Cenova Gezi Rehberi

19. yüzyılda beri var olan devasa limanı ve tersaneleri ile ünlü olan Cenova, İtalya‘nın en gözde turistik destinasyonlarından. Cinque Terre‘ye yakınlığı sayesinde de son zamanların favori şehirlerinden biri olarak biliniyor.
Cenova gezilecek yerler listesi hazırlarken öncelikle şehirdeki yerleri ve daha sonra vaktiniz varsa, Cenova 1 saat gibi uzaklıkta olan yerlere de göz atın.

Bir gezi rotası hazırlarken nerede konakladığınızda oldukça önemli. Şehirdeki gezilecek yerlere yakın bir yerde konaklayacak olursanız, bu şehri 1 günde rahatlıkla gezebiliyorsunuz ve Cenova’nın dışında yakın yerlere de zamanınız kalıyor.

Cenova Gezilecek Yerler Listesi

Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümü Tarihi Şehir Merkezi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Yani şehrin merkezine yakın bir yerde konaklayacak olursanız, bu şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Cenova’da nerede konaklayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Cenova’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Cenova’daki en iyi konuma ve en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

1.Piazza de Ferrari

Cenova Piazza de Ferrari Meydanı
Cenova’nın en renkli yerlerinden biri – Piazza de Ferrari Meydanı

Molo Bölgesi’nde Eski Kent Merkezi’nde yer alan bu Piazza de Ferrari, şehrin en turistik yerlerinden biri olduğu gibi birbirinden güzel turistik mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Meydanın ana özelliği, tam ortasında bulunan süslü çeşmesidir. Meydan çevresinde Dükler Sarayı, Carlo Felice Tiyatrosu ve Cenova Borsası gibi önemli yapılara ev sahipliği yapmakta.

Şehrin ana meydanı olarak bilinen Piazza de Ferrari çevresinde birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Piazza de Ferrari çevresi Cenova’da konaklama için en çok tercih edilen Molo Bölgesi’nde yer almakta. Yani şehrin tam kalbinde. Eğer Cenova’da en iyi bölgede konaklayayım çok bütçeli otellere gerek yok diyorsanız, bu bölgeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Piazza de Ferrari yakınlarında bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Porta Soprana

Porta Soprana Cenova
Porta Soprana’da şehri süsleyen güzel tarihi yapılardan

İki taş kuleden oluşan bu kapı, Cenova’daki en turistik yerlerden. En güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bu kapı ve kuleler Piazza de Ferrari’ye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Şehrin birçok yerinden rahatlıkla görebileceğiniz bu kuleler, daireseldir ve çardaklarla süslenmiştir.

1155 yılında inşa edilmiş bu iki kulenin hemen yanında, Columbus’un evi bulunuyor. Christopher Columbus, çocukluğunu Sant’Andrea’nın küçük güzel manastırının yanındaki çok restore edilmiş bu taş evde geçirmiş. İçerideki müzede görülecek çok şey yok, ama evin, kapının ve manastırın birleşimi görülmeye değer.

3.Piazza Matteotti

Piazza Matteotti
Cenova Piazza Matteotti Meydanı

Piazza de Ferrari meydanın yanında bulunan bu meydan da şehirde görülmeye değer yerlerden.

Çeşitli tarihi binalara ve turistik yerlere ev sahipliği yapan bu meydan da en az Piazza de Ferrari kadar popüler.

Aziz Ambrogio Kilisesi de burada yer almakta. Zamanınız varsa bu kiliseye de göz atabilirsiniz.

Bu meydanın en güzel yanı da, meydana çoğu zaman pazarların kuruluyor olması. Bu pazarlara denk gelecek olursanız, mutlaka pazarı gezin.

4.San Lorenzo Katedrali – Cenova Katedrali

San Lorenzo Katedrali
San Lorenzo Katedrali Cenova

Cenova Katedrali olarak da bilinen San Lorenzo, görkemli yapısıyla şehrin en güzel dini yapılarından biri.

Mimari yapıdan Floransa Katedrali’ni andıran San Lorenzo, çizgili mermer ve taş ön cepheye sahip.

Tarihi 1118 yılına kadar giden bu kilise tavanı fresklerle ve güzel renkli sanat eserleriyle süslüdür.

Dahası, pembe mermer sütunlar merkezi sunağı mükemmel bir şekilde örüyor.

Aslen 1100’lerde Romanesk bazilika olarak inşa edilen, 1307’de Gotik tarzında tadilatı yapılan ve 1557’de Rönesans kubbesiyle bitirilen, etkileyici San Lorenzo Katedrali’ni görmeden de olmaz.

5.Cenova Akvaryum

Cenova Akvaryumu
Akvaryum Cenova

Ana liman bölgesindeki Piazza Carciamento’nun yanında yer alan Akvaryum daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği yer olarak bilinse de her yaştan turisti bu akvaryumda görebiliyorsunuz.

Akvaryum içerisinde, köpek balıkları, yunuslar, kaplumbağalar ve Denizanası gibi birçok farklı deniz hayvanları bulunmaktadır.

Tüm teşhir panoları ve tanklar bakımlı ve geniştir ve hayvanlara iklim ve yaşam alanı açısından ihtiyaç duydukları her şeyi vermek için güzel bir şekilde dizayn edilmiş.

6.Cenova Deniz Müzesi

Cenova Deniz Müzesi
Cenova Deniz Müzesi – Flickr.com

Şehirde görülmeye değer yerlerden bir diğeri de Cenova Deniz Müzesi’dir.

Dört kattan oluşan bu müze içerisinde Cenova’nın denizcilik tarihi ile ilgili hemen hemen her şeyi sergilerde görebiliyorsunuz. Zaten 16. ve 19. yüzyıllar arası büyük bir deniz gücü olan Cenova’nın, Deniz Müzesi olmasaydı ayıp olurdu.

Bir odada farklı zaman aralıklarında çeşitli küre ve atlasların gösterimi bulunurken, bir diğeri de yeniden inşa edilmiş bir mutfak gemisine ev sahipliği yapmaktadır. Alternatif olarak, ikinci kattaki odalarda gemi enkazları ve sayısız deniz aracı bulunmaktadır.

Ayrıca, bir İtalyan askeri denizaltı müzenin bitişiğinde bulunur ve bu fantastik gemiden turlar yapılmaktadır.

7.Via Garibaldi Caddesi

Garibaldi Caddesi Cenova
Cenova Garibaldi Caddesi – fadmagazine.com

Gelelim Cenova’nın en ünlü yerine, Via Garibaldi’ye. Bu cadde, şehirdeki en bilindik yer olduğu gibi en hareketli yerlerden biri.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu cadde, birbirinden güzel sarayları ve mimari bakımdan göz kamaştıran yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Bu caddede bulunan önemli binalar arasında, Palazzo Bianco, Palazzo Rosso, Palazzo Doria Tursi, Palazzo Lomelino ve Palazzo Pantaleo sayılabilir. Bu saraylardan üç tanesi halka açık – Rosso, Bianco ve Tursi ve Cenova tarihine dair bir çok harika eser ve sanat koleksiyonuyla turistlerin ilgisini çekmekte.

Dış cephelerinde, oyulmuş ve boyanmış süslemeler, freskler, görkemli çarşılar ve sundurmalar, balkonlar, avlular ve evleri olan soylu aileler tarafından taçlandırılmış girişler vardır.

Garibaldi Caddesi çevresi de Cenova’da konaklama için en çok tercih edilen ve en merkezi yerlerdendir. Bu caddeden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne rahatlıkla gidebileceğiniz gibi şehrin tam merkezine de kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimini bulmak da mümkün. Booking.com aracılığıyla Garibaldi Caddesi’ne yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

8.Cenova Limanı

Cenova Limanı
Cenova Limanı

Cenova’nın turistik yerleri arasında oldukça popüler olan Cenova Limanı ve çevresi, şehirdeki en hareketli yerlerden.

Sayısız bar, restoran ve müzeye ev sahipliği yapan Cenova Limanı, bu şehirde kaçırılmaması gereken naçizane yerlerden biridir.

Liman ağının merkez noktasında, körfezin solunda, 1100’lerden bu yana ayakta olan, 76 metre uzunluğunda büyük bir deniz feneri olan fantastik Lanterna di Genoa da bulunuyor. Bu fenere de göz atmayı unutmayın.

9.Oryantal Sanat Müzesi

Oryantal Sanat Müzesi
Oryantal Sanat Müzesi

Şehrin en güzel müzelerinden biri olan Oryantal Sanat Müzesi, Cenova’nın merkezindeki Piazza del Portello’nun yakınında bulunmakta. Oryantal sanat Müzesi, çoğu şehrin standart çağdaş sanat müzelerinden biraz daha farklı. Özellikle sergilerde bunu çok daha iyi görebiliyorsunuz.

Sergiler, farklı dönemleri kapsayan ve  çeşitli eserler içeren, Ming heykelleri, Budist heykelleri, iyi korunmuş bir Japon zırhı ve silahı gibi çeşitli kategorilere ayrılmıştır.

10.Castello d’Albertis (Albertis Kalesi)

Albertis Kalesi
Albertis Kalesi – Flickr.com

Şehirdeki gezilecek en güzel yerlerden bir diğeri de Castello d’Albertis adlı kaledir. Albertis Kalesi olarak da bilinen bu yapı, ana limana kısa bir mesafede bulunuyor ve Dünya Kültürleri Müzesi’ne ev sahipliği yapmakta.

Kalenin kendisi Gotik tarzda 1886 yılında inşa edilmiştir. Aslında 12. yüzyıldan kalma bir kalenin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir ve kalenin orijinal temellerini korumaktadır.

Kale, Ligurya Denizi ve çevresindeki şehrin harika manzaralarını sunmaktadır.

Kale içerisinde bulunan müzedeki koleksiyonda, Enrico ve Luigi Albertis’in Sudan ve Çin’den silahlar ve Maya medeniyetinden eserler gibi dünyanın dört bir yanından elde ettiği bulguları içermektedir.

Edoardo Chiossone’un koleksiyonlarına dayanan müze, özellikle Japon sanatı ile öne çıkmaktadır: 11. ila 19. yüzyıl resimler ve baskılar, emayeler, bronzlar, cila malzemeleri, tekstil, seramik, tiyatro maskeleri ve kostümleri, müzik aletleri ve zırh.

M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan, Japonya, Çin ve Tayland gibi ülkelerden heykelleri bile görebileceğiniz bir müze.

11.Spianata Castelletto

Spianata Castelletto Cenova
Spianata Castelletto

Castelletto, Cenova’da bir yerleşim bölgesidir ve Spianata, şehrin ve limanın eşsiz manzaralarını sunan yükseltilmiş bir platform ve yürüme yoludur.

Bu yürüyüş yolu, şehirde en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biridir.

Avluya ve yürüyüş yoluna, bir dizi cam basamak veya büyük bir cam paneli ile süslenmiş bir asansör ile erişebilirsiniz. Zirveye çıktığınızda da şehrin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

12.Passeggiata Garibaldi – Nervi

passeggiata garibaldi
passeggiata garibaldi

Passeggiata Garibaldi, Cenova’nın kıyı şeridi boyunca süzülen asfalt kaldırım şerididir.

Şehir merkezinin doğusuna yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki Via Giovanni’den başlayan yürüme yolu, pembe Arnavut kaldırımlı bir patikaya sahip ve sahil şeridine mükemmel bir şekilde bağlantı sağlıyor.

Buraya şehrin yoğun turist trafiğinden kaçmak, tertemiz deniz havası almak veya Cenova’nın sunduğu güzel sahil manzarasına hayran olmak için gidilebilir.

13.Staglieno Anıtsal Mezarlığı

Staglieno Anıtsal Mezarlığı Cenova
Staglieno Anıtsal Mezarlığı

Cenova’nın görülecek yerleri arasında bir diğer güzel yer ise, Staglieno Anıtsal Mezarlığı’dır.

Cenova’nın Staglieno bölgesinin yamacında yer alan bu mezarlık süper popüler bir yer olmasa da Cenova’da yeteri kadar zamanınız varsa göz atabileceğiniz yerlerden.

Mezarlık 1800’lerde kurulmuş ve çok çeşitli anıtlar, heykeller ve anıtlar içermektedir.

Kemerli yürüyüş yolları ve portiklerle çevrili mezarlık, ebedi bir dinlenme yerinden çok bir saraydaymışsınız hissi veriyor.

14.Via Balbi ve Palazzo Reale

Via Balbi Caddesi
Via Balbi

Cenova’da gezilecek en renkli yerlerden biri olan Via Balbi, şehirdeki en güzel caddelerden bir diğeridir.

Muhteşem Santissima Annunziata kilisesinin batısı, 17. yüzyıl başlarında ortaya konan ve görkemli saraylarla kaplı bir başka cadde olan Via Balbi’nin başlangıcıdır.

Via Garibaldi Caddesi’nden daha geniş olsa da, Garibaldi’nin o soluk kesen mimari yapılarına sahip olduğunu söyleyemeyiz. Fakat bu caddede birbirinden güzel sarayları bulabiliyorsunuz.

4 numarada Palazzo Balbi-Senarega ve 5 numarada da Palazzo dell’Università adlı saraylar yer alıyor.

Palazzo dell’Università karşısında 17. yüzyıldan kalma Palazzo Reale, büyük merdivenleri, balkonları, görkemli bir şekilde dekore edilmiş iç mekanları ve altı yıldır Cenova’da yaşayan ve çalışan Van Dyck’in sanat eserleriyle görülmeye değer en güzel saray diyebiliriz.

15.Boccadasse

Boccadasse İtalya
Boccadasse

Eğer Cenova’da 1 günden fazla zamanınız varsa, şehrin en güzel mahallelerinden biri olan Boccadasse’ye göz atın.

Plaj da bulabileceğiniz Boccadasse, Cinque Terre’yi anımsatan renkli evleriyle ünlü. Birbirinden güzel evleri olan bu mahalleye yerel otobüsler ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 4-5 km uzaklıkta bulunan Boccadasse, Cenova’da konaklama için de güzel seçeneklerden biri.

Eğer yaz aylarında Cenova’yı ziyaret ediyorsanız, hafta sonları Boccadasse’nin akıl almaz kalabalığından bunalabilirsiniz. Bu yüzden, mümkünse hafta içi değilse de hafta sonu akşama doğru burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca gün batımını seyredebileceğiniz, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerleri de burada bulabiliyorsunuz.

Cenova’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Cenova’da konaklama için birçok güzel seçenek bulunmakta. Fakat konaklama birimi tercih etmeden önce bu şehirde hangi bölgede konaklayacağınıza da karar verin derim. Bölge seçimi yaptıktan sonra tesis seçimi çok daha kolay olacaktır. Cenova’nın konumuna göz atarak bölgeler hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Göz At : Cenova Otelleri

Şehirdeki en güzel konaklama bölgeleri ise ;

  • Tarihi Şehir Merkezi ; Cenova’nın kalbi olarak da bilinen şehir merkezi, konaklama için en çok tercih edilen bölge. Birbirinden kaliteli ve çeşitli konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgenin şehirdeki en pahalı yer olduğunu da unutmayın. Bu bölgede hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimleri bulmak mümkün. Ailece ziyaret ediyorsanız dairelerde, süper bütçeli bir Cenova gezisi yapıyorsanız da 2 yıldızlı otelleri bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.
  • Boccadasse ; Bu bölge, şehir merkezine ortalama 4-5 km uzaklıkta bulunuyor ve Cenova’nın en renkli ve en popüler bölgesidir. Bu bölgede konaklama ücretleri aynı şehir merkezindeki gibi pahalı. Tabi bu bölgede her bütçeye uygun konaklama birimini bulmak da biraz zor. Açıkçası bu bölge, Cenova gezilecek yerler listesinin başında gelmesine rağmen ve şehirdeki en iyi konaklama bölgelerinden biri olarak bilinmesine rağmen, eğer süper turist trafiğine katlanamıyorsanız, bu küçük mahallede bunalabilirsiniz. Özellike hafta sonları burası akıl almaz kalabalık oluyor ve sokağa çıkma iştahınız kaçabiliyor. Bu yüzden geniş bir bölge olan Tarihi Şehir Merkezi’nde en azından turistlerden kaçabileceğiniz yerler de bulunuyor.
  • Porto Antico Bölgesi ; Bu bölgede tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan başka bir yer. Konaklama için şehirdeki en iyi yerlerden biri. Gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok yere yakın. Ayrıca limana da yakın. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca tam merkezde olduğunuzdan dolayı, her şey yakınınızda olacaktır.
  • Piazza Principe ; Bu bölge, Cenova’da gezilecek yerlere çok yakın olmasa da, yine de yürüyerek gidebileceğiniz birkaç turistik ve tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Ana Tren İstasyonu olarak bilinen bu bölgede daireler ağırlıklı olsa da, birkaç uygun veya şık otelleri de bulabilirsiniz.

Cenova Gezilecek Yerler Videosu

Cenova gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda yer alan turistik ve tarihi yapıların şehirdeki en çok tercih edilen yerlerden. Eğer zamanınız varsa, şehir merkezinin biraz dışında bulunan bölgelere hatta Cinque Terre’ye bile gidin. Eğer bu şehirde 1-2 gün bir zamanınız varsa ilk olarak bu listedeki yerlerden başlayın.

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul'daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...