Çanakkale Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

İtalyan Başkonsolosu Emilio Vitalis tarafından 1890 senesinde yaptırıldığı sanılan Çanakkale Saat Kulesi, dört bölümden oluşuyor. Çanakkale şehir merkezinde, barlar sokağı ve Çimenlik Kalesi yolu üzerinde bulunan bu kule, birçok saat kulesi gibi sadece tarihi bakımdan önem arz ediyor. Mimari bakımdan birçok saat kulesine benzeyen kule için beklentinizi yüksek tutmamanızda da yarar var.

Saat Kulesi, kare planlı bir şekilde aşağıdan yukarı doğru incelen bir prizma şeklinde yapılmış. Kesme taştan yapıldığı bilinen kule bir balkon ile süslenmiş. Bu balkonun üzerine de çanın asıldığı çokgen gövdeli bir köşk yerleştirilmiş ki, bu da kuleye farklı bir hava katmış.

Çanakkale Saat Kulesi
Kulenin her iki cephesi

Çanakkale Saat Kulesi Hakkında Bilgiler

Çanakkale Saat Kulesi tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse kulede bulunan kitabeye göre, Kule, II. Sultan Abdülhamid’in emirleriyle, Çanakkale mutasarrıfı Cemil Paşa tarafından yaptırılmış. Emilio Vitalis’in vasiyeti üzerine kente su getirilmesi için bıraktığı paranın bir bölümü ile, inşa edildiği sanılsa da bu söylenti hakkında herhangi bir kanıtlanmış belge bulunmuyor.

Çanakkale Saat Kulesi
Kuleyi bir de akşam görün

ÇANAKKALE’DE NEREDE KONAKLAMALI ?

Bütçeli bir Çanakkale gezisi için 3 yıldızlı otel olan Hotel Helen Park‘ı veya Anzac Hotel‘i, orta bütçeli bir Çanakkale gezisi için 4 yıldızlı otel olan Akol Hotel‘i ve lüks bir Çanakkale gezisi için de 5 yıldızlı otel olan Kolin Hotel‘i deneyebilirsiniz.

Tüm Çanakkale’deki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, başka bir söylentiye göre, günümüzde kule üzerinde bulunan saatin daha önceden bir alt katta olduğu da söylenmekte. Yani, önceden 4 katlı olarak yapılmış ve saatin 3. katta yer aldığı söylenmekte. Daha sonra en üst tarafa ilave kat çıkılarak saat bir üst kata çıkarılmış.

Saat Kulesi’nde günümüzde bu izlerin görülebildiği söyleniyor. Fakat, uzun uzun bakmama rağmen ben göremedim. Belki siz görebilirsiniz 🙂

Çanakkale Saat Kulesi
Çanakkale

Kule özellikle gelip görülecek yerlerden olmasa da bu yeri Çanakkale’nin gezilecek yerleri listesine ekleyebilirsiniz. Kulenin etrafında birçok restoran ve cafe de bulabilirsiniz. Çanakkale gece hayatı için de bir planınız varsa, bu saat kulesinin bulunduğu yeri iyi bilmeniz de fayda var. Çünkü, Çanakkale barlar sokağına bu saat kulesinin bulunduğu yerden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Çanakkale Saat Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Şehir merkezinde bulunan kule, Çanakkale Deniz Müzesi ve Çimenlik Kalesi‘ne yürüme mesafesindedir. Merkezde bulunan Feribot iskelesinden, kuleye yürüyerek 3-5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Çanakkale merkezi küçük bir yer olduğundan dolayı, merkezin herhangi bir yerinden kuleye yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kuleye ulaşım için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yoktur.

Son olarak, bu kuleyi es geçecek olursanız, çok bir şey kaçırmamış olacağınıza emin olabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...