Cape Town Gezilecek Yerler – En Turistik 15 Yer

Cape Town gezilecek yerler adlı bu yazıda şehirdeki en önemli ve en popüler turistik noktaları, şehir merkezinin dışında yapılacak turistik aktiviteleri ve şehir haritasını bulabilirsiniz.

Dağlar ve deniz arasında baş döndürücü bir konuma sahip olan Cape Town, doğal güzelliğiyle öne çıkan bir şehir. Şehrin yukarısında yükselen Masa Dağı, ışıltılı Atlantik’e uzanan panoramik manzaralar için muhteşem bir yer. Şehrin yükselen zirveleriyle desteklenen uzun sarı plajları ise, Güney Afrika’nın en iyileri arasında sayılıyor.

Sörf, hiking, bisiklet turu, yamaç paraşütü, balina izleme gezileri ve köpekbalıkları ile kafes dalışlarına kadar çeşitli aktiviteleri ve eğlenceleri sunan bu şehirde, sıkılmadan 4-5 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Cape Town’da önde gelen yapılacak turistik aktivitelerin başında, köpekbalıkları ile kafes dalışları ve Masa Dağı‘na çıkmak geliyor. Masa dağı, Cape Town’u ve çevresini en iyi seyredebileceğiniz yer. İster uzun yürüyüşler ile isterseniz de teleferikler ile bu dağa çıkabiliyorsunuz.

Cape Town, şehir merkezi ile değil de, daha çok etrafındaki doğal güzellikleri ve yapılacak aktiviteleri ile seviliyor.

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Cape Town’da gezip görülecek çok fazla yer bulunuyor. Özellikle şehir merkezinin dışında. Fakat şehrin en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan Masa Dağı, Signal Hill olarak bilinen tepe, Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi, Cape Point ve penguenleri ile meşhur olan Boulders Plajı bu şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden. Aşağıda, şehir merkezinde ve Cape Town’dan günübirlik kısa geziler ile görülecek önde gelen turistik yerlere göz atarak şehirdeki sürenize göre bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

Cape Town Gezilecek Yerler Haritası
Cape Town Gezilecek Yerler Haritası – Google Haritada görmek için tıklayın.

1.The Victoria & Alfred Waterfront

The Victoria & Alfred Waterfront
The Victoria & Alfred Waterfront

Victoria ve Alfred Rıhtımı olarak da bilinen liman bölgesi, şehrin en hareketli yeri. Bir zamanlar balıkçı limanı olan yeniden tasarlanmış bu sahil bölgesi günümüzde şehrin en turistik yerlerinden biri. Buradaki tarihi binaların çoğu günümüze kadar korunmuş. Bazıları restore edilerek butiklere, restoranlara ve kafelere dönüştürülmüş.

Aşırı turistik bir yer olduğundan dolayı şehirdeki en önemli turistik aktiviteleri burada bulabiliyorsunuz. Dilerseniz bir helikopter turu bile yapabilir yada burada yapılan gösterileri ve konserleri seyredebilirsiniz.

Alışveriş merkezleri ve restoranları ile de popüler olan bu bölge, en seçkin ve en pahalı Avrupa yemeklerini bulabileceğiniz adrestir. Bu limanın bir diğer özelliği ise, Robben Adası‘na yapılan gezilerin başlangıç noktası olmasıdır.

[adinserter block=”1″]

2.Masa Dağı (TABLE MOUNTAİN)

Masa Dağı
Masa Dağı

Cape Town denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Masa Dağı, eşsiz manzarası sayesinde şehrin en gözde turistik yeri olarak biliniyor. Zirveye çıktığınızda ister Afrika yemekleriyle ünlü bir restorana oturup manzaranın keyfini çıkarabilir, isterseniz de kısa yürüyüşler ile dağın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Büyük kumtaşı ve arduvaz yataklarından oluşan Masa Dağı, Cape Yarımadası’nın güney ucunu oluşturur ve Masa Dağı Milli Parkı içerisinde yer alır. 1500’e yakın bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapmasıyla tanınan dağ, genel olarak soğuk olduğundan dolayı yanınızda ceket getirmeyi de unutmayın.

Bu dağa çıkmanın en güzel yanı teleferiklerdir. Her yarım saatte bir hareket eden teleferikleri bulmak da mümkün. Bu dağa çıkışlar için biletlerinizi gidiş-dönüş olarak alın. Bir de öğleden önce ve öğleden sonra olarak bilet fiyatları değişiyor. Öğleden sonra olan biletler biraz daha uygun olduğundan, öğleden sonra dağa çıkmak da düşünülebilir (Özellikle gün batımı manzarası için).

Teleferik yolculuğu ise 7 dakika sürüyor ve teleferiğin üst istasyonunda bir kafede, küçük bir izleme terasını da görebilirsiniz. Burası, dağın nefes kesen manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden biri. Teleferiğe ulaşmak için de şehir merkezinden hareket eden ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz.

Masa Dağı’na dilerseniz yürüyerek de çıkabiliyorsunuz. Çok farklı yürüyüş rotaları olduğundan dolayı, turizm ofisinden veya otelinizden dağa çıkış için rota haritası alabilirsiniz. Yolculuk ise ortalama 3-4 saat sürüyor.

3.Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi
Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

Cape Floristik Bölgesi ve UNESCO Dünya Mirası Alanı’nın bir parçası olan Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi, Masa Dağı’nın doğu yamaçlarında yer alıyor. Ülkenin yerli florasını korumak amacıyla 1913 yılında kurulmuş bu bahçelerde, 20 binden fazla yerli Güney Afrika bitki türü yetiştirilmekte ve incelenmektedir.

Yaz aylarında birçok açık hava konserlerinin düzenlendiği yer olarak da bilinen bu botanik bahçesinin bir dağ geçidinden Masa Dağı’na çıkabilir veya Masa Dağı’ndan buraya rahatlıkla aynı geçidi kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ağaç Gölgelik Geçidi (Boomslang), bahçedeki en güzel manzaraya ev sahipliği yapan yerlerden. Son olarak Afrika’nın ulusal çiçeğine adanmış protea bahçesini gördüğünüzden de emin olun.

[adinserter block=”2″]

4.Signal Hill

Signal Hill
Signal Hill

Cape Town gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel tepe ise, Signal Hill adı verilen yerdir. Signal Hill ile Lions Hill aynı tepe üzerinde bulunuyor olsa da, Signal Hill’e araçlarla gidiyorsunuz.

Şehir merkezinin batısında 5 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan Signal Hill, Cape Town, Masa Koyu ve ışıltılı Atlantik Okyanusu’nun muhteşem manzarasına ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Eğer bu tepeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, birçok turistin yaptığı gibi gün batımı saatlerinde gidin ve akşam hava kararana kadar da bekleyin. Özellikle akşam saatlerinde şehrin ışıkları yandıktan sonra çok daha güzel bir manzarayı buradan seyredebiliyorsunuz.

Signal Tepesi ismini, tarihte gemilere mesaj ve işaret göndermek amacıyla bayrakların burada asılmasından dolayı almış.

5.BO-KAAP

BO-KAAP - Cape Town Gezilecek Yerler Blog
BO-KAAP

Şehrin en renkli ve en güzel görülecek yerlerinden biri ise Bo-Kaap‘tır. Birbirinden renkli duvarları ve parke taşı sokaklarıyla ünlü olan bölge tam olarak Signal Tepesi’nin eteklerinde yer alıyor. Burası, Cape Town’daki Müslüman halkın (Cape Malay) en fazla olduğu bölgedir. Bu yüzden de şehrin en kültürel bölgelerinden biri olarak bilinir.

Güney Yarımküre’nin en eski camisi olan Auwal Camii (1793), bölgedeki en önemli tarihi yapılardan. Bölge, yerel ve Malezya lezzetlerinin birleşimi olan ”Cape Malay” yemekleri sunan birçok restoran ve kafelerle dolu.

Bo-Kaap sakinleri ise, Malezya, Endonezya ve çok sayıda Afrika ülkesinden Hollandalı yerleşimcilerin getirdiği “Cape Malay” kölelerinin torunlarından oluşuyor. Bu bölgedeki semt sakinleri hakkında çok daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz ”Bo-Kaap Müzesi” de, görülmeye değer yerlerden.

Bölgede yapılacak çok fazla şey olmasa da, birbirinden eski ve renkli binaları görmek ve bölgenin kültürel yapısını keşfetmek için ziyaret edilebilecek bir yer. Şehrin kalbinde bulunduğundan dolayı da kolayca ulaşabiliyorsunuz.

6.Long Street

Long Street - Cape Town Gezilecek Yerler
Long Street – Foto Kaynak ; capechameleon.co.za

Turistlerin eğlence bölgesi olarak bilinen bu cadde, adından da anlaşılacağı üzere oldukça uzun. Her turistin mutlaka uğramak istediği bu yer, Cape Town kültürünü yansıtmıyor olsa da, buraya kadar gelmişken göz atabileceğiniz yerlerden biri. Cadde üzerinden birbirinden güzel kafeleri, mağazaları ve butikleri bulabiliyorsunuz. Güzel bir öğleden sonra gezisi için düşünülebilecek bir cadde diyebilirim.

Cadde üzerinde bulunan restoranların büyük bir bölümü ise, şehrin önde gelen popüler mekanları arasında yer alıyor. Tripadvisor‘dan bu cadde yakınlarındaki restoranlara göz atmayı da unutmayın.

NOT : Gecenin ilerleyen saatlerinde biraz tehlikeli olduğu söylenen caddeyi, akşam saatlerinde ziyaret etmeyi planlıyorsanız, biraz daha dikkatli olmanızda yarar var.

7.Robben Adası

Robben Adası
Robben Adası

Nelson Mandela‘nın 18 yılını geçirdiği hapishaneye ev sahipliği yapan bu adaya mutlaka uğrayın. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan adayı, Victoria ve Alfred Waterfront’tan hareket eden tekneler ile ziyaret edebiliyorsunuz.

Adadayken maksimum güvenlikli hapishaneyi, Mandela’nın eski hücresini ve kireç ocağını görebiliyorsunuz.

Güney Afrika’nın sorunlu tarihini anlatan Robben Adası, Cape Town’un olmazsa olmaz gezilecek yerleri arasında yer alıyor. Ada, daha çok Güney Afrika’nın eski başkanı Nelson Mandela’nın 18 yıl boyunca esir tutulduğu hapishane ile ünlü olsa da, adanın kendisi de görülmeye değer.

Tur Tavsiyesi ; Robben Adası Vapuru ve Cezaevi Turu

8.Camps Bay

Camps Bay
Camps Bay

Şirin kafeler ve hareketli barlarla çevrili geniş bir yumuşak kum parçasıyla ünlü olan Camps Bay, rüzgarsız iklimi ve aile dostu atmosferiyle şehrin en sevilen plajına ev sahipliği yapıyor. Sahil tarafındaki birbirinden güzel restoranlarıyla da turistlerin favorisi olan bu plaj, Clifton Plajı’nın hemen güneyinde yer alıyor (Clifton Plajı da, Cape Town’da ailece tercih edilebilecek popüler plajlar arasında yer alır)

Cape Town’un merkezinden Victoria Yolu (M6 otoyolu) veya Camps Bay Drive’ı (M62 otoyolu) üzerinden araçlarla çok kolay bir şekilde buraya ulaşabilirsiniz.

Cape Town’da plaj denildiğinde ilk olarak şehrin batısında yer alan bu ünlü plaj akla gelir. Şehrin iç kısımlarında bulunan bu plajın en popüler yanı da gün batımı manzarasıdır. Turistler tarafından Cape Town’da ilk ziyaret edilen yerlerden olan bu sahile de göz atmayı unutmayın.

Aracınız yoksa bu sahile gitmek için şehrin merkezinden hareket eden otobüsleri de kullanabilirsiniz.

9.Lion’s Head

Lion's Head
Lion’s Head

Lion’s Head, nefes kesen manzarası ile seviliyor. Masa Dağı ve Signal Tepesi arasında bulunan bu dağ daha çok gün batımı manzaralarıyla turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, günün her saatinde muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Dağa çıkış için sabah saatlerini tercih edin. Öğle saatlerinde dağa çıkacak olursanız, yolda terleyecek ve yukarı çıktıktan sonra üşüyeceksiniz. Sabah saatlerinde çıkış biraz daha serin olacaktır. Yine şehrin her tepesinde olduğu gibi, burada da üşüyebileceğinizi ve ceketlere ihtiyacınız olabileceğini de unutmayın.

Biz 1 saat 15 dakikada tepeye vardık. Fakat 15-20 dakikada dinlendik. Çok yorucu değil ama sıcak sizi mahvediyor. Bu yüzden öğle saatleri yerine akşama doğru yani gün batımına doğru buraya gidin derim.

Bunca zahmete girip bu dağa tırmanmaya değer mi ? diye soracak olursanız, kesinlikle değer. Cape Town, buradan 360 derecelik açı ile seyredilebiliyor. Ayrıca hiking rotası olarak dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak seçilmiş bu yolu da aşmış oluyorsunuz.

10.Castle of Good Hope 

Castle of Good Hope 
Castle of Good Hope

İyi Niyet veya Cape Town Kalesi olarak da bilinen Castle of Good Hope, şehrin en önemli ve en turistik tarihi yapıları arasında yer alıyor.

İlginç bir mimari yapısı olan bu kale 1666 yılında yaptırılmış ve Güney Afrika‘nın en eski yapılarından biri olarak biliniyor. Yıldız şeklindeki mimari yapısıyla dikkat çeken bu yapı içerisinde birçok porselen, seramik ve cam eserleri görebileceğiniz bir müzede bulunuyor. Günümüzde, bölgenin askeri kalesi olarak hizmet veriyor olsa da ziyaretçilere açıktır. Ayrıca askerlerin nöbet değişimini izlemek de, burada yapılacak en güzel şeylerden.

[adinserter block=”1″]

11.Boulders Plajı

Boulders Plajı
Boulders Plajı

Penguenlerin doğal yaşamlarını görebileceğiniz bir yer olan Boulders Plajı, Cape Town’un merkezine ortalama 50 dakikalık bir sürüş mesafesinde bulunuyor. ”Simon’s Town”da bulunan Boulders Plajı, 2 binden fazla nesli tükenmekte olan Afrika Pengueninin üreme kolonisine ev sahipliği yapıyor.

Korunaklı, beyaz kumlu bir plaj olan Boulders, Masa Dağı Milli Parkı Deniz Koruma Alanı’na ait ve giriş ücretine tabiidir. Eğer aracınız yoksa bu plaja turlar ile gidebilirsiniz. Tur önerisi olarak da ”Cape Point ve Penguenleri Ziyaret: Cape Town’dan Tam Gün Tur” adlı tura göz atabilirsiniz.

12.Cape Point

Cape Point
Cape Point

Cape Town şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta olan Cape Point de, şehirdeki görülecek en popüler noktalardan. Masa Dağı Milli Parkı’nın en güney ucunda yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Alanı ollan Cape Point, dünyanın en zengin flora alanlarından biri.

Cape Point Milli Parkı‘nın etrafında bisiklet sürmek, şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri. Bisiklet yolculuğu boyunca okyanus manzarası seyredebilir ve devekuşları, babunlar ve hatta zebralar da dahil olmak üzere birkaç hayvan görebilirsiniz.

Bu bölgeyi de, Boulders Plajı kombineli turlar ile ziyaret edebilirsiniz. Aracınız varsa, kendi başınıza da gidebiliyorsunuz.

13.District Six Museum

District Six Museum
District Six Museum – Foto kaynak ; tomsly/Flickr.com

1994 yıllında kurulmuş 6. bölge müzesi, bölge hakkında anma ve eğitim amaçlı bir müze olsa da, turistler arasında oldukça popülerdir. Cape Town’un tarihi hakkında birbirinden değerli sergilere ev sahipliği yapan müze şehir merkezinde bulunduğundan kolayca ulaşabilirsiniz.

1966’da, Güney Afrika hükümeti topluluğun beyaz olduğuna karar verdiğinde çok etnik gruptan oluşan Altı Bölge sakinleri yerinden edilmiş. Bu müze de, şu anda yok olan bölgenin halkını onurlandırıyor. Hem bölgenin sakinleri hakkında hem de şehrin çalkantılı tarihi hakkında birçok bilgiyi bulabileceğiniz bu müzeyi de listenize ekleyin.

14.Greenmarket Meydanı

Greenmarket Meydanı
Greenmarket Meydanı – Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Victoria ve Alfred Rıhtımı‘na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Greenmarket Meydanı, Cape Town’un en canlı ve en hareketli yerlerinden. Güney Afrika’nın en eski meydanlarından biri olarak ün yapmış olması, meydana ilgiyi daha da artıyor.

Başlangıçta bir köle pazarı olan meydan, günümüzde kumaşlardan el yapımı biblolara kadar birçok şeyi satan yerel satıcılarla doludur. Pazartesi-Cumartesi günleri arasında bu meydanda 09:00-16:00 saatleri arasında hizmet veren Bit Pazarı’nı bulabilirsiniz.

15.Dalış Turları

Yukarıdaki video ile köpek balıklarıyla kafes dalışları hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Dalış turlarını Güney Afrika’da yapmak gerçekten ucuz. Eğer Asya’da veya Türkiye’de dalış kurslarının fiyatları sorduysanız veya fiyatlar hakkında az çok bilginiz varsa ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Buradaki dalış turları çeşitlilik göstermekte. Mesela lisansınız varsa (Open Water veya Advanced) cüzi ücretlere dalış yapabilirsiniz. Lisansınız yoksa da burada lisansınızı diğer ülkelere nazaran çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Open-Water ortalama 4-5 gün sürer.

Tabii bir de kafeste dalış vardır. Yani bir kafes içerisinde dalıp köpek balıklarına süper yakın olabiliyorsunuz. Bu dalış turları için en ideal mevsim ise, nisan ayının sonları ile ekim ayının başlarıdır.

Bu turlar için tavsiye edebileceğim en ideal yerler ise, Seal Adası, Gansbaai ve Mossel Koyu’dur. Bu köpekbalığı dalış turları için de lisansa gerek yok. Zaten kafes içerisinde olduğunuzdan dolayı tek yapmanız gereken nefes almak oluyor 🙂


Booking.com

Cape Town’da Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Konaklamalı ?

Cape Town’da konaklama için mutlaka bölge bölge araştırma yapmanızda yarar var. Çünkü Cape Town’da şehir merkezinde konaklayarak çok fazla ücretler ödeyebiliyorsunuz. Fakat şehir merkezinin dışındaki turistik noktalar ile ilgilenmiyorsanız ve şehirde sadece 1-2 gününüz varsa merkezden dışarı çıkmamanızda da yarar var.

Cape Town’da konaklama için tercih edilebilecek en ideal bölgeler Waterfront yani liman yakınları, City Bowl adı verilen bölge veya Bo-Kaap bölgesidir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi olarak da ; 

Taj Cape Town – 5 Yıldız ; Cape Town’da lüks bir tesiste konaklamayı planlıyorsanız, ilk olarak şehrin en lüks ve en çok tercih edilen otellerinden biri olan bu tesise göz atabilirsiniz. Otel, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Cape Town Parlamentosu’na 3 dakika yürüme mesafesinde bulunduğundan dolayı da, oldukça güvenli bir yerde bulunuyor.

Park Inn by Radisson Cape Town Foreshore – 4 Yıldız ; Şehirdeki en popüler ve en merkezi otellerden biri olan Park İnn, Masa Dağı’nın Panoramik manzarasına sahip. Cape Town Uluslararası Kongre Merkezi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde olan tesis, şehrin tam kalbine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Cape Town Lodge Hotel ; Şehrin tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesindeki bu 4 yıldızlı otel ise, çatı havuzlu terası ile ünlü. Biraz daha lüks konaklama birimi arayanların göz atabileceği tesislerden.

Cape Town’da çok daha detaylı bir konaklama yazısı için de, Cape Town’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

Cape Town gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Fakat bu şehirde yapılacak turistik aktiviteler için de zaman ayırın derim. Özellikle Cape Town 4-5 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyor ve bütçe sıkıntınız yoksa, kafes dalışları yapmayı ve yunusları izlemeyi de unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...