Çanakkale Şehitler Abidesi Hakkında Bilgiler

[adinserter block=”1″]

Şehitler Abidesi, Gelibolu Yarımadası’nın uç kısmında, Morto Koyu gerisinde, Hisarlık Tepesi üzerinde bulunan, Çanakkale’nin en anlamlı ve en merak edilen yerleri arasında. Abide, Türk’ün tükenmezliğinin bir simgesi, birlik ve beraberliğimizin en iyi kanıtı. Bu anıt, hepimizin gönlünde geleceğe güven yansıtan, Türk milletinin en zor döneminde bile, Dünyayı dize getirebileceğini ve yüz binlerce şehit pahasına vatan topraklarını sonsuza kadar koruyacağını gösteren bir anıtımız. Bu yüzden Çanakkale geziniz boyunca en fazla zaman geçirmenizi tavsiye edebileceğim bir yer.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Şehitler Abidesi’nin etrafı yemyeşil alan ile çevrilidir.

Çanakkale Şehitler Abidesi tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak, anıtın yapımına 1954 yılında başlanmış ve 21 ağustos 1960’da inşaati tamamlanarak ziyarete açılmış. Ana kaidenin ayaklarında bulunan rölyeflerin 2002 yılında tamamlandığı söyleniyor. 2005 yılında restorasyon çalışmaları yapılan anıt, 2007 yılında bulunduğu bölgeye yeni şehitlik inşa edilmesiyle günümüzdeki halini almış.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Çanakkale Şehitler Anıtı Karşısında yer alan, Mehmet Akif Ersoy’un şiirinin bulunduğu eser.

Abidenin en iyi fotoğraflarını da hemen bu eserin yanından çekebilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi’nin yapımına nasıl karar verildi ?

Çanakkale Şehitler Anıtı olarak da bilinen Abide’nin yapımına nasıl karar verildiği konusunda birçok söylem bulunsa da, bunlar arasında en önemli olanı ve en çok bilineni, M.Kemal’in mübadele yıllarında bölgeyi ziyaret esnasında Fransız ve İngiliz Anıtlarını göstererek, şehitlerimiz için bunlardan daha iyi ve en az 40 metrelik bir anıt yapılacağına söz vermesidir. Ancak Atatürk’ün sağlığının bozulması üzerine Anıtın yapımı ertelenmiş ve Atatürk’ün ölümünden hemen sonra anıt yapım çalışmaları, İsmet İnönü tarafından başlatılmış.

Canakkale Sehitligi Haritası
Eğer Çanakkale Şehitliği’ni kendi başınıza araçlar ile gezmeyi planlıyorsanız, hemen hemen her tur firmasının izlediği rotayı izleyebilirsiniz. Kilitbahir Kalesi’nin oradan gezinize başlayabilirsiniz. Turlar ile şehitliği ziyaret ediyorsanız da haritadaki rotanın izleneceğini de unutmayın. Haritayı google maps‘te görmek için tıklayabilirsiniz.

NOT : Çanakkale Şehitler Abidesi’ni veya şehitliğin tamamını nasıl gezeceğinize henüz karar vermediyseniz, Çanakkale nasıl gezilir ? adlı yazımda hem şehitliği hem de şehri çok daha rahat nasıl gezebileceğiniz hakkında tavsiyeler verdim. Dilerseniz bu yazıma göz atarak şehitlik hakkında da bilgileri bulabilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi Hakkında Bilgiler

Yüksekliği 41.70 cm olan anıtının altında oldukça etkileyici bir müze, bahçesinde 2007 yılında açılmış olan Sembolik Şehitlik, Heykeltraş Tankut Öktem’in Yaralı Asker Anıtı, Metin Yurdanur’un yapmış olduğu M.Kemal Çanakkale’de Anıtı ve 45 metre uzunluğunda bir de rölyef bulunuyor.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Abide’nin tam karşısında bulunan Rölyef

Tavanında mozaikten yapılmış Türk Bayrağını görebileceğiniz anıta uzaktan bakıldığında ”M” harfini andırmakta. Dört ayak üzerinde yükselen anıtın ayaklarının genişliği 7.5 metre olarak biliniyor.

  • Taksicilerden öğrencilere, dönemin en gözde gazetelerinden olan Milliyet ve Migros alışveriş zinciri sayesinde anıt için oldukça büyük bir meblağ toplanmış. Dönemin bankalarından, Ziraat, İş, Osmanlı Yapı ve Kredi Türk Ticaret, Garanti gibi bankalara Türk milleti tarafından yatırılmış paralarla inşa edilen bu anıt, Türk milletinin gelecek nesillere ve milletine armağınıdır.

[adinserter block=”2″]

Anıtın esas fikir sahibi, M.Kemal’in silah arkadaşı ve ilk askeri pilotu olan Emin Nihat Sözeri olarak biliniyor. Anıtın başlangıçta 40 metre olarak yapılması planlanmış. Fakat daha sonra 1.70 boyunda olan Atatürk’ün boy ölçüsünün de eklenmesi ile, anıt 41.70 cm olarak hayat bulmuş.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Taş üzerine Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış şiir

Çanakkale Şehitler Abidesi Bölümleri

Meçhul Asker Mezarı

Avustralyalı, ismini bir türlü öğrenemediğimiz biri tarafından, Meçhul bir şehit Türk askerinin başı kesilerek Avustralya’ya götürülmüş. Fakat Türk yetkililer Avusturalya Hükümeti’nden bu askerin başının iade edilmesini talep etmiş ve 10 mart 2003 tarihinde, meçhul bir Türk şehidinin başı ülkemize iade edilmiş. Bedeni Anafartalar Arıburnu bölgesinde yatan askerin başı, 18 mart 2003‘de dini ve resmi bir tören yapılarak Bugünkü Çanakkale Şehitler Anıtı Kabirler Bölümüne defnedilmiş.

Sembolik Şehit Kabirleri

Çanakkale Şehitler Abidesi
Sembolik Şehit Kabirleri

Bu şehitler kabrinde, her bir kabrin camdan birer yazıtı bulunuyor. Yazıtın bir yüzünde 18 diğer yüzünde 18 olmak kaydıyla, her kabirde 36 şehidimizin ismi bulunuyor. Burada bulunan kabirler sembolik olup, şehitlerimizin Baba adı, rütbesi, memleketi, doğum ve ölüm yılları yazar. Kabirler özenle bölümlere ayrılmış ve her il ayrı bir bölgeye yapılmış.

Türk Bahçesi

Abide etrafında yer alan kabirlerin arasına yapılmış, kubbesiyle oldukça dikkat çeken yapı Türk Bahçesi olarak biliniyor. Bahçe etrafı çitlerle kapalı ve bahçenin dört ayrı girişi bulunuyor. Tam ortasında ise, bir türlü anlam veremediğim bir figür bulunuyor. Bahçeye doğu kapı tarafından giriş yapacak olursanız, iki yanınızda iki ayrı pano göreceksiniz. Sol tarafınızda kalan cam panoda Mehmet Akif Ersoy’un ”Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri bulunuyor. Sağ tarafta bulunan panoda ise, Osmanlı zamanında hangi vilayetten kaç şehidimizin bulunduğu yazıyor. En alt kısmında ise, 59.408, toplam şehit sayımız yazmakta.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Yaralı Asker Heykeli

Bahçenin tam ortasında bulunan figür, iki elin parmaklarının birleşmesi gibi, ahşap sütunlar içindeki çekirdeğini sarmalıyor gibi duruyor. Sütunların iç çevresinde sekiz tane siyah ve ters ay yıldızla motiflenmiş Türk Bayrağı bulunuyor. En iç kısmında ise, burgulu ışıklandırmaları görebilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi
M.Kemal Çanakkalede Heykeli

Çanakkale Şehitler Abidesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Çanakkale merkezden Eceabat ve Kilitbahir feribot seferleri ile, Gelibolu Yarımadası’na geçmeniz gerekiyor. Buradan Namazgah Tabyası yönünü takip ederek kendi araçlarınız ile ulaşabilirsiniz. Eğer aracınız yok ve turlar ile Çanakkale Şehitliği‘ni ziyaret etmiyorsanız, önce Çanakkale merkezden Kilitbahir Feribotlarına binin. Daha sonra Kilitbahir iskelesine iner inmez hemen sol tarafta bulunan, belirli saatler arasında hareket eden şehitlik minibüsleri yardımı ile Abide’ye ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Şehitler Abidesi

[adinserter block=”1″]

Çanakkale’de en anlamlı ve en çok rağbet gören yerlerden olan Şehitler Abidesi, Çanakkale’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken, tarih ve hüzün dolu bir yerdir. Bu yüzden Çanakkale Şehitliği’ne gidip de bu Abide ve etrafında bulunan muhteşem eserleri görmeden olmaz.

Diğer Çanakkale Yazıları

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...