Cannes Gezi Rehberi

Fransız Rivierası‘nın göz kamaştırıcı şekilde parlayan Cannes, özel plajlar, lüks yatlarla dolu marinalar, şık bulvarlar, zarif Belle Epoque otelleri ve modaya uygun restoranları ile efsanevi bir şehir.

Ilık Akdeniz iklimi ile kuşanmış olan bu sahil beldesi, Fransa‘nın, hatta Avrupa’nın yaz aylarında en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olarak biliniyor. Cannes’te hava yıl boyunca ılıman. Mayıs-Ekim ayları arasında plajda güneşlenmek için idealdir.

Yapraklı palmiye ağaçları süslü Cannes sokakları, şehrin en fotojenik yerleridir. Ayrıca, şehirdeki subtropikal çiçekler de şehri baştan aşağı sarıyor.

Cannes gezilecek yerler listesi için birbirinden güzel tarihi yapılar, mahalleler, müzeler ve çok daha fazlasını sayabiliriz. Tabi en önemli 1946 yılından bu yana yapılan prestijli Cannes Film Festivali‘dir. Bu festivalde dünya ünlü isimleri görebiliyorsunuz. Festival dışında bu şehirde gezip görülecek ve yapılacak şeyler ise ;

Cannes Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Cannes’te gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü birbirine yakın konumda bulunuyor olsa da, bazı bölgeler ve mahalleler birbirine oldukça uzak. Ancak genel olarak şehri yürüyerek keşfetmek mümkün. Sadece gezinize nereden başlayacağınıza ve en çok nereleri görmek istediğiniz karar verin yeter.

Cannes’te Nerede Kalınır ?

Şehir Merkezi ; Cannes’te konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgelerden biri, şehir merkezidir. Bu bölge, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne çok kolay bir ulaşım ağı sunduğu gibi, dilediğiniz herhangi bir yere gitmek için en ideal bölgedir. Şehrin en çok tercih edilen bölgesi olduğu gibi, her bütçeye uygun konaklama birimlerine de ev sahipliği yapan bir bölgedir. Bölgedeki Oteller

1.Croisette Bulvarı

Croisette Bulvarı
Croisette Bulvarı

Şehrin en bilinen yerlerinden biri olan Croisette Bulvarı, Cannes’te ilk göz atabileceğiniz yerlerden.

Cannes’teki turistik faaliyetlerin merkezi olarak bilinen bu palmiye ağaçlarıyla çevrili olan bulvar, Charles Dalmas tarafından tasarlanmış olan ünlü InterContinental Carlton Cannes adlı otele de ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki en klas 5 yıldızlı otellerden biri olan Carlton Cannes adlı tesisin dış mimarisi görülmeye değer. Fransız Art Nouveau mimarisinin güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen binaya da bir göz atın deriz.

2.Le Suquet (Eski Şehir Bölgesi)

Le Suquet (Eski Şehir Bölgesi)

Cannes’in tarihi yerleri arasında en popüler yapıları bu bölgede görebiliyorsunuz.

Burası şehrin en eski kısmı, bu yüzden de Eski Şehir olarak bilinmektedir. Mont Chevalier’in körfezin üzerinde yamaçlarda eşsiz konumuyla dikkat çeken Eski Şehir, nefes kesen manzaralarıyla da oldukça ünlüdür.

Dar ve eski merdivenleri, avluları ve kentin antik duvarları ile sevebileceğiniz Eski Şehir Bölgesi’ni de listenize mutlaka ekleyin.

3.Notre-Dame de l’Espérance

Notre-Dame de l'Espérance
Notre-Dame de l’Espérance

Cannes’in en eski yapılarından biri olarak bilinen bu kilise, Eski Şehir Bölgesi’nin zirvesinde inşa edilmiş, şehrin en önemli kilisesidir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir hastane olarak da kullanılmış olan bu kilise, günümüzde hala ibadet yeridir.

Çok şaşalı bir mimariye sahip olmasa da, kulesi ve üzerindeki saati ile oldukça dikkat çekici bir yapıdır. İçerisi ise, dış mimariye nazaran biraz daha zengin bir dekorasyona sahiptir.

Yüksek sunakta dikkat çeken 17. yüzyıldan kalma bir Madonna vardır ve kilisenin en önemli yerlerinden biridir.

4.Castre Müzesi

Castre Müzesi Cannes
Castre Müzesi

Cannes’te görülecek en güzel müzelerden biri olan Castre, körfeze bakan bir tepede, ortaçağ kalesi olarak sınıflandırılmış tarihi bir anıta sahiptir.

Akdeniz bahçeleri ile süslenmiş bu alan, şehrin panoramik manzarasına da sahip. Buradan Cannes’teki en güzel fotoğraf karelerinden bazılarını yakalayabilirsiniz.

Akdeniz antikalarının büyük bir koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu müze, Kolomb öncesi ilkel sanat ve 19. yüzyıl Provencal manzara resimlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bunun yanında, müzenin bazı odalarında Okyanusya ve Himalayalardan da birkaç eser görebilirsiniz. Müzik aleti koleksiyonu ise, en çok sevilen bölümlerden biri.

Kulenin tepesine çıkarak şehrin 360 derecelik manzarasını da seyredebilirsiniz.

5.Eski Liman

Eski Liman
Eski Liman

Tarihi Eski Şehir Bölgesi’nin hemen altında yer alan Eski Liman, şehrin en fotojenik yerlerinden biridir.

Yatlar ve diğer yelkenli tekneleri görebileceğiniz bu liman çevresini baştan aşağıya gezin. Limandan güzel manzara fotoğrafları çekmeyi de unutmayın.

6.La Californie

Cannes’in en güzel bölgelerinden biri olan La Californie, birbirinden güzel tatil villaları ve palmiye ağaçlarıyla süslü muhteşem bir yerdir. Picasso’nun bile kısa süreliğine yaşadığı bölge olan La Californie’de Alexandre Bulvarı üzerindeki Rus Kilisesi’ni de gördüğünüzden emin olun.

7.Marché Forville

Marché Forville
Marché Forville

Cannes’in gezilecek yerleri arasında oldukça popüler olan Forville Market, her sabah kapalı bir pazar olarak faaliyet göstermekte ve mevsimlik ürünlerin, bölgesel lezzetlerin sağlandığı bir yerdir.

meyve, sebze, çiçek ve güzel kokulu bitkilerden nefis el yapımı şekerlemeler, yer mantarı ve gurme zeytinyağlarına birçok şeyi bu pazarlarda bulabiliyorsunuz. Alışveriş için olmasa da, yerel halkın en fazla olduğu bu yeri, Cannes’in en iyi kültür gezisi için ziyaret edebilirsiniz.

8.Île Sainte-Marguerite (Marguerite Adası)

Marguerite Adası
Marguerite Adası

Cannes’in eski limanından hareket feribotlar ile bu adaya 15 dakika içerisinde gidebiliyorsunuz. Ada, taş çamları ve okaliptüs ağaçları ile derin, aromatik bir ormana sahiptir. Biraz turistlerden uzaklaşmak ve huzuru bulmak için en ideal yerlerden biridir.

Buranın en ünlü yapısı ise, 17 yüzyıldan kalma Fort Royal’dir. Sırf manzarası için bile ziyaret edilmeye değer yerlerden diyebiliriz.

9.Saint Honorat Adası

Saint Honorat Adası
Saint Honorat Adası

1600 yıldan beri bir hac bölgesi olan Honorat Adası, Marguerite Adası’nın komşusudur.

410 yılında bu adada bir manastır kurulmuş. Manastırın dışında adada, çeşitli terk edilmiş şapellerin pitoresk kalıntılarının yanı sıra Napolyon dönemine ait top mermisi fırın kalıntılarını da görmek mümkün.

Bu adaya da Cannes Eski Liman’ından feribotlar ile ulaşabiliyorsunuz.

10.Rue d’Antibes

Rue d’Antibes
Rue d’Antibes – hotel-verlaine-cannes.com

La Croisette Bulvarı’na yakın bir konumda bulunan Rue d’Antibes, Cannes’te alışveriş için en ideal ve en çok tercih edilen yerlerden biridir. Dünyaca ünlü markaları bulabileceğizi bu alışveriş caddesi, Cannes’te gezilecek yerler listeniz ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Cannes Çevresinde Gezilecek Yerler

Cannes yakınlarında gezilecek birçok güzel şehirleri, kasabaları ve bölgeleri bulabilirsiniz.

Cannes Fransa’nın başkenti ve en ünlü şehri olan Paris‘e çok uzak olsa da, Monaco‘ya tren veya araç ile 1 saat ve Nice‘ye de tren ile 30 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu Fransa şehirlerinin dışında Cannes, Cenova‘ya da 2.5 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Cannes’te Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Cannes Gezilecek Yerler
Cannes Liman

Cannes’te konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgeler ise, Şehir merkezi ve Eski Şehir Bölgesi’dir.

Bu iki bölge de, Cannes’te konaklama için en çok tercih edilen bölgelerdendir. Ayrıca, bu iki bölgede şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Fakat şehir merkezi, hem konaklama birimlerinin çeşitliliğiyle hem de şehirdeki hemen hemen her yere kolay bir ulaşım sunmasıyla, Eski Şehir Bölgesi’ne nazaran biraz daha iyi ve merkezi bir bölgedir.

Eski Şehir Bölgesi’ndeki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şehir merkezindeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Göz At : Lyon gezilecek yerler 

Cannes’in konumuna göz atarak nerede konaklayacağınız hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Cannes Gezilecek Yerler Videosu

Cannes gezilecek yerler tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değil. Fakat, şehirdeki en turistik ve en popüler yerlerden olan bu 10 turistik yer, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerdir. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Cannes’e yakın yerlerdeki gezilecek yerlere göz atın.Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...