Gezilecek-yerler

3.Sarinah Alışveriş Merkezi : 1962 yılında Başkan Sukarno’nun başka bir eseri olan Sarinah alışveriş merkezi faaliyete geçmiştir.Daha çok bir işhanını andıran alışveriş merkezinde genelde geleneksel kıyafetler,takılar ve antikalar ön plandadır.

4.Taman Mini Park: Muhteşem bir mimariye sahip bu park Endonezya tarihini çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır.Parkın içinde bulunan göl ve büyük yeşil alan görülmeye değerdir.30.000 Rupi gibi bir fiyata geleneksel evler,kıyafetler,el sanat ürünleri ve Taman Mini Parkı kapsayan turlara katılarak park hakkında daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.,

5.Tekstil Müzesi : 19.yy’dan kalma bir konak olan bu müzede Endonezya kıyafet kültürü hakkında birçok bilgiyi bulabilirsiniz.El dokuma işçiliğinin merkezi olan bu müzede basit bir kumaştan nasıl modern bir kumaş elde edildiğini öğrenmek mümkündür.

cakarta-gezi

Cakarta Gece Hayatı

Cakarta gece hayatının tek bir noktası bulunmamaktadır.Özellikle gece kulüplerini bulabilmek için belirli bir sokak bulunmamaktadır.Lokal birine buranın gece hayatı hangi caddede diye bir soru sorarsanız alacağınız cevap hiç şüphesiz her yerde olacaktır.Çünkü burdaki gece kulüpleri genelde ya büyük otellerde ya da alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır.Bunun yanında gece hayatının biraz daha canlı olduğu alanları bulmak mümkündür.

Jalan Sabang : Genelde yiyecek ve içecek için turistlerin uğrak yeri olan Jalan Sabang’da birkaç eğlenebilinecek barlar bulunmaktadır.Turistlerin en fazla olduğu bu alanda ayrıca dilediğiniz birçok lokal restoranları bulmak mümkündür.Gerçek eğlence arıyorsanız Plazalarda ve 4-5 yıldızlı otellerde bulunan gece kulüplerine mutlaka bir göz atmalısınız.Ancak 12’den sonra taksi dışında hiçbir ulaşım aracının faaliyet göstermediği bu şehirde gideceğiniz gece kulüplerini önceden liste yapmanızda fayda var.

Plaza Indonesia ve Grand Indonesia plazalarında en iyi gece kulüplerini bulabilirsiniz.

Senayan : Jalan jend boyunca uzanan birçok alışveriş merkezlerinin bulunduğu bu alanda ayrıca birçok gece kulüpleri bulmak da mümkündür.X2 en çok tercih edilen gece kulüplerinden biridir.Senayan plazasında yer alan bu gece kulübü daha çok bir bar görünümündedir ve lokal öğrencilerin en çok uğradığı barlardan biridir.Ayrıca bu bölgede yer alan Dragonfly ve Blowfish tavsiye edebileceğim diğer gece kulüplerindendir.

Kemang : Daha çok yaş ortalaması 35-40 olan kişilerin tercih ettiği elit kesimlerden biridir.Senayan’dan biraz uzak olan bu bölge iyi bilinen bir alandır.Daha çok kafeler ve barlar bulabileceğiniz bu alanda az da olsa gece kulüpleri bulunmaktadır.Barlar muhteşem eğlencelidir ve öyle sert bir parti düşünmüyorsanız sizin için en ideal yerlerden biri Kemang bölgesidir.

By |2018-03-31T00:31:55+00:00Mart 31st, 2018|Asya|
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)