Çanakkale Şehitliği Nerede, Nasıl Gidilir ? Hakkında Bilgi

Çanakkale Şehitliği, şüphesiz Çanakkale‘nin en çok ziyaret edilen ve en önemli yeri. Atalarımızın sahip oldukları o tarif edilemez ruh derinliğini iliklerinize kadar hissedebilir, derin tarihimizi öğrenebilir, atalarımızın Dünyaya meydan okuyuşunu ve çektikleri güçlükleri, sıkıntıları burada detayları ile öğrenebilirsiniz.

Çanakkale Şehitliği
Şehitler Abidesi

Şehitlik olarak bilinen yer, aslında Gelibolu Yarımadası’dır. Bu bölgede bulunan tabyalar, anıtlar, heykeller, tarihi yerler ve şehitlikler, şehitlik içerisinde bulunan yerler olarak biliniyor. Bu yüzden, Gelibolu Yarımadası’nı gezerken Şehitlikleri gezmiş oluyorsunuz.

Çanakkale Şehitliği
Namazgah Tabyası

Çanakkale Şehitliği Hakkında Bilgiler

Çanakkale Şehitlik gezisi için turları düşünüyorsanız, yeniden düşünün derim. Birçok önemli noktayı turlar ile maalesef göremiyorsunuz. Tur firmalarına danıştığınızda ise, HER YERİ ama HER YERİ geziyoruz diyorlar. Pek de doğru değil aslında.

Çanakkale Şehitliği
Temsili Şehitlik

Turlar ile şehitliği gezerken birçok noktada tur arabalarının durması yasakmış. İşte bu yüzden, şehitlik içerisinde birçok noktayı araç seyir halinde iken görmeye çalışıyorsunuz, bazılarını ise hiç göremiyorsunuz bile.

Tabi önemli olan birçok yeri göreyim yeter diyorsanız, tabi ki turlar en ideal seçenek olacaktır. Bunun yanında bir de anlatımı güzel olan rehbere denk geldiniz mi, şehitlik geziniz çok daha anlamlı olacaktır.

Çanakkale Şehitliği
Tur aracımız seyir halinde iken, Arıburnu görünümü

Turlar ile Şehitliği ziyaret ediyorsanız mutlaka göreceğiniz yerler ; Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyaları, Mecidiye Tabyası (Seyit Onbaşı Anıtı), Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, 57. Piyade Alayı Şehitliği ve Conkbayırı oluyor. Tabi bu sıralama tur firmalarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak, şehitlik olarak bilinen bu bölgede, 30’dan fazla görülebilecek yerler bulunuyor. Eğer, aracınız varsa veya araç kiralayabilecek durumunuz varsa, turları es geçin derim. Tabi, gezdiğiniz yerlerin tarihi hikayelerini dinlemek istemiyorsanız.

Çanakkale Şehitliği
Çanakkale Şehitler Anıtı

Çanakkale Şehitliği Nasıl Gezilir ?

Eğer imkanınız varsa özel araç veya motor derim. Tabi, 80 tl gibi bir ücret vererek turlara da katılabilirsiniz. Ancak, görebileceğiniz yerler 10’u geçmeyecektir. Aslında ben gayet memnundum, tercih ettiğim tur firmasından. Fakat, çok daha fazla yer görmek istediğimden dolayı keşke araç kiralasaydım dediğim de oldu.

Çanakkale Şehitliği
57. Alay Şehitliği

Çanakkale’ye araçlarınız ile gelmiyorsanız ve sadece şehitlik için araç kiralamayı planlıyorsanız, aracınızı Eceabat’ta kiralayın derim. Bu şekilde, Çanakkale merkezden kiraladığınız araçlar için feribot ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Feribotlara vereceğiniz ücret ile şehitlik gezinizin benzin ücretini karşılayabilirsiniz.

Çanakkale Şehitliği
Seyit Onbaşı Anıtı

Gelibolu Yarımadası’nı Araç İle Ziyaret Ediyorsanız Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

 • Kilitbahir Kalesi
 • Namazgah Tabyaları
 • Seyit Onbaşı Anıtı ve Mecidiye Şehitliği
 • Havuzlar Şehitliği (Turlar ile göremezsiniz)
 • Şahindere Şehitliği (Burada mola verebilirsiniz)
 • Soğanlıdere Şehitliği (Tur firmaları buraya uğramıyor)
 • Şehitler Abidesi (Buraya gitmeden Alçıtepe Köyü’ne öğle yemeği için gidebilirsiniz)
 • Morto Koyu (Turlar ile araçtan kısa bir süreliğine görebilirsiniz)
 • İlk Şehitler Anıtı (Turlar ile göremezsiniz)
 • Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi (Tur firmaları buraya gitmiyor)
 • Mehmetçiğe Saygı Anıtı (Tur araçlarından camdan 2-3 saniyelik bir görüntü yakalayabilirsiniz. Burada tur firmaları durmuyor)
 • Arıburnu-Anzac Koyu (Tur araçları içerisinden kısa bir süreliğine görebilirsiniz.)
 • Tüneller ve Siperler (Tur araçları içerisinden görmek mümkün)
 • Bomba Sırtı (Turlar ile burayı göremezsiniz)
 • 57.Piyade Alayı Şehitliği
 • Conkbayırı
 • Tarihe Saygı Parkı (Turlar ile göremezsiniz)
 • Dur Yolcu Yazısı (Turlar ile göremezsiniz)
 • Kilitbahir Feribot İskelesi’ne gelerek gezinize son verebilirsiniz.
Çanakkale Şehitliği
Conkbayırı’nda bulunan 5 Panelden biri

Çanakkale Şehitliği, eğer aracınız varsa gezilmesi oldukça kolay olacaktır. Sadece bir yönde giderek hemen hemen her yeri görebiliyorsunuz. Fakat, turlar ile burayı gezmeyi planlıyorsanız daha az yer görür ama tarihi hikayeler dinleyebilirsiniz. İki seçenekte gayet mantıklı olmasına rağmen, bana sorarsanız kesinlikle araç kiralayın derim. Özellikle 2-3 kişi seyahat ediyorsanız, hem daha ekonomik olacaktır.

Çanakkale Şehitliği
Şahindere Şehitliği turlar ile görebileceğiniz yerlerden

İki türlü de, Çanakkale gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bu şehitlik, kaçırılmaması gereken yerlerden.

Çanakkale Şehitliği Nerede, Nasıl Gidilir ?

Şehitliği araçlarınız ile gezmeyi planlıyorsanız, öncelikle Çanakkale merkezde bulunan feribot iskelesine gitmeniz gerekiyor (Tabi Çanakkale merkezden şehitliğe gitmeyi düşünüyorsanız). Feribotlar ile araçlarınız için ortalama gidiş-dönüş 70 TL ödediğinizi de unutmayın. Feribotlar ile Kilitbahir’e geçiyorsunuz. Kilitbahir’de iner inmez sol tarafa doğru, Kilitbahir Kalesi’nin bulunduğu yöne doğru gidiyorsunuz. Kaleyi ve Namazgah Tabyası’nı geçerek yolu takip ettiğinizde tüm şehitlikler sırasıyla karşınıza çıkacaktır. Gelibolu Yarımadası bir ”AY” şeklinde olduğunu düşünürsek aynı yolu takip ederek adanın etrafını geziyor ve gezinizi son olarak Conkbayırı’nda bitiriyorsunuz. Konum için tıklayın.

Şehitliği aracınız olmadan gezmek için ikinci bir seçenek ise, yine Çanakkale merkezdeki feribot iskelesini kullanarak Kilitbahir’e geçmek ve Kilitbahir’e indiğinizde hemen sol tarafınıza doğru 10-15 dakika yürüyerek kaleye ulaşabilirsiniz. Fakat, turlar ile şehitliği ziyaret etmiyorsanız, Kilitbahir’de iner inmez şehitliği dolaşan minibüsler var. 15-20 TL bir ücrete minibüsler sizi şehitlik içerisine götürüyormuş. Fakat, tüm şehitliklere girmediği için maalesef riske alınacak bir yöntem de değil.

Bu yüzden, şehitliği ya araçlarınız ile yada turlar ile gezmek zorundasınız.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...