Çek Cumhuriyeti Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Kıtanın küçük ülkelerinden biri olmasına rağmen, Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın tadına bakmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Büyüklüğünü ve birinci sınıf bir toplu taşıma sistemini göz önüne aldığınızda, dolaşması en kolay ülkelerden biri. Özellikle Prag gibi canlı ve dinamik bir şehre sahip olması da, Çekya’nın en önemli özelliklerinden.

Çekya, sadece Prag veya Brno’dan ibaret değil. Çek kırsallarına yapılacak güzel bir gezi ile, birbirinden güzel milli parklar ve birçok koruma alanı bulabiliyorsunuz. Bu yazıda, kırsal kesimlerden Çekya’nın ünlü şehirlerine, kırsal kesimdeki güzelliklerden koruma alanlarına Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler için güzel bir liste bulabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler Listesi

Ülke, araçla gezilebilecek bir yer. Yol üzerinde birbirinden güzel köylere, el değmemiş kasabalara rastlayacaksınız. Bu ülkede aradığınız eşsiz bir Orta Avrupa gezisini yapabilirsiniz.

1.Prag Kalesi 

Prag Kalesi 
Prag Kalesi

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en güzel şehri olan Prag, Prag Kalesi gibi dünyaca tanınan devasa ve görkemli bir yapıya ev sahipliği yapıyor. Prag’a yapılan hiçbir ziyaret bu kale ziyaret edilmeden tamamlanmamalı.

Gerek sunduğu eşsiz manzara, gerekse eşsiz atmosferi ve ”Kale Bölgesi” ile Çekya’da görülecek en güzel yerlerden diyebiliriz.

Pražský Hrad olarak da bilinir bu kale. Tarihiyle dokunur ziyaretçilerine. 1000 yıllık bir tarih, dile kolay.

10. yüzyılın sonlarında kalma olan bu kale, yüzyıllar boyunca Doğu Avrupa tarihinin merkezinde yer almış ve Kutsal Roma İmparatorları’nın, Habsburglar’ların ve Bohemya Kralları’nın evi olmuş.

Bölge bakımından dünyanın en büyük kalesi olarak bilinen Prag Kalesi’nde kaçırılmaması gereken yerlerden bazıları ise ; Aziz Vitus Katedrali, Aziz George Bazilikası ve Pudra Kulesi’dir.

Çek Cumhuriyeti gezisinde mutlaka göz atılması gereken Prag şehrini ve bu şehrin sembolik yapısını listenize ekleyin deriz.

Göz At : Prag gezilecek yerler

2.Hluboká Kalesi

Hluboká Kalesi Çekya
Hluboká Kalesi

Hluboká Şatosu olarak da bilinen bu tarihi kale, České Budějovice şehrinin kuzeyinden kısa bir sürüş mesafesinde bulunmaktadır.

Büyük beyaz Neo-Gotik tarzıyla dikkat çeken bu kale de, Çekya’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yerlerden bir tanesi. Çek Cumhuriyeti’nin en güzel kalesi olduğu söylenen Hluboká Kalesi, 13. yüzyıldan kalma başka bir kalenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Günümüzdeki mimari yapısına ise, 1660 yılından sonra kavuşmuş. Tabi, yıllar boyu restorasyon ve yenileme çalışmalarıyla birlikte.

Ünlü Çek Sanatçılarına ait bir koleksiyona ev sahipliği yapan galeriyi, çit labirentleri, vitray pencereleri ve saray içerisindeki mobilyaları seveceksiniz.

3.Karlštejn Kalesi

Karlštejn Kalesi
Karlštejn Kalesi

Çek Cumhuriyeti’nin tarihi yerleri arasında olan bu kale, hem Çek Kralı hem de Kutsal Roma İmparatorluğu’nun büyük İmparatoru Charles IV için 1348-1365 yılları arasında inşa edilmiş.

Kalede bulunan şapel içerisinde, Charles IV, Roma İmparatorluğu’nun taç mücevherleri ve azizlerin kemikleri de dahil olmak üzere en değerli eserleri ve kişisel eşyalarını saklamış. Günümüzde bu eserlerin büyük bir bölümünü de görebiliyorsunuz.

Theodoric’in geniş ve dikkat çekici freskleriyle dolu olan bu şapeli, turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Tabi şapel dışında, İmparatorluk Sarayı ve Marian Kulesi, kale hapishanesi, Kuyu Kulesi gibi yerler de, bu saray da kaçırılmaması gereken yerlerden.

4.Průhonice Parkı

Průhonice Parkı
Průhonice Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Průhonice Parkı, Prag’ın güneyinde ortalama 15 km uzaklıkta bulunuyor. Průhonice Kalesi’ne de ev sahipliği yapan bu park, ülkede görülmeye değer en güzel yerlerden biri.

Park, 250 hektarlık oldukça geniş bir alana yayılmış. Bahçeler, ormanlık alanlar, göletler ve birbirinden güzel/uzun yürüyüş yollarıyla yayılmış bu parkı da listenize ekleyebilirsiniz.

1600 bitki türü arasında mutlaka ilginizi çekecek bitkileri bulacak, 12. yüzyıla kadar uzan bölümleriyle Büyük Kale’nin mimari yapısına hayran kalacaksınız. Avlusunda freskler, heykeller ve Prag’ın Eski Pazar Meydanı’nda bulunan çeşmenin bir kopyasını da görmeyi unutmayın.

5.Konopiste Kalesi

Konopiste Kalesi
Konopiste Kalesi

Çek Cumhuriyeti Kaleleri arasında görülmeye değer bir diğer kale ola Konopiste, Prag’ın 50km güneydoğusunda bulunmaktadır.

Aslen 13. yüzyılda kurulan ve günümüzdeki haline 18. yüzyılda kavuşturulmuş olan bu eşsiz Fransız tarzı dört kanatlı şato görünümündeki kale, Çek Cumhuriyeti’nin en güzel yerlerinden biri ve kaçırılmaması gereken önemli tarihi yapılardandır.

WWI’nin başlamasıyla tanınan Avusturyalı Arşidük Franz Ferdinand’ın son evi olarak ün kazanmış bu kale, ”Dört Kanatlı Şato” olarak da bilinir.

Sayısız heykel ve binadan oluşan bahçesi, Arşidük Franz Ferdinand’ı öldüren kurşunu bile görebileceğiniz değerli koleksiyonlara sahip müze, bu sarayın öne çıkan turistik yerleri arasındadır.

6.Kutná Hora

Kutná Hora
Kutná Hora

Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde güzel bir şehir olan Kutná Hora, sadece Çekya’nın değil tüm Orta Avrupa’nın en güzel yerlerinden bir tanesi olarak bilinir.

UNESCO Dünya Mirası Alanı bu güzel şehir, Prag’ın 80 km doğusunda tüm güzelliğiyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Sırf, 1338 yılında inşa edilmiş ve güzel bir şekilde dekore edilmiş iç mekanı ve freskleriyle dikkat çeken Barok St. Barbara Katedrali için bile ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olan Kutna Hora, Çek Gümüş Müzesi’yle de oldukça ünlüdür.

Eski Şehir Bölgesi ise, birbirinden güzel turistik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Eğer, Prag’dan tek bir günübirlik tur yapmayı planlıyorsanız, Kutna Hora’dan başka bir yer düşünmenize bile gerek yok. Burası, Çek Cumhuriyeti’nin en güzel şehirleri arasında ve bu ününü uzun yıllar koruyacak gibi duruyor.

7.Karlovy Vary

Karlovy Vary Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi
Karlovy Vary

Çek Cumhuriyet’nin turistik yerleri arasında olan bir diğer güzel şehir ise, Avrupa’nın önde gelen cam üretim merkezlerinden biri olan Karlovy Vary’dir.

Güzel spa merkezleriyle Çekya’nın en ünlü şehirleri arasında güzel bir yere sahip olan bu şehirde 1857 yılında kurulmuş olan Moser Ziyaretçi Merkezi ise, kaçırılmaması gereken yerlerden. Moser cam işlerinin bir parçası olan bu merkez, kullandığı yerel cam üreticilerinin becerileri ve işçiliği sayesinde, dünyanın önde gelen dekoratif cam üreticilerinden biri olarak kabul edilir.

Bu tesisi turlar ile gezebilir, cam yapımının tarihi hakkında çok daha detaylı bilgileri bulabilir, cam üfleyicilerini izleyebilir veya 2 binden fazla cam eserine ev sahipliği yapan Cam Müzesi’ni dolaşabilirsiniz.

8.St. Peter ve Paul Katedrali – Brno

t. Peter ve Paul Katedrali - Brno
t. Peter ve Paul Katedrali – Brno

Brno’da gezilecek en güzel yerlerden biri olan St Peter ve Paul Katedrali, görkemli yapısı ve tarihiyle ilginiz çekebilecek yerlerden.

Katedralin bulunduğu alanda 11. yüzyılda bir şapel bulunduğu ve bu katedralin, 18. yüzyılda gotik bir tarzda yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini aldığı söylenir. Ünlü mimar Mořic Grimm tarafından tasarlanmış iç mekan, dış yapıya nazaran çok daha güzel ve detaylıdır. İç mekan dış mimarinin aksine barok bir tarzda tasarlanmış. Kapistránka minberi ve Brno’nun orijinal şehir surlarının kalıntılarını görebileceğiniz mahzen de katedralin en önemli yerlerinden.

Brno gezilecek yerler tabi ki bu katedralden ibaret değil. Bu şehirde kaçırılmaması gereken diğer turistik yerlerden bazıları ise, Špilberk Kalesi ve içerisinde bulunan Brno Şehir Müzesi, 1930’da inşa edilen eşsiz güzellikteki Tugendhat Villası’dır.

9.Cesky Krumlov ve Kalesi

Cesky Krumlov
Cesky Krumlov

Yine Çekya’da görülecek kalelerden bir tanesi. Cesky Krumlov Kalesi, tarihi 13. yüzyıla kadar ve yaşına göre gayet güzel korunmuş olan görkemli bir kaledir.

Bugün kalenin UNESCO Dünya Mirası Listesinde olmasının en önemli nedeni ise, Rosenberg Balo Salonu ve Rönesans Salonu, Kraliyet Daireleri ve St. George Şapeli gibi 17. yüzyıldan kalma yapılara ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

Bunun yanında, 1682 yılında inşa edilmiş olan görkemli Kale Tiyatrosu da, burada görülmeye değer güzel yerlerden bir tanesi.

Bu saray kompleksi, birbirinden eski saraylar, bahçeler ve kale kortları da dahil olmak üzere, 40 binadan oluşuyor. Yani günübirlik turlar ile burayı ziyaret etmek yerine, bu şehirde en azından 1 gün konaklayabilirsiniz.

10.Eski Kent Meydanı – Prag

Eski Kent Meydanı Çekya Gezi Rehberi
Eski Kent Meydanı – Prag

Çek Cumhuriyet’inde gezilecek noktalar arasında oldukça popüler olan Eski Kent Meydanı’nı listeye eklemeden olmaz. Prag, yukarıda da bahsettiğimiz üzere, Çekya’nın en ünlü şehri. Birbirinden güzel tarihi yapıları, eşsiz köprüleri ve Çek Cumhuriyeti’nin en iyi gece hayatına sahip olmasıyla ünlüdür.

Bu şehrin Eski Kent Meydanı ise, Prag’ın kalbinin attığı yerdir. Hemen hemen tüm turistik yerlere çok yakın olan bu meydan, Prag gezisine başlamak için de en güzel yerlerden biridir.

Eski Kent Meydanı, turistik ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, birbirinden güzel kafeleri ve restoranları da meydan çevresinde bulabilirsiniz. Astronomik Saat Kulesi, Tyn Kilisesi ve Aziz Nicholas Kilisesi’yle kaçırılmaması gereken yerlerden.

Çek Cumhuriyeti Hakkında Bilgiler

Çekya’da gezip görülecek yerler hakkında az çok fikir sahibi olduysanız, şimdi de ülke hakkında birkaç bilgiye göz atabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Nerede ?

Çekya, Orta Avrupa’da yerleşik bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Polonya, batısında Almanya, güneyinde Avusturya ve Doğusunda da Slovakya bulunmaktadır. Konum için tıklayın.

Çek Cumhuriyeti Nüfusu ; 1.3 Milyondur ve başkenti Prag’dır. Para birimi ise Çek Korunası’dır ve 1 Çek Korunası 0.25 tl’ye denk gelir.

Çek Cumhuriyeti’nin en güzel yemekleri ; Česnečka (Sarımsaklı Çorba), Zelňačka (Lahana Çorbası), Plnena Paprika (Bizim Dolmalara Benziyor) ve Gulas’tır (Çek Yahnisi).

Çek Cumhuriyeti İnsanları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Hayvanlara bayılırlar, özellikle kızlar köpek hastasıdır.
  • Yardımsever insanlardır. Yardım etmeye bayılan bu güzel insanlar sayesinde, Çekya’da aradığınız yeri şıp diye bulacaksınız.
  • Teşekkür etmesini iyi bilirler.
  • İlginç bir espri anlayışları var. Anlaması zor, anlasan da gülmesi zor.
  • Kibar olanları çok kibar, kaba olanları da çok kaba.

Çek Cumhuriyeti Gece Hayatı

Bu ülkede gece hayatı Prag’dan sorulur. Özellikle, Zizkov Bölgesi’nde ülkedeki en ünlü gece kulüplerini ve barlarını bulabilirsiniz. Burası, biraz daha sert gece hayatı sevenlerin tercih edebileceği bölgelerden biridir. Daha sakinleri için Eski Kent Meydanı çevresine göz atmanız gerekiyor.

Brno’da da gece hayatı oldukça güzel derler, fakat deneyimlemediğimiz için sadece kulaktan duyma bir bilgi olduğunu söyleyebiliriz.

Çekya’da geceleri Rus gecelerine benzer. Yavaş ısınırlar, hızlı ölürler. Erkeklerin büyük bir bölümü sağlam bir gece geçirmek istediklerinde vodka, hafif bir gece geçirmek istediklerinde de bira shot yaparlar. Tekila shot yapan Çek kızlarının büyük bir bölümü gecenin sonunu göremez, ama genel olarak erkeklerden daha iyi içerler. Yani, içmesini bilirler. Tabi Prag’da 5 ay gibi uzun bir süre kalmış biri olarak, Çek Cumhuriyeti’ndeki en iyi gece hayatının Prag’da olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Başka bir şehirde gece hayatı deneyimlemiş olmasam da, hem yerel halka hem de diğer Avrupalı turistlere göre de, en iyi ve en canlı gece hayatı bu şehirdedir.

Prag, sadece Orta Avrupa’nın değil, tüm Avrupa’nın en iyi gece kulüplerinden seçilmiş mekanlara ev sahipliği yapar. Yani Çekya’da gece hayatı planınız varsa, Prag’dan başka bir yer düşünmenize gerek yok.

Çek Cumhuriyeti gezilecek turistik yerler adlı bu yazıdaki 10 yer, Çekya şehirleri ve görülecek yerlerinden ibaret değildir. Bu listeye daha birkaç şehir ve tarihi turistik yerler de eklenebilir. Ancak, ülkedeki en popüler olan bu 10 nokta, ilk olarak tavsiye edebileceğimiz yerlerdendir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...