Çanakkale Şehitler Abidesi
Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitler Abidesi, Gelibolu Yarımadası’nın uç kısmında, Morto Koyu gerisinde, Hisarlık Tepesi üzerinde bulunan, Çanakkale‘nin en anlamlı ve en merak edilen yerleri arasında. Abide, Türk’ün tükenmezliğinin bir simgesi, birlik ve beraberliğimizin en iyi kanıtı. Bu anıt, hepimizin gönlünde geleceğe güven yansıtan, Türk milletinin en zor döneminde bile, Dünyayı dize getirebileceğini ve yüz binlerce şehit pahasına vatan topraklarını sonsuza kadar koruyacağını gösteren bir anıtımız. Bu yüzden Çanakkale geziniz boyunca en fazla zaman geçirmenizi tavsiye edebileceğim bir yerdir.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Şehitler Abidesi’nin etrafı yemyeşil alan ile çevrilidir.

Çanakkale Şehitler Abidesi tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak, anıtın yapımına 1954 yılında başlanmış ve 21 ağustos 1960’da inşaati tamamlanarak ziyarete açılmış. Ana kaidenin ayaklarında bulunan rölyeflerin 2002 yılında tamamlandığı söyleniyor. 2005 yılında restorasyon çalışmaları yapılan anıt, 2007 yılında bulunduğu bölgeye yeni şehitlik inşa edilmesiyle günümüzdeki halini almış.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Çanakkale Şehitler Anıtı Karşısında yer alan, Mehmet Akif Ersoy’un şiirinin bulunduğu eser.

Abidenin en iyi fotoğraflarını da hemen bu eserin yanından çekebilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi’nin yapımına nasıl karar verilmiş ?

Çanakkale Şehitler Anıtı olarak da bilinen Abide’nin yapımına nasıl karar verildiği konusunda birçok söylem bulunsa da, bunlar arasında en önemli olanı ve en çok bilineni, M.Kemal’in mübadele yıllarında bölgeyi ziyaret esnasında, Fransız ve İngiliz Anıtlarını göstererek, şehitlerimiz için bunlardan daha iyi ve en az 40 metrelik bir anıt yapılacağına söz vermesidir. Ancak Atatürk’ün sağlığının bozulması üzerine Anıtın yapımı ertelenmiş ve Atatürk’ün ölümünden hemen sonra anıt yapım çalışmaları, İsmet İnönü tarafından başlatılmış.

Çanakkale Şehitler Abidesi Hakkında Bilgiler

Yüksekliği 41.70 cm olan anıtının altında oldukça etkileyici bir müze, bahçesinde 2007 yılında açılmış olan Sembolik Şehitlik, Heykeltraş Tankut Öktem’in Yaralı Asker Anıtı, Metin Yurdanur’un yapmış olduğu M.Kemal Çanakkale’de Anıtı ve 45 metre uzunluğunda bir de rölyef bulunuyor.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Abide’nin tam karşısında bulunan Rölyef

Tavanında mozaikten yapılmış Türk Bayrağını görebileceğiniz anıta uzaktan bakıldığında ”M” harfini andırmakta. Dört ayak üzerinde yükselen anıtın ayaklarının genişliği 7.5 metre olarak biliniyor.

Taksicilerden öğrencilere, dönemin en gözde gazetelerinden olan Milliyet ve Migros alışveriş zinciri sayesinde anıt için oldukça büyük bir meblağ toplanmış. Dönemin bankalarından, Ziraat, İş, Osmanlı Yapı ve Kredi Türk Ticaret, Garanti gibi bankalara Türk milleti tarafından yatırılmış paralarla inşa edilen bu anıt, Türk milletinin gelecek nesillere ve milletine armağınıdır, diyebiliriz.

Anıtın esas fikir sahibi, M.Kemal’in silah arkadaşı ve ilk askeri pilotu olan Emin Nihat Sözeri olarak biliniyor. Anıtın başlangıçta 40 metre olarak yapılması planlanmış. Fakat, daha sonra 1.70 boyunda olan Atatürk’ün boy ölçüsünün de eklenmesi ile, anıt 41.70 cm olarak hayat bulmuş.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Taş üzerine Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış şiir

Çanakkale Şehitler Abidesi Bölümleri

Meçhul Asker Mezarı : Avustralya’lı, ismini bir türlü öğrenemediğimiz biri tarafından, Meçhul bir şehit Türk askerinin başı kesilerek Avustralya’ya götürülmüş. Fakat Türk yetkililer Avusturalya Hükümeti’nden bu askerin başının iade edilmesini talep etmiş ve 10 mart 2003 tarihinde, meçhul bir Türk şehidinin başı ülkemize iade edilmiş. Bedeni Anafartalar Arıburnu bölgesinde yatan askerin başı, 18 mart 2003’de dini ve resmi bir tören yapılarak Bugünkü Çanakkale Şehitler Anıtı Kabirler Bölümüne defnedilmiş.

Sembolik Şehit Kabirleri : Bu şehitler kabrinde, her bir kabrin camdan birer yazıtı bulunuyor. Yazıtın bir yüzünde 18 diğer yüzünde 18 olmak kaydıyla, her kabirde 36 şehidimizin ismi bulunuyor. Burada bulunan kabirler sembolik olup, şehitlerimizin Baba adı, rütbesi, memleketi, doğum ve ölüm yılları yazar. Kabirler, özenle bölümlere ayrılmış ve her il ayrı bir bölgeye yapılmış.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Sembolik Şehit Kabirleri

Türk Bahçesi : Çanakkale Şehitler Abidesi etrafında yer alan kabirlerin arasına yapılmış, kubbesiyle oldukça dikkat çeken yapı Türk Bahçesi olarak biliniyor. Bahçe etrafı çitlerle kapalı ve bahçenin dört ayrı girişi bulunuyor. Tam ortasında ise, bir türlü anlam veremediğim bir figür bulunuyor. Bahçeye doğu kapı tarafından giriş yapacak olursanız, iki yanınızda iki ayrı pano göreceksiniz. Sol tarafınızda kalan cam panoda, Mehmet Akif Ersoy’un ”Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri bulunuyor. Sağ tarafta bulunan panoda ise, Osmanlı zamanında hangi vilayetten kaç şehidimizin bulunduğu yazıyor. En alt kısmında ise, 59.408, toplam şehit sayımız yazmakta.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Şehitler Abidesi-Yaralı Asker Heykeli

Bahçenin tam ortasında bulunan figür, iki elin parmaklarının birleşmesi gibi, ahşap sütunlar içindeki çekirdeğini sarmalıyor gibi duruyor. Sütunların iç çevresinde sekiz tane siyah ve ters ay yıldızla motiflenmiş Türk Bayrağı bulunuyor. En iç kısmında ise, burgulu ışıklandırmaları görebilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi
M.Kemal Çanakkalede Heykeli

Çanakkale Şehitler AbidesiNerede, Nasıl Gidilir ?

Çanakkale merkezden Eceabat ve Kilitbahir feribot seferleri ile, Gelibolu Yarımadası’na geçmeniz gerekiyor. Buradan, Namazgah Tabyası yönünü takip ederek kendi araçlarınız ile ulaşabilirsiniz. Eğer, aracınız yok ve turlar ile Çanakkale Şehitliği‘ni ziyaret etmiyorsanız, önce Çanakkale merkezden Kilitbahir Feribotlarına binin. Daha sonra Kilitbahir iskelesine iner inmez hemen sol tarafta bulunan, belirli saatler arasında hareket eden, Çanakkale Şehitliği minibüsleri yardımı ile Abide’ye ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Şehitler Abidesi
Şehitler Abidesi

Çanakkale’de en anlamlı ve en çok rağbet gören yerlerden olan Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken, tarih ve hüzün dolu bir yerdir. Bu yüzden Çanakkale Şehitliği’ne gidip de bu Abide ve etrafında bulunan muhteşem eserleri görmeden olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here