Colmar Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Kurabiye evleri ile daha önce hiç görmediğiniz bir kasaba deneyimi yaşatacak olan Colmar, Fransa‘nın en şirin, en renkli ve en eski komünüdür. Etrafı üzüm bağlarıyla çevrili olan bu kasaba, ”Alsace Şarapları”nın ana vatanı diyebiliriz. Yani, şarap seven biriyseniz, tam yerinde olduğunuzu bilin.

Maison Adolph, Maison Pfister, Küçük Venedik, birbirinden eski evleri ve eşsiz manzaraları ile güzel bir Colmar gezilecek yerler listesi yapmak mümkün.

Colmar’da yürüyerek hemen hemen her yere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden de, gezinize nereden başlayacağınızın çok da önemi yok. Aslında, liste yapıp gezmek yerine, kaybolarak gezin. Hani Maison Pfister çok popülermiş ilk oraya gidelim demeyin. Çünkü bu yapıya giderken yolda görebileceğiniz tarihi yapılar, eşsiz dar sokaklar ve renkli kafeler de, Colmar’ın en güzel yerleri. Bu yüzden, bu kasabada nereye gittiğinizi bilmeden dolaşın. Her gördüğünüz ara sokaklara mutlaka göz atın. Kimsenin keşfetmediği yerleri keşfedebilirsiniz.

Colmar için günübirlik geziler popüler olsa da, bu kasabada mutlaka 1 gece kalın, hatta 2 gece kalın. Sessiz sakin ve huzurlu bir atmosferin keyfini çıkarın.

Little Venice
Colmar Little Venice akşamları çok daha güzel manzaralara ev sahipliği yapmakta

Colmar Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Bu kasaba için çok fazla zamanının yoksa ve Colmar’ı listeye göre gezmek istiyorsanız, ilk olarak Eski Kasaba Bölgesi’nden başlayabilirsiniz. Burası, Colmar’ın en turistik ve en canlı bölgesi. Burada, kasabadaki önemli sembolik yapıların büyük bir bölümünü görebilirsiniz.

Colmar’da Nerede Kalınır ?

Colmar Centre Ville ; Burası, şehrin kalbi olarak bilinen yerdir. Eski Kasaba Bölgesi’ne nazaran biraz daha fazla konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır ve burası, Colmar’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden. Eğer Colmar’da konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgedeki otellere mutlaka göz atın. Bölgedeki Oteller

1.Eski Kasaba Bölgesi

Eski Kasaba Bölgesi Colmar
Eski Kasaba Bölgesi

Colmar’ın tarihi o kadar karışık ki, rehberli turlara ihtiyacınız olabiliyor. Özellikle bu kasabanın en eski bölgesi için farklı tarihi hikayeler var.

Burası, birbirinden güzel ahşap evlerin, dar sokakların ve kasabadaki en iyi atmosferin olduğu yerlerden biri. Burada, birçok farklı tarzda kafeleri ve restoranları da bulabiliyorsunuz.

Eski Kasaba Bölgesi’nde Colmar’ın ikonik yerlerinden bazılarını da görmek mümkün. Fakat, özellikle bir yer aramadan 1-2 saatinizi bu mahallede dolaşarak geçirin. Colmar’ın en fotojenik bu mahallesini seveceksiniz.

2.Unterlinden Museum

Unterlinden Museum Colmar, Fransa
Unterlinden Museum

Colmar, çiçeklerle süslü sarayları ve ahşap evlerinin dışında, sanatıyla da güzel bir deneyim sunan yerlerden. Unterlinden Müzesi de bunun en önemli örneklerinden.

Bu müze, Fransa’nın en iyi bölgesel müzelerinden biri olarak da bilinmektedir. Bu müze 7 bin yıllık bir tarih keşfi sununuyor. Rheinland’ın geç gotik ve rönesans dönemine ait birbirinden güzel eserleriyle de güzel bir sanat deneyimi sunmaktadır.

Picasso, Renoir, Braque ve Monet’in eserleriyle süslenmiş bu müzeye de göz atmayı unutmayın.

3.Little Venice

Little Venice - Colmar Gezilecek Yerler Listesi
Little Venice

Colmar’ın en turistik yerleri arasında olan Little Venice, şarap üreticilerinin ve balıkçıların evlerine ev sahipliği yapan nehir kenarıdır.

Merkezin güneyinde bulunan bu bölge, Calmar’ın en çok sevilen yerlerinden biri. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu bölgede, yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de tekne gezileridir. Bu tekne gezileri ile bölgenin nefes kesen manzarasını, tarihi evlerini ve köprülerini görebiliyorsunuz.

Bu tekneleri de rıhtımda bulabilirsiniz.

4.Maison Pfister

Maison Pfister
Maison Pfister

Colmar’ın tarihi yerleri arasında en eskisi olan Maison Pfister, kasabanın en sembolik yapılarından biri. Güzel bir mimariye sahip olan bu bina, akşamları çok daha güzel bir görüntüye ev sahipliği yapıyor.

Dönemin zenginlerinden Ludwig Schurer için 1537 yılında inşa edilmiş olan bu bina, Alsas Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sevimli ve şık mimari tarzıyla, fotojenik bir yapısı var. Özellike gün batımı ve akşam saatlerinde.

Cephedeki 16. yüzyıl freskleri ve madalyonlar, alt kattaki çarşı ve iki katlı muhteşem cumbalı pencerelere göz attığınızdan da emin olun.

5.Dominik Kilisesi (Eglise des Dominicains)

Dominik Kilisesi
Dominik Kilisesi

Colmar’ın en önemli ve en dikkat çeken kiliselerinden biri olan Dominik Kilisesi, erken gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri.

Bu kilise, 1283 yılında bulunmuş olmasına rağmen inşaat 14. yüzyılda başlamış. Sadece dingin bir mimariye sahip olmasıyla dikkat çeken bu kilisenin en güzel yeri de, görkemli vitray pencereleridir.

Rue des Clefs olarak bilinen Colmar’ın ana alışveriş caddesine kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu dini yapının içerisine göz atmayı unutmayın.

6.Koifhus

Koifhus - Colmar da Gezilecek Yerler
Koifhus

Eski meyve pazarının yakınında bulunan bu 15. yüzyıldan kalma bina, bir zamanlar Colmar’ın ekonomik ve politik merkeziymiş.

Hemen karşısında Bartholdi Çeşmesi’nin bulunduğu bu yapıya, Colmar’ın birçok noktasından çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Bina, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden. En güneydeki binanın ilk katında oldukça şaşalı bir toplantı odası var. Oda, Fransa’nın birçok şehrinden getirilmiş süs silahlarıyla güzelce dekore edilmiş ve 3 tarafında da güzel bir şekilde dekore edilmiş pencereler bulunmaktadır.

7.Tanners Bölgesi

Tanners Bölgesi
Tanners Bölgesi

Colmar’ın gezilecek yerleri arasında en renkli yerlerden biri olan Tanners, Koifhus binasına oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Tarihi 17. ve 18. yüzyıllara giden, eşsiz bir şekilde restore edilmiş yarı ahşap evler ve kanal manzaralarıyla her turistin sevebileceği, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceği yerlerden.

Tabakhanelerin deri ürünleri ürettiği yer olarak bilinen bu mahallede Market Hall ve Palais de Justice (Adalet Mahkemesi) gibi yerlere de göz attığınızdan emin olun.

Bunun yanında, bu mahallede hoşunuza gidebileceğini düşündüğüm yerlerden biri de, Venedik Sarayı ve Alsace’deki en sıradışı Rönesans konaklarından biri tarzında inşa edilmiş Hôtel des Chevaliers de St-Jean’dir (Aziz John Şovalyeleri Evi)

8.Quai de la Poissonnerie

Quai de la Poissonnerie - Colmar Gezi Rehberi
Quai de la Poissonnerie

Colmar’ın en güzel yeri, işte burası. Bizim de bayıldığımız en güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz, mutlaka Colmar gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz eşsiz bir yer. Colmar’ın bu güzelim yeri, en eski bölgelerden biri olarak bilinir.

Burası balıkçı limanı olarak da bilinir ve en profosyonel balıkçılar burada yaşarmış. Bu yakaladıkları balıkları da muhafaza etmek için bile balık havuzu yapmışlar. 1706 yılında büyük bir yangından sonra, 50’ye yakın ev tahrip olmuş ve 1981 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde de günümüzde haline kavuşturulmuş.

Kanal boyunca güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu mahalle, Tanners Bölgesi’ne de yakın bir konumda bulunmaktadır.

9.Aziz Martin Kilisesi (Eglise Saint Martin)

Aziz Martin Kilisesi
Aziz Martin Kilisesi

Colmar’ın eski kasaba bölgesinde bulunan bu kilise de, gotik mimarisiyle dikkat çekmektedir.

13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilise, Colmar halkı tarafından bir katedral olarak bilinmektedir. Fakat teknik olarak Aziz Martin bir kilisedir, tabi kilisede ortaçağ katedralinin mimari tarzını görmekte mümkün. Bu da, kilisenin 1790 – 1801 arasında katedral olarak kullanılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

10.Aziz Matthew Kilisesi (Eglise Saint Matthieu)

Aziz Matthew Kilisesi Colmar
Aziz Matthew Kilisesi

Eskiden Colmar’ın Protestan ibadethanesi olan bu kilise, oldukça sade ve yalın yapısıyla Dominik Kilisesi’ne benzemektedir.

Fransiskanlar’ın 1292 yılında inşaatine başladığı ve tamamlanmasının da 100 yıl sürdüğü bu kilisenin içerisine de mutlaka göz atın. Akustiği ile ünlü iç mekan, her yaz yapılan Colmar Uluslararası Müzik Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

11.Eski Muhafız Evi (Ancien Corps de Garde)

Eski Muhafız Evi
Eski Muhafız Evi – Visit.alsace

Colmar’da gezilecek yerler arasında bir diğer tarihi bina ise, bakımsız yapılardan olan Eski Muhafız Evi’dir.

Saint-Jacques Şapeli’nin tam üstüne inşa edilmiş olan bu evin tarihi 1286 yılına kadar (Şapelin kurulduğu zamana) gidiyor. Ancak bu Eski Muhafız Evi, 1575 yılında kurulmuş.

Eskiden Belediye Meclisi’nin kararları bu binanın penceresinden duyurulurmuş. Günümüzde bu eski pencereyi hala görebiliyorsunuz.

12.Bartholdi Müzesi

Bartholdi Müzesi
Bartholdi Müzesi – colmar.fr

Colmar müzeleri arasında en sevilenlerden olan Bartholdi Müzesi, bir heykeltraş olan Bartholdi’nin başlıca eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bartholdi’nin ünü ABD’deki Özgürlük Heykeli’nden gelmektedir. Bu özgürlük heykelinin mimarı olan Frederic Auguste Bartholdi, 19. yüzyılın en ünlü heykeltraşlarından biridir.

Bu müzede, Bartholdi’nin eserlerinin dışında Alsace’in tarihi Yahudi cemaati hakkında bir sergiyi ve 17.yüzyıla ait bir gemi de yer almaktadır.

13.Schwendi Çeşmesi

Schwendi Çeşmesi - Colmar da Gezilecek Yerler
Schwendi Çeşmesi

Colmar’ın en güzel ve en ünlü yapılarından biri olan Schwendi Çeşmesi de, ünlü heykeltraş Bartholdi’nin eseridir.

Heykelin sağ elindeki tuttuğu üzüm ise, pinot gris şarap üzümünü Alsace’ye getiren Schwendi olduğuna inanıldığı içindir. Bu çeşmeyi hemen Koifhus’un önünde bulabilirsiniz.

14.Maison Adolph

Colmar Gezilecek Yerler Listesi
Maison Adolph

Colmar’ın sembolik binalarından biri olan Maison Adolph, çok dikkat çekici bir mimari yapısı olmasa da, kasabanın en sevilen binalarından biridir.

Bu evin tarihi 1350 yılına kadar gitmektedir. Dini mimarinin laik yapılar üzerindeki etkisini gösteren gotik kemerli pencereler sayesinde Colmar’daki diğer yapılardan ayrılan bu evi de, gezilecek yerler listenize ekleyin.

15.Maison des Têtes de Colmar – OTEL

Maison des Têtes de Colmar
Maison des Têtes de Colmar

Colmar’da ev çok. Bu Başkanlar Evi de, Colmar’da görülecek yerler arasında. Farklı ve güzel bir mimariye sahip bu binanın otel olduğunu da unutmayın. Her ne kadar başkanlar evi diye bir anlama gelse de, burası Colmar’da konaklama için en lüks tesislerden biridir. Dışarıdan birkaç fotoğraf çekebilir veya bu otelde de konaklayabilirsiniz. Colmar’daki diğer lüks oteller ile arasında büyük fiyat farklılıkları da yok. Otele göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Colmar’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Colmar Eski Kasaba Bölgesi
Colmar Blog

Colmar’da konaklama için Maioson des Tetes de Colmar adı verilen turistik binaya sahip olan otel, lüks bir konaklama için tercih edilebilecek en ideal tesislerdendir. Otelin eşsiz konuk yorumları ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla da, bu otelde konaklayanların gayet memnun ayrıldığını da söylemek mümkün.

Bu otel dışında Colmar’da otel tavsiyesi olarak birçok tesisten bahsetmek mümkün. Fakat, tesis seçimi yerine bölgedeki otellere göz atın deriz. Colmar’da konaklama için en ideal bölgeler, Eski Kasaba Merkezi ve Colmar Centre Ville adı verilen bölgedir. Bu iki bölgede gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölgelerden. Fakat, Eski Kasaba Merkezi daha çok tarihi yapılar arasında konaklamak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden. Colmar Centre Ville ise, şehrin kalbi olarak bilinir ve birçok konaklama birimiyle turistlerin en çok tercih ettiği yerlerdendir.

Colmar Ara Sokaklar
Colmar’ın ara sokaklarında birbirinden farklı tarihi yapıları görebilirsiniz.

Colmar’da gezilmesi gereken önemli yerler, Colmar Centre Ville bölgesine çok yakındır. Yukarıdaki 15 yerin büyük bir bölümüne bu bölgeden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Colmar Centre Ville’de bulunan otellere göz atmak için buraya, eski kasaba bölgesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Colmar’ın haritadaki konumuna bakara turistik yerlere göre nerede konaklayacağınıza çok daha iyi karar verebilirsiniz.

Colmar Çevresinde Gezilecek Yerler

Colmar Sokakları

Colmar, Paris veya Marsilya gibi Fransa’nın gözde şehirlerine biraz uzak olsa da, Strazburg‘a 1 saat sürüş mesafesinde bulunmaktadır. Colmar yakınlarında pek fazla Fransa şehri olmasa da, Almanya’nın ve İsviçre’nin bazı kentlerine daha yakındır.

Colmar’dan sonra zamanınız varsa, Colmar yakınlarındaki üzüm bağlarına mutlaka göz atın. Özellikle şarap turları ile bu üzüm bağlarını çok daha anlamalı hale getirebilirsiniz. Turlar biraz pahalı olsa da, bütçesi olanlar için güzel bir deneyim olacaktır.

Son olarak Almanya’nın şirin kentlerinden biri olan Freiburg da, Colmar’da 1 saat içerisinde ulaşabileceğiniz güzel destinasyonlardan. Bu şehri de günübirlik turlar ile veya kendi başınıza rahatlıkla görebilirsiniz.

Colmar Gezilecek Yerler Videosu

Colmar gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 15 yerin dışında, kasabada görülmeye değer pek bir şey kalmıyor. Fakat, yazının başında da belirttiğimiz gibi, mümkünse bu kasabayı kaybolarak gezin ve en azından 1 gününüzü bu kasaba için ayırın. 1-2 saatte bu kasabanın güzelliklerini keşfetmek çok kolay olmuyor.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...