Çanakkale Nasıl Gezilir ? (Turlarla mı Yoksa Bireysel mi ?)

Çanakkale, gezilmesi en zor şehirlerimizden biri. Gerek birçok ilçesine ulaşımın feribotlar ile sağlanıyor olması, gerekse birçok turistik noktanın birbirinden oldukça uzak olması, şehri gezmeyi oldukça zorlaştırıyor. Çanakkale gezisine çıkmadan önce Çanakkale nasıl gezilir ?, nerelere öncelik verilmeli, merkez, Bozcaada, Gökçeada, Eceabat, Kilitbahir, Çanakkale Şehitliği gibi önde gelen turistik yerler için tek tek gezilecek yerler listesi hazırlamakta yarar var.

Çanakkale Nasıl Gezilir
Çanakkale Deniz Müzesi’nden manzara

Çanakkale Nasıl Gezilir ?

Çanakkale gezisi için turlara katılmayı planlıyorsanız, Çanakkale merkezde bulunan feribot iskelesinin hemen yanında bulunan 10’a yakın tur firmasını görebilirsiniz. Buradan, Çanakkale gezisi için birçok yere tur düzenlendiğini göreceksiniz.

Çanakkale Nasıl Gezilir
Çanakkale Feribot İskelesi

Çanakkale Şehitliği Nasıl Gezilir ?

Öncelikle size tavsiyem, Çanakkale Şehitliği’ni turlar ile gezmeniz. Gelibolu Yarımadası’nda birçok turistik noktaya turlar ile ulaşabilir, tarihi hikayeler dinleyebilirsiniz.

Çanakkale Şehitlik Turu 2020 ücreti 80 TL’dir. Bu ücretin içinde bir de, öğle yemeği bulunuyor. Yemekler öyle basit yemekler değil. Gayet kaliteli restoranlarda 3 çeşit yemek artı bir içecek dahildir. Ben turlar ile şehitliği gezmiştim. Fakat, bütçem müsait olsaydı kesinlikle araba kiralardım.

Çanakkale Nasıl Gezilir
Çanakkale Nasıl Gezilmeli ?

Turlar ile şehitliği gezmek istemezseniz, ikinci seçenek, Kilitbahir feribot iskelesinin hemen yanında bulunan minibüsleri kullanarak şehitliği gezebilirsiniz. Fakat turlar ile gezdiğiniz her yeri göremeyeceğiniz gibi birçok yeri de es geçen bu minibüsleri tercih etmenizi pek tavsiye etmem.

Bir diğer seçenek, şehitliği araç ile gezmektir. Özel araçlarınız ile Çanakkale’ye gelmediyseniz ve sadece şehitliği araç ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız, araç kiralama işini Eceabat’tan yapın derim. Neden diyecek olursanız, çünkü merkezde araç kiralarsanız, şehitliğe ulaşmak için feribotları kullanmanız gerekecek bu da ekstra 50-60 tl bir ücret demek. Feribot ile araçsız olarak karşıya geçebilir. Buradan Eceabat’a giderek aracınızı kiralayabilir, daha sonra şehitliği gezdikten sonra araçlarınızı Eceabat’a bırakabilirsiniz.

Bu 3 yöntemden en tercih edilesi yol, araç kiralamaktır. Zaten 3-4 kişi seyahat ediyorsanız, 80*4 o da 320 tl demek. Siz 120 TL’ye bir günlük araç kiralayabilir, 100 TL’de benzin deseniz ki o kadar yakmaz bile. 220 tl yapıyor. Hem çok daha rahat olacaksınız hem her yeri gezmiş olacaksınız. Turlar ile en fazla 10 yer görebilirken, araçlarınız ile 30’dan fazla yeri bir günde görebilirsiniz. Tabi tek başınıza seyahat ediyorsanız, araç kiralamanın pek de mantığı yok. Bu yüzden seçim size kalmış.

Çanakkale Merkez Nasıl Gezilir ?

Çanakkale Nasıl Gezilir
Merkezde bulunan Truva Atı

Çanakkale merkezde gezilecek yerler birbirine çok yakın olduğu için ne tura ihtiyacınız var, ne de herhangi bir araca. Bu yüzden merkez için çok detaylı bir plana ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum.

Merkez gezinize, Truva Atı‘ndan başlayabilir. Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale Deniz Müzesi, Çimenlik Kalesi, Aynalı Çarşı, Yeni Kordon ve son olarak Truva Antik Kenti’ne gidebilirsiniz. Truva Antik Kenti’ne yürüyerek gitmek biraz abartı olur. Fakat, şehir merkezinden her 40 dakika da bir hareket eden minibüsler ile antik kente ulaşabilirsiniz. Merkezde bulunan turistik yerleri de, Çanakkale gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederim.

Bozcaada Nasıl Gezilir ?

Çanakkale Nasıl Gezilir
Bozcaada nasıl gezilir ?

Bozcaada gezilecek yerler listenizi bir sıra şeklinde yapacak olursanız, birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Fakat, turistik yerler arası mesafe uzak olan yerler sizi bunaltabilir. Birçok yerde Bozcaada bisiklet ile gezilir denmiş. İnanın bana sigara kullanıyor veya 30 yaşın üstündeyseniz Bozcaada’nın o yokuşlu yollarında perişan olursunuz.

Benim size tavsiyem, Bozcaada’yı yı minibüsler ile keşfedin ya da motor kiralayın. Aman benim motor ehliyetim yok demeyin. İhtiyacınız olmayacak. Elektrikli olan motosikletleri Bozcaada’da bulabilirsiniz. Elektrikli bisiklet için ehliyet gerekmiyor. Bu yüzden, bu elektrikli motosikletler ilk seçeneklerinizden olmalı. Zaten diğer motosikletleri kiralarken bile ehliyet sorulmuyormuş. Ama siz yine de kurallara uyun elektrikli olanı tercih edin.

Çanakkale Nasıl Gezilir
Bozcaada Kalesi içi-Çanakkale nasıl gezilmeli ?

Bozcaada’yı turlar ile de ziyaret edebilirsiniz. Fakat turlar sizi şarap fabrikalarına götürüp, ”İşte ! bir şarap böyle yapılıyor” diye söze giren rehberlerden bunalabilirsiniz. Ayrıca, rehberler ile gidip, Çanakkale’nin en soğuk suyuna sahip Ayazma Plajı’nda yüzemezsiniz. Bozcaada için turlar en son düşünülmesi gereken seçenektir.

Gökçeada Nasıl Gezilir ?

İşte, Çanakkale’nin en zor ulaşılan yerlerinden biri de Gökçeada’dır. Maalesef bu adaya giden iskeleye, yürüyerek ya da minibüsler ile gidemezsiniz. Peki Gökçeada’ya nasıl gidilir ? ; Eğer Çanakkale Şehitliği için araç kiraladıysanız ve şehitlik geziniz erken bittiyse, Gelibolu Yarımadası içerisinde bulunan Gökçeada’ya giden feribot iskelesini tesadüfen de olsa göreceksiniz. İşte bu iskeleden araçlarınız ile Gökçeada’ya ulaşabilirsiniz.

Tabi, başta belirttiğim gibi Çanakkale merkezde bulunan feribot iskelesinin hemen yanında bulunan tur firmaları, Gökçeada’ya günlük gezi düzenliyor (Yaz aylarında). Bu turlara ben katılmadım. Fakat, aracınız yoksa başka seçeneğiniz de yok. Tabi bir çılgınlık yapıp şehitliği gezmeye gelenlere otostop çekmeyecekseniz.

Gelibolu Merkez Nasıl Gezilir ?

Çanakkale Nasıl Gezilir
Gelibolu Plajları

Ben buraya Kilitbahir’e geçerek oradan Gelibolu minibüslerine binerek gitmiştim. Fakat, yaklaşık 50 dakika süren yolculuğun sonunda sizi karşılayan bu küçük yerde yapacak pek de aktivite bulunmuyor. Bir, Bayraklı Baba Türbesi bir de, bir iki plajından başka görebileceğiniz pek yer yok. Bu yüzden, burayı es geçmenizi tavsiye ederim. Yok illa gideceğim diyorsanız ;

Buraya ulaşmak için araçlara ihtiyacınız yok. Eğer, aracınız olmadan Çanakkale’ye ulaştıysanız, tek yapmanız gereken merkezden feribotlara binerek Kilitbahir’e geçmek. Buradan, ortalama her saatte bir Gelibolu’ya hareket eden minibüsleri bulabilirsiniz. Eğer, araç ile Gelibolu’ya gitmeye çalışıyorsanız, yine aynı şekilde feribot ile Kilitbahir’e, oradan Gelibolu yönüne yani sağ tarafa doğru devam etmeniz gerekiyor.

Çanakkale Nasıl Gezilir
Bayraklı Baba Türbesi

Benim Çanakkale’de gezdiğim yer buralar olduğundan Biga veya Ayvacık hakkında pek fikrim yok. Fakat, bu iki yer Çanakkale’ye biraz uzak olduğundan gelip gitmesi oldukça zor oluyormuş, aklınızda olsun.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...