Chicago Gezi Rehberi

Amerika’nın en büyük üçüncü şehri olan Chicago (Şikago), Michigan Gölü kenarında konumlanmış, gökdelenleri ve kültürüyle ülkenin en sevilen şehirlerinden.

ABD’nin diğer pahalı şehirlerinden olan New York, Los Angeles veya Las Vegas gibi şehirlere nazaran Chicago’daki turistik noktaların büyük bir bölümünü ücretsiz olarak görebiliyorsunuz. Bu da, Chicago’yu Amerika’nın en güzel şehirlerinden biri yapıyor.

Festivalleriyle de adından çokça söz ettiren bu şehri ziyaret edeceğiniz tarihte yaklaşan etkinlikleri de mutlaka kontrol edin. Ücretsiz müzik veya dünyanın en büyük yemek festivali olan ”Taste of Chicago” gibi etkinliklere denk gelebilirsiniz.

Şikago’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa Chicago’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Bunun yanında şehirdeki en iyi ve en ideal otellerden olan ; The Palmer House Hilton (4 Yıldız – Şehrin tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde), Congress Plaza Hotel Chicago (3 Yıldız – Şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde) ve son olarak Pittsfield Apartments + Suites (Apart Otel – 3 yıldız – Merkeze 3 dakika yürüme mesafesinde) göz atabilirsiniz.

Gelelim Chicago gezilecek yerler listemize ; 

1.Chicago Nehir ve Göl Turları

Chicago Nehir ve Göl Turları
Chicago Nehir ve Göl Turları

Daha çok şehirdeki yapılacak turistik aktivitelerden olsa da, bu turlar ile Chicago’nun en popüler noktalarını görebiliyorsunuz.

Michigan Gölü ve Chicago Nehri, şehirdeki en iyi tekne turlarını sunuyor. Şehri keşfetmenin, en kolay ve tembel yolunu arıyorsanız, bu tekne turlarında aradığınızı bulabilirsiniz. Ayrıca şehirde çok fazla zamanınız yoksa, bu turlar ile çok daha hızlı bir gezi yapabilirsiniz.

Normal turlardan sürat teknelerine kadar birçok farklı turu bu şehirde bulabilirsiniz.

”Classic Lake Tour” adı verilen standart tur, toplamda 40 dakika sürüyor ve şehrin en popüler yerlerini bu turda görebiliyorsunuz.

”Chicago River Architecture Cruise” adı verilen tur ise, biraz daha sakindir. Bu turlar biraz daha uzun sürer ve 40’a yakın önemli noktayı görürsünüz.

2.Willis Kulesi – Skydeck Chicago

Willis Kulesi - Skydeck Chicago
Willis Kulesi’nin manzarası

Chicago’daki en yüksek binalardan biri olarak bilinen Willis Kulesi, ofislerden ve dairelerden oluşan eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan bir binadır.

Bu binanın gözlem yerine (Skydeck) çıkarak şehirdeki en iyi manzarayı seyredebilirsiniz. Sears Tower olarak da bilinen bu kuleden şehrin manzarasını seyretmek, Chicago’da yapılacak en güzel şeylerden.

360 derecelik şehir manzarasına sahip olan bu kuleyi ziyaret etmek istiyorsanız, biletinizi önceden online olarak almanızda yarar var. Aksi takdirde uzun sıralar beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca bu gökdelen içerisindeki kafeteryaya ve hediyelik eşya dükkanına uğramayı da unutmayın. Biraz pahalı olsa da, ilginç hediyelikler bulabilirsiniz.

Biletler ve daha fazlası için resmi web sitesi ; https://theskydeck.com/

3.Art Institute of Chicago

Chicago Sanat Enstitüsü
Chicago Sanat Enstitüsü

Chicago Sanat Enstitüsü, Amerika’nın hatta dünyanın en ünlü 3 resimlerinden olan, Edward Hopper’dan Nighthawks, Grant Wood’dan Amerikan Gotik ve Georges Seurat’tan Grande Jatte Adası’nda Bir Pazar Öğleden Sonrası adlı eserlerini görebilirsiniz.

Burada, Monet’in 30’dan fazla tablosunu ve Cezanne, Renoir, van Gogh ve Toulouse-Lautrec’in eserleri ile birlikte, Paris dışındaki en büyük Empresyonist resim koleksiyonuna sahiptir. Resime ve sanata merakınız varsa, birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müzeyi kaçırmak istemezsiniz.

Resmi web sitesi ; https://www.artic.edu/

4.Grant Park

Grant Park
Grant Park

”Chicago’nun Ön Bahçesi” olarak da bilinen Grant Park, şehrin en büyük alanı olarak bilinmektedir.

Park, 319 dönümlük bir alanı kapsıyor ve parkın içerisi birbirinden güzel yapılara ev sahipliği yapmasıyla popülerdir. Parkta görebileceğiniz bazı noktalar ise, Millennium Parkı, Chicago Müzesi Kampüsü, Chicago Sanat Enstitüsü ve Maggie Daley Parkı’dır.

Ekim ve Temmuz ayında festivallere de ev sahipliği yapan bu park, şehrin en kalabalık ve en bilindik yeridir. Hem yerel halkın hem de turistlerin severek dolaştığı bu park için en azından 2-3 saatinizi ayırın deriz. Konum için tıklayın.

5.Millennium Park 

Millennium Park Chicago Gezilecek Yerler Blog
Millennium Park

Michigan Bulvarı ve Columbus Yolu arasında bulunan Millennium Park, şehirdeki en bilindik bir diğer parktır.

Yine ücretsiz olarak görebileceğiniz bir yer olan Milennium Park’ta daha önce hiç görmediğiniz ilginç modern mimari yapıları görebilirsiniz.

Şüphesiz parkın en gözde mimarisi ise, ”Chicago Fasulye” olarak adlandırılan ”Bulut Kapısı”dır. Fasulyeye benzeye bu mimari şaheserin önünde birkaç fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Burası, ”Ben Chicago’ya Geldim” demenin en farklı yollarından biridir.

Crown Çeşmesi de, parktaki ilgi çekici mimari eserlerdendir. İnteraktif bir kamu sanatı ve video heykel eseri olan Crown Çeşmesi, Çinli turistlerin yarım saat karşısınızda durduğu bir eserdir. 1-2 dakika göz atmanız sanırsak yetecektir, Çinlilere aldırmayın.

Parktaki bir diğer güzellik ise, Luriane Garden’da Illinois Chicago’da görülme değer güzel bir yeşil alandır. 2.5 dönümlük bu bahçe de, Millennium Park’ın güney ucunda bulunmaktadır.

Jay Pritzker Pavyonu ise, parkta ilk gördüğünüzde ne olduğuna dair bir fikriniz olmayacağı mimari eserlerden. Değişik bir mimariye sahip bu bant 120 metre yüksekliğindedir ve kıvrımlı çelik plakalardan oluşmaktadır. Kendisini ilk Bilbao’daki Guggenheim Müzesi ile tanıdığım Frank Gehry, bu eserin mimarıdır.

Park görebilecekleriniz tabi ki bu kadar değil, daha birçok önemli mimari eseri, galeriyi ve çok daha fazlasını görebilirsiniz. Bu yüzden, Milennium Park için de en az 2-3 saatinizi ayırdığınızdan emin olun deriz.

Haritada görmek için tıklayın.

6.Navy Pier

Navy Pier
Navy Pier

Navy Pier, 1916 yılında açılmış Michigan Gölü kıyısında yer alan oldukça turistik bir yer.

Tarihte, dünyanın sayılı en büyük iskelesi olarak bilinirmiş. Günümüzde ise konserlere, kongrelere ve birbirinden güzel restoranlara ev sahipliği yapmakta.

Ayrıca burada dünyadaki ilk dönme dolabı da görebilir ve deneyimleyebilirsiniz.

Dilerseniz tekne turuna çıkıp eşsiz bir Chicago deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Akşamları buraya gelerek güzel bir göl manzarası seyredebilir veya hoş/pahalı bir mekanda akşam yemeği yiyebilirsiniz. 50 dönümlük alanda parklar, konser alanları ve botanik bahçeleri de bulabileceğiniz Navy Pier, her yaştan turistin sevebileceği bölgelerden, kaçırmayın.

Navy Pier Chicago
Navy Pier

Haritada görmek için tıklayın.

7.John Hancock Merkezi

John Hancock Merkezi
John Hancock Merkezi

Magnificent Mile’da 344 metrelik bir gökdelen olan John Hancock Merkezi, Chicago Silüetinin dayanak noktasıdır.

Yükselirken sivrilen bu kulede yapabileceğiniz en güzel şey, 94. kattaki 360 derecelik manzarayı seyredebileceğiniz gözlem yerine çıkmaktır. Bu çıkış ise süper hızlı asansör ile 40 saniyeden kısa sürmektedir. Özellikle akşam saatlerine manzaranın çok daha iyi olduğu bu kuleyi de listenize ekleyin.

Haritada görmek için tıklayın.

8.Magnificent Mile

Magnificent Mile - Chicago Gezi Rehberi
Magnificent Mile

Magnificent Mile daha çok alışveriş sever turistlerin favori adreslerinden biri olarak biliniyor. Tribune Kulesi ve Wrigley Binası gibi şehrin önde gelen yerleri Magnificent Mile’da bulunmakta.

Eğer Chicago’da alışveriş için bir planınız varsa, ilk olarak ”Maginificent Mile” bölgesine bakın. Aradığınızdan çok daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

Bölge, oldukça büyük. 8 bloktan oluşuyor ve turist olarak ihtiyacınız olan her şeyi karşılamaktadır. Yukarıdaki turistik noktalardan bazıları ve çok daha fazlasını bu bölgede bulabilirsiniz.

Aslında güzel bir Chicago gezisi genelde Magnificent Mile’dan başlar. Özellike bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, gezinize mutlaka buradan başlayan deriz. Konum için tıklayın

9.Shedd Akvaryumu

Shedd Akvaryumu
Shedd Akvaryumu

Chicago Müzesi Kampüsünü Saha Müzesi ve Adler Planetaryumu ile paylaşan Shedd Akvaryumu, 1930 yılında kurulmuş ve uzun bir süre dünyanın en büyük kapalı akvaryumu ünvanına sahip olmuş.

32 binden fazla canlıya ev sahipliği yapan bu dev akvaryumda, balinadan köpek balığına, yunuslardan piranaya birçok deniz canlısını görebilirsiniz.

Shedd Akvaryumu daha çok çocuklu aileler için tavsiye ediliyor olsa da, akvaryumda daha çok yetişkinleri görebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Resmi web sayfası ; https://www.sheddaquarium.org/

10.Field Doğal Tarih Müzesi

Field Doğal Tarih Müzesi
Field Doğal Tarih Müzesi

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olarak gösterilen Field Doğal Tarih Müzesi, 1893 yılından bu yana turistlerin hizmetinde.

Tüm görselleri dijital ile sergileyen bu müze, mekan olarak oldukça büyük bir yere sahip bu müzede botanik, zooloji ve jeoloji dallarında binlerce eseri bir arada görebiliyorsunuz.

Bu müzenin en rağbet gören yeri ise, Antik Mısır Kalıntıları ve Tyrannosaurus Rex İskeleti’dir. Bunun yanında müzede dinazorların tam boyutlarını çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Bir diğer önemli bölüm ise, mumyaların yer aldığı bölümdür. Mumyanın nasıl yapıldığından neden yapıldığına dair tüm bilgileri burada bulabiliyorsunuz.

Web sitesi ; https://www.fieldmuseum.org/

11.Adler Planetaryumu

Adler Planetaryumu
Adler Planetaryumu

Astronomiye ve Astrofizik araştırmalara dayanan bu müze, 1930 yılında ünlü mimar Ernes A. Grunsfeld tarafından dizayn edilmiş ve şehirdeki en bilindik parklardan biri olan ”Grant Park”ta bulunmaktadır.

İçeride, çocuklar Güneş Sistemi, gezegenlerin bileşimi ve Ay misyonları gibi konularla alakalı etkileşimli sergileri bulabilir. Aslında daha çok çocukların sevebileceği bir yerdir burası. Fakat, müzede çocuklardan çok yetişkinleri görebiliyor olduğunuzdan dolayı, bilime merakınız varsa mutlaka göz atın, aydan getirilmiş kaya parçalarını bile bulabileceğiniz bu müzeyi seveceksiniz.

Web sitesi ; https://www.adlerplanetarium.org/

12.Wrigley Field

Wrigley Field - Şikago
Wrigley Field

Major League Baseball (MBL) liginin en önemli takımlarından olan Chicago Cubs ve Chicago White Sox adlı beyzbol takımlarına ev sahipliği yapmakta. Eğer şehirde yeteri kadar zamanınız varsa burada oynanan maçlara da katılma şansını yakalayabilirsiniz. Maçlara katılmasanız dahi stadyuma mutlaka bir göz atın deriz.

13.Downtown Chicago

Downtown Chicago Gezilecek Yerler
Downtown Chicago

Şehrin merkezi olarak kabul Downtown, Chicago’daki en popüler ve en canlı yerlerden. Birçok gökdelenler ile eşsiz bir manzara sunan bu yer, ”Loop” olarak da biliniyor.

Şehirdeki turistlerin en fazla zaman geçirdiği yerlerden biri olan Downtown’da, ister restoran veya kafe isterseniz de barları ve turistik yerleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Ayrıca şehrin tam ortasından geçen Chicago Nehri‘de güzel ve farklı bir atmosfer sunmaktadır. Bu nehirde tekne turlarına katılıp, şehri farklı bir açıdan izlemekte mümkün.

Şehir merkezinde görebileceğiniz en güzel yerler ise, Picasso Heykeli, Dört Mevsim Mozaiği ve Chicago Katedrali gibi yerlerdir.

14.Cloud Gate (Bean)

Şikago Gezilecek Yerler

Millennium Parkı’n içerisinde bulunan Bean Heykeli (Bulut Kapısı-Chicago Fasulye), şehirdeki en önemli ve en turistik yapılardan biri. Birçok turistin yaptığı gibi sizde bu yapının önünde birkaç fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Bu parlak yapı, parkın etrafında dolaşan insanları, Michigan Bulvarı’nın ışıklarını ve çevresindeki ufuk çizgisini ve yeşil alanı yansıtmasıyla ünlüdür.

Cilalı yüzey aynı zamanda ziyaretçileri yüzeye dokunmaya ve etkileşimli bir kalite vererek kendi yansımalarını gözlemlemeye davet ediyor. Her turistin merak edip dokunduğu bu heykelde bir mucize yok. Yani dokunduğunuzda bir şey olmuyor 🙂 zaten amaç ziyaretçileri heykele dokunmaya çekmektir.

Fasulyenin dışı tamamen paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Daha sonra bir araya getirilen ve tamamen kusursuz bir yüzey elde etmek için kapatılmış olan 168 büyük çelik levhayı hassas bir şekilde kesmek için bilgisayar teknolojisi kullanılarak yaratılmıştır.

Bu heykelin hava sıcaklığına göre esneyip genişlediğini ve büzüştüğünü de unutmayın. Çok bariz bir şekilde görülemiyor olsa da, böyle bir özelliği olduğu söylenmektedir.

15.Museum of Science and Industry

Chicago Museum of Science and Industry
Museum of Science and Industry

Chicago’nun bu Bilim ve Endüstri Müzesi, Amerika’nın en büyük Bilim Müzesi’dir ve ülke çapında da oldukça ünlüdür.

1933 yılında açılmış olan bu müze endüstriyel ve teknolojik gelişmeleri sunmakta.

Şehirdeki en büyük müzelerden biri olan bu Bilim ve Endüstri Müzesi Omnimax Tiyatro Gösterisi de sunmakta. Çocuklu ailelerin de eğlenebileceği güzel müzelerden biri.

Web sitesi ; https://www.msichicago.org/

16.Lincoln Park

Lincoln Park
Lincoln Park

Chicago’nun en büyük yeşil alanını oluşturan Lincoln Park’ta ülkenin en eski hayvanat bahçesi olan Lincoln Zoo‘yu görebilirsiniz. Bisiklet parkurları, yürüyüş yolları ve birbirinden güzel dinlenme alanları ile her turistin sevebileceği parklardan biri.

Chicago gece hayatıyla da ünlü olan Lincoln Park, şehirdeki en bilindik ve en popüler parklardan biridir.

Bu park, bir hayvanat bahçesi, Lincoln Park Konservatuvarı, Göl Tiyatrosu, bir kürek kanalı, Chicago Tarih Müzesi, Peggy Notebaert Doğa Müzesi, Alfred Caldwell Zambak Havuzu, Kuzey Göleti’ni içermektedir. Şehirdeki diğer birçok park gibi, birçok turistik aktiviteyi de burada bulabilirsiniz.

North Avenue Plajı ve Oak Street Plajı da bu park sınırları içerisinde yer almaktadır.

Chicago Otel Tavsiyeleri

Chicago’da konaklama için birçok bölge bulunmakta. Fakat bu bölgeler arasında en popüler ve en ideal olanlar ise, Loop, Near North Side ve Magnificent Mile Bölgesidir. Bu bölgeler şehirdeki popüler olan yerlere oldukça yakın olduğu gibi, şehrin en merkezi bölgeleridir. Ayrıca bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

–Loop Bölgesi, şehir merkezinin kalbi olarak bilinmekte ve şehrin en kalabalık yeridir. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehrin tam merkezinde konaklamış olur ve dilediğiniz hemen hemen her yere çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede bulunan otellerin büyük çoğunluğu erken rezervasyon fırsat indirimleri sunuyor. Bu bölgede bulunan tüm otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

3 yıldızlı bir otel olan Congress Plaza Hotel Chicago adlı tesise, 4 yıldızlı bir otel olan The Palmer House Hilton adlı tesise veya son olarak 3 yıldızlı diğer bir otel olan La Quinta Inn & Suites Chicago Downtown adlı tesise göz atabilirsiniz. 

–Near North Side Bölgesi ise, birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde olan bu bölgede birbirinden kaliteli restoranları, barları ve cafeleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Hem sanat ve kültür hem de eğlence için tercih edilebilecek bu bölgede bulunan tüm otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

3 yıldızlı bir otel olan FieldHouse Jones adlı tesise veya 4 yıldızlı bir otel olan The Talbott Hotel‘e göz atabilirsiniz.

–Magnificent Mile Bölgesi de ; Şehrin alışveriş merkezi olarak bilinir. Bu bölge daha çok alışveriş severlere hitap ediyor. Bu bölgenin en güzel yanı ise, şehirdeki diğer bölgelere ve merkeze yakın olması fakat çok yakın olmaması. Merkeze 15-20 dakikada bu bölgeden ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden de otel ücretleri merkezdeki tesislere nazaran biraz daha uygun. Bu bölgede bulunan tüm otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı bir otel olan Kinzie Hotel‘e veya 3 yıldızlı bir otel olan Aloft Chicago Mag Mile adlı tesise göz atabilirsiniz. 

Amerika’da gezilecek yerler arasında en popüler şehirlerden biri olan Chicago, ülke gezisinde mutlaka göz atmanız gereken bir şehir. Özellikle ücretsiz olarak görebileceğiniz onlarca yeri ile, çok fazla para harcamadan da güzel bir şehir gezisi yapabiliyorsunuz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...