Cinque Terre Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Tam bir kartpostallık olan Cinque Terre, ”Beş Toprak” demektir ve Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore adındaki köy/kasabaların birleşiminden oluşan büyüleyici bir yerdir.
Cinque Terre gezilecek yerler listesi de zaten bu 5 köyden oluşmakta. Tabi sınırlı zamanınız varsa, bu 5 bölgeyi gezmek yerine 2-3 bölgeden zevkinize ve yapmak istediklerinize göre seçim yapabilirsiniz.

Gezilecek yerler için bir liste oluştururken de nerede konaklayacağınıza çok iyi karar verin. Plajlarda zaman geçirmek istiyorsanız bir bölgede, manzara ve romantik bir yer olsun diyorsanız ve kültür gezisi planlıyorsanız da başka bir bölgede konaklamanız gerekebilir. Tabi Cinque Terre’de 4-5 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, hemen hemen her yeri görebileceğinizden dolayı, nerede konakladığınızın çok büyük önemi yok. Tabi yeteri kadar bütçeniz varsa.

Cinque Terre Gezilecek Yerler
Cinque Terre’de Gezilecek Yerler – Vernazza 

Cinque Terre’de en ideal ve en uygun konaklama birimlerini Booking.com aracılığıyla incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Yılın belirli dönemlerinde erken rezervasyon fırsatlarını bu otel rezervasyon sitesinde fazlasıyla bulabilirsiniz. Nerede konaklayacağınız hakkında daha detaylı bir araştırma yapmak isterseniz de, Cinque Terre’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve kişiye özel bölge tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Cinque Terre Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Cinque Terre Gezilecek Yerler
Cinque Terre’de Yapılacak En Güzel Şeyler

Cinque Terre’ye Milano’dan veya başka bir şehirden geçip birkaç İnstagram fotoğrafı çekip dönmeyin. Cinque Terre bundan çok fazlasını hakediyor. Burada yapılacak çok şey var. Güzel bir romantik tatil, eşsiz bir kültür gezisi veya kafanızı dinlemek için bir kaçamak Cinque Terre’ye yakışır.

Cinque Terre için biz 2 gün ayırdık. Fakat yeterli değildi ve birçok turistin yaptığı gibi 3-4 günlük bir süreyi buraya ayırın. Doya doya gezin. Şarapların, plajların ve eşsiz manzaranın keyfini çıkarın. Kısıtlı bir bütçeniz varsa 1 gün kalın yeter, burası pahalı bir bölge. Bu yüzden de bütçeli olmaya çalışmakta yarar var.

1.Riomaggiore Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Riomaggiore Gezilecek Yerler
Riomaggiore’de yapılacak şeyler

Cinque Terre denince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Riomaggiore oluyor. Dünyadaki en iyi kartpostal manzaralarına ev sahipliği yapan bu bölgeyi listenizin ilk sırasına koyun. Hatta, bu bölgede konaklayın. Çok daha güzel bir gezi planı yapın.

Riomaggiore’deki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsin.

Paran çoksa kal şöyle denize nazır balkonlu bir otelde. Yap romantik tatilini. Yada balkonda oturmaktan başka bir şey yapma. Sabahtan akşama kadar o eşsiz manzarayı izlemek güzel bir deneyim olsa gerek.

 • Yüzmeye gidin ve köyün ikonik manzarasının tadını çıkarın ; Bu bölgede yapılacak en güzel şeylerden biri de plajlarda zaman geçirmektir. Köy küçük. Bu yüzden plaja gitmek ve en iyi manzarayı izleyebileceğiniz yeri bulmak oldukça kolay olacaktır. Şimdi burada deniz manzarası görmek için de pahalı tekneler kiralamanıza gerek yok. Herkesin bilmediği bir kaya parçası var. İşte bu kaya parçasının üzerinden eşsiz bir deniz manzarası seyredebilirsiniz. Bir yerli halka ”Ya bir kaya parçası varmış pek kimse bilmiyormuş deniz manzaralıymış felan diye sorarsanız” eğer yerel halktan biriyse mutlaka biliyordur. Yani çok açık bir alanda bulunmadığından dolayı kendiniz bulamayabilirsiniz.
 • Yerli halk uçurumdan atlayın ; Adrenalin seven biriyseniz, Riomaggiore’deki uçurum atlayışı yapabileceğiniz yerlere bayılacaksınız. Uçurum diyince öyle aklınıza 30-40 metrelik yerler gelmesin. 5-10 metrelik yerlerden atlayacaksınız. Korkmayın bir şeycikler olmaz. Böyle bir niyetiniz varsa ve yaz aylarında Cinque Terre’yi ziyaret ediyorsanız, limanın hemen yanındaki yerel halkın kayalıklardan denize atladığınız görebilirsiniz. Cesaret edip deneyebilirseniz, bedava yapabileceğiniz güzel bir şey.
 • Limanda gün batımını seyredin ; Geldik romantizmin doruklarına çıkabileceğiniz şeye, gün batımına. Tüm çiftler bu limanın olduğu yere gidip gün batımını seyrediyor ve onlara sorduğunuz da ”Ay çok romantikti” diyorlar. Pek anlam veremesem de neyin romantik olduğuna yine de sevgilinizle Riomaggiore’deyseniz bu limandan gün batımını izleyin. Tek başına izlemek daha güzel oluyor. Tavsiye ederim.

Riomaggiore Bölgesi Konaklama Tavsiyesi ; Gelin size konakladığınız yerin balkonundan akıl almaz instagram fotoğrafları çekebileceğiniz bir konaklama tavsiyesi vereyim. The First – La Vista di Marina adlı tesis bir dairedir. İşte burası tam kumrular için. Konakladın mı diye soracak olursanız ? hayır maalesef ben biraz daha mütevazi tesisleri seven biriyim Tabi param olsaydı sırf rahat manzara fotoğrafları çekebilmek için bu tesiste kalırdım. Tesise şuraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Biraz pahalı ama bana göre belki sizin bütçenize uygundur.

2.Manarola Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Manarola Gezilecek yerler
Manarola Bizim de favorimiz olan Cinque Terre’nin en romantik havası olan köylerden biri

Manarola bizim Cinque Terre’de en sevdiğimiz köy. Her nedense buranın havası diğer köylere nazaran biraz farklı. Daha çok romantik atmosferi belki de, bizi bu kadar etkileyen. Zaten sadece bizi değil, birçok çiftin de romantik bir tatil planı yaptığı köylerden biri.

Eğer Cinque Terre gezilecek yerler ve yapılacaklar için güzel bir köyde konaklamak istersen buraya tıklayarak Manarola’daki konaklama birimlerine de göz atabilirsin.

Manarola
Manarola Evleri

Gelelim Manarola bölgesinde yapılacaklara ;

 • Denize Girin ; Cinque Terre’deki ana yolu denize doğru takip ediyorsanız aşağıya bakın ve insanların büyük kayaların üzerinde güneşlendiğini ve doğal bir yüzme havuzu görecekseniz. Bu insanlara katılın ve burada biraz yüzün. Tabi hava yüzmeye müsaitse. Maalesef Manarola gerçek bir plaj yok. Yani yüzebileceğiniz tek yer burası. Ama havalı bir yer ve baya turistik. Bu yüzden merak etmeyin burayı da seveceksiniz.
Cinque Terre Gezilecek Yerler
Manarola’nın Yüzme Alanı burasıdır. Manarola Swimming Hole olarak da bilinir
 • Nessun Dorma’da bir şarap veya kahve için ; Manarola’da en iyi manzaralara sahip mekanlardan biri de Nessun Dorma’dır. Biraz pahalı gibi görünse de, uygun içecekleri de burada bulabilirsiniz. Tabi eşsiz bir manzaraya sahip olduğundan dolayı, sürekli kalabalık olmakta. Burası aslında bir restaurant fakat biz kimseyi burada yemek yerken göremedik. Çünkü içkilerin bu denli pahalı olduğu yerde yemek fiyatları nasıl allah bilir. Yabancı seyahat sitelerinde ve tripadvisor yorumlarında bu restoranın uygun fiyatlı olduğu söyleniyor. Fakat biz buna anlama veremiyoruz. Ya biz çok fakiriz, yada bu yorumları yapanlar çok zengin. Velhasıl burası da romantik bir manzara için ideal. İçeri girip menüye bakın fiyatlar size göre uygun olabilir.
 • Kayalardan gün batımını izleyin ; Yukarıda yüzebileceğiniz yeri söylemiştim. İşte tam bu yüzme alanın yanındaki kayalardan da gün batımını izleyin. Burası gün batımını izleyebileceğiniz en güzel ve en özel yerlerden. Eşsiz fotoğraf kareleri yakalamayı da unutmayın.
 • Üzüm Bağlarını Görün ; Manarola’nın üzüm bağları meşhurdur. Köyün kalabalığından kaçmak isteyenleri bu üzüm bağlarında görebilirsiniz. Biraz yokuş yukarı yürümeniz gerekiyor fakat sizi bekleyen manzara bu yokuşlu dar yola değecektir.

3.Corniglia Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Corniglia
Cinque Terre

Gelelim Cinque Terre gezilecek yerler listenizde olmalı mı olmamalı ? sorusuna tartışmalı cevapların olduğu yere, Corniglia’ya. Bu bölge kimilerinin favorisi kimilerinin korkulu rüyası.

Buranın kötü yanı 350 basamak çıkmanız gerekiyor. Yani tüm tatilinizi Corniglia ile sınırlamayı düşünmüyorsanız, o zaman her bir köye veya merkeze gidişte bu 350 basamağı çıkmanız veya garip bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. Garip diyorum çünkü bu otobüslerin gittiği yol veya otobüsün kendisi hiç güvenli değil. Bu yüzden Cinque Terre’de konaklama için Corniglia’yı sadece 35 yaş altında olanlara öneririm. Tabi günde 2 paket sigara içenlerden değilseniz.

Fakat Corniglia genel olarak manzarasıyla ve dar sokaklarıyla güzel bir yer. Yani mutlaka ziyaret edin. Ama burada konaklamayın. Gelelim Corniglia’da yapılacak birkaç güzel şeye ;

 • Cenennemden Cennete Çıkın (350 Basamaklı) ; Açıkçası bu merdivenleri çıkmak bizim için bir ölümdü. Ya zaten merdivenleri çıkan 3 kişiden 1’i 10 basamaktan sonra dinleniyor. Gerçekten dik, yorucu ve çok da güvenli olmayan merdivenler. Fakat merdivenlerin sonunda göreceğiniz manzara gerçekten görülmeye değer. Yani çektiğiniz çile %51 gördüğünüz manzara %49 gibi bir oranlama yapabiliriz.
 • Burada da Denize Girin ; Corniglia’da en ünlü plaj Guvano Plajı’dır. Çok da güzeldir. Diğer köylere nazaran çok daha popülerdir. Tabi buranın çıplaklar cenneti olarak bilindiğini de unutmayın. Fakat son zamanlarda edindiğimiz bir bilgiye göre bu plaja yürüyerek gidilmediği söylenmekte. Dedikodu olduğuna inanıyoruz fakat plaj hevesiyle buraya gitmenizi de istemiyoruz. Bu yüzden mutlaka Cinque Terre’de bulunan turist ofisine bir sorun deriz. Maalesef bazı plajları Cinque Terre’de gizli tutuyorlar yada tekne kiralasınlar diye yaya olarak gidemeyeceğinizi söylüyorlar. Fakat bunun en doğrusunu turizm ofislerinden öğrenebilirsiniz.
 • Kiliselere göz atın ; Corniglia’da çok fazla yapılacak şey olmasa da birçok kilise var. Bunlardan birkaçını görün. En önemlilerinden ve en popüler olanlarından bir tanesi ”Oratory of the Disciplinati of Saint Catherine” adlı kilisedir. Öyle aman aman bir kilise olmasa da Corniglia’ya kadar gelmişken göz atabilirsiniz. Ayrıca kiliseye yakın birkaç bar, restoran ve kafelerde bulabilirsiniz.

4.Vernazza Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Vernazza Gezilecek Yerler
Vernazza

İşte gözünüz kapalı konaklama birimini arayabileceğiniz bölge Vernazza’dır. Bu bölgede konaklayacak olursanız birçok turistik noktaya ulaşım kolay olacak, turistik bir yerde olacaksınız ve Cinque Terre’nin merkezi sayılan bir yerde olacaksınız.

Cinque Terre gezilecek yerler listenize tek bir yer eklemek istiyorsanız, o da Vernazza olmalı diyebilirizi.

Vernazza’da bulunan konaklama birimlerine de buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

 • Çarpıcı bir manzara görmek için bol bol yürüyün ;  Vernazza’da yapılacak en güzel şeylerden biri, manzara görmek için yürüyüş parkurlarını takip etmektir. Birçok turiste göre Vernazza 5 köy arasında güzellik kraliçesi olarak bilinir. İşte bunun en önemli nedeni de bu eşsiz manzaraya sahip yürüyüş parkurlarıdır. Cinque Terre’nin en güzel manzarasına sahip yeri hangi köydedir ? diye soracak olursanız, bizim ve birçok turistin cevabı da Vernazza olacaktır. Bu yüzden bu bölgede bol bol yürüyün. Yürüyüş parkurlarının olduğu her yerden geçin. En güzel manzaraya sahip yolu mu görmek istiyorsunuz ? o zaman Monterosso Al Mare Köyü’nün işaretlerini takip edin ve bu köye kadar yürüyün.
Vernazza
Vernazza’da Yapılacak Şeyler
 • Gerçek bir plaj deneyimi yaşayın ; Diğer köylerin aksine Varnezza’da ulaşılması gerçekten çok kolay olan bir plajı var. Biraz küçük ve kalabalık. Fakat denizden çıkmanıza gerek yok. Zaten kumlu bir plaj olduğundan da kayalara ihtiyacınız olmayacaktır. Ayrıca bu plaj yakınlarında uçurumdan atlayanlara katılabilirsiniz. Çığlıkları takip ederek bu atlayışların yapıldığı yeri kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Piazza Marconi’de biraz zaman geçirin ; Limanın hemen yanında bulunan Piazza Marconi, Vernazza’nın ana meydanıdır ve küçük bir restoran merkezi ve elbette plaj / yüzme alanına hızlı erişim imkanı sunmaktadır. Şüphesiz Vernazza’nın “siluetinin” en dikkat çekici yerlerinden biri olan Santa Margherita d’Antiochia Kilisesi’ni de göz atmayı unutmayın.
 • Eşsiz manzaralı bir akşam yemeği yiyin ; Öğle yemeği de olur. Yani illa akşam gitmeye gerek yok 🙂 Doria Kalesi yakınında bulunan bir restoran var. Adı ”Ristorante Belforte” işte bu restoran eşsiz bir manzaraya sahip. Çok pahalı değil. Yani uygun fiyatlı menüleri de bulabiliyorsunuz. Fakat yaz aylarında gidiyorsanız, manzaraya en iyi izleyebileceğiniz yerler çoğu zaman dolu oluyor. Bu yüzden akşam yemeği için biraz erken gitmek gerekmekte.
 • Doria Kalesi’ne Çıkın ; Cinque Terre gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan Doria Kalesi, Varnezza’da bulunuyor. Kaledeki spiral merdivenleri tırmanarak kalenin en yüksek noktasına vardığınızda hem şehir, hem de deniz ve üzüm bağlarının eşsiz bir manzarasını sunar. Burası kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz en güzel yer.

5.Monterosso Al Mare Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Cinque Terre Gezilecek Yerler
Monterosso’nun o meşhur plajı

Cinque Terre gezilecek yerler için son köy, Monterosso Al Mare. Burası daha çok aileler için güzel bir konaklama bölgesidir. Öyledir de. Sağda solda koşuşturan çocukları gördüğümüzde buna kanaat getirdik. Ailece seyahat ediyorsanız bu bölgedeki konaklama birimlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Buranın bir tatil köyü havası var. Yani daha çok yaz aylarında deniz, kum ve plaj için tercih edilebilecek köylerden biri.

 • Alışverişe çıkın ; Cinque Terre’ye kadar gidip oradan da Monterosso Köyü’nü ziyaret edip birkaç bir şey almadan da dönülmez. Zaten alışveriş için en ideal bölge Monterosso diyebiliriz. Eğer Cinque Terre anısına bir şey veya hediyelik güzel bir şey almayı planlıyorsanız, uğramanız gereken tek yer Monterosso. Seçenek çok. Fiyat uygun.
 • Şarap sever misiniz ? o zaman Enoteca Internazionale’ye bir uğrayın ; Burası Cinque Terre’nin en eski şarap dükkanı. Şarapların tadına bakmak serbest. Valizinizi şaraplarla doldurmakta. Tabi makul bir fiyata. Sciacchetrà şarabını duydunuz mu bilmem, fakat Cinque Terre’nin bu tatlı şarabını tatmadan dönmekte olmuyormuş. Bir deneyin deriz. Biraz pahalı ama denemeye değer.
 • Sahilde tembellik yapın ; Cinque Terre’de en iyi plaja ev sahipliği yapan Monterosso’ya kadar gidip sahilde güneşlenmeden, denize girmeden de olmaz. Plaja giriş ücretsiz. Cüzi bir ücret ödeyerek de şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz. İnanın bize buranın plajına bayılacaksınız.

Cinque Terre’de Gezilecek Yerler için birkaç yeri daha listeye eklemek mümkün. Fakat zaten bölge bölge, yani 5 köyü de gezecek zamanınız varsa, bu köylerde daha fazlasını da görebilirsiniz. Gezilecek yerler için listenizde mutlaka bir plaj ziyareti, manzara görebileceğiniz güzel bir mekan, bir tarihi yapı ve bir de güzel bir alışveriş yapabileceğiniz yerler oldu mu, güzel bir Cinque Terre gezisi yapabilirsiniz.

Cinque Terre Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Cinque Terre Gezilecek Yerler
Cinque Terre’nin Gezilecek Yerleri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 5 bölgeden en iyi konaklama bölgesi olarak Varnezza ve Manarola’yı önerebiliriz. Bu iki bölgede gözünüz kapalı tercih edebileceğiniz konaklama bölgelerinden. Eğer bütçeli bir Cinque Terre gezisi planlıyorsanız Manarola bunun için en ideal bölge olacaktır. Bu bölge, diğer bölgelere nazaran konaklama birimi ve restoranların 1 tık daha uygun olduğu bir bölgedir.

Varnezza bölgesi ise, süper turistik ve popüler bir bölgedir. Ayrıca Cinque Terre’nin merkezi olarak da bilinir. Yaz aylarında çok kalabalık olan bu bölgede konaklama birimleri 1 tık daha pahalı olabiliyor. Özellikle erken rezervasyon yapmadıysanız.

Cinque Terre Gezilecek Yerler
Cinque Terre’de Yapılacak şeyler

Bu iki bölgenin dışında diğer 3 bölge de konaklama için tercih edilebilir. Fakat Corniglia Bölgesi’nin konaklama için herkese önermiyoruz. Biraz daha gençlerin veya dinç olan turistlerin tercih edebileceği bir bölge. Zaten diğer 4 bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bulabileceğinizden dolayı bu bölgeyi direkt es geçebilirsiniz.

Cinque Terre Gezilecek Yerler
Cinque Terre’de Gezilecek Yerler

Cinque Terre gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi adlı bu yazıda yer alan yerleri ve yapılacakları 3-4 güne rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Eğer 1-2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, tüm 5 köyü azar azar görmek yerine 2 bölge seçin ve bu 2 bölgeyi doya doya gezin deriz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...