Çin’de Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Çin Halk Cumhuriyeti, Orta Asya’yı oluşturan tozlu çöllerden Pasifik Okyanusu’na yakın tropik sahillere kadar oldukça geniş ve büyüleyici bir ülkedir.

Kuzeyden güneye uzanan Çin, Moğol Bozkırları ve Güneydoğu Asya’nın ormanlarla kaplı tepeleri arasında güzel bir konumda bulunuyor.

Dünyanın en büyük dördüncü ülkesi ve aynı zaman en kalabalık olanıdır. Ülkenin en meşhur şehirlerinden olan Pekin ve Şangay, bu ülkeyi ziyaret etmek için yeterli nedenlerdir. Tabi Çin, bu iki büyük şehirden çok daha fazlasıdır.

Birbirinden değerli UNESCO Dünya Mirası Alanları, Çin Seddi, kırsal Yunnan’ın büyüleyici köyleri ve Xi’an’ın mezarları gibi dünyaca bilinen turistik yerler ile eşsiz bir ülke gezisi yapabilirsiniz.

Gelelim Çin’de gezilecek yerler listemize ;

1.Şanghay – The Bund

Şanghay - The Bund
Şanghay – The Bund Bölgesi

Shanghai (Şanghay) de bulunan Bund Bölgesi, şehirdeki en önemli, en turistik ve en güzel yerlerden biridir.

Şanghay’ın nehir kıyısındaki bu gezinti yeri, şehirdeki en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olduğu gibi, gotik mimariden rönesans mimarisine kadar birbirinden güzel yapıları da burada görebiliyorsunuz.

Eski liman gümrük bürosu, çan kulesi ve görkemli Peace Hotel burada görebileceğiniz en popüler yerlerdendir. Tabi Şanghay sadece Bund Bölgesi’nden ibaret değildir.

Her ne kadar doğru adı Şanghay olsa da, çoğumuzun Şangay olarak bildiği bu şehir, Çin’in en güzel şehri olmasının yanında, en popüler ve en fazla turist trafiğine sahip olanıdır.

25 milyona yakın nüfusuyla, dünyanın en büyük şehirlerinden biri ünvanına sahip bu şehirde, Bund Bölgesi’nin dışında turistik olarak yapılacak birbirinden güzel aktiviteler ve görülecek birçok önemli yer bulunmaktadır.

Doğu Çin Denizi ve Yangtze Nehri’nin ağzında bulunan Şanghay, gökdelenler dolu, alışveriş merkezleri ile çevrilmiş, lüks oteller ve sanat merkezleri ile ülkedeki en önemli ve en güzel şehirlerden biri.

Şanghay geceleri ise, parlak neon tabelaları donatılmış birbirinden güzel Çin yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar, barlar ve ara sokaklardaki veya ana caddelerdeki lüks gece kulüpleriyle eşsiz bir deneyim sunar.

Şehrin gökdelenlerle çevrili popüler bölgesi ise ”Bund”dur. Bu bölgede turist olarak aradığınız birçok şey bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehirde gezilecek noktaların büyük bir bölümü de Bund ve çevresinde yer almaktadır.

Göz At : Şangay gezilecek yerler

Şangay’da nerede kalınır ?

2.Çin Seddi

Çin Seddi Hakkında Bilgiler
Çin Seddi

Ülkenin en ünlü yerlerinden biri olan Çin Seddi, kuzeyden gelen istilalardan korunmak amacıyla inşa edilmiştir.

2 binden yıldan fazla bir tarihe sahip Çin Seddi’nin gerçek uzunluğu 8.800 km olsa da, bazı bölümleri yıkılmış veya tamamen ortadan kalkmıştır.

Dünyadaki en uzun insan yapımı olan Çin Seddi’ne ulaşmak oldukça kolaydır. Tabi bunun için Pekin’e gitmek gerekiyor. Pekin’den günübirlik turlar ile, taksiyle veya otobüsler ile bireysel olarak bu Büyük Duvar’ın olduğu yere gidebilirsiniz.

Tabi Çin Seddi’nin bazı önemli ve popüler bölümleri bulunmaktadır. Bu yüzden, hangi bölüme gideceğinize de önceden karar vermeniz gerekiyor. Çünkü her iki bölüm, birbirine uzak olduğu gibi farklı tur ve otobüsler ile gitmeniz gerekiyor.

Çin Seddi’nin en iyi ve en popüler bölümleri Mutianyu ve Badaling’dir. Bu iki bölüm de, oldukça iyi bir şekilde restore edilmiş ve Pekin’den kolaylıkla bu iki bölüme de ulaşabiliyorsunuz. Tabi, iki bölüm arasından seçim yapmak isterseniz de Badaling’i tercih edebilirsiniz.

3.Hangzhou

Hangzhou
Hangzhou

Çin’in en güzel şehirlerinden biri olan Hangzhou, doğal manzarasıyla ünlüdür. Marco Polo tarafından 13. yüzyılda bu şehirde hakkında ”Dünyadaki en güzel ve görkemli” olarak nitelendirmiş.

”West Lake” (Batı Gölü) şehirdeki en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yerdir. Eski binalarla ve bahçelerle çevrili bu göl kıyılarında pagodalar, tapınaklar, yürüyüş yolları ve çay çiftlikleri bulunmaktadır. Hangzhou’nun doğal güzelliğini seyretmek istiyorsanız, bu göl kıyısında yürüyüşe çıkmak şart.

Bu gölde gezintiye çıkmak isterseniz de, göl çevresinde birçok tekne turu yapan firmaları da bulabilirsiniz. Bu tekne gezintisi ile, 11. yüzyıla kadar uzanan insan yapımı geçitleri, göl kenarındaki doğal yerleri ve tarihi birçok yeri de görebilirsiniz.

4.Yasak Şehir – Pekin

Yasak Şehir - Pekin
Yasak Şehir

Sadece Pekin‘in değil, Çin’in de en güzel yerlerinden biri olan Yasak Şehir, aynı zamanda İmparatorluk Sarayı olarak da bilinmektedir.

Pekin’in kalbinde yer alan bu muhteşem yer, ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Bugün görülen kompleksteki yerlerin büyük bir bölümünün inşası, 1406-1420 yılları arasında 24 Ming ve Qing İmparatorunun ikametgahı olarak inşa edilmiştir. Tabi inşaatın ilk başladığı zaman 1271 yılına kadar gitmektedir.

720 bin metrekarelik bu devasa kompleks, gözetleme kuleleri, geniş bir hendeği ve 10 metre yükseklikteki duvarla korunan muhteşem bir yer. Kompleks içerisinde, tören ve idari amaçlar için ayrılan alanın dışında İmparator tarafından kullanılan özel bir konutta bulunmaktadır.

Kompleks içerisinde mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerler ise ; Ming ve Qing hanedanlarından büyük sanat ve eser koleksiyonlarını görebileceğiniz ”Saray Müzesi”, en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer olan ”Golden River Bridges”, İmparatorluk tahtına ev sahipliği yapan 35 metre yüksekliğinde bir bina olan ”Yüksek Uyum Salonu” ve İmparatorun ”Ziyafet Salonu”dur.

Bunun yanında, İmparatorluk Sarayı çevresinde görebileceğiniz turistik yerler arasında olan Tiananmen Meydanı’na ve Cennet Tapınağı’na da göz attığınızdan emin olun.

Yasak Şehri google haritalarda görmek için tıklayın.

5.Toprak Askerler – Terrakotta Ordusu

Toprak Askerler - Terrakotta Ordusu
Toprak Askerler – Terrakotta Ordusu

Terrakotta Ordusu olarak da bilinen Toprak Askerler, Xi’an’ın eteklerinde çiftçilerin kuyu kazarken bulduğu arkeolojik bir bulgudur.

1970 yılında keşfedilmiş olan Toprak Askerler, o günden beri Çin’in en önemli yerlerinden biri olmuştur. Birinci İmparatorun mezarını korumak için inşa edilmiş 8 binden fazla savaşçı, 520 at ve 100’den fazla savaş arabasından oluşuyor.

Üç büyük yeraltı çukuruna dağılmış olan bu Toprak Askerler, günümüzde ziyaret edilebilmektedir.

İmparator Qin Shi Huang’ın Site Parkı’nın bir parçası olarak duran bu Toprak Askerler anıtı da, görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Yeteri kadar zamanınız varsa, Çin’in en turistik şehirlerinden biri olan Xi’an’da bulunan bu anıta da göz atabilirsiniz.

Toprak Askerleri google haritalarda görmek için tıklayın.

6.The Summer Palace – Yazlık Saray

The Summer Palace - Yazlık Saray
Pekin Yazlık Saray

Pekin’e ortalama 15 km uzaklıkta bulunan bu İmparatorluk Yazlık Sarayı, 700 dönümden fazla büyük bir park alanına sahip ve Çin’in en çok ziyaret edilen noktaları arasındadır.

Saray, 1153 yılında inşa edilmiş olmasına rağmen, 14. yüzyılda İmparatorluk Bahçeleri’ni güçlendirmek için büyük bir göl eklenmiştir.

Buradaki en önemli yerlerden olan ”Refah ve Uzun Ömürlü Salon” (Renshou Dian) ve Büyük Tiyatro, her turistin mutlaka göz attığı yerlerdir.

Buradaki yürüyüş parkurunda uzun bir yürüyüşe çıkabilir, sarayın ve bahçelerinin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu yazlık saraya da, turlar ile gitmek yerine, otobüsler veya taksiler (Biraz pahalı) ile gitmenizde yarar var. Turlar genelde yarım günden fazla sürmekte ve yeteri kadar zamanınız yoksa, bu saray için bu kadar süre ayırmanıza gerek yok. 1-2 saatte en önemli gezilecek noktalarını halledebilir, gezinizi bitirebilirsiniz.

7.Suzhou Klasik Bahçeleri

Suzhou Klasik Bahçeleri
Suzhou Klasik Bahçeleri

Dünyanın en önemli tarihi bahçelerinden biri olarak kabul edilen Suzhou Klasik Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Çin’in en güzel tarihi yerlerinden biridir.

Jiangsu eyaletindeki tarihi Suzhou kentinde bulunan bu güzel bahçeler, 11. yüzyılda kurulmuş ve 270’den fazla ağacın buraya dikilmesiyle oluşmuştur.

Buradaki en ünlü bahçe ise, günümüze kadar bozulmadan gelen Lingering Garden adı verilen bahçedir. Bu bahçe, 1800 yılında Ming Hanedanlığı döneminde 7 dönümlük bir alana kurulmuştur.

Burada, bir havuz, yapay bir tepe, farklı yapıdaki binalar, şeftali ağacı korusu ve duvarlarına Çince karakterler ile 300 tabletin üzerine kazılmış bir kapalı yol bulunmaktadır.

Son olarak burada görülecek yerlerden biri de, 2 dönümlük bir alanda bulunan Cang Lang Ting Pavilion Bahçesi’dir. Ülkenin doğal güzellikleri arasında en turistik olan Suzhou Klasik Bahçeleri’ni de listenize mutlaka ekleyin deriz.

8.Potala Sarayı – Tibet

Potala Sarayı - Tibet
Potala Sarayı

Tibet Özerk Bölgesi’nde bulunan Potala Sarayı, Çin’in en ünlü tarihi yapılarından biridir. Tibet’teki Lhasa kentinde bulunan bu görkemli saray, Dalai Lama için bir kale ve konut olarak inşa edilmiştir.

Uzun yıllar boyunca politik ve dini bir güç merkeziydi ve en önemli hazineleri içeriyor.

Potala Sarayı Kızıl ve Beyaz Saray olmak üzere iki kısıma ayrılıyor. Kızıl Saray, 17. yüzyılda inşa edilmiş ve kompleksin en önemli tapınaklarını içermektedir. Bu sarayın duvarları Dalai Lamas ve Tibet krallarının hayatlarından sahneler gösteren duvar resimleriyle muhteşem bir şekilde süslenmiştir.

Kızıl Saray’ın diğer turistik noktalarından olan geniş salonları ve çok sayıda Dalai Lamas’ın ayrıntılı mezarları da görülmeye değerdir.

Beyaz Saray da, en Kızıl Saray etkileyici ve görkemlidir. Yapımı 1648 yılında tamamlanmış olan saray, el değmemiş uyku bölümlerini, çalışma alanlarını ve resepsiyon salonlarını içermektedir.

Potala Sarayı için Lhasa’ya kadar gittikten sonra, zamanınız kalırsa kentin ünlü yerlerinden olan Jewel Gardens’a da göz atmayı unutmayın. Dalai Lama’nın yazlık konutunun bir parçası olan bu 90 dönümlük bahçelerin tarihi 1840 yılına kadar gitmektedir. Büyük saraylardan, köşklerden ve güzel manzaraya sahip göllerden oluşan bu bahçeleri de kaçırmayın.

9.Büyük Leshan Budası

Büyük Leshan Budası
Büyük Leshan Budası

Çinlilerin deyişiyle ”Dağ Bir Buda’dır, Buda Bir Dağdır” deyişiyle ünlü olan Leshan, dünyanın en büyük Buda Heykeli olması bakımından oldukça önemlidir.

MS 713 yılında Budist bir keşiş tarafından inşası başlatılmış bu büyük heykel, 90 yıl sonra bugünkü görünümüne kavuşmuş.

Bu dini simge yapının önemli olmasının bir diğer nedeni ise, heykelin tamamen uçurum taşından oyularak yapılmış olmasıdır.

Buda Maitreya’yı temsil eden heykel nehre bakmakta ve güzel bir manzara sunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu devasa heykel, dünyanın 4 bir yanından hacıları çekmeye devam etmekte ve Çin’de görülmesi gereken en önemli tarihi yerlerden bir tanesidir.

Siçuan Eyaleti’nin başkenti olan Çengdu’dan buraya çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. İster gezi turlarıyla isterseniz de bireysel olarak bu deva heykeli görebilirsiniz.

Buda’nın bulunduğu doğal park da görülmeye değer. Bu yüzden, heykel ve bulunduğu park için yeteri kadar zaman ayırdığınızdan da emin olun.

Budanın bulunduğu konumu google haritalarda görmek için tıklayın.

10.Zhangjiajie National Forest Park

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı
Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı

Çin’in doğal güzellikleri arasında en dikkat çeken yerlerden biri olan Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı, nefes kesen manzarası ile ünlüdür.

Hunan eyaletindeki bu orman parkı, James Cameron’un filmi ”Avatar” ile daha çok ünlendiğini söyleyebiliriz.

Çin’de az bilinen yerlerden biri olsa da, son zamanlarda turistlerin favori destinasyonlarından biri haline gelmiş bu orman parkı da listenize ekleyebilirsiniz. Burada, birçok doğa harikasının yanı sıra, insan yapımı cazibe merkezlerini de görebilirsiniz.

“Yüz Ejderha Gökyüzü Asansörü” olarak da bilinen Bailong Asansörü, 2 dakikadan biraz daha kısa bir sürede 50 kişiyi 326 metreye kadar çıkarmaktadır ve burada yapılacak en güzel şeylerden biridir.

Bunun yanında, Zhangjiajie Büyük Kanyon Cam Köprüsü de, muhteşem bir deneyim sunmaktadır. Tamamen camdan yapılmış bu köprü, dünyanın en yüksek yaya köprüsü olarak ilan edilmiştir ve Çin gezisinde mutlaka uğramanız gereken gezilecek noktalardan biridir.

Yerden 300 metre yüksekte duran ve 430 metre uzunluğundaki bu cam köprü, her ne kadar kalp sıkıntısı olanlara tavsiye edilmiyor olsa da, eşsiz bir adrenalin yaşamak için en güzel yerdir, diyebiliriz.

Parkı haritada görmek için tıklayın.

11.Hong Kong

Hong Kong
Hong Kong

Çin özel yönetim bölgesi olan Hong Kong da, ülkenin en meşhur yerlerindendir. Fakat Hong Kong halkı bu listede yer almaktan pek hoşlanmaz. Bu da, Çin’in bu Özel İdari Bölgesi’nin Halk Cumhuriyeti’nden ne kadar farklı olduğunun en güzel göstergesidir.

Bölge, Çin’den çoğunlukla siyasi ve ekonomik özerkliğe sahiptir ve Küresel ve Finansal bir ticaret merkezidir.

Hong Kong’da gezilecek birbirinden güzel yerleri bulabilirsiniz. Bunlar arasında, Kowloon Adası’ndaki pazarları gezmek, Lantau Adası’ndaki tema parklarında eğlenmek ve Victoria Peak’in zirvesinden şehrin eşsiz manzarasını seyretmek vardır.

Göz At : Hong Kong’da nerede kalınır ?

12.Çengdu

Çengdu
Çengdu

Daha çok pandalarıyla ünlü, Siçuan Eyaleti’nin başkenti olan Çengdu da, Çin’in en güzel şehirlerinden biridir.

Chengdu Panda Araştırma Üssü, daha çok bir hayvanat bahçesine benzetilse de, burası hayvanat bahçesinden biraz daha farklıdır. Burada pandaları görebileceğiniz gibi, onların yaşamını, üremelerini ve bakımlarında detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Tabi, Çengdu sadece bu Panda Araştırma Üssü’nde ibaret değildir. Burada daha gezilebilecek birbirinden güzel noktaları da bulabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanları ise, Qing Hanedanlığı’ndan mimarisiyle tanınan Jinli Antik Caddesi ve antik çay evleriyle ünlü olan Kuanzhaixiangzi Bölgesi’dir.

Son olarak, sokak sanatçılarıyla ünlü Halk Parkı da burada göz atabileceğiniz yerlerdendir.

13.Guangzhou

Guangzhou - Çin de Gezilecek Yerler Listesi
Guangzhou

Çin’in en ünlü şehirlerinden biri olan Guangzhou, neon ışıklarıyla ülkenin tipik modern görüntüsünü sunmaktadır.

2.100 yıl öncesine ait eserler ile dolu olan Kral Zhao Mo Tapınağı ile de ünlü olan bu şehirde ziyaret edilebilecek birbirinden güzel dini yapıları da bulabilirsiniz. Tabi gökdelenler arasındaki birbirinden güzel sokaklar, bu sokaklarda bulunan eşsiz restoranlar, kafeler ve barlar da, şehrin en dikkat çeken yerleri arasında bulunuyor.

Büyük ihracat endüstrisi ve Çin’deki diğer bölgelere mermi gibi hızlı trenleri ile dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti çeken bu şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden bazıları ise, Shamian Adası, Kanton Kulesi ve Chen Clan Ancestral Hall gibi yerlerdir.

14.Yangshuo – Li Nehri

Yangshuo - Li Nehri
Yangshuo – Li Nehri

Çin’deki doğal güzelliklerden bir diğeri ise, nefes kesen manzarasıyla Yangshuo Şehri’dir.

Bu şehir, Guangxi Eyaletinin güney kesiminde yer almaktadır ve Li Nehri, Yangi-Xingping Manzara Alanı’ndan rahatlıkla görülebilmektedir.

Li Nehri gezisi için mutlaka tekne turlarına göz atın. Bu nehir üzerinde yapabileceğiniz 1-2 saatlik turlar ile, Yangshuo’nun muhteşem doğal manzaralarını keşfedebilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Bu şehirde yerel kültürü çok daha iyi görmek için geleneksel dövüş sanatlarına ve Çin yemek kurslarına katılabilirsiniz.

15.Jiuzhaigou

Jiuzhaigou - Çin Gezi Rehberi
Jiuzhaigou

Doğal Jiuzhaigou vadisi, Çin’in Siçuan Eyaletinde bulunan doğal güzelliği ile dikkat çeken yerlerden biridir. Dağ gölleri sayesinde turkuaz mavisi ve yeşil tonlarıyla parıldayan bu vadi, özellikle fotoğraf severlerin uğrak noktalarındandır.

Vadinin sunduğu manzara muhteşem. Ayrıca uzun yürüyüşler veya tırmanma ile ilgileniyorsanız da, aradığınızı bu vadi çevresinde bulabilirsiniz.

Zharu Budist Manastırı ve Nuorilang’ın sarp zirveleri, bölgenin en turistik yerleri arasındadır ve kaçırılmaması gereken yapılardandır.

Jiuzhaigou’yu google haritalarda görmek için tıklayın.

Çin’de gezilecek şehirler, tarihi yerler ve doğal güzellikler bu 15 yerden ibaret olmasa da, güzel bir gezi rotası için ilk olarak bu turistik yerlere göz atın deriz. Zamanınız kalırsa da, gidilebilecek diğer noktalara da göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...