Çimenlik Kalesi Hakkında Bilgiler, Çanakkale

Çimenlik Kalesi, şehir merkezinde Çanakkale Deniz Müzesi’nin iç bölümünde bulunuyor. Eceabat ilçesinde bulunan Kilitbahir Kalesi ile karşı karşıya duran bu tarihi kalenin, Fatih Sultan Mehmed zamanında inşa edildiği tahmin ediliyor. Gerek bulunduğu konum itibari ile, gerekse içerisinde bulunan müzede sergilenen tarihi eserler ile, Çanakkale’de kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan biri diyebilirim.

Çimenlik Kalesi Çanakkale
Kalenin dışı, giriş yeri

Çimenlik Kalesi Müze Bölümü

Kale-i Sultaniye olarak da bilinen Çimenlik Kalesi içerisinde bulunan müze bölümü, kalenin en dikkat çeken yerleri arasında. Fotoğraf çekmenin yasak olması ise, kalenin en kötü özellikleri arasında.

Bu müze bölümünde, Çanakkale Savaşları sırasında kullanılan elbiseler, silahlar, çanak çömlek gibi birçok tarihi eseri görebilirsiniz.

Merdivenlerden çıkarak ulaşabileceğiniz bu müzeye girer girmez hemen sağ tarafta sinevizyon bölümü bulunuyor.

Çanakkale Savaşı hakkında 5-10 dakikalık kısa videolar gösterilen bu yer, müzenin en çok rağbet gören yerlerinden diyebilirim.

Çimenlik Kalesi Çanakkale
Müze içerisinde bulunan, tarihi eserler

Antika silahların bulunduğu bölümde oldukça detaylı bir şekilde hazırlanmış bilgilendirme panoları bulunuyor.

Gerek kale hakkında gerekse Çanakkale’nin cepheleri hakkında birçok bilgiyi bu panolarda görebiliyorsunuz.

Bu müze içerisinde en beğendiğim yer ise, Ertuğrul Koyu maketi olmuştu. Maket gemilerle süslenmiş bu maket koy, müzede görmenizi tavsiye edebileceğim eserler arasında.

Çimenlik Kalesi Çanakkale
Ertuğrul Koyu Maketi

Müzede Kaçırılmaması Gereken Eserler ise ; M.Kemal Atatürk’e ait tarihi eserlerdir. Şapkası, Kabartması ve aldığı ünvanlarını sergileyen bu bölüm, müzenin en önemli bölümleri arasında. Müzenin bir de üst katı bulunuyor. Fakat benim gittiğimde kale kapanmak üzere olduğundan, ilk kapatılan yer olması dolayısıyla görememiştim.

ÇANAKKALE’DE NEREDE KALINIR ?

Bütçeli bir Çanakkale gezisi için 3 yıldızlı otel olan Hotel Helen Park‘ı veya Anzac Hotel‘i, orta bütçeli bir Çanakkale gezisi için 4 yıldızlı otel olan Akol Hotel‘i ve lüks bir Çanakkale gezisi için de 5 yıldızlı otel olan Kolin Hotel‘i deneyebilirsiniz.

Çanakkale’de bulunan birçok otelin booking.com’da ücretsiz rezervasyon iptali bulunuyor. Bazı otellerde ise, kredi kartı olmadan rezervasyon yapabiliyorsunuz. Yani, dilediğiniz bir tarihte ücretsiz olarak rezervasyonunuzu bu şehirde yapmak mümkün.

Tüm Çanakkale’deki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çimenlik Kalesi Çanakkale
Kalenin içerisinde bulunan Müze bölümünde yer alan bilgilendirici panolar

Birçok sitede müzenin askerler ile birlikte gezildiği söyleniyor. Fakat, büyük bir grup ile kaleye gelmediyseniz, 1-2 kişi için bunun olacağını pek sanmıyorum. Ben tek başıma girdim ve sadece elimdeki kamerayı göstererek ”Fotoğraf çekmek yasak” dediler ve sonrasında ne yanıma bir asker verdiler, ne de fotoğraf çekiyorum mu diye kontrol ettiler.

Kaleden içeriye girdiğiniz de her köşede birer asker olduğunu göreceksiniz. Müzede fotoğraf çekmenin yasak olduğu gibi, müze girişinin önünde de fotoğraf çekmek yasak ve sadece belirli yerlere kadar gidebiliyorsunuz.

Çimenlik Kalesi Çanakkale
Çimenlik Kalesi’nin iç bahçesi

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Çimenlik Kalesi 2020 Giriş Ücreti

Öğrenciye ücretsiz olan kale, yetişkinler için 10 TL. Kalenin ziyaret saatleri ise, 09:00-17:00 saatleri arasındadır.

Çimenlik Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kale, şehir merkezinde yer alan kale, Çanakkale Deniz Müzesi’nin hemen yan tarafında bulunuyor. Kalenin farklı bir giriş yeri ve farklı bir giriş ücreti bulunmakta. Şehir merkezinde birçok yere yürüyerek gidebileceğinizden dolayı, Çanakkale feribot iskelesinden veya Çanakkale Saat Kulesi’nden buraya yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Çimenlik Kalesi Çanakkale
Müze içerisinde yer alan Tarihi silahlar ve bilgilendirici pano

Müze içerisinde bulunan eserler ve anlatımı yapılan savaşlar, panolarda bulunan detaylı bilgiler, tarihi malzemeler mutlaka dikkatinizi çekecektir. Çanakkale’de en kolay gidebileceğiniz yerlerden biri olan Çimenlik Kalesi, Çanakkale gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden diyebilirim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...