Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Ankara‘nın en güzel müzelerinden biri olan Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, binbir çeşit eserleri ile, 7’den 70’e birçok turistin hayran kalacağı ender müzelerden biri. Ankara müzeleri arasında oldukça popüler olan bu müze, Ankara Kalesi’nin hemen karşısında yer alıyor. Gerek sergilediği eserler ile, gerekse tarihi yapısıyla göz kamaştıran, es geçilmemesi gereken müzelerden.

Rahmi M. Koç’un Ankara’ya olan düşkünlüğü ve Vehbi Koç’un ilk dükkanının daha önceden burada olması, müzenin önemini artıran en önemli etkenlerden.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
Müzede sergilenen oyuncaklar ve muayenehane

Müzenin bulunduğu han, 16. yüzyılda ticaret ve sanayi merkezine dönüşen Ankara’da, en önemli hanlardan biri olmuş. Ankara’nın en önemli hanlarından biri olarak bilinen bu handa, 20. yüzyıla gelindiğinde tiftik ürünleri, at arabaları ve koşum takımları satan dükkanlar bulunuyormuş. Daha sonraları ise, tabakhane ve yün deposu olarak bile kullanılmış.

Aslını kaybetmeden yapılmış restorasyon çalışması sayesinde han, hala tarihi dokusunu koruyor diyebilirim. Han’da bulunan müzenin bölümleri, hanın tarihi dükkanlarından ve bölümlerinden oluşuyor.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
Müzenin giriş bölümünde, ortada yer alan eserler vitrinlerde sergilenmekte

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’nde Neler Var ?

Müzede karayolu, deniz yolu ve hava yolu taşımacılığına ait, motorların, gemilerin ve trenlerin maketlerini ve gerçeğini fazlasıyla bu müzede görebiliyorsunuz. Bunun yanında, ilk bilgisayardan ilk fotoğraf makinelerine, ilk oyuncaklardan Atatürk köşesine, 14 farklı bölümü ile sıkılmadan saatlerce gezebiliyorsunuz.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’nde 1300’e yakın eserin sergilendiği ve her geçen gün tek tük önemli yeni eserlerin eklendiği biliniyor. Müzede toplamda 32 oda bulunuyor ve bu odaların hemen hemen hepsi sensörlü. Bundan dolayı, bazı odalar aşırı karanlık olabiliyor ve bu da çocukların çekinmesine sebep oluyor.

Bunun yanında bazı turistler de, o karanlık bölümlerin ziyarete kapalı olduğunu düşünebiliyor. Fakat, müzede tüm katlar ve tüm bölümler ziyarete açık. Gönül rahatlığıyla tüm karanlık bölümleri ziyaret edebilirsiniz.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
Müzede ilgi odağı olan maket trenler ve tarihi fotoğraf makineleri

Çocuklar için oldukça zevkli olan müze, yetişkinler için de bir o kadar eğlenceli ve anlamlı oluyor. Müzede bulunan eski oyuncaklar, üç tekerlekli bisikletler, ahşaptan yapılmış küçük arabalar sizi alıp geçmişe götürecektir. Özellikle üst katta sergilenen eserler ile nostalji yaşamamak elde değil.

Çocukları müzeye götürmek, onları müzelerde sıkılmadan tutabilmek doğal olarak aşırı zordur. Onlar için müzeler, çikolata, oyuncak veya pasta gibi isimlerden oluşmalıdır ki, müzeyi sevsinler. Fakat, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, hiçbir çocuğun hayır diyemeyeceği bir müze diyebilirim. Yani, en azından ben bir yetişkin olarak müzeden çıkmak istememiştim. Çocukların mutluluğunu ve heyecanını tahmin bile edemiyorum.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
Sağına soluna vurmadan çalışmayan tarihi televizyonlar

Sizi tarih yolculuğuna çıkaracak bu müzenin üst katı, benim en beğendiğim bölümlerdendi. Demiryolu taşımacılığı bölümü de bu katta bulunuyor. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına ait trenler, buharlı lokomotifler ve vagonlar mutlaka ilginizi çekecektir.

Müzede tüm bölümler ilgi çekici olsa da, özellikle göz atmanızı tavsiye edebileceğim birkaç bölüm bulunuyor. Bunlar ;

-Vehbi Koç Dükkanı : Koç Holding kurucusu merhum Vehbi Koç’un iş hayatına atıldığı bu dükkanda, büyük bir başarının hikayesine tanıklık edebilirsiniz.

-Esnaf Sokağı : Müzenin en popüler bölümlerinden olan Esnaf Sokağında, günümüzde çok zor görebileceğiniz, unutulmaya yüz tutmuş esnaf kollarını görebilirsiniz. Bakırcıdan şapkacıya, marangozhaneden tiftikçiye birçok esnaf bölümleri burada bulunmakta.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Bunun yanında, Ali Rıza Eczanesi ve İsmail Amca Atölyesi de, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nin en popüler bölümleri arasında sayılıyor.

Müzede çocuklarınızın eğlenerek öğrenebilmesi için, eğitim atölyeleri de bulunuyor. Her hafta mutlaka bir atölye çalışması yapılıyormuş. Bu atölye çalışmalarına çocuklarınızın katılabilmesi için, rezervasyon yaptırmanız ve cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti 2020 : Pazartesi günleri ziyaretçiye kapalı olan müzeyi 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze giriş ücreti ise ; Tam 15 TL, öğrenci 8 TL’dir ve müzekart geçerli değildir.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
Müzede yer alan karayolu taşıtları

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Ulus meydanından yürüyerek 15-20 dakika içerisinde rahatlıkla müzeye ulaşabilirsiniz. Bunun için, Ulus’tan hisar caddesi yolundan, Ankara Kalesi yönüne doğru gitmeniz gerekiyor. Adres olarak müzeyi bilen birine denk gelemeyecek olursanız da, Ankara Kalesi‘ni veya koyunpazarı yokuşunu sorabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Yakınında Görülecek Yerler

  1. Ankara Kalesi : Müzenin ana kapısına 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu kale içerisinde, surlara çıkmadan önce birçok restoran ve hediyelik eşya satışı yapan dükkanları görebilirsiniz. Bunun yanında, kalenin surlarından da, Ankara’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.
  2. Anadolu Medeniyetleri Müzesi : Rahmi Koç Müzesi’ne 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘nde, ilk çağlardan günümüze kadar olan eserleri, kronolojik bir sıra içerisinde görmek mümkün. Müzekartınız varsa bu müzeyi es geçmeyin derim.
  3. Ulucanlar Cezaevi Müzesi :  Ankara’nın en anlamlı müzelerinden biri olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi‘ne 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Eğer, Rahmi Koç Müzesi’ne çocuklarınız ile gelmediyseniz, bu müze sonrasında Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne de bir göz atabilirsiniz.

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, Ankara’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken, çocukların bayılacağı, yetişkinlerin nostalji yaşayabileceği muhteşem bir müzedir. Ankara’ya kadar gelip de bu müzeyi görmeden dönmeyin derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...