Circus Maximus, Roma

Circus Maximus, Antik Roma’da en son büyük stadyum olarak bilinmektedir. Stadyumun bir noktasında 250.000 kişilik koltuk kapasitesi olduğu söylenmekte. Stadyumun tarihi Antik Roma’nın yükseliş dönemine kadar gitmekte. Palatino Tepesi ve Aventine Tepesi arasında bulunan bu stadyum, Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça popülerdir diyebilirim.

İlk kalıcı başlangıç kapılarının M.Ö 329 yılında oluşturulduğu sanılmaktadır. M.Ö 174 yılında ise, stadyum kapıları yeniden inşa edilerek stadyuma ahşap yapılar inşa edilmiş. Ancak, M.Ö 31 yılında çıkan bir yangın sebebiyle bu ahşap yapıların hepsi yıkılmış ve İmparator Augustus tarafından yeniden inşa edilmiş. Stadyumun omurgası olarak, bir dikilitaş eklenmiş ve o dikilitaş günümüzde Piazza del Popolo (Popolo Meydanı)‘da bulunmaktadır.

İkinci yangın ise, M.S 64 yılında İmparator Nero zamanında çıkmış ve bu yangın ilk yangına göre oldukça şiddetli olmuş ve stadyumun yeniden inşa edilmesi, M.S 103 yılına kadar sürmüştür. Roma İmparatorluğu gücünün zirvesindeydi ve yeni Circus Maximus’da bunu yansıtıyordu.

Circus Maximus Hakkında Bilgiler

Stadyumun en son büyüklüğünün 600 metre uzunluğunda ve 150 metre genişliğinde olduğu sanılmaktadır. Çoğu zaman gladyatör mücadeleleri için kullanılmış olsa da, dört atın çektiği, quadriga adı verilen araba yarışları ile hatırlanmaktadır. Circus Maximus son yarışı ise, M.S 549 yılında yapılmış. Günümüzde ise, stadyum basit, boş bir alan olarak görülmesine rağmen, stadyumun tarihi için sırf bu boş arazi gelmek isteyen oldukça fazla turist bulunuyor, diyebilirim. Stadyumun bugünkü haline gelmesinin en büyük sebebi, stadyum kalıntılarının ortaçağ ve Rönesans inşaatleri için kullanılmış olmasıdır.

Roma’da konaklayacağınız yere henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır adlı yazıya göz atarak bölge bölge en ideal ve en uygun konaklama birimlerine göz atabilir, dilediğiniz tarzda ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Circus Maximus Yakınlarında Gezilecek Yerler

  • Roma Forumu (2-3 dakika yürüme mesafesinde)
  • Palatino Tepesi (2-3 dakika yürüme mesafesinde)
  • Aventine Tepesi (2-3 dakika yürüme mesafesinde)
  • Kolezyum (5 dakika yürüme mesafesinde)
  • Stadio Palatino (5 dakika)
  • Bocca del Verita (7-8 dakika)
  • Santa Sabina Bazilikası (4-5 dakika)
  • Palatino Müzesi (5 dakika)
  • Caracalla Banyoları (10 dakika)
  • Piazza del Campidoglio (5 dakika)

Konum için tıklayın.

İtalya gezilecek yerler adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın

Circus Maximus, Aventine Tepesi ile Palatino Tepesi arasında yer aldığından dolayı, stadyuma ulaşmak için Kolezyum’a veya Roma Forumu’na gitmeniz yeterli olacaktır. Buradan stadyuma yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Buraya ulaşmak için ”Termini” metro istasyonunu kullanabilirsiniz. Bu metro istasyonu, stadyuma 10 dakika yürüme mesafesindedir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...