Casa Batllo, Barselona

Casa Batllo, Gaudi’nin Passeig de Gracia bölgesinde bulunan en önemli iki eserinden biridir. Binanın dış cephesi, dışarıdan bakıldığında kemiklerden ve kafatasından oluşmuş gibi durmaktadır. Balkonları, kafataslarına ve ayakları ise kemiklere benzeyen bu bina, Barselona gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken en önemli mimari yapılardan biridir.

Casa Batllo Barselona
Binanın Giriş Bölümü

Bina, Gaudi tarafından Josep Batllo için dizayn edilmiş ve Batllo ailesi de, bir süre bu binada yaşamıştır. Dış cephesi oldukça etkileyici olsa da, dışarıdan bakıp geçilecek yerlerden değildir. Özellikle binanın içi, farklı mimarisi ve dar merdivenleri ile mutlaka görülmeye değerdir. Casa Mila‘ya oldukça yakın bir konumda bulunan bu muhteşem bina, Barselona’da kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Casa Batllo Hakkında Bilgiler

Bina 1875-1877 yılları arasında Gaudi tarafından inşa edilmiş ve 1904-1906 yılları arasında, yine Gaudi tarafından yeniden dizayn edilmiştir.Ekstra merdivenler eklenerek iç dizaynı geliştirilmiştir. Çatı katına çıktığınızda, Gaudi’nin, çatı katını ejderhaya benzetmeye çalıştığını göreceksiniz. Oldukça renkli olan bu çatı katından, Passeig de Gracia caddesinin manzarasını seyredebilirsiniz.

Casa Batllo Barselona
Binanın içi

Binaya girer girmez çoğu turist, direkt olarak çatı katına çıkmak istediğinden dolayı, çatı katı aşırı kalabalık olmakla birlikte, rahat fotoğraf çekemeyebilirsiniz. Bu yüzden, bırakın turistler çatı katına çıksın. Siz giriş katında ve diğer katlarda biraz oyalanın ve herkes aşağı inmeye başladığı zaman çatı katına çıkarak daha rahat fotoğraflar çekebilirsiniz.

Casa Batllo Barselona
Bina Daireleri

Casa Batllo’a Nasıl Gidilir ?

Bu binayı, Barselona‘nın en bilindik ve en popüler bölgelerinden biri olan, Passeig de Gracia bölgesinde bulabilirsiniz. Şehir haritasında en çok dikkatinizi çekecek yerlerden biri olan Gracia bölgesi, şehir merkezinde yer almaktadır.

Binaya metrolar ile ulaşmak istiyorsanız, L3 hattından (Yeşil hat) Passeig de Gracia durağına ulaşabilirsiniz. Bu bina, bu metro durağından sadece 30 saniye uzaklıktadır. Tabi doğru çıkışı kullanırsanız. Binaya 30 saniyede ulaşmak için ”Calle Arago-Rambla Catalunya” çıkışını kullanmanız gerekmektedir.

Sagrada Familia Kilisesi tarafından binaya ulaşmak istiyorsanız,kilisenin hemen yanında bulunan metro duraklarını kullanarak Passeig de Gracia metro durağına ulaşabilirsiniz. Ayrıca yürüyerek Sagrada Familia’dan bu binaya 15-20 dakika (1.5km) içerisinde ulaşabilirsiniz.

Barselon Gezilecek Yerler
Binanın Dış Cephesi

Casa Batllo 2020 Giriş Ücreti :

18 yaş üstü 30£ ve 18 yaş altı ise, 20£’dur. Giriş ücretlerine ses rehberi dahildir. Ancak size tavsiyem eğer 5£ fazladan verebilirseniz, uzun kuyruklarda beklemeden direkt binanın içine ve çatı katına rahatlıkla çıkabilirsiniz. ”Skip the line” adı verilen bu fırsatı değerlendirmenizde fayda var. Sadece bilet alırken, gişe görevlisine sormanız yeterli olacaktır. Ya da daha iyi bir seçenek olarak, biletlerinizi online olarak alabilirsiniz. Bu şekilde binayı ziyaret etmek istediğiniz saati seçebilir ve uzun kuyruklarda beklemeden gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Barselon Gezilecek Yerler
Bina Merdivenleri

Not : Giriş ücretlerine dahil olan ses rehberi, Türkçe dilde bulunmasa da, 10 dilde ses rehberi bulunmaktadır. Bunlardan dilediğinizi seçebilirsiniz.

Bina Hakkında Bilgiler
Batllo Evi -Çatı Katı

Casa Batllo konum itibari oldukça merkezi bir yerde bulunmaktadır. Birçok turistik noktaya yürüyerek gidebileceğiniz gibi, Barselona’da konaklama için en güvenli ve en temiz hostel ve otelleri bu bölge etrafında bulabilirsiniz. Konaklama ücretleri biraz pahalı olsa da, bölgede bulunan uygun restoranlar ve turistik noktalara yakınlığı sebebiyle, konaklama için düşünülmesi gereken seçeneklerdendir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...