[fusion_text]Chiang Mai kuzey Tayland‘ın en büyük ve kültürel açıdan en önemli şehirlerinden biridir.Chiang Mai’de bulunan tapınaklar,muhteşem manzaralar,dost canlısı halkı, inanılmaz gıda marketleri ve restoranları ile tam anlamıyla muhteşem bir şehirdir.

Son yıllarda turistler tarafından popüler bir hale gelen şehirde dilediğiniz tüm batı yemeklerini bulabilirsiniz. Muhteşem kafeleri ve barları size eğlenmek adına herşeyi sunmaktadır.

 

Chiang Mai Genel Giderler

Hostel Fiyatları : Paylaşımlı dorm odalarını 120 Baht’a kadar bulmak mümkündür.Genelde paylaşımlı dorm odaları 150 bahttan (12-15TL) başlamaktadır.Klimalı dorm odaları biraz daha pahalı, 300 baht gibi bir ücrete klimalı bir paylaşımlı dorm odalarını çok rahat şekilde bulabilirsiniz.En ucuz ve en iyi hostellerin çoğu genelde Eski Kasaba (Old Town)’da bulunmaktadır.Benim favori hostelim Julie’s Hostel ama daha modern Avrupa standartlarında bir hostel isterseniz The So Hostel düşünülmesi gereken seçeneklerdir.

Bütçeli Otel Fiyatları :Genelde 450 THB’dan başlayan bütçeli otel fiyatları klimalı ve klimasız odalar olarak satılmaktadır ve klimalı olanla olmayan arasında baya bir fark bulunmaktadır.Airbnb düşünecek olursanız muhteşem stüdyo daireler ve oda seçenekleri bulunmaktadır.Ayrıca fiyatlar otellerde ödeyeceğiniz ücretlerden daha az olacaktır.

Yemek Fiyatları : Chiang Mai Tayland’ın en iyi sokak yemeklerine ev sahipliği yapmaktadır. Sokak yemekleri 25-50THB arasındadır.Restoranlar da ise bir öğün yemek ortalama 200THB’dır.Ayrıca Batı yemeklerini de ortalama bu fiyatlara bulabilmeniz mümkündür.

Dash,Chiang Mai Gate Market ve Sunday Market yemek için düşünülmesi gereken yerlerdendir.Harika yemekleri en uygun ve bol çeşitli olarak buralarda bulabilirsiniz.

Ulaşım Ücretleri : Şehrin en iyi ulaşım araçlarından biri paylaşımlı araçlar olan Songthaew’dir.Gitmek istediğiniz yere daha uygun gidebileceğiniz bu araçları istediğiniz birçok yerde rahatlıkla bulabilirsiniz.Ortalama 20-30 Bahta dilediğiniz birçok yere rahatlıkla gidebilirsiniz bu yüzden sizden daha fazla para almalarına izin vermeyin.

Chiang Mai Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Wat Doi Suthep Tapınağı : Suthep dağı yamacında bulunan tapınak şehrin en popüler tapınaklarından biridir.Lord Buddha’nın bazı eserlerini içermektedir. Dünyanın birçok yerinden gelen turist budistler, bu tapınak da ayinlerini yaparak görevlerini yerine getirmektedir.Ayrıca şehir manzarasına ev sahipliği yapan bu tapınak’a 304 basamak çıkarak ulaşılmaktadır.

Gece Pazarı (Night Bazaar) :Genel olarak el sanatları ürünleri bulabileceğiniz bu pazarda hiçbir ürünün gerçek fiyatı yoktur. Bu yüzden ölümüne bir pazarlığa girişin.

Ormanda yürüyüşe çıkın : Birçok orman yürüyüş turları bulunan şehirde mutlaka bunlardan birine katılın uygun fiyatlara 3-4 orman gezisi yapabilir bilmediğiniz yerleri keşfedebilirsiniz.Genelde 3-4 günlük orman gezileri popüler olsa da siz günlük orman gezilerinizi seçebilirsiniz.

Zip Lining (Kablolardan kayarak İnme) : Uzun bir kablo üzerinde belinize bağlanmış emniyetli kemerler ile tutunduğunuz bir sistem ile kablo üzerinde ormanların üstünden geçerek muhteşem bir deneyim sağlayabilirsiniz.Genelde amatör ve profosyonel olarak kurslar bulunmaktadır.Bunlardan en iyileri Flight of the Gibbon ve Eagle Trekkers’dır. Çok pahalı olmayan fiyatlara farklı deneyimler elde edebilirsiniz.

Tribal Müzesi : Tayland’ın azınlık kabilelerini vurgulayan bu etnografik müzeaşiret giyim tarzı,takı sergileri ve bunlara ait videolar sunmaktadır.

Bua Tong Şelaleri : Şehrin biraz dışında olan şelalere günlük turlar ile ya da kendi başınıza gidebilir aynı gün içerisinde geri dönebilirsiniz.Basamaklar arasından akan şelaleye tırmanmayı unutmayın.

Chiang Mai şehrinde gezilmesi gereken diğer yerler Wat Chiang Man Tapınağı,Wat Phra Singh tapınağı,Wat Suan Dok tapınağı ve Wat Chedi Luang tapınağı en önemli tapınaklardandır.Ayrıca Elephant Nature park,Chiang Mai hayvanat bahçesi ve akvaryumu gezilmesi gereken önemli noktalardan bazılarıdır.[/fusion_text]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here