Como Gölü Gezilecek Yerler, İtalya

Milano‘dan sadece 48 km uzaklıkta olan Como, görülmeye değer bir yerdir. İtalya’nın bu cennet yerinin en bilinen turistik yeri Como gölü olsa da, burada gezilecek birçok yer bulunmaktadır.Tarihi sokakları, Roma kalıntıları ve muhteşem manzarası ile İtalya’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden biridir.

Göl etrafında turistik noktalar, yürüyerek rahatlıkla görülebilir.Ayrıca tren duraklarını, birçok turistik nokta yakınlarında bulabilirsiniz. Bu göl, İtalya’nın ipek üretim merkezi olarak uzun bir geçmişi vardır. Bu yüzden alışveriş yapmak için İtalya’nın en ideal yerlerinden biridir.

Como Gölü Hakkında Bilgiler

Dar ve girintili-çıkıntılıdır. Bir Y şeklinde ve 50 km uzunluğundadır. Como Gölü‘nün İtalyanca söylemi,Lago di Como’dur. Göl için tekne turlarına katılabilir ve alplerin arasından muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. Tur fiyatları biraz pahalıdır ancak ödediğiniz her kuruşa değecektir.

Göz At : Como Gölü’nde Nerede Kalınır ?

Eğer bu göl için yeterince zamanınız varsa Hop in-Hop off feribotlarıda bulunmaktadır. Tekne kiralamak yerine bu feribotlar ile gölün etrafını rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Ancak bu Feribot turları genelde 2 veya 3 gün sürmektedir. Yeterli zamanınız yoksa sizin için en iyi seçenek tekneler olacaktır.

Como Gölü

Como Gölü

Como Gölü

Como Gölü

Como Gölü Çevresinde Gezilecek Yerler

1.Cernobbio 

Palatial Villa d’Este, İngiliz Kraliçesi için yapılmış ancak şimdi çok lüks bir otel olarak faaliyet göstermektedir. Kasabanın geri kalanı çok turistik yerler değildir.Fakat küçük,güzel bir tatil havası vardır. Monte Bisbino adlı bir kilise ve muhteşem manzara fotoğrafları çekebileceğiniz dar yollar bulunmaktadır.


Booking.com

2.Villa Balbianello

Gölün tam kenarında bulunan Balbianello Villası,tam olarak Monte Crocione altında göl kıyısında bulunmaktadır. 18.yy Kardinalı için inşa edilen Barok Villa, tırabzanla çevrili ve teraslı muhteşem bir villadır. Buraya en ideal ulaşım şekli Lenno’dan tekne ile gelmektir. Turistik sezonlarda ziyaretçiye açık olduğu söyleniyor fakat dışarıdan görmek de sanırım yeterli olacaktır.

Como Gölü

3.Villa Carlotta

Villa Carlotta,18.yy heykel ve resimler ile dolu olmasına rağmen kimse bunlarla ilgilenmiyor. Turistler daha çok bahçelerden muhteşem manzarayı seyretmek için gelmektedir. Yaz aylarında rengarenk çiçekleri ile dikkat çeken bahçe görülmeye değerdir.

Como Gölü

4.Piona Manastırı (Abbazia di Piona)

Bir 13.yy Manastırı olan Piona,11.yy kilisesi olan San Nicola’yı çevrelemektedir. Manastır duvarları 14. ve 15.yy freskleri ile kaplıdır. Hemen yakının bulunan, bitkisel losyon,manastır bahçe ürünleri ve şekerler satan dükkana uğramayı da unutmayın.

Como Gölü

5.Villa Monastero

Kıyı boyunca uzanan yerli ve egzotik bitkiler ile minyatür tapınaklar bulunmaktadır.Ayrıca Taş merdivenlerden göle uzanan muhteşem bir yol bulunmaktadır. Aynı cephede bulunan Aziz Christopher Kilisesinede bir göz atmayı unutmayın.

6.Bellagio

Bellagio hiç şüphesiz bu gölün en güzel kasabalarından biridir. Ne tarafa bakarsanız bakın,muhteşem bir manzara göreceksiniz. Özenle korunan binalar ve bahçeleri ile muhteşem bir yerdir. Pahalı alışveriş mağazalarının bulunduğu birçok sokak bulunmaktadır. Turistik iki bahçesi bulunmaktadır. Biri göl boyunca uzanmaktadır,diğeri ise yukarı kasabaya bağlanan merdivenlerin sonunda bulunmaktadır.

Como Gölü

7.Villa Serbelloni

Alpler etrafında yayılan muhteşem bir manzaraya sahip bahçeleri bulunmaktadır. 19.yy’da İtalyan tarzında peyzajlı bahçeleri, Serbelloni Villasının en önemli özelliklerindendir. Villa halka açık değildir fakat bahçesi 90 dakikalık turlar ile ziyaret edilebilir.

Como Gölü

8.Villa Melzi

Mükemmel düzenlenmiş teraslar,etrafında bulunan bahçeler,heykeller ve göl manzarası ile muhteşem bir yer olan Villa Melzi, buradaki ilk duraklardan biri olmalıdır. Villa halka açık olmasa da uzaktan görmek, birkaç manzara fotoğrafı çekmek sanırım yeterli olacaktır.

Como Gölü

Como’da Gezilecek diğer Turistik Noktalar

Başta belirttiğim gibi Como,sadece bu göl ile sınırlı değildir. Como etrafında gezilecek birçok turistik yerler bulunmaktadır. Bunlar ;

-Duomo (Katedral) : 14.yy’da inşa edilen katedral saf gotik bir tarzda yapılmıştır. İlginç bir cephesi bulunan katedralin penceresi, detaylı bir taş oyması ve heykel tarafından vurgulanmıştır. Katedral 14.yy Rönesans gotik stillerinin en iyi örneklerinden biridir. Ayrıca bir 18.yy mimarisi olan kubbe ziyaretçilere açıktır.

-Arkeloji Müzesi (Museo Archeologico) : Katedralin hemen yanında bulunan müze,ilk insan yerleşimlerinin hayatlarına bakışlar sunan,yerel kazılarda ortaya çıkarılan olağaüstü koleksiyonlar ile doludur.

Museo Storico Giuseppe Garibaldi : Eskiden bir saray olan bu tarih müzesi,döşenmiş odaları ve sergiler ile, yerel gelenekleri ve tarihini gösteren,ziyaretçilere açık bir müzedir. Müzenin en dikkat çeken koleksiyonları,el yapımı dantellerdir.

-Sant’Abbondio Bazilikası : Lombard Romanesk tarzında, 11.yy’da yapılmış bu bazilikayı görmek için merkezden buraya kadar yürümeye değer. Duvarlarında 13.yy gotik fresk döngüleri işlenmiş bu bazilika merkezden yürüyerek sadece 20-25 dakikadır.

-Brunate : Füniküler ile gölün doğu ucundan Brunate terasına dik bir çıkış yaparak buraya ulaşabilirsiniz. Yolculuk boyunca dağlar arasında kalan muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. Terasın en yukarısına çıkarsanız sizi muhteşem manzaralı bir kafe karşılamaktadır. Ayrıca iki saatlik bir Füniküler yolculuğu ile Monte Boletto’ya ulaşabilirsiniz.

Como’da nerede kalınır?

Gölün etrafından bulunan her bütçeye uygun oteller turistik noktalara yakın olmakla birlikte tren duraklarına da çok yakındır. Bu yüzden otel için çok derin bir araştırma yapmaya sanırım gerek yoktur. Sadece bütçenize uygun oteli bulmanız yeterlidir. En popüler olanlar ve en yüksek oylamaya sahip oteller ise ;

Lüks Oteller ; Piazza Cavour boyunca,yemek ve alışveriş seçenekleri ile çevrili Barchetta Excelsior Hotel, göl manzaralıdır ve geniş odaları bulunmaktadır. Ayrıca fiyatlara kahvaltı dahildir. Palace Hotel ise bir diğer en çok tercih edilen otellerdendir. Yüksek müşteri oylamasına sahip bu otel göl manzaralıdır ve kahvaltı dahildir.

Standart Oteller : Ana tren istasyonuna ve göle 2 dakikalık yürüme mesafesinde olan Borgo Antico Hotel, modern odaları ve ücretsiz kahvaltısı ile Tripadvisor.com ve Booking.com gibi büyük sitelerde yüksek oylamaya sahip,ne pahalı ne ucuz diyebileceğiniz bir oteldir.

Como Gölü

Bir diğer yüksek reytinge sahip otel ise Posta Design Hotel’dir. Kasabanın tam kalbinde yoğun bir meydanda bulunan otel, her ne kadar yüksek oya sahip olsa da geceleri alt katların biraz gürültülü olabileceğini unutmayın.

Bütçeli Oteller : İşte benim en sevdiğim oteller. Tekne iskelesinden sadece 10 dakikalık yürüme mesafesinde,ana tren istasyonuna ise sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Hotel Engadina,bütçeli seyahat planlayanlar için ideal yerlerden biridir.Çalışanlar aile bireyleridir. Odalar çok gösterişli olmasa da rahattır. Ayrıca kahvaltı ücretsizdir.

Bir diğer bütçeli otel seçeneği ise,Brunate’de bulunan Hotel Quarcino’dur. Bu otelin daha çok tercih edilmesinin nedenleri ise,Katedrale ve restoranlara yakın olmasıdır.

Özetle ; Como, İtalya gezi listenizde olması gereken bir yerdir. Buraya gelen çoğu turist genelde bu gölü görmek ve göl etrafında tekne turu yapmak için gelmektedirler. Özellikle Bu yer etrafında bulunan villalar,bahçeler ve muhteşem manzaralar ile ziyaretçilere unutulmaz deneyimler yaşatmaktadır.

Eğer bu göle gitmek ve Como Gölü‘nü turlar ile dolaşmak isterseniz en az 2 gününüzü bu turistik yer için ayırmalısınız.Hop on-Hop off tarzında olan tekne turları 2-3 gün sürmektedir.Bu turlar ile göl etrafında bulunan birçok turistik yerleri görebileceğiniz gibi, eğlenceli bir yolculuğunuz olacaktır.Biz Milano’da 3 gün kalmıştık ve bana sorarsanız bu süre Milano için çok çok fazladır. Milano’da istediğimizi bulamasak da bu göl bize yeterli gelmişti. Eğer Milano’yu ve bu cenneet bahçesini bir arada ziyaret etmek istiyorsanız.Milano için 1 gece sanırım yeterlidir. Milano için ayıracağınız günleri göl için ayırmanız çok daha mantıklı ve eğlenceli olacaktır.

Milano’dan Como Gölü’ne Nasıl Gidilir ?

Como Gölü‘ne ulaşmak için en muhteşem yol, Stazione Ferrovie’den Como’ya giden trenleri tercih etmektir. Bu istasyon Milano Kalesi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir. Ve trenin en son durağı ise göl kıyısındadır Burada birçok hızlı ve yavaş feribotlar,hydrofoils adı verilen su taşıtları bulunmaktadır. Bunlar ile dilediğiniz her yere çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yavaş giden feribot en ucuz olanıdır fakat para yerine zamandan tasarruf etmek isterseniz kesinlikle hızlı feribotları tercih etmelisiniz. Gölün konumuna haritadan göz atmak için tıklayın

Buraya ulaşmak için bir diğer yol ; Milano merkez tren istasyonundan,Varenno Esino istasyonuna giden treni tercih etmektir. Varenno Esino istasyonu merkez istasyondan sadece 1 saat 15 dakika sürmektedir. Buradan feribotlar,otobüsler veya hydrofoils ile Bellagio’ya ulaşabilirsiniz. Buda yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Ancak arada bu gölü de görüyüm diyorsanız en ideal olanı ilk seçenektir. Milano’dan Como’ya giden trenler sabah 07:00’da başlamaktadır ve her 2 saatte bir buraya tren bulabilirsiniz. En son tren 15:00’dadır. Bilet fiyatları direkt olarak Como’ya 9£’dur.Gitmek istediğiniz diğer yerlerin fiyatı da ortalama bu civarlardadır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...