Casa Mila, Barselona

La Pedrera olarak da bilinen Casa Mila, Mimar Gaudi’nin en bilindik eserlerinden biridir. Barselona’nın sembolü olarak kabul edilmiş olan bu bina,Barselona’nın en merkezi konumu olan, Gracia bulvarında bulunmaktadır. 1906-1912 yılları arasında inşa edilen bu mimarlık harikasının dış cephesi,dalgalı bir şekilde dizayn edilmiştir. Dış cephesini süsleyen büyük pencereler ve demir balkonlar, binaya farklı bir hava katmıştır. UNESCO Dünya mirasları arasında olan bu binanın çatı katına çıkarak, daha farklı bir mimariyle karşılaşabileceğiniz gibi, eşsiz bir Barselona manzarasını da seyredebilirsiniz.

Casa Mila Barselona
Çatı Katı

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Casa Mila Hakkında Bilgiler

Binanın iki girişi bulunmaktadır. Bu iki giriş de ziyaretçilere açıktır. Turistlerin en çok kullandığı giriş Gracia bulvarına bakan tarafta bulunan giriştir. Bu yüzden, diğer girişi kullanarak uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmazsınız.

Casa Mila Barselona
Binanın Dalgalı Dış Cephesi

Binadan içeri girer girmez sizi karşılayan, doğal renklerden yapılmış duvarlar, yuvarlak şekilli avlular, binanın en dikkat çeken yerleridir. Daire girişlerinin hemen yanında bulunan, merdivenler benim bu binada en çok beğendiğim yerlerdendir. Oldukça farklı mimarisi olan bu merdivenleri binanın iki tarafında bulabilirsiniz.Çoğu turist direkt olarak çatı katına çıkmaya çabaladığı için, kat kat gezmek oldukça rahattır. Bazı katlara giriş izni olmasa da, çoğu katlar ziyaretçilere açıktır. Bu katlarda zaman geçirerek kalabalığın bitmesini bekleyebilir ve muhteşem dizaynlı dairelere göz atabilirsiniz.

Casa Mila Barselona
Çatı katından avlu görüntüsü

Binanın deposu olarak bilinen büyük odayı ziyaret ederek, Gaudi’nin hayatı hakkında birkaç şey öğrenebilir veya Gaudi’ye ait birkaç eser görebilirsiniz. Slaytlar eşliğinde çalınan müzik ve atmosfer, sizin için oldukça farklı bir deneyim olacaktır.Binanın en bilindik ve en kalabalık yeri, şüphesiz çatı katıdır. Muhteşem bir manzaranın yanı sıra, oldukça farklı renkte boyanmış bacalar ve havalandırma şaftları, çatı katının en dikkat çeken yerleridir.

Çatı katında bulunan bacalar
Çatı katında bulunan bacalar

Casa Mila Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Binaya birçok turistik noktadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gaudi’nin bir diğer eseri ve Barselona’nın en bilindik yerlerinden biri olan Sagrada Familia Kilisesi, bu binaya sadece 15 dakika yürüme mesafesindedir. Passeig de Gracia’ya giden tüm metro ve otobüsleri kullanarak buraya ulaşabilirsiniz. Buraya direkt olarak giden otobüsler, 7,16,17,22 ve V17 nolu otobüslerdir. Park Güell veya Parc de la Ciutadella‘dan, bu binaya ulaşmak için size tavsiyem, metroları kullanmanızdır. Otobüsler çok fazla yere gittiğinden dolayı, yolculuğunuz uzun sürecektir. 3 ve 5 nolu metro hatlarını kullanarak,Estacio Diagonal durağına gelebilirsiniz. Bu metro durağı binaya 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Barselona
Çatı Katı

Bu binaya ulaşmak için en son tercih edeceğiniz ulaşım araçları, taksilerdir. Bölgeyi bilmediğinizi göz önüne alırsak, taksilerle tüm şehri gezmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da size oldukça pahalıya mal olacaktır. Barselona’nın oldukça merkezi konumundan bulunan bu binaya, en fazla 30 dakika (Bazı yerlerden 10-15 dakika) yürüyerek birçok turistik noktadan ulaşabilirsiniz.

Binanın Gracia Bulvarına bakan tarafı

Açılış Saatleri : 09:00-20:30 saatleri arası, binanın genel açılış saatleridir. Fakat,bina yoğun sezonlarda 23:00’a kadar açıktır.

Casa Mila giriş bilet ücreti :

25£’dur. Ses rehberi bu ücrete dahildir. Online olarak bilet almak isterseniz, İngilizce ses rehberi dahil biletler satılmaktadır. Fakat binada bulunan gişelerden biletlerinizi alacak olursanız, ses rehberi dahil olmayan biletleri bulabilirsiniz. İngilizceye çok fazla hakim değilseniz, ses rehberine ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat yoğun sezonda gidiyorsanız ve biletinizi online almadıysanız, bilet almak için çok uzun kuyruklara girebilirsiniz. Bu yüzden 3-4£’ya kıyıp, online olarak bilet almanızı tavsiye ederim. (Giriş Ücretleri 2018 tarihine aittir.)

Çatı Katı ve Avlu Görünümü
Çatı Katı ve Avlu Görünümü

Tavsiyeler

Barselona gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan Gaudi yapılarını ziyaret etmek biraz sıkıntılı olabiliyor. Özellikle yüksek sezonda Barselona’yı ziyaret ediyorsanız,aşırı sıcaklarda çok uzun kuyruklara girmek zorunda kalabilirsiniz. Bu Bina, Barselona’nın en fazla turist kalabalığının olduğu yapılardan biridir. Birçok turist sabahın erken saatlerinde Sagrada Familia Kilisesi’ni daha sonra bu binayı ve son olarak Casa Battlo’ı ziyaret etmektedir. Barselona’da bulunan turların birçoğu da, bu sıralamaya göre hareket etmektedir.

Barselona Gezilecek Yerler
Binanın Çatı Katı

Eğer turlar ile Barselona’yı ziyaret etmiyorsanız,size tavsiyem sabahın erken saatlerinde Sagrada Familia yerine, bu binayı ziyaret etmeniz. Sagrada Familia sabahları muhteşem kalabalık olmaktadır. Tabi çok erken saatlerde (Kilise açılmadan önce) sıraya girmediyseniz. Bu yüzden sabah saatlerinde daha uygun olan bu binayı ziyaret etmek daha mantıklıdır. Ayrıca Sagrada Familia 15:00’dan sonra pek kalabalık olmamaktadır.

Barselona Gezilecek Yerler
Barselona

Özetle; Casa Mila, Barselona gezinizde kaçırılmaması gereken en önemli Gaudi yapılarından biridir. Bu bina dışarıdan bakılıp geçilecek binalardan değildir. Binanın içerisine, fırsatınız varsa mutlaka girip göz atmalısınız. Özellikle binanın çatı katı, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olmakla birlikte, muhteşem manzara fotoğrafları çekebileceğiniz en iyi yerlerdendir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...